NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 341 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 34 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Kulaklık Kalibrasyon Yazılımları

Bu konu 2439 kez görüntülendi 33 yorum aldı ...

Kulaklık Kalibrasyon Yazılımları 2439 Reviews

Konuyu değerlendir: Kulaklık Kalibrasyon Yazılımları

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2439 kez incelendi.

Kulaklık Kalibrasyon Yazılımları

Son dönemde kulaklık kalibrasyon yazılımları konusu gündeme gelmişti. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Bu konuda cevabını bilmek istediğim sorular şunlar :

1- ) Şu anda bu konudaki en başarılı yazılımlar hangileri ?

2-) Bu yazılımlar nasıl çalışıyor ?

3-) Böyle bir yazılımı kurduktan ne yapmam gerekiyor ?

Bu konularda bilgi sahibi olan arkadaşlar bana yardımcı olurlar ise çok sevinirim.

Konu Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından (06 Şubat 2017 Saat 20:48 ) değiştirilmiştir.
    Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Hocam sonarworks ve tonebooster morphit şu an en popüler olanları. Standalone olarak kurulup kurulmadığına dikkat etmedim, zira daw harici kulaklık kullanmıyorum sağlık açısından her ikisi de güzel yazılımlar. Referans monitör gibi flat ve yalın bir ses alabilmek adına bence harika bir hizmet bu, ben bizzat monitörlerle karşılaştırarak denedim gerçekten de özellikle mix için şart diyebilirim. Çalışma prensibi plugin gibi master out'a takıyorsun oradaki listeden kulaklığını seçtiğin anda flat forma kalibre ediyor

ermanturkoz, Mehmet Uzunosmanoğlu Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam sonarworks ve tonebooster morphit şu an en popüler olanları. Standalone olarak kurulup kurulmadığına dikkat etmedim, zira daw harici kulaklık kullanmıyorum sağlık açısından her ikisi de güzel yazılımlar. Referans monitör gibi flat ve yalın bir ses alabilmek adına bence harika bir hizmet bu, ben bizzat monitörlerle karşılaştırarak denedim gerçekten de özellikle mix için şart diyebilirim. Çalışma prensibi plugin gibi master out'a takıyorsun oradaki listeden kulaklığını seçtiğin anda flat forma kalibre ediyor
    Teşekkürler Uğur hocam. Yalnız bu iki proğram da standalone çalışmıyor. Bunların standalone çalışanı yok mudur acaba ? Çünkü ben müziği kulaklıkla dinliyorum. Dolayısıyla bana standalone çalışabilecek bir şey lazım.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Alıntı Mehmet Uzunosmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler Uğur hocam. Yalnız bu iki proğram da standalone çalışmıyor. Bunların standalone çalışanı yok mudur acaba ? Çünkü ben müziği kulaklıkla dinliyorum. Dolayısıyla bana standalone çalışabilecek bir şey lazım.
    Hocam sonarworks'u standalone olarak kuranlar var sanırım youtube'da linki var ama okuldan girdiğim için açamıyorum, tam size göre yazılımlar diyebilirim, plugin etkinleştiği anda sesteki naturalize etkisi hissediliyor, sanki referans monitörden dinler gibi en saf halini duyuyorsunuz müziğin.

Mehmet Uzunosmanoğlu Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Hiç bilgim olmayan bir konuydu gayet ilgimi çekti..İki programında demolarını kurup inceleyeceğim..Yalnız kullanılan da converter ın etkisi de olmayacak mı sese?yani bir apollo ile m audio ses kartı arasında fark olacaktır diye düşünüyorum..yanlış mı düşünüyorum acaba?

Alıntı ermanturkoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hiç bilgim olmayan bir konuydu gayet ilgimi çekti..İki programında demolarını kurup inceleyeceğim..Yalnız kullanılan da converter ın etkisi de olmayacak mı sese?yani bir apollo ile m audio ses kartı arasında fark olacaktır diye düşünüyorum..yanlış mı düşünüyorum acaba?
    Elbette detay ve kulaklığın beslenmesi açısından ciddi farklar oluşacaktır, rme babyface ve apollo twin arasında bile ciddi farklar var, 80 ohm'luk dt770'i son seviyelere getirmek zorunda kalıyordum yeterli düzeyde ses alabilmek için, twin'de yarıdan fazla açamıyorum, çok güçlü kulaklık amfi katı twin'in, haliyle daha düşük volume'lerde daha güçlü low-mid ve alt frekans alabiliyorsunuz, üzerine bir de sonarworks gelince tadı tuzu tam oluyor

ermanturkoz Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Elbette detay ve kulaklığın beslenmesi açısından ciddi farklar oluşacaktır, rme babyface ve apollo twin arasında bile ciddi farklar var, 80 ohm'luk dt770'i son seviyelere getirmek zorunda kalıyordum yeterli düzeyde ses alabilmek için, twin'de yarıdan fazla açamıyorum, çok güçlü kulaklık amfi katı twin'in, haliyle daha düşük volume'lerde daha güçlü low-mid ve alt frekans alabiliyorsunuz, üzerine bir de sonarworks gelince tadı tuzu tam oluyor
    Uğur hocam,

Kulaklık amplisi açısından ; Babyface ile Apollo Twin'i mukayese etmemek lazım. Babyface yıllar öncesinin cihazı. Eğer illa mukayese edilecek ise Babyface Pro ile mukayese etmek lazım. Babyface Pro'nun kulaklık amplisi de güçlü bayağı boyundan beklenmeyecek şekilde. Ancak ben hep şunu diyorum ; "all in one" cihazların üzerindeki kulaklık amplileri bir yere kadar performanslı. Zaten fazla olması da beklenemez. Kulaklıkta detay ve güç açısından tam performansı yakalayabilmek için SPL Phonitor gibi cihazlara geçmek lazım. Mesela adamlar Antelope Pure2'nin üzerine high-end muazzam bir kulaklık amplisi koymuşlar. Ama benim o bacaksız Phonitor Mini , Pure2'nin kulaklık amplisini bana kullandırtmıyor bile.

Ben şunu iddia ediyorum : Open back kaliteli bir kulaklık + SPL Phonitor Mini + Antelope Pure2 zinciri ile ; piyasada kaliteli olarak tanımlanan bir çok referans monitörüne göre daha iyi mix yapılır. Üstelik dinleme yapılan ortamın akustik özellikleri gibi sorunlarla hiç uğraşmadan...

EsbaB Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Hocam babyface pro'yu da İskender'de denedim, soundu tiz, eski nesil babyface'i tercih ederim pro'ya, twin'in soundu gerçekten çok daha sıcak ve analog lezzete geliyor, rme ufx ile babyface pro arasında alakasız derecede fark var, ufx'i de selahattin abinin orada test ettik, onun soundu natural, tiz falan değil, ciddi bir rme fanı olarak babyface pro beni hem şaşırttı hem de mahcup etti diyebilirim, bu kadar sert ve tiz bir sounda neden geçiş yaptı rme anlamak mümkün değil, apollo twin'le yarışması mümkün değil, kaldı ki apollo'nun unison preampları da bariz daha güçlü, detaylı ve pamuk gibi sıcacık. Aynı dt770 iskender 'de de var ve apollo'da dinlediğim dt770'le babyface'deki dt770'in soundu aynı değil, bu anlamda yukarıdaki soruya da cevap vermiş olalım, converter kalitesi ve karakteri de kulaklıktaki tınıyı etkileyen bir şey...

Hocam babyface pro'yu da İskender'de denedim, soundu tiz, eski nesil babyface'i tercih ederim pro'ya, twin'in soundu gerçekten çok daha sıcak ve analog lezzete geliyor, rme ufx ile babyface pro arasında alakasız derecede fark var, ufx'i de selahattin abinin orada test ettik, onun soundu natural, tiz falan değil, ciddi bir rme fanı olarak babyface pro beni hem şaşırttı hem de mahcup etti diyebilirim, bu kadar sert ve tiz bir sounda neden geçiş yaptı rme anlamak mümkün değil, apollo twin'le yarışması mümkün değil, kaldı ki apollo'nun unison preampları da bariz daha güçlü, detaylı ve pamuk gibi sıcacık. Aynı dt770 iskender 'de de var ve apollo'da dinlediğim dt770'le babyface'deki dt770'in soundu aynı değil, bu anlamda yukarıdaki soruya da cevap vermiş olalım, converter kalitesi ve karakteri de kulaklıktaki tınıyı etkileyen bir şey...
    Uğur hocam ,

Bu tip cihazlar arası mukayeseler çok hassas , eşitlenmiş ve tüm parametrelerin kontrol edilebildiği koşullarda yapılmalı. Aksi takdirde yanlış neticelere ve değerlendirmelere ulaşmak çok olası.

Ben hatırlar isen ; yaklaşık 2 sene önce Forum'da Babyface ve UFX ile yapılmış bir testten bahsetmiştim. ( O zamanlar Babyface Pro daha üretilmemiş idi.) Test ; akustik bir pianonun mikrofonlanarak kayıtının yapılması suretiyle gerçekleştirilmişti. Yani ; aynı piano, aynı pianist, aynı parça, aynı tuşe , aynı mikrofon seti , aynı mikrofon açıları , aynı akustik ortam...Arka arkaya yapılan bu kayıtta değişen sadece ses kartıydı.

Çıkan sonuç şu idi : UFX ile yapılan kayıt ; daha dark ve gövdeli tınlarken, Babyface ile yapılan kayıt , UFX'e göre daha parlak ve tiz tınlıyordu. Neden ? Çünkü iki cihazın ; mic-preleri farklı , konvertörleri farklı ve mimarileri farklı...Bütün bunlara bağlı olarak da sound karakteristiği farklı...

Şimdi deniliyor ki ; Babyface Pro , Babyface'e göre daha sert ve tiz tınlıyor. İyi de bu görüş oluşurken ne denli sistematik bir çalışma yapıldı ve bu çalışmadaki parametreler ne denli doğru analiz edildi ? Hepimiz biliyoruz ki ; bu tip mukayeselerde sonucu etkileyen onlarca parametre söz konusu olmakta.

Babyface Pro ile Apollo'nun pre-amp olarak mukayesesi ise bence çok doğru değil. Çünkü Universal Audio'nun Apollo'ların pre-amp'lerinde kullandığı "Unison" teknolojisi tamamiyle emülasyon ( yani sanal olarak taklit ) esasına dayanan bir teknoloji. Babyface Pro'nun pre-amp'leri ise RME'nin klasik mic-pre teknolojisinin bir tezahürü. Yani temelinde ; bildiğimiz renksiz , naturel ve modellemeye dayanmayan RME mic-pre teknolojisi. Dolayısıyla Babyface Pro ile UA Apollo'yu bu açıdan mukayese etmek bence yanlış. Çünkü burada artık kişisel tercihler devreye girecektir. Kimi steril bir sonuç için gidip Babyface Pro'yu tercih edecektir. Bu kadar steril sonuç istemeyenler de gidip Apollo'yu tercih edecektir.

Ben tüm aktivitelerimi kulaklıkla yaptığım için ; bu güne kadar edindiğim tecrübe şu şekilde : Kulaklıkla yapılan dinlemelerde ; performansı belirleyen çok önemli 3 değişken bulunmakta.

1-) Kullanılan sistemdeki konvertörlerin kalitesi
    2-) Sistemde yer alan kulaklık amplisinin kalitesi
    3-) Kullanılan kulaklığın kalitesi

Bu değişkenler açısından ; sistem ne kadar bütünleşik cihazlardan outboard cihazlara çevrilebilirse ve bu ekipmanlar ne kadar high-end seviyelere yükseltilebilirse , alınan sonuç o kadar performanslı oluyor. Onun için diyorum hep ; mümkünse ses kartlarının üzerindeki kulaklık amplilerine mahkum kalmayın. Elinizdeki ses kartı piyasanın en iyi ses kartlarından biri olsa dahi ( örneğin RME UFX, UA Apollo, Apogee Ensemble gibi ) yanına muhakkak çok kaliteli bir kulaklık amplisi alın. Eğer mix sürecinin herhangi bir aşamasında veya tamamında ( veya müzik dinlerken ) ; kulaklığı elinize alıyorsanız bu bence olması gereken bir şart. Düşünün ki ; kullandığınız konvertörler , kulaklık ve monitörler şahane. Ama gidip kulaklığınızı ses kartının kulaklık amplisine takıyorsunuz. İşte o anda sinyal zincirinizin en zayıf halkası oluşuyor.

Bu anlattıklarım pek tabii kulaklık için de geçerli. Örneğin benim durumumu ele alalım. Malum benim sinyal zincirim ; Antelope Pure2 > SPL Phonitor Mini > ATH-M50x şeklinde . Kablolarım power kablolarına varana kadar Vovox. Ama kulaklığım ATH-M50x. Yani şu anda (iyi bir kulaklık olmasına rağmen ) benim sinyal zincirimin en zayıf halkası o. Bunun farkındayım. Keşke fiziki koşullarım müsait olsa da ; Sennheiser HD800 gibi open back bir kulaklık kullanabilsem.

Konu Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından (08 Şubat 2017 Saat 15:11 ) değiştirilmiştir.

Mehmet abi konu dışına çıkmak istemiyorum, duyum testini belli referans tracklarım üzerinde aynı kulaklıklar ve monitörler iskender'de de olduğu için sağlıklı bir kıyas ortamında gerçekleştirdiğim düşüncesindeyim. Sadece dac duyumu olarak da değil, adc katı da sert ve tiz pro'nun, eski nesil babyface'inki de mid karakterli idi, ufx'in soundu daha dengeli, ama apollo'nun hem adc hem de dac katı sıcak ve güçlü geliyor, dt770'de bile bariz duyuyorsunuz farkı. Şimdi İskendere de uad twin aldık bi on güne gelir o da yazar zaten görüşlerini. Apollo'nun unisonlarını isterseniz bypass edip natural şekilde kullanabiliyorsunuz, o halde bile daha gerçekçi ve üç boyutlu bir soundu var, aynı mesafe aynı gain, ama uad'la alınanlar sanki gözünü kapatınca burnunun dibinde çalıyor, kısacası bu dünyadaki preamp ve converter muhabbeti benim için bitmiştir. İstanbul maceramı ayrı bi başlık altında anlatmayı düşünüyorum zaten, birçok sey netleşti kafamda.

Kulaklık konusunda open back deneyimin akg k240'la olmuştu, onda bile ciddi bir aahne farkı var, sanki daha uzaktan geliyor sesler. Adeta monitörden dinleme yapıyorsunuz, o sıkışma hissi yok, daha natural ve ferah r duyum veriyor, tek sıkıntı metronomla kayıt alma şansınız yok, sadece dinleme yapılabilir

Morphit yada sonarworks'un hangisini almayı düşünüyorsanız desteklenen kulaklıklar listesine mutlaka bakın.