+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 3 ile 3 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Mikse geçerken...

Bu konu 297 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...

Mikse geçerken... 297 Reviews

Konuyu değerlendir: Mikse geçerken...

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 297 kez incelendi.

Mikse geçerken...

Arkadaşlar merhaba, 6 aydır kayıt almaya çalışıyorum. Miks için comp, reverb,delay vb uygulamaları izleyerek tatbik etmeye çalışıyorum. Türk sanat müziği çalışıyorum ve sesime güvenmediğim için kendimi zorlamadan okuyorum. Bu bazen kayıtlarda aşırı bir bass sesi yaratıyor. Özellikle arabada dinlerken uğultu şeklinde gerçekleşiyor. Bunun için eq ayarı ile oynuyorum ama sesin kalitesi oldukça düşüyor, bulanıklaşıyor. NT2-a kullanıyorum ve sonradan öğrendiğim kadarıyla bass karakteri yüksek bir mikrofonmuş. Bu yüzden üzerindeki ayarlardan 40db filtreli söylüyorum ama nafile...

Genel sorunlar bunlar olmakla bereber soracaklarım;

1- kanun çalarken parmağıma taktığım mızrabın tele vuruş anında çıkarttığı tak-tak sesini nasıl önleyebilrim? (Tüm kayıtlarımı çıplak parmakla alma dışında)
    2- Yine kanunla alakalı son derece tiz sesler geliyor. Bunları yine eq ile alıyorum ama ses berbatlaşıyor.
    3- Eğitim videolarını izlerken neden yapıldığını anlamadığım -40 db civarından pass filtre yapılıyor ve bunu kazaya kurban gitmeyelim diye anlatıyorlar. Nedir bu olar? Aynı şekilde tiz tarafta da aynı iş yapılıyor.

En önemli sorunum ise yine eğitim vidyolarında duyduğum frekanslar birbirini engellemesin lafı. Bunu spectrum analizi ile yapıyorlar ama nasıl yaptıkları bilgisi yok.

Demolarımı 3 sene önce burada paylaşmıştım. Biraz daha kaliteli işler yapabilmek adına yardımcı olursanız sevinirim. Şarkılar insan içine çıkabilecek duruma gelince de paylaşırım umarım

DAW: Cubase 8 el, mik NT2-a, Wave bundle, oda da kısmi yalıtım var (gelişigüzel)

tezcankoray Şu üyeler, makelonurr adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Merhaba.

-Vokal kayıtlarınızda sesinizdeki boğukluk, mikrofona çok yakından söylemeniz kaynaklı olabilir. Uzun süre NT2A kullandım, böyle bir problem yaşamadım. Register olarak sesiniz nerede onu da bilmek lazım tabi doğru yorum yapmak için. Vokalde eq kullanınca ses boğuklaşıp, bozuluyorsa muhtemelen eq yu doğru kullanmıyorsunuz ya da kayıtta problem var. Bununla ilgili Türkçe kaynaklar var ama yeterli gelmediyse; YouTube'de ve yabancı forumlarda "vocal mixing", "how to clean vocal muddiness" gibi aramalar yapıp, farklı tarzlardaki yaklaşımları izleyebilirsiniz. 40 db filtresi pek işinize yaramaz. İsterseniz 80'i de kullanabilirsiniz. Sizin probleminiz daha çok low midlerde gibi geliyor bana.

-Hiç kanun çalmadım ve kaydetmedim. Kaydını yapan arkadaşlar daha doğru bilgi verecektir. Ama örneğin, akustik gitarın pena seslerini elimine etmek için öncelikle pena seçimi, sonra da hi mid ya da hi bölgelerine yapılan "notch filter" müdahaleleri faydalı olabiliyor.

-Kanunla ilgli gelen tiz sesleri eq ile aldığınızda ses berbatlaşıyorsa, yine eq kullanımı ya da kayıtla ilgili bir problem olmalı.

-Bas ve sub frekanslarda, temel frekansı olmayan çalgıların basları genelde kesiliyor. Ki, herhangi bir kaçak ses ya da başka bir şey o alanda bir birikim yapmasın, o alanda var olan sesler rahat rahat çalsın.

-Frekansların birbirini engellemesi ya da "maskeleme" denilen hadise, aynı anda çalan seslerin -vokal,gitar,bas,synth vs- birbirlerinin alanlarında fazlaca var olmasından kaynaklı meydana gelen durum diyebiliriz. Kayıtlarınızdaki uğultu muhtemelen bundan kaynaklanıyor. Eğer başka çalgılar da varsa tabi. Başlarda analizör kullanılabilir tabii ama analizörsüz de problemi teşhis edebilmek gerekiyor. Bunun için de bol bol dinleme yapmak gerekiyor. Mesela; akustik gitarın gövdesinin var olduğu frekanslarla, elektrik gitarın alt frekanslarının birbirini maskelediği bir parça olsun elimizde. Ve bu frekans aralığı 250 ile 300 arası olsun. Hangi çalgının anlatımının güçlü olmasını istiyorsanız, diğer çalgının 250-300 arasını 3-4 db azaltabilirsiniz. Maskeleme azalacağından, iki çalgı da biraz daha ferah duyulmaya başlar ve bu miksin geneline de sirayet eder. Temel olarak böyle anlatılabilir sanırım bu konu.

Alper35, Cho®dSolo, tezcankoray Şu üyeler, Mali Akpolat adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... | Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Merhaba hocam,

Sevgili @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... zaten gerekli bilgileri vermiş. Ben nacizane ilave yapmak isterim.

- Normalde mix'i bitmiş bir parçayı dinlerken (örneğin arabada) EQ müdahalesine ihtiyaç duymuyor olmanız lazım. Eğer duyuyorsanız zaten bir sıkıntı var demektir. Keyfe keder, parçanın tarzına göre EQ müdahalesi yapabilirsiniz tabi ama bu müdahale bir arızayı gidermek için olmamalı

1- Kanun kaydı sadece bir kere yaptım, sonra proje iptal oldu çok ayrıntılı hatırlamıyorum ancak sizin bahsettiğiniz tarzda bir problem olmadı. Enstrüman çalan birisi için kayıt işi sıkıntılı bir iştir. Canlı çalmak ile arasında maalesef ince farklar var. Örneğin bağlama ya da gitar kaydında, enstümanistler tele vururken yanlışlıkla gitarın/bağlamanın gövdesine de vurabiliyor. Bunlar canlı performanslarda dikkat çekmezken maalesef kayıtta kabak gibi meydana çıkabiliyor. O yüzden temiz çalmaya mümkün olduğunca dikkat etmek gerekebiliyor. (Zamanla alışılıyor tabi).
    Burada sizin probleminiz, kullandığınız mızrabın sert olması olabilir. Kanun için standart mı oluyor bilmiyorum ama daha farklı bir mızrap deneyebilirsiniz (mümkünse). İlaveten kayıt sırasında daha dikkatli çalabilirsiniz. Ancak bir şekilde olmuyorsa, notch filter denenebilir. (Yani tam tak tak seslerin olduğu frekans bulunup, 2-3 db kısılabilir.

2- Enstrrümanın doğal yapısından çıkan bir sesin tizlerinin rahatsız etmiyor olması lazım. Bu tiz sesler normal çalarken de sizi rahatsız ediyor mu? Yoksa sadece kayıtta mı rahatsız ediyor? Sadece kayıtta problem varsa kayıt yöntemini gözden geçirmek gerekebilir. Ne şekilde kayıt aldığınızdan bahsedebilir misiniz? (mikrofon konumu/açısı, mikrofon kayıt pattern'i vs.). Kayıt yöntemi doğru olmasına rağmen hala rahatsız eden tiz frekanslar varsa, komple kısmak yerine EQ'da sweeping (süpürme) yöntemi ile özellikle rahatsız eden frekans aralığını bulup, onu hedef alarak kısmak en mantıklı yöntem olabilir.

Demo'lar paylaşılabilir durumda olursa paylaşırım demişsiniz ancak ben bu platformda her zaman söylüyorum: En kötü kayıt, hiç paylaşılmamış olandır.
    Bu bahsettiğiniz sorunları içeren bir kayıt paylaşsanız, biz de bu sorunları duymuş oluruz. Hem daha net yorumlarda bulunmuş oluruz, hem de tecrübeli arkadaşlar çözüme yönelik daha isabetli fikirlerde bulunabilirler. Bence paylaşmaktan hiç korkmayın. İlerleme kaydetmek böyle birşey

Saygılar,
    Tezcan

-

Alper35, Cho®dSolo, Mali Akpolat, nacib Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...