NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 480 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 20 ile 31 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Antelope Pure 2 vs Benchmark Dac 1( Geniş kapsamlı ses kartları karşılaştırması)

Bu konu 3358 kez görüntülendi 30 yorum aldı ...

Antelope Pure 2 vs Benchmark Dac 1( Geniş kapsamlı ses kartları karşılaştırması) 3358 Reviews

Konuyu değerlendir: Antelope Pure 2 vs Benchmark Dac 1( Geniş kapsamlı ses kartları karşılaştırması)

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3358 kez incelendi.

Alıntı Mehmet Uzunosmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İskender'ciğim öncelikle bu uzun soluklu karşılaştırma çalışmaların için teşekkürler. Bir sürü emekler vermişsiniz. Ayrıca bir Pazar gününüzü Kaan ile bana ayırdınız ve uzaklardan geldiniz. Ayaklarınıza sağlık ve çok teşekkürler.

O gün yaptığımız dinleme ve karşılaştırma/değerlendirme "session"ı bence oldukça verimli geçti. Tabii bunda konu hakkında bir "mektepli" olarak eğitimli bir kulağa sahip olan @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Kaan kardeşimin de önemli katkıları oldu.

Antelope Pure2 dediğin gibi ; farklı bir kulvardaki bir AD/DA konvertör. O yüzden yurt dışında daha ziyade mastering'ciler tarafından kullanılıyor. Tasarımı ve bağlantı çeşitleri de bunu kanıtlıyor zaten. Bu konuda bir anekdotu aktarayım hemen .

Ben geçenlerde Antelope Audio'ya laf ola beri gele bir mail yolladım ve mail'imde aynen şunları söyledim :

"Ben bir Pure2 kullanıcısıyım. Siz sattığınız bütün audio interface'lerin yanında , bir sürü plug-in'i free olarak veriyorsunuz. Ben de bu plug-in'leri kullanmak istiyorum , dolayısı ile bunları edinmem mümkün müdür ?" Yani tipik Türk uyanıklığı ile " Biz Pure2 kullanıcıları o kadar para verdik bu cihazı aldık bizim başımız kel mi ? " demek istedim. Adamlar aynı gün içerisinde mailimi cevaplayıp kısa ve öz biçimde mealan şunu söylediler :

"Bu konuda bizimle kontak kurduğunuz için çok teşekkür ederiz. Üzgünüz zira kullandığınız cihazın yapısı bu plug-in'leri kullanmaya uygun değildir. "

Yani adamlar bana kibarca esasında şunu demek istediler :
    " Yahu arkadaş , biz sana öküz gibi bir mastering grade cihaz yapıp onu sattık. Sen hala plug-in peşindesin. Biz piyasadaki iki kanallı AD/DA'ların hiç birinde olmadığı kadar çok sayıda clock bağlantısını bu cihaza neden koyduk o zaman ? Bağlayacaksın üst düzey kompresör, eq vs. hardware cihazlarını bu cihaza ve işine bakacaksın. Senin plug-in'le , mılag-in'le ne işin olabilir ki ? "

Yani ezcümle diyeceğim şudur ki ; zincirin kuyruğuna gelebilecek çok güzel bir cihaz bence. Kayıt ve mix yapılamaz mı ? Yapılabilir tabii. Örneğin ; Avalon düzeyinde high-end bir pre-amp ile herhalde çok güzel kayıtlar alınabilir diye düşünüyorum. Zaten bu konuda bildiğim kadarıyla piyasada çok fazla alternatif de yok. Bir Lynx Hilo var bir de RME'nin yeni çıkardığı ADI-2 Pro var. Bir de dehşetengiz fiyatı ile Antelope Eclipse var tabii.

SPL Phonitor Mini ; 120V teknolojisi ile çalıştığı için ( sen de dinledin ) acaip bir dinamik aralığa (133 dB) sahip. Dolayısıyla bu açıdan ; kullanılan audio interface'in konvertör kalitesi çerçevesinde , kulaklık yolu ile o audio interface'ten maksimum verimi almamızı sağlayan bir cihaz. Eğer doğru kulaklık ile kullanılırsa ; zorda kalındığında bence onunla miks bile yapılabilir. Benim baştan beri iddiam bu zaten. Nitekim kötü monitör ile uygun olmayan akustik ortamda çalışacağına , git Phonitor ile miks yap bence daha iyi.

Pure2'nin kulaklık amplisi high-end bir ampli. Bence gayet yeterli. Ancak Phonitor Mini'nin performansı ondan yine de iyi. ( Esasında o gün ben size Pure2'nin kulaklık amplisini dinletmeği unuttum. ) Lakin , elde Pure2 gibi bir cihaz var ise onun kulaklık amplisi Phonitor yerine ikame edilebilir.

PMC mevzusu ayrı bir mevzu zaten. PMC'nin yeni çıkan bu serileri bugüne kadar benim dinlediğim en iyi monitörler. Gerçi ben PMC'nin o hayvani büyüklükteki ( Barış Büyük'ün kullandığı model ) monitörlerini hiç dinlemedim. Kim bilir onlar nasıl çalıyordur ? Yalnız o monitörleri sürmek de ayrı bir dert. Çünkü ben ; özellikle bu PMC deneyimimden sonra iyice anladım ki , bir monitörün performansının %50'si monitörün kendisi ile , kalan %50'si ise direk monitörü süren ampli ile alakalı. Dolayısıyla bu saatten sonra ; pasif monitör sistemlerinin , aktif monitör sistemlerine göre daha performanslı olacağını düşünüyorum.

AKG K-712 Pro dediğin gibi gayet güzel open-back bir kulaklık. Zaten onu almadan önce bir hayli araştırmış idim. Miks sürecinde kullanmak ve müzik dinlemek için , bence parasının üzerinde çalan bir kulaklık.

Yani hanımın çok haklı : Bu işin sonu yok.

Gelelim değindiğin diğer bir kaç konuya :

1-) Ben Babyface Pro'yu o gün benim sistemde test etmeyi ve sonuçları görmeyi çok isterdim.
    2-) Ben Audient id 14'ün konvertörlerinin iyi olmadığını düşünüyorum. Yani Audient firmasına yakışmamış. Diyeceksin ki zaten üç kuruş fiyatı var ne bekliyorsun ki ? Eğer Audient firması isen , ucuz olacak diye Çin'lerde o kadar kalitesiz bir cihazı yaptırmayacaksın. Eğer yaptırıyorsan da üzerine Audient markasını koymayacaksın.
    3-) Benchmark DAC1 dediğin gibi çok güzel bir cihaz. Üretildiği 2005 yılında adeta piyasada "game changer" olmuş. Bugün bile hala bir çok cihazı kalitesi ile tokatlıyabiliyor ve bir çok stüdyoda kullanılıyor. Ama artık DAC2 var. Hatta Benchmark daha yeni DAC3'ü çıkarttı.
    4-) Senin UFX+'ı dinlerken duyduğun ve sevmediğin RME sound'u nedir arkadaş ? Hele bana bunu bir izah et...

Her şey için tekrar çok teşekkürler.
    Büyük bir keyifle okuyorum yazılarını abi gerçekten foruma renk katıyorsun Her konuda nokta atışı yapıyorsun çok iyisin

Mehmet Uzunosmanoğlu Şu üyeler, abdullahatalan adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc

mehmet abi biraz geç oldu ama hayırlı olsun yeni pmc ler, güle güle kullanın keyifli müzikler....pure 2 de yakışıklı duruyor masada bende çok merak ettim şimdi ya ah bir nakit olsa uygunda satıyor arkadaş sahibinden de

Mehmet Uzunosmanoğlu Şu üyeler, sgucler adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı sgucler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mehmet abi biraz geç oldu ama hayırlı olsun yeni pmc ler, güle güle kullanın keyifli müzikler....pure 2 de yakışıklı duruyor masada bende çok merak ettim şimdi ya ah bir nakit olsa uygunda satıyor arkadaş sahibinden de
    Sağol sevgili kardeşim. Evet Pure2 o fiyata kaçırılmaz.

sgucler Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Mehmet abi rme nin sevmedigim soundu şu oluyor. Bir zemin dusun purussuz (benchmark)bir zemin cok saglam ama hafif bir tam tanimlayamadigim puruz var. O yuzden benchmark a kafayi taktim.audient te rme gibi.son ses karti teknolojisi bu galiba detay icinmidir ne icin bilemiyorum ama seste bir puruz hissediyorum. Apollo twin i oyuzden sevdim zaten. Daha yumusak. Ama detay ve imaj olarak yeterli degil. Neye gore yeterli degil dersek ufx e gore. Segment i farkli tabiiki. O yuzden kendi segmentinde iyi.

Audient in converterlari kotu degil abi. Ama 700 lira 3500 lira 7000 lira 13000 liralik ses kartlarini karsilastirmak yanlis.

Burda zinciri kiran nedir. Tabiiki benchmark. 1500 liraya ufx+
    performansini veriyor dac acisindan. Olay bu.

Mehmet Uzunosmanoğlu Şu üyeler, gitarist1975 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu gitarist1975 tarafından (20 Temmuz 2017 Saat 22:32 ) değiştirilmiştir.
    Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
    Desktop i7 2600k-32gb ram

Alıntı gitarist1975 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mehmet abi rme nin sevmedigim soundu şu oluyor. Bir zemin dusun purussuz (benchmark)bir zemin cok saglam ama hafif bir tam tanimlayamadigim puruz var. O yuzden benchmark a kafayi taktim.audient te rme gibi.son ses karti teknolojisi bu galiba detay icinmidir ne icin bilemiyorum ama seste bir puruz hissediyorum. Apollo twin i oyuzden sevdim zaten. Daha yumusak. Ama detay ve imaj olarak yeterli degil. Neye gore yeterli degil dersek ufx e gore. Segment i farkli tabiiki. O yuzden kendi segmentinde iyi.

Audient in converterlari kotu degil abi. Ama 700 lira 3500 lira 7000 lira 13000 liralik ses kartlarini karsilastirmak yanlis.

İskender'ciğim ,

Benim Audient id14 konusunda söylediğim aynen şu : Fiyatından bağımsız olarak , bence konvertörleri iyi değil.( Kartın diğer sıkıntılarını hiç saymıyorum bile.) Bu da Audient firmasının marka imajına yakışmıyor. Yani o kartın fiyatının 700-1000.-TL olması ve hangi segmentte bulunduğu beni ilgilendirmiyor. Ben üzerinde yazılı markaya bakıyorum ve o yüzden Audient'e yakışmıyor diyorum. Yani sen koskoca Audient firması olarak ; fiyatı kaç para olursa olsun , konvertörleri yetersiz olan bir ses kartı üretiyorsan , bunu çoğu kişi hoş karşılamaz. Örneğin Mercedes firması , çok satacağım diye , iki gün sonra sağı solu dağılacak ucuz bir otomobil üretip üzerine Mercedes arması koyar mı sence ? Bu da aynı şey bana göre.

Benchmark DAC1 konusunun ; yukarıda bahsettiğim gibi , özel bir "case" olduğunu kabul etmemiz gerekli. Yani 1500.-TL'lik fiyatı ile DAC olarak harikalar yaratması ve UFX+ performansını yakalaması bana göre de hiç sürpriz bir durum değil açıkçası.

İskender'ciğim bu arada ilk paragrafta neyi kast etmek istediğini tam olarak kavrayamadım.

Konu Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından (21 Temmuz 2017 Saat 00:13 ) değiştirilmiştir.
    Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Abi soyut bir seyi anlatmaya ugrastim. Benchmark ta ses puruzsuz. Bir cok ses kartinda digitallikten kaynakli oldugunu zannettigim tanimlamasi zor olan bir puruz var. Rme babyface pro da da hissettim audient te de focusrite ta da. Ama apollo ve benchmark ta yok bu . Anlatmasi zor hepsini dinletip anlatabilirdim belki.

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
    Desktop i7 2600k-32gb ram

Alıntı gitarist1975 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu arada benchmark AD / DA bir arada değil ki nasıl kayıt yaptınız onunla? kayıt yapmak için AD / DA çeviri yapması lazım değil mi ürünün sadece DA ve preamp ile kayıt yapılıyo mu ki ben mi çok cahilim

Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc

Alıntı abdullahatalan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada benchmark AD / DA bir arada değil ki nasıl kayıt yaptınız onunla? kayıt yapmak için AD / DA çeviri yapması lazım değil mi ürünün sadece DA ve preamp ile kayıt yapılıyo mu ki ben mi çok cahilim
    Kayıt yapmadık Abdullah. Sadece arkadaşların daha önce yaptıkları kayıtları ve bir takım referans müzik parçaları dinleyerek bu cihazların DAC katlarını mukayese ettik.

abdullahatalan Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

antelope pure 2; Bu tür cihazlar genelde iki kanallı mastering aşamasında kullanılabilir diye geçiyor, yanlışım varsa düzeltin lütfen, ben şahsen kayıt kalitesini çok merak ediyorum pure 2 nin mesala bir preampli, avalon vs neumann u87 yanında enstruman olarak bağlama veya gitar olabilir işlenmemiş ham kayıt acaba nasıl olurdu... belki ilerde bir gün kayıt kalitesi de denenebilir az çok fikir verebilir bize, tabi işin içinde kayıt varsa yalıtımdır şudur budur uzun iş ama güzel şeyler bunlar

EsbaB Şu üyeler, sgucler adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı sgucler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    antelope pure 2; Bu tür cihazlar genelde iki kanallı mastering aşamasında kullanılabilir diye geçiyor, yanlışım varsa düzeltin lütfen, ben şahsen kayıt kalitesini çok merak ediyorum pure 2 nin mesala bir preampli, avalon vs neumann u87 yanında enstruman olarak bağlama veya gitar olabilir işlenmemiş ham kayıt acaba nasıl olurdu... belki ilerde bir gün kayıt kalitesi de denenebilir az çok fikir verebilir bize, tabi işin içinde kayıt varsa yalıtımdır şudur budur uzun iş ama güzel şeyler bunlar
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ; evet dediğiniz doğru . Yukarıda da belirttiğim gibi ; Pure2 esasen mastering sürecinde kullanılmak üzere tasarımlanmış ve üzerindeki komponentler buna göre seçilmiş.

Antelope'un deklare ettiği verilere göre ; cihazdaki , kayıtın kalitesini tayin eden ADC katının dynamic range değeri 122 dB. Bu teorik olarak oldukça yüksek bir değer ve piyasada bu rakamlara ulaşan/yaklaşan cihaz çok az. Tabii bu cihazı ; dediğiniz gibi örneğin akustik bir kayıtta deneyimlemek lazım.