NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 621 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 6 ile 6 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: 3 farklı ölçüm sonucunu kontrol etmede ses kullanmak.

Bu konu 1425 kez görüntülendi 5 yorum aldı ...

3 farklı ölçüm sonucunu kontrol etmede ses kullanmak. 1425 Reviews

Konuyu değerlendir: 3 farklı ölçüm sonucunu kontrol etmede ses kullanmak.

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1425 kez incelendi.

Lightbulb 3 farklı ölçüm sonucunu kontrol etmede ses kullanmak.

Selam,

Müzik bilgim yok. Fakat bu konuyla epeyce ilgili bir foruma geldiğimin farkındayım.

3 adet elektronik sensörün ölçümünü aynı anda 3 farklı frekansla (yada notayla ya da ne tavsiye ederseniz o şekilde) sesle anlamam gerekiyor.

Şöyle ki;

-Değerler normalde 0 olduğu için hiç bir ses yok.
    -3 sensörden gelen değerler 0'dan yukarı ya da aşağı değişirse, yukarıya çıkmayı yada aşağıya inmeyi ifade edecek 3 farklı eş zamanlı ses kullanmalıyım, yukarı çıktıkça yada aşağıda indikçe de şiddeti artsın istiyorum.

Yani 3 farklı değerin yukarı yada aşağı olmasını ve seviyelerini nasıl sese dökmeliyim_?
    Ne biçim ses kullanabilirim_? İnmeyi çıkmayı anlatabilmek için nota falan mı kullanmalıyım_?
    0'dan aşağı yada yukarı değişen değeri/değerleri aynı anda karıştırıp anlamam gerekli.
    Sensörlerden gelen değerler 0.2 sn'de yenileniyor, yani uzun(birkaç sn'lik) bir ses kaydı gibi birşey kullanırsam arada kaçırdığım olabilir.

Kullanıcı duyduğu sese bir süre sonra alışacaktır. Sesi/sesleri duyar duymaz mesela 2.sensör çok düştü, 3.sensör az yukarda diyebilmeli.

Birde aklıma şu takılıyor; Aynı sensörün değerinin yukarda/aşağıda olması nasıl olmalı. Mesela yüksek olunca notaların yüksek frekanslılarını, düşük olunca da düşük frekanslılarını mı kullanarak sese dökmeli_?

Anlatabildim mi acaba_?

Fikirlerinizi beklerim, teşekkürler.

tezcankoray Şu üyeler, poke53280 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı poke53280 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam,

Müzik bilgim yok. Fakat bu konuyla epeyce ilgili bir foruma geldiğimin farkındayım.

3 adet elektronik sensörün ölçümünü aynı anda 3 farklı frekansla (yada notayla ya da ne tavsiye ederseniz o şekilde) sesle anlamam gerekiyor.

Şöyle ki;

-Değerler normalde 0 olduğu için hiç bir ses yok.
    -3 sensörden gelen değerler 0'dan yukarı ya da aşağı değişirse, yukarıya çıkmayı yada aşağıya inmeyi ifade edecek 3 farklı eş zamanlı ses kullanmalıyım, yukarı çıktıkça yada aşağıda indikçe de şiddeti artsın istiyorum.

Yani 3 farklı değerin yukarı yada aşağı olmasını ve seviyelerini nasıl sese dökmeliyim_?
    Ne biçim ses kullanabilirim_? İnmeyi çıkmayı anlatabilmek için nota falan mı kullanmalıyım_?
    0'dan aşağı yada yukarı değişen değeri/değerleri aynı anda karıştırıp anlamam gerekli.
    Sensörlerden gelen değerler 0.2 sn'de yenileniyor, yani uzun(birkaç sn'lik) bir ses kaydı gibi birşey kullanırsam arada kaçırdığım olabilir.

Kullanıcı duyduğu sese bir süre sonra alışacaktır. Sesi/sesleri duyar duymaz mesela 2.sensör çok düştü, 3.sensör az yukarda diyebilmeli.

Birde aklıma şu takılıyor; Aynı sensörün değerinin yukarda/aşağıda olması nasıl olmalı. Mesela yüksek olunca notaların yüksek frekanslılarını, düşük olunca da düşük frekanslılarını mı kullanarak sese dökmeli_?

Anlatabildim mi acaba_?

Fikirlerinizi beklerim, teşekkürler.
    Sensor'lerden gelen değerleri ses ile ifade etmek istediğinizi anlıyorum bu yazdıklarınızdan. 3 farklı sensör olduğu için de birbirinden ayrıştırılabilir 3 farklı ses tınısı olmalı diyorsunuz o da tamam.

Ancak projenin ne amaca hizmet edeceği konusunda bilgi verirseniz daha sağlıklı bir fikir yürütebiliriz sanırım.

Sistem tasarımı nasıl? Bir bilgisayar mı çalışacak? Ya da mikro işlemcili bir gömülü sistemden mi bahsediyorsunuz?
    Bir de bu sesi nasıl üreteceksiniz? O da önemli bence. Sadece bir buzzer tarzı birşey ile bip bip ses mi çıkaracak? Ya da herhangi bir audio dosyası mı oynatacaksınız?

Biraz daha ayrıntı verirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

Saygılar,
    Tezcan

poke53280 Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Selam,

-Yürüyen 3 banttaki ürünlerin ağırlıklarının uygun olup olmadıklarını anlamak üzerine mikroişlemci ile çalışan (PIC18 serisi) bir sistem. Her sensör minimum -2.5 / maximum +2.5 Volt arası çıkış veriyor. Ürün ağırlığı normalse 0 Volt veriyor.
    -Ses hoparlörden/kulaklıktan dinlenecek.
    -Sesler 3 yükselen, 3 düşen ses olacak ki, 6 farklı ses olacak ve 6 farklı osilatörle kare ya da sinüs şeklinde üretilecek.
    -Sensörlerden gelen değerler sadece ilgili osilatörün/sesin şiddetini artıracak ya da azaltacak. Bunun için dijital potansiyometre ile osilatörün çıkışları yükseltilecek/azaltılacak.
    -Sensörlerden gelen değerler 1 sn'den kısa zamanda güncelleniyor.

Kullanıcı sese göre ağır ürünü bir tarafa hafif ürünü başka tarafa atacak, ya da sesin şiddetine göre tolerans bırakıp gözardı edebilecek.

Sisteme başka müdahale yapamıyorum, elimde bu üç çıkış var ve istenen sesle ayırmak.

Kolay gelsin.

tezcankoray Şu üyeler, poke53280 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı poke53280 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam,

-Yürüyen 3 banttaki ürünlerin ağırlıklarının uygun olup olmadıklarını anlamak üzerine mikroişlemci ile çalışan (PIC18 serisi) bir sistem. Her sensör minimum -2.5 / maximum +2.5 Volt arası çıkış veriyor. Ürün ağırlığı normalse 0 Volt veriyor.
    -Ses hoparlörden/kulaklıktan dinlenecek.
    -Sesler 3 yükselen, 3 düşen ses olacak ki, 6 farklı ses olacak ve 6 farklı osilatörle kare ya da sinüs şeklinde üretilecek.
    -Sensörlerden gelen değerler sadece ilgili osilatörün/sesin şiddetini artıracak ya da azaltacak. Bunun için dijital potansiyometre ile osilatörün çıkışları yükseltilecek/azaltılacak.
    -Sensörlerden gelen değerler 1 sn'den kısa zamanda güncelleniyor.

Kullanıcı sese göre ağır ürünü bir tarafa hafif ürünü başka tarafa atacak, ya da sesin şiddetine göre tolerans bırakıp gözardı edebilecek.

Sisteme başka müdahale yapamıyorum, elimde bu üç çıkış var ve istenen sesle ayırmak.

Kolay gelsin.
    Merhaba,

Ses şiddetinden bahsediyor isek zaten sizin ses frekansıyla ya da notayla herhangi bir işiniz yok. Aynı frekans ya da nota (kare ya da sinus dalga) sinyalinin genliğini (Amplitude) değiştirerek çıktı sağlayabilirsiniz. Burada AM yani Amplitude Modulation (ya da Pulse Amplitude Modulation) kullanabilirsiniz. Sistemin vereceği maksimum ve minimum genlik aralığını belirleyin (Yani kullanıcının duyabileceği en kısık ses, bir de kulağı rahatsız etmeyecek şekilde en yüksek ses), bu genlik aralığını 6 eşit parçaya bölüp sensörden okunan değere göre osilator'den sinyal oluşturabilirsiniz. Bu durumda tek osilator kullansanız bile yeterli olur, sadece çıkış genliğini değiştirseniz yeterli olur 3 farklı bant için.

"Ses şiddeti" ifadesini doğru kullandığınız varsayarak yukarıdaki yorumu yaptım.

Ancak bahsettiğiniz durum ses şiddeti değil de, sesin pes ya da tiz olması ise işte o durumda sesin frekansını (ya da notasını) değiştirmeniz gerekir. Bu durumda osilatörden üretilecek kare ya da sinus dalganın periyodunu değiştirerek, pes sesten tiz sese doğru (yani daha yüksek periyottan, daha düşük periyota doğru) 6 farklı frekans/periyot belirleyerek durumu aşabilirsiniz.

Bu proje için daha basit bir çözüm önermem gerekirse, araçlardaki park sensörleri mantığı ile bir ses oluşturmanız sizin için daha kolay olur. Park sensörlerinde araç bir engele yaklaştıkça bip sesi daha sık tekrar edilir, en yakın noktaya gelindiğinde ise bip sesi kesintisiz bir hal alır. Engelden uzaklaştıkça da bip seslerinin arasındaki boşlukların süresi daha uzun bir hale gelir. Siz de ağırlık arttıkça bip sesinin azaltabilir ya da arttırabilirsiniz. Hem sabit bir bip sesi olacağı için herhangi bir modulasyon tekniğine ihtiyacınız olmaz, hem de bip sesi sürekli olarak çıkmadığı için bant başında duran operatörü de rahatsız etmez. Ayrıca bip sesi sürekli olarak çalınmayacağı için, enerji tasarrufu bile yaparsınız.

Kolay gelsin,
    Tezcan

poke53280 Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Projenizi eleştirmek kesinlikle istemem ancak 6 farklı sesi kulakla takip etmek zor ve hataya açık olmayacak mı ? Ben olsam bu projeye yürüyen bantlara optik veya mekanik counterler monte edip, ağırlığa göre düşük veya yüksek sinyalleri ışıkla uyarıp(ilave ses de olablilir) ürünün sıra numarasını hafızaya alırdım.. Pic ten alınan hata sinyalini RS 422 üzerinden( bunların USB çeviricileri de var) bilgisayara uyarı ve ID ile kaydetmek de mümkün olabilir. Hatta bantta bir sonraki bir istasyonda ağırlığı hatalı olan ürünleri ID numaraları ile banttan otomatik ayırmak, ya da tasnif etmek de mümkün olabilir.

Seneler önce buna benzer bir sistemi fotoğraf laboratuvarında hatalı baskıları ayırmak için kullanmıştım.. Saniyede 10 adet kontrol edebiliyordu.. Yazılımı ise VB6 ile yapmıştım.
    Eğer ses mutlaka gerekli ise DTMF de kullanabilirsiniz, bu telefonlarda kullanılan ses işaretleyicisi, pic le üretmek de mümkün. Pic programmer kaynağından kodları bulabilirsiniz. Çok da emniyetli olur..

Sadece bir fikir. ..

poke53280, tezcankoray Şu üyeler, enym adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı enym Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Projenizi eleştirmek kesinlikle istemem ancak 6 farklı sesi kulakla takip etmek zor ve hataya açık olmayacak mı ? Ben olsam bu projeye yürüyen bantlara optik veya mekanik counterler monte edip, ağırlığa göre düşük veya yüksek sinyalleri ışıkla uyarıp(ilave ses de olablilir) ürünün sıra numarasını hafızaya alırdım.. Pic ten alınan hata sinyalini RS 422 üzerinden( bunların USB çeviricileri de var) bilgisayara uyarı ve ID ile kaydetmek de mümkün olabilir. Hatta bantta bir sonraki bir istasyonda ağırlığı hatalı olan ürünleri ID numaraları ile banttan otomatik ayırmak, ya da tasnif etmek de mümkün olabilir.

Seneler önce buna benzer bir sistemi fotoğraf laboratuvarında hatalı baskıları ayırmak için kullanmıştım.. Saniyede 10 adet kontrol edebiliyordu.. Yazılımı ise VB6 ile yapmıştım.
    Eğer ses mutlaka gerekli ise DTMF de kullanabilirsiniz, bu telefonlarda kullanılan ses işaretleyicisi, pic le üretmek de mümkün. Pic programmer kaynağından kodları bulabilirsiniz. Çok da emniyetli olur..

Sadece bir fikir. ..
    Hocam, meksikada bu şekilde çalışan bir sistem görmüşler ve aynı şekilde sesli isteniyor, yoksa fikir çok aslında.

3 seviyeyi kontrol etmek için 3 yükselen, 3 düşen ses kullanacağım. Mesela 1.bantta 0'dan küçük değerler için (0 demek ağırlık uygun demek) "Do" sesinin 523 hz, 0'dan büyükler için "Do" sesinin 1046 hz olanını kullanmak çözebilir diye düşünüyorum. İkiside "Do" notası ve ikiside 1.bantı işaret eder, fakat birisi tiz yani yükselen, diğeri zıttı. Tabi değer 0'dan uzaklaştıkça sesin şiddeti de artacak.

Hafta sonu deneyeceğim.