NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 640 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 7 ile 7 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: vst pluginleri kategorilere ayrılıyormu

Bu konu 1969 kez görüntülendi 6 yorum aldı ...

vst pluginleri kategorilere ayrılıyormu 1969 Reviews

Konuyu değerlendir: vst pluginleri kategorilere ayrılıyormu

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1969 kez incelendi.

vst pluginleri kategorilere ayrılıyormu

selam arkadaşlar öncelikle,merak ettiğim bir konu üzerine sizlerle bu konuyu paylaşmak istedim vst pluginler sadece mastering için veya mix için kategorizemi ediliyor ? yoksa her vst plugin hem mastering hemde mix içinde kullanılıyormu ? örnek verecek olursam bende mesela nomad factory'nin pluginleri var bu pluginler mastering pluginlerimi ? mix için kullanılmıyormu?(kompresör,ekolayzır gibi...) yani pluginleride mastering ve mix pluginleri olarak kategorizemi etmişler ? onu sorucaktım bu konuya bir açıklama getirirseniz sevinirim.. mesela izotope ozone mastering plugini olarak geçiyor öle diyorlar nekadar doğru bilemiyorum ama

Müzik Teknolojileri Forumlarındaki İçeriğindeki Benzer Konular:
    Konu baha3535 tarafından (23 Aralık 2016 Saat 01:22 ) değiştirilmiştir.

O şekilde bir kategorilendirme ticari bir algı yaratma amaçlı olabilir. Ama mastering'te kullanılacak plugin'lerin daha çok algoritma hesaplayan ve işlemci kullanan pluginler olduğunu söyleyebiliriz, sebebi stereo olarak çıktı alınmış bir track üzerinde çalışırken haliyle yapılan müdahaleler bütün eseri etkiliyor, bu sebeple bir plugin'in normal bir kanalda yarattığı etki mixin genelinde çok belli olmazken, mastering'te yaptığı olumsuz etki daha fazla belli olur ve göze batar. bu sebeple zaten mastering'te lineer phase eq kullanırız mesela.

UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O şekilde bir kategorilendirme ticari bir algı yaratma amaçlı olabilir. Ama mastering'te kullanılacak plugin'lerin daha çok algoritma hesaplayan ve işlemci kullanan pluginler olduğunu söyleyebiliriz, sebebi stereo olarak çıktı alınmış bir track üzerinde çalışırken haliyle yapılan müdahaleler bütün eseri etkiliyor, bu sebeple bir plugin'in normal bir kanalda yarattığı etki mixin genelinde çok belli olmazken, mastering'te yaptığı olumsuz etki daha fazla belli olur ve göze batar. bu sebeple zaten mastering'te lineer phase eq kullanırız mesela.
    ya mesela şunuda soruyorum bi ekolayzır plugininin mesela master ekolayzır pluginimi yoksa mix içinmi bunu nerden anlıcaz ? bendeki izotope ozone programındaki ekolayzır ve kompresör mix için yapılmamış sanki bana öle geldi çünkü mix yaparken ekolayzırını kullandığım zaman mixte çok kötü bir etki veriyor

Konu baha3535 tarafından (23 Aralık 2016 Saat 13:26 ) değiştirilmiştir.

Alıntı baha3535 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya mesela şunuda soruyorum bi ekolayzır plugininin mesela master ekolayzır pluginimi yoksa mix içinmi bunu nerden anlıcaz ? bendeki izotope ozone programındaki ekolayzır ve kompresör mix için yapılmamış sanki bana öle geldi çünkü mix yaparken ekolayzırını kullandığım zaman mixte çok kötü bir etki veriyor
    Başka plugin'leri dene o zaman, parametreleri bilinçsiz de ayarlıyor olabilirsin, atak-release sürelerine, Gain Reduction miktarlarına dikkat et, sesi aşırı boğmak güzel kompresyon yaptım anlamına gelmez, doğallıktan uzaklaşmak dinleyiciyi rahatsız eder.

UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocamın da dediği gibi, plugin'leri kategorize etmeye çalışmak bence anlamsız. Hangi plugin ile istediğiniz sonuca hangi aşamada (mixing, mastering vs) ulaşabiliyorsanız, dilediğiniz gibi kullanın.

EQ ya da compressor'ün görevi bellidir zaten. Siz ister mix'te kullanırsınız, ister mastering'de. Bu size kalmış birşey. Hangisi ihtiyacınızı görüyorsa onu kullanabilirsiniz. Ben hem mastering için hem de mix için aynı EQ kullandığım parçalar oluyor mesela. Ha farklı bir renk vs. istersem farklı da kullanabilirim.

Ancak @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocamın da dediği gibi, mix esnasında lineer phase EQ kullanmanıza çok gerek olmaz. Bir kanal için 7 band EQ fazlasıyla iş görür.
    Ya da mesela multi-band compressor, davul gibi enstrümanlar dışında mix'te çok fazla ihtiyacınız olmaz. Mastering'de kullanabilirsiniz. (Kullanmayabilirsiniz de, sizin ihtiyacınıza bağlı birşey).

Bu işler tamamen sizin neyi amaçladığınıza ve hangi plugin-in ne gibi etki bıraktığına bağlı birşey bence. Ezbere olarak bu plugin mix içindir, bu plugin mastering içindir diye kategorize etmeye gerek yok zaten. Özellikle mastering için bir plugin arıyorsanız, internette milyonlarca mastering plugin tavsiyesi var. Onlara bakmanız yeterli.

Saygılar,
    Tezcan

Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı baha3535 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki böle plugin tavsiyeleriniz varmı önerebileceğiniz kompresör ve ekolayzır gibi
    Basit bir arama ile forumda bulabilirsiniz. Aramaya inanın:

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Eğer foruma inanmıyorsanız da, google'da aramaya inanın

Saygılar,
    Tezcan

EsbaB, Sativus Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...