+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 3 ile 3 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Diğer ekipmanlar (Koltuk, Ekran vs)

Bu konu 250 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...

Diğer ekipmanlar (Koltuk, Ekran vs) 250 Reviews

Konuyu değerlendir: Diğer ekipmanlar (Koltuk, Ekran vs)

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 250 kez incelendi.

Lightbulb Diğer ekipmanlar (Koltuk, Ekran vs)

Tabii ki de stüdyo donanımı diyince herkesin aklına mikrofonlar, referans monitörleri, ses kartları, mikserler ve preamp'lar gibi stüdyoların olmazsa olmazları gelir. Ancak saatlerce aranje, mix ve mastering yapan insanların atladığı konu ise göz ve bel sağlığı. Ben bu forumda uzun zamandır ekran ve koltuk konusunu açmayı düşünüyordum, bugün aklıma gelmişken açmak istedim. Herkes kullandıkları koltuk ve bilgisayar monitörlerini yazarsa diğer insanlara da bu konuda fikir vereceğine inanıyorum.

Sandalye ile başlayalım. Özellikle saatlerce oturup miks yaparken oturduğumuz koltuğun sağlığımız açısından büyük bir öneme sahip olduğunu düşünüyorum. 4 yıldır aranje, kayıt ve mix yaparken bildiğimiz klasik mutfak sandalyesi kullanıyordum. Bu yıl bel ağrıları çekmemle birlikte ben de şu büyük ofis koltuklarına bakmaya başladım. Uzun araştırmalar sonucu Adore'nin VLT-270 modelinin oldukça iyi geri dönüşler aldığını ve bütçeme uygun olduğunu fark ettim. Geçen hafta Hepsiburada'dan sipariş ettim ve 4-5 gündür kullanıyorum. İnanılmaz rahat. Hareket kabiliyeti oldukça iyi, altyapı yazarken sol tarafımda bulunan klavye'ye rahatlıkla dönebiliyorum. Bu konuda hazır markaların haricinde şehrinizde bulunan ofis malzemesi imal eden marangozlara ve hatta ikinci elcilere bakabilirsiniz.

Ekran konusuna gelecek olursak, ekran aslında çok önemli bir stüdyo donanımı. Göz sağlığımız kulak sağlımız kadar dikkat etmemiz gereken bir konudur. Özellikle doğal olmayan bir ışık türü olan mavi ışık göz sağlımızı tehdit etmektedir. Mavi ışık katarak dahil bir çok göz rahatsızlığına sebep olmaktadır. Uzmanlar akşamları mavi ışığa çok fazla maruz kalmamız yönünde tavsiyelerde bulunurlar. Bu sebeple bir çok android ve ios cihaz geceleri devreye sokabileceğiniz mavi ışık filtresi içerir. iOS ve MacOs'ta bu mavi ışık filtresi "night shift" olarak adlandırılır. Windows'lu cihazlar ise "Creators Update" ile "Gece ışığı" ismiyle bu özelliğe kavuşmuştur. Yazılımın dışında bazı monitörler donanım olarak mavi ışık filtresine sahiptir. Geceleri bu filtreyle çalışmanızı özellikle tavsiye ederim.

Uzun yıllar Casper'ın ucuz ve eski bir ekranını kullandım. Sadece 1-1.5 saat bu monitöre maruz kalınca gözlerimde ağrı ve yorgunluk oluşmaktadır. Her ne kadar 30-35 dakikada bir mola versemde vasat monitörler insan gözünü tehdit etmektedir. Üstelik bu monitörün 19 inç olmasının küçücük bir daw ve mixer ekranında çalışmama neden olduğunu ve yaratıcılığımı kısıtladığını düşünüyorum. Bu sebeple ekran konusunda bilgi sahibi bir arkadaşımla bu konuyu konuştum. Özellikle 24 inç ve daha büyük monitörler için amva panelli monitörlerin benim bütçeme uygun olduğunu ve amva'nın düşük bütçede göz sağlığı konusunda oldukça iyi bir panel olduğunu öğrendim. Arkadaşımın şiddette tavsiye etmesi üzerine ben de BenQ'nun GW2470H modelini dün akşam sipariş ettim. Aynı modelin 27 inçliğini yine tavsiye eden arkadaşım kullanıyor. Renk, görüntü netliği ve keskinlik olarak harika bir monitör. Tabi bu monitörlerden 5k iMac kalitesi beklememek gerek. Bu monitör gelince bir süre kullanıp görüşlerimi yine bu konu altında paylaşacağım.

Bu konuda siz de kullandığınız ekipmanları yazarsanız sevinirim.

EsbaB, Mehmet Uzunosmanoğlu, nacib, Sativus, Tanerongunyzb, tezcankoray Şu üyeler, Orkunn adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu Orkunn tarafından (24 Eylül 2017 Saat 02:53 ) değiştirilmiştir.

Sandalye rahat olmalı tabi ve bundan daha önemli olanı dik oturmak, eğilerek çalışmamak ve uzun süre sandalyede çaklı kalmamak.Yarım saatte bir sandalyeden kalkıp hareket etmek.Mümkünse günlük düzenli yürüyüş ve spor yapmak. Yürümeyi ve hareketi seviyor musunuz? Geceleri odanın ışığı ve monitörün kalitesi önemlidir.

Apple şirketi bu konuda öncü.İmac 5k retina ekran kalitesi, Retina Logic Pro X ile birleşince mükemmel oluyor.Diğer hiç bir daw bu görsel kaliteyi veremiyor. Bunun sebebi diğer dawların retina destekli olmaması ve bırakın retinayı ekran kartının bir çok özelliğini kullanamıyor olması. Pro tools 12 de baktığım audio kanallarına diğer dawlarda baktığımda aynı görsel güzelliği alamıyorum. Protools bunun için farklı bir teknoloji kullanıyor.

Sadece ekranın kalitesi değil kullandığınız programların grafik kalitesi de önemli. Son olarak iki monitör önerebilirim. Grafikçilerin kullandığı ve önerdiği monitörlerden;

Dell P2715Q LED 4K
    Dell U2715H LED

EsbaB, nacib, Orkunn Şu üyeler, Seyit ÖZTÜRK adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Ekran ne kadar büyük olursa gözümüze yakınlaşacağı için problem olabilir orkun abi AOC 18.5" monitör kullanıyorum 4 yıldır parlaklığınıda biraz düşürdüm en ufak bir rahatsızlık yapmadı.Görüntü kalitesi bir yana görüntünün parlaklığı ve görüntüye uzaklığımız da çok önemli.Burdan da bütün forumdaki abilerimi uyarmış olayım ekrana uzaklık önemli bir konu

Aldığın koltuğa benzer bir koltuk kullanıyorum abi 3 yıldır deri bir koltuk benimki çok az yıpranma oldu mobilyacı bir abim demişti çok yırtılırsa kılıfını değiştir daha uygun ve uzun ömürlü olur diye onuda belirtmek isterim.Seyit abinin dediği gibi Dik Oturmak ve Yürüyüş önemli konular boşuna dememişler yürüyüş sporun kralıdır diye

EsbaB, Orkunn Şu üyeler, abdullahatalan adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc