+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 15 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Solo Piyano kaydı hakkında yardım ve önerilerinize ihtiyacım var

Bu konu 427 kez görüntülendi 14 yorum aldı ...

Solo Piyano kaydı hakkında yardım ve önerilerinize ihtiyacım var 427 Reviews

Konuyu değerlendir: Solo Piyano kaydı hakkında yardım ve önerilerinize ihtiyacım var

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 427 kez incelendi.

Solo Piyano kaydı hakkında yardım ve önerilerinize ihtiyacım var

Herkese selamlar.Forumda yeniyim umarım doğru yere açmışımdır başlığı.Kayıt işine yeni başladım.Yamaha dijital piyanom var ve çaldıklarımı güzel bir ses kalitesinde kaydetmek,paylaşmak istiyorum.Bu başlığı açmadan önce yerli yabancı bir çok forumu günlerce araştırdım ancak sorunlarımı çözemedim.Hem sorunumu çözmek hem de benim gibi bu tarz sorun yaşayanlar olduğunda paylaşılan şeylerin kalıcı olması için bu başlığı açmaya karar verdim.
    (öncesinde nasıl olması gerektiği tartışılmış sanırım ama bulamadım başlığı)

Roland duo capture ex ses kartım var ancak referans monitörüm yok,almak için para biriktiriyorum.Piyanonun stereo çıkışından aldığım tonu sevemedim o yüzden VST olarak addictive keys kurdum, piyanoyu midi olarak usb'den bilgisayara bağlayıp, Studio one ile kayıt alıyorum.Sorularım;

1-Kaydın -17 -15 dB civarında olması gerektiğini okudum ancak böyle kaydedip export edince ses seviyesi çok düşük geliyor.Solo piyano kaydında da bu kurala uymalı mıyım? (0 dB'e yakın kaydedince bilgisayardan gelen ses fena değil ancak telefon hoparlöründen dinlediğim zaman ses çok cızırtılı ve kalitesiz geliyor)
    2-Sesi artırmam gerekiyorsa bunu VST arayüzündeki master volume'dan mı yapmalıyım yoksa -17 dB'de kaydedip compressor ile mi halletmeliyim?
    3-Compressor,Limiter kullanmama gerek var mı bu tarz bir kayıt için?
    4-EQ ile istenmeyen frekansları kesmem gerekiyor sanırım ancak 100 Hz- 1 kHz arasında neredeyse tüm frekanslarda çınlama ve uğultu duyuyorum bu 2+1 ses sistemi kullandığım için mi oluyor?
    Tüm bunların dışında verebileceğiniz öneri ve tavsiyelerin hepsine ihtiyacım var.Yardımcı olmaya çalışan herkese şimdiden teşekkürler.

tezcankoray Şu üyeler, Cihann adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu Cihann tarafından (18 Mart 2018 Saat 17:44 ) değiştirilmiştir.

Alıntı Cihann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese selamlar.Forumda yeniyim umarım doğru yere açmışımdır başlığı.Kayıt işine yeni başladım.Yamaha dijital piyanom var ve çaldıklarımı güzel bir ses kalitesinde kaydetmek,paylaşmak istiyorum.Bu başlığı açmadan önce yerli yabancı bir çok forumu günlerce araştırdım ancak sorunlarımı çözemedim.Hem sorunumu çözmek hem de benim gibi bu tarz sorun yaşayanlar olduğunda paylaşılan şeylerin kalıcı olması için bu başlığı açmaya karar verdim.
    (öncesinde nasıl olması gerektiği tartışılmış sanırım ama bulamadım başlığı)

Roland duo capture ex ses kartım var ancak referans monitörüm yok,almak için para biriktiriyorum.Piyanonun stereo çıkışından aldığım tonu sevemedim o yüzden VST olarak addictive keys kurdum, piyanoyu midi olarak usb'den bilgisayara bağlayıp, Studio one ile kayıt alıyorum.Sorularım;

1-Kaydın -17 -15 dB civarında olması gerektiğini okudum ancak böyle kaydedip export edince ses seviyesi çok düşük geliyor.Solo piyano kaydında da bu kurala uymalı mıyım? (0 dB'e yakın kaydedince bilgisayardan gelen ses fena değil ancak telefon hoparlöründen dinlediğim zaman ses çok cızırtılı ve kalitesiz geliyor)
    2-Sesi artırmam gerekiyorsa bunu VST arayüzündeki master volume'dan mı yapmalıyım yoksa -17 dB'de kaydedip compressor ile mi halletmeliyim?
    3-Compressor,Limiter kullanmama gerek var mı bu tarz bir kayıt için?
    4-EQ ile istenmeyen frekansları kesmem gerekiyor sanırım ancak 100 Hz- 1 kHz arasında neredeyse tüm frekanslarda çınlama ve uğultu duyuyorum bu 2+1 ses sistemi kullandığım için mi oluyor?
    Tüm bunların dışında verebileceğiniz öneri ve tavsiyelerin hepsine ihtiyacım var.Yardımcı olmaya çalışan herkese şimdiden teşekkürler.
    Merhabalar,

Siz herhangi bir enstrüman kaydetmiyorsunuz, midi ile VSTi tetikliyorsunuz.

Bu durumda yukarıda bahsettiğiniz -15 dB konusuna takılmanıza hiç gerek yok. Bu tavsiye, direkt olarak dışarıdan analog sinyal kaydederken gerekli birşey. Bu sinyal sonradan işlendiği için, headroom kalması açısından böyle bir tavsiye veriliyor. Midi kaydı için geçerli değil.

Kompressor ve limiter, dinamik alanı daha verimli kullanmak ve kontrol altında tutmak için kullanılır. Siz midi kaydı aldıktan sonra, istediğiniz gibi zamanlama hatalarına müdahale edebilirsiniz, aynı zamanda hassasiyet olarak düşük ya da yüksek kalan yerleri düzeltebilirsiniz. Böyle olunca bence kompresöre de ihtiyacınız yok. Sadece bas frekanslar biraz daha dolgun gelsin isterseniz çok hafif bir şekilde uygulayabilirsiniz (keyfi olarak)...
    En son olarak, seslerin distorsiyona gitmesini önlemek amaçlı olarak limiter belki düşünülebilir. Ama şart değil.

VSTi sesleri sample olarak alındığı için büyük ihtimalle işlenmiş sesler oluyor, EQ müdahalesi yaparken dikkatli yapılmalı. Sesi daha da bozabilirsiniz. Piyano gibi tüm frekans aralığına yayılan bir enstrümanda ekstra dikkat lazım. Bir yandan aslında EQ işlemi, mix içerisinde enstrümanların birbirini maskelememesi açısından önemlidir. Ama siz sadece solo piyano kaydediyorsunuz zaten. Bu açıdan düşünürsek, boğuk gelen frekanslara müdahale etseniz yeterli olur sadece.

Referans monitör yok demişsiniz, bu durumda zaten yapacağınız EQ müdahalesinin sağlıklı olacağını söylemek çok güç.

Özetle;
    -3 dB ile -6 dB arası çıkış alabilirsiniz solo piyano için. Daha yüksek isterseniz limiter ile kontrollü bir şekilde yükseltebilirsiniz.

EQ müdahalesi için ise referans monitör ya da kulaklık şart bence.

Saygılar,
    Tezcan

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cho®dSolo, Cihann, Tayfun Kara, wade21 Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Çok teşekkür ederim cevaplar için.Sorunlarım tamamen bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor görüldüğü gibi Peki EQ,Compressor,Limiter (veya genel olarak mix,mastering) eğitimi için benim gibi yeni başlayanlara önereceğiniz video serisi,kitap var mıdır yoksa özel ders almamı mı tavsiye edersiniz?

Tayfun Kara Şu üyeler, Cihann adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Çok teşekkür ederim cevaplar için.Sorunlarım tamamen bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor görüldüğü gibi Peki EQ,Compressor,Limiter (veya genel olarak mix,mastering) eğitimi için benim gibi yeni başlayanlara önereceğiniz video serisi,kitap var mıdır yoksa özel ders almamı mı tavsiye edersiniz?
    Kardesim merhaba sana tavsiye edebileceğim kitap ufuk önenin kitapları bi bak incele derim forumdakilerde sanırım benim tavsiyede bulunduğum kitabı tavsiye ederler...

Bol müzikli günler

Tayfun KARA...

SM-J200H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cihann Şu üyeler, Tayfun Kara adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Forumun eğitim videoları bölümüne göz at dostum.
    Bunun haricinde youtube da bol miktarda yer alıyor...

Cihann Şu üyeler, Cho®dSolo adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Yamaha'nın hangi dijital piano modelini kullanıyorsunuz ?

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Gördüğüm kadarıyla piano'nuzun kulaklık çıkışları dışında herhangi bir analog out'u yok. Siz stereo çıkışlar derken neyi kast ediyorsunuz ?

Stereo çıkışlardan aldığınız tonu beğenmediğinizi belirtiyorsunuz. Piano'nuzun ses işlemcisi ; Pure CF Sound Engine ki bu ses işlemcisi Yamaha'nın son yıllardaki en performanslı ses işlemcilerinden birisidir ve akustik piano tonları gayet güzeldir. Bu durumda ; acaba siz yaptığınız kayıtları kulaklık çıkışını kullanarak mı gerçekleştirdiniz ?

Bir de bildiğiniz gibi ; piano'nuzda "Touch Sensitivity" ayarları bulunmakta. Bu ayarları tuşenizin özelliğine göre değiştirmeniz mümkün. Bu ayarları doğru yaptıktan sonra sanırım kompresör/limiter gibi herhangi bir dengeleyici unsuru kullanmanıza gerek kalmayacaktır diye düşünüyorum.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Piyanonun altında 2 çıkış görünce onları stereo çıkış olarak düşünmüştüm ikisi de kulaklık çıkışıymış sanırım.Evet önce mono olarak tek kulaklık çıkışından, sonra iki jak kullanarak kaydettim ama çok verim alamadım veya ben beceremedim, o yüzden midi yoluna başvurdum ancak vst'lerin tuşe hassasiyetine verdikleri cevabı da çok sevemedim(velocity ayarlarıyla oynamama rağmen) direk piyanomdan gelen ses gibi tatmin etmiyor.Kendi sesinden çok memnunum yani çalarken duyduğum ses çok güzel ama bunu bozulmaya uğramadan kaydetmenin bir yolu var mıdır?
    Yanlış hatırlamıyorsam 4 farklı tuşe ayarı vardı,hepsini denedim ama default hoşuma gitti benim