+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 5 ile 5 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Albüm kalitesine yakin pluginler, gereken hersey?!

Bu konu 722 kez görüntülendi 4 yorum aldı ...

Albüm kalitesine yakin pluginler, gereken hersey?! 722 Reviews

Konuyu değerlendir: Albüm kalitesine yakin pluginler, gereken hersey?!

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 722 kez incelendi.

Question Albüm kalitesine yakin pluginler, gereken hersey?!

Selam arkadaslar,

ben müzisyenim ve kendi cover eserlerimi Logic pro x ile mix mastering yapmak istiyorum. Genel sorunum altyapiyi albüm kalitesine yakin, yani sag sol hos duyulmasi icin ne gerekiyor? hangi kanala hangi pluginler?
    vokal kayitlarinida stereo dolgun ve temiz bi sekilde ayarlamak.

hangi pluginleri önerirsiniz ve aux kanallarina reverb delay olaylari nasil oluyor?
    cok zor pluginler olmazsa sevinirim.
    iyi ve kullanimi cok zor olmayanlari yazarsaniz cok memnun kalicam.

Bir türlü istedigim o soundu yakalayamiyorum.
    Umarim sorunum burda son bulur.

Simdiden tüm yardimci olacak olan arkadaslara saygilar sevgiler .

Özkan

tezcankoray Şu üyeler, baycapkin adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Ben sizle aynı durumdayım, araştırmalarım sonucu hangi aşamada olduğumu yazayım, belki de yazdıklarımın hepsini zaten biliyorsunuzdur.

Panlama tekniğini tam olarak öğrenemedim, left ve right a farklı düzeyde sesler vermek, delay vermek vs. Bunların parçaya çok etki edip etmeyeceğini de bilmiyorum, ama bana çok lazımlı birşey gibi gelmiyor.

Onun haricinde tek tek kanallara yapacağınız ve sonunda masteringde komple şarkıya yapacağınız EQ ayarları önemli. Şarkıyı baştan aşağı değiştirebiliyor. Fabfilter in EQ su gayet güzel. Voxengo SPAN diye bir spektrum gösteren plugin var, bununla şarkının spektrumunu görüp ona göre daha doğru EQ ayarları yapabilirsiniz. Günümüz şarkılarını test ettim genelde Bas mid ve tiz dengesi aynı olmalı şarkıların, yani düze yakın bir çizgi olacak.

Masteringte bir limiter koyup şarkının clipping yapan yani kırmızıya vuran yerlerini aşağı çekebilirsiniz. Ve şarkınızın genel ses düzeyini ine yine bir limiter yardımıyla yapabilirsiniz.Yine Fabfilter in limiteri fena değil.

Benim en gerekli gördüğüm işlemler bunlar. Mastering denen şeye inanılmaz bir anlam yükleniyor, aman dokunmayın aman başka bir master mühendisi falan yapsın gibi. Ben bu kadar özel birşey olduğunu sanmıyorum. Günümüz şarkılarının şekli belli, o şekle uydurmak için belli başlı şeyleri yapıyorlar bitiyor gidiyor.

Siz daha kompleks birşeyler arıyorsanız bu mesajı boşverin gitsin

baycapkin, EsbaB Şu üyeler, dm01 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Özkan Kardeşim...

Plug in ses ve efekt modülleri analog kalitesine ulaşamadılar sanırım.

Halen müzik tasarlamak amaçlı kullanılıyor diye biliyorum.

Kaliteli ses işleyebileceğimiz ses kartları ve analog efekt ekipmanlarıysa çok pahallı.

Demek istediğim İstediğimiz kaliteli sound biraz dolar bazlı.

Softwarelerse bu zincirin en önemsiz noktası.

Kısacası arkadaşım çok kalite çok dolar.

Bence hiç uğraşma mıdılerle ve pluginlerle kaliteli sound yakalayacağım diye.

Geçen günlerden birinde bir arkadaşın çalışmasını eleştirirken eski versiyon çok daha kaliteli duyuluyor demiştim.

O da yanıt olarak onu canlı çalıp basit bir teyple kayıt etmiştik demişti.

Bilmem anlatabiliyormuyum.

Artık doğrudur yanlıştır.

Kolay gelsin.

EsbaB, keşanlı mustafa, Mehmet Uzunosmanoğlu, Orkunn, Tanerongunyzb, tezcankoray Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler: