NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 672 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 20 ile 32 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Mixyap online müzik akademisi

Bu konu 5237 kez görüntülendi 31 yorum aldı ...

Mixyap online müzik akademisi 5237 Reviews

Konuyu değerlendir: Mixyap online müzik akademisi

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 5237 kez incelendi.

Bu mixyap konusu daha önce konuşulmuştu Tezcan dostumunda belirttiği gibi başlangıçta baktık vidyolarına bu vatandaşın fakat cahilce zavallıca söylemlerinden sonra takibi de tavsiyeyi de bıraktık. Kendini, ben şurada şunu yaptım burada bunu yaptım gibi söylemlerle savunacaktır kesin, buna karşılık Ajdar gösterilebilir, yada zamanında Banu Alkan, yani bir yerlere gelmiş birşeyler becermiş olmak doğru kişi yada ehli olduğunuzu göstermez, aynı TOFAŞ' ın milyon tane satmasının onu dünyanın en dandik arabası olmasını değiştiremeyeceği gibi.

" Müzik yapacaksınız ama müzik bilgisine gerek yok"

bu arkadaşın savunduğu şey ama zannedersiniz ki fıkra , tamam cerrah olacaksınız ama tıp okumaya gerek yok neşter takımı alıyorsun o kadar Yada bu uçuş simülatörü oynayan tipler var ya uçakta derler "şimdi kaptana bişiy olsun ben kullanırım, bütün mantığı biliyorum " gibi gibi.

Tabi üstteki örneklere karşılık müzik amatörce de yapılabilecek bir şey bir uğraş ama burada kızdığım nokta bunun dillendirilmesi, misal

Herkesin imkanları bir değil derinlemesine olmasa da kabaca bir müzik bilgisine ve biraz enstruman çalabiliyor olmaya ihtiyaç vardır!

Dense başım üstüne ama kalkıp,

hiçbirşey öğrenmeye gerek yok tamamıyla gereksiz

dersen birisi de zavallılığına gülerse gocunmayacaksın.

Yani sevgili @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... yaklaşımın yanlış ve oraya yani bu zihniyetteki birinin derslerine katılmış olmanda pek yerinde bir tercih olmamış. Uğur hoca vidyo çekerse tabiki güzel olur fakat bundan muzdaripsen piyasada Türkçe kaynaklar da mevcut.

gitarist1975, nacib, Sativus, ulasyaramis Şu üyeler, okidoz adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Müzik

Alıntı okidoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu mixyap konusu daha önce konuşulmuştu Tezcan dostumunda belirttiği gibi başlangıçta baktık vidyolarına bu vatandaşın fakat cahilce zavallıca söylemlerinden sonra takibi de tavsiyeyi de bıraktık. Kendini, ben şurada şunu yaptım burada bunu yaptım gibi söylemlerle savunacaktır kesin, buna karşılık Ajdar gösterilebilir, yada zamanında Banu Alkan, yani bir yerlere gelmiş birşeyler becermiş olmak doğru kişi yada ehli olduğunuzu göstermez, aynı TOFAŞ' ın milyon tane satmasının onu dünyanın en dandik arabası olmasını değiştiremeyeceği gibi.

" Müzik yapacaksınız ama müzik bilgisine gerek yok"

bu arkadaşın savunduğu şey ama zannedersiniz ki fıkra , tamam cerrah olacaksınız ama tıp okumaya gerek yok neşter takımı alıyorsun o kadar Yada bu uçuş simülatörü oynayan tipler var ya uçakta derler "şimdi kaptana bişiy olsun ben kullanırım, bütün mantığı biliyorum " gibi gibi.

Tabi üstteki örneklere karşılık müzik amatörce de yapılabilecek bir şey bir uğraş ama burada kızdığım nokta bunun dillendirilmesi, misal

Herkesin imkanları bir değil derinlemesine olmasa da kabaca bir müzik bilgisine ve biraz enstruman çalabiliyor olmaya ihtiyaç vardır!

Dense başım üstüne ama kalkıp,

hiçbirşey öğrenmeye gerek yok tamamıyla gereksiz

dersen birisi de zavallılığına gülerse gocunmayacaksın.

Yani sevgili @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... yaklaşımın yanlış ve oraya yani bu zihniyetteki birinin derslerine katılmış olmanda pek yerinde bir tercih olmamış. Uğur hoca vidyo çekerse tabiki güzel olur fakat bundan muzdaripsen piyasada Türkçe kaynaklar da mevcut.
    Hocam valla kimin bilgisine inanacagimizi şaşırdık az önce vokal mixing derslerini izledim anlattığı şeyler doğru seylerdi deneyerek onayladim bu işi artık öğrenmem lazım nereden öğrenebilirim acaba Bora uslusoyun dersleri çok pahalı gücüm yetmez ona kafam çok karışık

etab5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu işin temelini en doğru ve en güvenilir olarak öğreneceğiniz kaynaklardan bir tanesi Ufuk Önen'in kitaplarıdır. İşin teknik kısmının temeli tamamen bulunuyor kitaplarda.

Bence kayıt, mix, mastering işininn %40'ı teknik bilgi, deneyim ve ekipman geri kalan %60lık kısım ise müzikal bilgi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Chescha Şu üyeler, Kerem Çelik adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Ses Mühendisi / Eğitmen / Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Ben de izledim videolarını youtube'da da takip ettiğim kişiler arasında. Ben o talihsiz sözlerin iyi niyetinden ve ya uğur hocamın dediği gibi ticari kaygısından kaynaklandığını düşünüyorum. Bir çok videoda bu işe yeni başlayan özellikle elektronik müziğe yeni başlayan kişileri cesaretlendirmek amacıyla talihsiz cümleler kurabiliyor. Ama ben özellikle iyi niyetinden olduğunu düşünüyorum ama bazı yerlerde uslûbu ukalaca gelebiliyor. Bilemiyorum kendisine karşı nötr olmama rağmen bu kadar ağır lafları hakettiğini düşünmüyorum. Ülkede PR kasıp cüzdan avcılığı yapan o kadar kişi, kuruluş yanında, kişilerin (en azından elektronik müzik için) fikir sahibi olması adına yaptığı işlerle biraz olsun saygıyı hakettiğini düşünüyorum.

Alıntı Kerem Çelik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu işin temelini en doğru ve en güvenilir olarak öğreneceğiniz kaynaklardan bir tanesi Ufuk Önen'in kitaplarıdır. İşin teknik kısmının temeli tamamen bulunuyor kitaplarda.

Bence kayıt, mix, mastering işininn %40'ı teknik bilgi, deneyim ve ekipman geri kalan %60lık kısım ise müzikal bilgi.

Hocam ufuk önenin kitabi var bende sağolsun bir çok bilgi var ama tam yeterli değil gibime geldi ornegin bir vokalde hangi efektlerimi kullanmamı gerektiğini tam olarak yazmıyor hep şöyle şeyler var 'vokal tarza ve şarkıya göre değişir hangi efektleri kullanmam gerektiğini yazmıyor benim kitabı alma amacım o arkadaş Emrah hocanın derslerinde örneğin vokalde sibilans problemleri için otomasyon yapmamızı anlatıyor ben burda karşılaştırma yapmıyorum

Alıntı Chescha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de izledim videolarını youtube'da da takip ettiğim kişiler arasında. Ben o talihsiz sözlerin iyi niyetinden ve ya uğur hocamın dediği gibi ticari kaygısından kaynaklandığını düşünüyorum. Bir çok videoda bu işe yeni başlayan özellikle elektronik müziğe yeni başlayan kişileri cesaretlendirmek amacıyla talihsiz cümleler kurabiliyor. Ama ben özellikle iyi niyetinden olduğunu düşünüyorum ama bazı yerlerde uslûbu ukalaca gelebiliyor. Bilemiyorum kendisine karşı nötr olmama rağmen bu kadar ağır lafları hakettiğini düşünmüyorum. Ülkede PR kasıp cüzdan avcılığı yapan o kadar kişi, kuruluş yanında, kişilerin (en azından elektronik müzik için) fikir sahibi olması adına yaptığı işlerle biraz olsun saygıyı hakettiğini düşünüyorum.
    Hocam Emrah hoca kişiliği beni ilgendirmiyor ama verdiği anlattığı dersler hepsini deneyip doğruluğunu kabul ediyorum.

Alıntı revo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam ufuk önenin kitabi var bende sağolsun bir çok bilgi var ama tam yeterli değil gibime geldi ornegin bir vokalde hangi efektlerimi kullanmamı gerektiğini tam olarak yazmıyor hep şöyle şeyler var 'vokal tarza ve şarkıya göre değişir hangi efektleri kullanmam gerektiğini yazmıyor benim kitabı alma amacım o arkadaş Emrah hocanın derslerinde örneğin vokalde sibilans problemleri için otomasyon yapmamızı anlatıyor ben burda karşılaştırma yapmıyorum

Aranılan bilgilerin hepsi var aslında içinde, hangi frekans aralıklarına müdahale edilebileceğine kadar yazıyor.

İhtiyaç ve bilgi meselesi bunlar tabii. Misal otomasyon kavramını bildikten sonra bunun nerelerde ve nasıl kullanılacağı sizin yaratıcılığınıza kalmış bir durum. Vokalde ya da başka bir enstrümanda vs hangi efektleri kullanacağınız da size kalmış. Bir de, temel seviyedeki derslerin hepsi youtube'da var. İngilizce bilmenize de gerek yok, izleyerek de hepsini anlayabiliyorsunuz.

Ses Mühendisi / Eğitmen / Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Arkadaşlar herhangi bir kurumu ya da kişiyi şahıs hedef alarak kötülemek değil niyetimiz, herkesin kendi tarzı ve yorumudur deyip geçmek isterim, yapılan işi beğenmezsem bir daha dinlemem orada biter muhabbet, benzer işi yaptığımız bir başkasını kötülemek etik olmaz. Bu işte kesin doğrular yok, sonuç olarak müziğin dinleyicisine eseri ahenk içerisinde dinletebiliyorsanız hangi plugini takmışsınız, hangi sırayla kullanmışsınız bunlar sadece teknik-yapısal açıdan eleştirilebilir, işin müzikal kısmında özgürsünüz.

Öte yandan "Mix Mastering işlemleri eline her bilgisayar ve ses kartı geçen bir insanın yapabileceği sıradan işlerdir" demek de bu mesleği yapanları incitir, emeği küçümser, değersizleştirir - ki zaten her mixin aynı kalitede ve ahenk içerisinde tınlamadığını sizler de dinleyerek ayırt ediyorsunuzdur. Bir iki video izleyip plugin sırasını ezberleyerek öğrenmeye çalışmak yerine; videodakileri kendi mixlerine uygularken o potansı çevirdiğinde sese nasıl bir etkisi oluyor, hangi parametre seste neyi değiştiriyor, monitörlerinizden bunları mutlaka tepki olarak duymaya çalışın, o zaman yararlılığından bahsedilebilir.

Chescha, CirkinReis Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Mixyap a dair bir kaç söz...

Hakaret ve küçümseme ve ağır lafları onu eleştirenler yapmıyor ki arkadaşlar.
    Kendisi ediyor ve dinleyen aklı başında kişilerde yanıt verme gereği duyuyor hepsi bu.

Hoş benim bu yaptığım da yanlış tabi. Bu tür yanıtlar Onu ve benzerlerini biraz daha gündem de tutmak anlamı taşıyor,
    ama dayanamıyoruz işte, insanoğluyuz sonuçta..

Adam kafadan "Bach kim, bethoven hep müzik yapsa nolur" diyor yahu.
    Tavukları pişirmişemle mi gidelim Avrupa ya diyor. 9/8 likle mi gidelim diyor. Darbuka mı çalacağız diyor.

İnsanın "ben neyim ya arkadaş, hangi kültürden besleniyorum, nereden geliyorum, nereye gideceğim ya?" sorusu geliyor aklına...

4 zamanlı yapıların daniskası orada yapılıyor zaten.

Benim 5/8 9/8 7/8 ayrıcalığım var.

Bu benim yaşam biçimim, yani benim ezgilerim, benim sevdalarım ,üzüntülerim ve kaygılarım...

Kim nasıl ve ne hakla küçümseyebilir ki...

Hadi beni de boş ver. Klasikler, yani yüzyılları aşmış ve bilimsel bir olgu haline dönüşmüş

bir müzik hakkında nasıl böyle bir yorum yapılabilir ki aklım almıyor.

Ağzıyla müzik yapıyormuş bir de. Yahu inanabiliyor musunuz adam resmen ağzı ile müzik yapıyormuş.

Bir de örneklemiş.

Biz bu forumda teknik anlamda bir sürü müzik ve video paylaşımlarını izledik arkadaşlar.

Örneğin Doruk Somunkıran, ya da diğer arkadaşlarımızın video paylaşımları gibi.

Hiç bu kadar saçma sapan ve yapay olanına rast gelmemiştim.

Saygılar...

Sativus, tezcankoray Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu nacib tarafından (14 Ocak 2017 Saat 01:24 ) değiştirilmiştir.

Studio One 'a geçişimle Mixyap'ın kurulması aynı ay içerisine denk geldi. Ben de hem destek amaçlı hem de biraz programı kavrama amaçlı üye oldum bir süre. Bence bu işe yeni başlayanlar 1-2 ay üye olup programın temelini öğrenebilir. Ancak kendisinin bazı cümleleri gerçekten çileden çıkartıyor adamı. Yani Sagopa ve yancısının bir programda "o cazlar blues lar beni mahvediyor, kimse de bir şey anlamıyor" demesi gibi bir şey. Hayır kardeşim sen anlamıyorsun ve varoşluğun dibine vurmaktan geri kalmıyorsun...

Müziği bilmeden, en azından temel armoniyi bilmeden müzik inşa etmek diye bir şey söz konusu olabilir mi? Yapılan iş apaçi dans müziğinin ötesine geçebilir mi? Ben de elektronik müzik ile ilgileniyorum uzun zamandır ancak bu işin tepe noktasındaki adamların ne denli müzik bilgisi olduğunun farkındayım. Kulağa hoş gelen hiç bir müzik rastlantı eseri oluşmamıştır. Bunun belli bir matematiği, düzeni var. Yani ağzınla müzik yaparsın ama o müzik ağzınla yapılmış kadar olur işte.

Neyse işin özü şu ki; Mixyap Studio One ve FL Studio programlarının mantığını anlamak için, plug in leri efektleri tanımak için iyi bir platform. Ancak müzik kariyeri açısından Emrah arkadaşın dedikleri gerçekten cahil cesareti, ve cidden komik.

İsmini unuttum, tüm akor şemalarını gösteren ve midi olarak DAW'lara atmaya yarayan bir programı tanıtırken, işte burada yüzlerce akor var, bunlardan kulağınıza hoş gelenlerden 3 tanesini arka arkaya sıralayın alın size müzik, zaten Studio One' daki Chorder plug ini hata yapmazınza izin vermiyor, kafanıza göre sıralayın tarzı bir konuşması vardı. Epey eğlenmiştim videoyu izlerken (:

nacib Şu üyeler, acaluka adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu acaluka tarafından (14 Ocak 2017 Saat 18:49 ) değiştirilmiştir.