+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 3 ile 3 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: dm01 Çalışmaları

Bu konu 317 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...

dm01 Çalışmaları 317 Reviews

Konuyu değerlendir: dm01 Çalışmaları

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 317 kez incelendi.

dm01 Çalışmaları

Selamlar. İlerde beste yapmayı da düşünüyoruz ancak şimdilik cover lar ile programlara ve kayıt tekniklerine alışmaya çalışıyoruz. Forumda bu tarz müzik yapan kişi pek yok sanırım, tarzımız indie pop-folk ya da ballad tarzı. İngilizce olarak söylüyoruz.

Asıl olarak müzikte şarkının duygusallığına önem veriyoruz ama yine de şarkının kalitesinin belli bir standardın üstünde olmasını istiyoruz. Ev imkanlarıyla ne kadar ileri gidebileceğiz göreceğiz. Enstrümanlar ve mikrofonumuz da çok kaliteli değil. Her türlü yoruma açığız.

ishak göktekin, keşanlı mustafa, nacib, Sativus, Tanerongunyzb, tezcankoray Şu üyeler, dm01 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı dm01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar. İlerde beste yapmayı da düşünüyoruz ancak şimdilik cover lar ile programlara ve kayıt tekniklerine alışmaya çalışıyoruz. Forumda bu tarz müzik yapan kişi pek yok sanırım, tarzımız indie pop-folk ya da ballad tarzı. İngilizce olarak söylüyoruz.

Asıl olarak müzikte şarkının duygusallığına önem veriyoruz ama yine de şarkının kalitesinin belli bir standardın üstünde olmasını istiyoruz. Ev imkanlarıyla ne kadar ileri gidebileceğiz göreceğiz. Enstrümanlar ve mikrofonumuz da çok kaliteli değil. Her türlü yoruma açığız.
    Yüreğinize sağlık, güzel çalışmalar.

Sizin de dediğiniz gibi, aslolan müzikteki duygu. Ancak bunun iyi duyulabilmesi için kayıt ve kayıt sonrası işlemlerin iyi yapılması lazım.

Kayıtlarınız net değil, çamurlu diye tabir edilen bir sound çıkmış ortaya. Ancak bunun temel olarak 2 nedeni olabilir: birincisi kayıt sırasında oluşanlar (enstrüman, kayıt ekipmanı, kayıt yöntemi vs olabilir), ikincisi de kayıt sonrası edit/mix aşamasında oluşanlar (mix sırasında gereksiz/fazla efekt kullanımı, mix'in doğru yapılmaması vs olabilir). Bize ekipmanlarınız ve kayıt yönteminiz hakkında bilgi verebilirseniz daha faydalı yorumlar yapabiliriz sanırım.

Kayıt ekipmanı konusunda yapabileceğimiz pek birşey yok ama mix esnasında yapılan bir eksik/hatalı durum varsa düzeltilebilir. Örneğin; EQ çok dengeli gelmiyor, tizler genel olarak yüksek kalmış. Bas'lar da uğultulu geliyor bir miktar (Bu müzik tarzı ile de ilgili olabilir belki). Belki de referans monitörünüz çok iyi olmadığı için iyi duyamıyorsunuz, bilemedim....

Genel olarak başarılı kayıtlar, ellerinize sağlık. Geliştirilmemesi için hiçbir sebep yok.

Saygılar,
    Tezcan

EsbaB Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yüreğinize sağlık, güzel çalışmalar.

Sizin de dediğiniz gibi, aslolan müzikteki duygu. Ancak bunun iyi duyulabilmesi için kayıt ve kayıt sonrası işlemlerin iyi yapılması lazım.

Kayıtlarınız net değil, çamurlu diye tabir edilen bir sound çıkmış ortaya. Ancak bunun temel olarak 2 nedeni olabilir: birincisi kayıt sırasında oluşanlar (enstrüman, kayıt ekipmanı, kayıt yöntemi vs olabilir), ikincisi de kayıt sonrası edit/mix aşamasında oluşanlar (mix sırasında gereksiz/fazla efekt kullanımı, mix'in doğru yapılmaması vs olabilir). Bize ekipmanlarınız ve kayıt yönteminiz hakkında bilgi verebilirseniz daha faydalı yorumlar yapabiliriz sanırım.

Kayıt ekipmanı konusunda yapabileceğimiz pek birşey yok ama mix esnasında yapılan bir eksik/hatalı durum varsa düzeltilebilir. Örneğin; EQ çok dengeli gelmiyor, tizler genel olarak yüksek kalmış. Bas'lar da uğultulu geliyor bir miktar (Bu müzik tarzı ile de ilgili olabilir belki). Belki de referans monitörünüz çok iyi olmadığı için iyi duyamıyorsunuz, bilemedim....

Genel olarak başarılı kayıtlar, ellerinize sağlık. Geliştirilmemesi için hiçbir sebep yok.

Saygılar,
    Tezcan
    Teşekkürler, yorumlar bizim için çok önemli.

Sesin kalitesiz gelmesi konusunda haklı olabilirsiniz çünkü lost stories isimli kayıt haricinde diğer kayıtları bilgisayarın kendi onboard ses kartıyla yapmıştım. Sonra steinberg UR12 ses kartı aldım ve akabinde lost stories i yaptık. O şarkıda da ses çok kötü mü geliyor?

Mix-mastering konusunda sürekli videolar izleyip kendimi geliştirmeye çalışıyorum. EQ ayarlarında tizi biraz açmış olabilirim çünkü vokalin sesi biraz daha net gelsin istiyorum. Ama basların boğuk çıkması sorun. Bas gitarımız yok ya synth bass kullanıyoruz ya akustik gitarla efekt verip bas yapmaya çalışıyoruz. İşleri ilerletirsem ilerde bir bas gitar alabilirim.

Drum konusunda sıkıntılarım var. Yaptığım şarkılarda harikalar yaratıcak bir davul değil amacım, sadece eşlik etsin kulağı çok yormasın istiyorum. Ancak bu dediklerimi bile tam başaramadım. Hazır looplar kullanıyorum ,kendim yazmak bana zor görünüyor. Sizin verebileceğiniz taktikler varsa seve seve dinlerim.

Şarkılarda compressor kullanmadım. Belki de kullanmalıyım. Çünkü herkes bundan bahsediyor.

Mastering konusunda yıllardır çalışan kişiler kadar asla iyi olamam. Ama elimden geldiğince iyi bişeyler ortaya çıksın isterim. Zaten siz de öyle demişsiniz.