+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 3 ile 3 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Stereo to Mono

Bu konu 144 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...

Stereo to Mono 144 Reviews

Konuyu değerlendir: Stereo to Mono

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 144 kez incelendi.

Stereo to Mono

Merhaba arkadaşlar.
    Sorumu detaylandırıp soracam ki kaynak olsun.
    A) Başka projede kullanılmak üzere exportlanan sesler stereo ise bunu sağlıklı olarak nasıl mono import edebiliriz.

B) stereo kaynaktan (org vs.) kayıt alınırken dalgınlık sonucu tek kaynaktan ( örneğin mik.) Kayıt alınırken de mono yerine stereo kanal açılmış ise ve yeni kayıt imkânı yoksa bu kayıt sağlıklı bir şekilde nasıl mono ya çevirilebilir?

Şimdi sadede geleyim, yukarıdaki soruların cevabını da merak ile beklerken benim sorunum stereo alınan çıktıları Cubase aktardığımda miks olayı beni zorluyor.

Pan lamak istiyorum o zaman ses kaybı oluyor vs.

Umarım anlayabilmişim dir.
    Herkese iyi forumlar.

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + Jz J1 + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Cubase'de "Export > Audio Mixdown" menusune girdiğinizde aşağıda size mono export için seçenekler sunuyor. Stereo olan bir kanalı L ve R olarak mono iki kanal şeklinde çıktı alabiliyorsunuz.

Mono olan bir sinyal, stereo bir kanala kayıt alınmış ise zaten sol ya da sağ'dan sadece birisinde veri bulunur. Örneğin mikrofonu kaydetmek için yanlışlıkla stereo bir kanal açtı iseniz, mikrofon da ses kartının sol girişine bağlı ise, stereo kanalda sadece L yani sol tarafta veri bulunur. Bu stereo kanalı yukarıda anlattığım yöntemle mono'ya dönüştürebilirsiniz.

Öte yandan, mono bir kanal başka bir projede kullanılmak üzere export alınırken stereo olarak export alındı ise (herhangi bir efekt vs. uygulanmadığını varsayıyorum), bu kanalın stereo çıktısında L ve R aynı veriyi içerir. Yine ilk başta anlattığım yöntemle sol ve sağ olarak ayırrp, sadece birisini kullanabilirsiniz.

Saygılar,
    Tezcan

Cho®dSolo, EsbaB Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | Yamaha MOX6 | Esi Aktiv 05 Ref. Monitor | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cubase'de "Export > Audio Mixdown" menusune girdiğinizde aşağıda size mono export için seçenekler sunuyor. Stereo olan bir kanalı L ve R olarak mono iki kanal şeklinde çıktı alabiliyorsunuz.

Mono olan bir sinyal, stereo bir kanala kayıt alınmış ise zaten sol ya da sağ'dan sadece birisinde veri bulunur. Örneğin mikrofonu kaydetmek için yanlışlıkla stereo bir kanal açtı iseniz, mikrofon da ses kartının sol girişine bağlı ise, stereo kanalda sadece L yani sol tarafta veri bulunur. Bu stereo kanalı yukarıda anlattığım yöntemle mono'ya dönüştürebilirsiniz.

Öte yandan, mono bir kanal başka bir projede kullanılmak üzere export alınırken stereo olarak export alındı ise (herhangi bir efekt vs. uygulanmadığını varsayıyorum), bu kanalın stereo çıktısında L ve R aynı veriyi içerir. Yine ilk başta anlattığım yöntemle sol ve sağ olarak ayırrp, sadece birisini kullanabilirsiniz.

Saygılar,
    Tezcan
    Teşekkür ederim hocam. Geri kalanı bilsem de hem R hemde L aynı anda mono exportlanabildiğini bilmiyordum

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + Jz J1 + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...