+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 7 ile 7 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Nedir Bu Preamp ? Vokal veya Enstruman Kaydı İçin Elzem midir ?

Bu konu 548 kez görüntülendi 6 yorum aldı ...

Nedir Bu Preamp ? Vokal veya Enstruman Kaydı İçin Elzem midir ? 548 Reviews

Konuyu değerlendir: Nedir Bu Preamp ? Vokal veya Enstruman Kaydı İçin Elzem midir ?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 548 kez incelendi.

Question Nedir Bu Preamp ? Vokal veya Enstruman Kaydı İçin Elzem midir ?

Öncelikle herkese selamlar arkadaşlar.
    Bir kaç senedir amatör olarak müzikle ilgileniyorum. Kafamda kayıt için fikirler oluşmaya başladığından beri de müzik kayıt ve prodüksiyon işlerini öğrenmeye çalışıyorum. İşin sancılı kısmını atlattığımı düşünüyorum. Bir takım terimleri (daw, comp, eq vs.) teorik olarak olarak öğrendim/öğreniyorum.İlk olarak DAW'da sahne grubumuz için altyapı hazırlayarak bu işlere giriştim ve şu an belli bir seviyeye geldim.
    Şu zamana kadar ASIO4ALL arayüzünü kullanarak kayıt yaptım. Ama artık enstruman ve en önemlisi vokal de kaydetmek istiyorum.
    Yakın zamanda bir ses kartı ve mikrofon alacağım. Daha önce arkadaşımdan ödünç aldığım UR22 ve MXL 990 ile bir süre çalışma fırsatı buldum.Giriş seviyesi bir setup fakat bende oldukça acemiyim:)

Vokal kaydederken uygun gain seviyesini yakaladığım noktada beni rahatsız eden bir noise ile karşılaştım. İnternette araştırınca bunun ses kartının dahili preamp'ından kaynaklandığını ve harici bir mic preamp'ı ile çözülebileceğini okudum. (Burada evdeki elektrik akımından oluşan artefaktları göz ardı ederek konuşuyorum)

**Yeni başlayan birisi için Ses Kartı + Mikrofon + Mic Preamp setup u sizce gerekli bir şey midir ?
    **Yoksa preamp a vereceğim parayı diğer iki bileşene mi kanalize etmeliyim ?
    **İkinci elde 400 - 500 liraya mic preampları var. Gözden çıkarabileceğim bir miktar.
    Fakat asıl soru şu ; Gerçekten gerekli mi ? Ya da bana ne gibi fayda sağlayabilir ?
    Bu yazdıklarımda yanlış bir bilgi var ise lütfen düzeltin , bana iyilik yapmış olursunuz :)
    Bu arada müzikteknolojileri için bir türk forumunda olmak güzel :)
    Şimdiden teşekkürler.

EsbaB Şu üyeler, Minaj adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Selamlar, giriş seviyesi preamp almak yerine orta düzey giriş segmentinde bir ses kartı almanız daha mantıklı olabilir, örneğin audient id14 gibi. Mikrofon olarak se x1a fiyat performans açısından tatmin edecektir.

Yeni bir video ekledim ugur86 çalışmaları kısmına, oradaki bağlamalar mxl990 + audient id14 ile , vokaller de wa87 + uad apollo 8 ile kaydedildi, arada preamp vs yok. mxl 990 enteresan bi mikrofon, tiz boost olmadığından çok pahalı mikrofonlara tercih ederim bağlama gitar buzuki gibi kayıtlarda...

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Gerek yok preampa giriş aşamasında. Önemli olan optimum ekipman dengesini ayarlamak. Çok üst düzey bir mikrofonum vardı,evimde kayıt yaparken dışarıdan geçen arabaların lastik seslerini aldığı için hiç güzel kayıt yapamıyorum. Ne zaman bir stüdyoya kendisini götürdüm o zaman kalitesi belli oldu. Stüdyo sahibi marka modelini sormuştu Yani Ses kartına biraz bütçe ayırıp alt yapıyı sağlam tutarak onun bir tık altı kulaklık ve mikrofon alırsanız tam verimli çalışmalar çıkıyor ortaya. Sonuç ise denge denge denge..

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Kara Deryalarda Bir Fenersin

Paşam preamp gerek var mı yok mu olayina girersen bu işe hiç başlama.Sana preamp önermeyen insanında bu işte zate 10 gram bilgisi yoktur ama kendisini çok bilgili hisseder.preamp amatörde olsan profesyonelde olsan gereklidir.preamp'dan geçmeyen hiç bir sound sıcak olmaz istersen 30 milyarlık ses karti kullan.Her zaman harici bir preamp lamba karakterini alman lazım.Sana preamp gerek yok diyen adamın önce yaptiği şarkinin kaç milyon izlendiğine bak,hiç bir ses kartinin içerisin de lambali bir model yoktur hepsi solid slate ürünüdür.Lambasiz ve stabil karakterdedir.İşin özeti: Preamp ses kartindan dahada önemlidir.Ses karti kayit almaya yarayan bir üründür.Preamp sesine karakter veren ve sesini ılıtan bir üründür anladin özet budur.

Alıntı al2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gerek yok preampa giriş aşamasında. önemli olan optimum ekipman dengesini ayarlamak. çok üst düzey bir mikrofonum vardı,evimde kayıt yaparken dışarıdan geçen arabaların lastik seslerini aldığı için hiç güzel kayıt yapamıyorum. Ne zaman bir stüdyoya kendisini götürdüm o zaman kalitesi belli oldu. Stüdyo sahibi marka modelini sormuştu yani ses kartına biraz bütçe ayırıp alt yapıyı sağlam tutarak onun bir tık altı kulaklık ve mikrofon alırsanız tam verimli çalışmalar çıkıyor ortaya. Sonuç ise denge denge denge..
    kendine analog gate cihazi alsaydin o problemi yaşamazdin kardeşim.