+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 13 Sayfadan 12345678910111213 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 125 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Thomann Alışveriş Süreci Nasıl İşler

Bu konu 16598 kez görüntülendi 124 yorum aldı ...

Thomann Alışveriş Süreci Nasıl İşler 5.00 16598 Reviews

Konuyu değerlendir: Thomann Alışveriş Süreci Nasıl İşler

5 üzerinden 5.00 | Toplam: 1 kişi oyladı ve 16598 kez incelendi.

Ogretici Thomann Alışveriş Süreci Nasıl İşler

Öncelikle merhaba dostlar,

Bu konuyu benim gibi aklında 'Thomann'dan alışveriş nasıl olur?', 'Bu süreç nasıl ilerliyor?' gibi kafasında dönen binlerce sorular olan arkadaşlar için açmak istedim. Açıkçası çok farklı sitelerde çok farklı görüşler var ve bunların hangisine inanacağımı ben şaşırmış durumdaydım. Bu nedenle sipariş sürecim uzadı. Bu konu altında güncel olarak bu süreci paylaşacağım.

Öncelikle siparişim vergi muafiyeti olan 75 eurodan fazla. Siparişimi bugün verdim ve kısa sürede mail olarak sipariş için teşekkür ve bilgilendirme maili yolladılar. Burada size doğrulama maili geleceğini ve kendilerinin çalışma saatlerinden ve günlerinden bahsetmekteler. (Akşam 6 dan sonraki siparişlerin işlenmesinin bir sonraki güne kalacağını ve hafta sonu verilen siparişlerin de Pazartesi günü işleneceği bilgileri).

Ortalama iki saat sonrasında doğrulama maili gönderdiler. Burada sipariş ettiğim ürünlerin, adres bilgilerinin, fatura isminin, ürün adedinin doğru olduğunu onayladıklarını ve eğer yanlış girilmiş bir bilgi varsa kendilerine haber vermemiz gerektiğini belirten ve siparişimiz, kendilerinden çıktığında gelecek olan bir doğrulama maili daha olacağını belirtiyorlar.

Siparişin 3.gününde 'Statü' kısmında ürünlerin toplandığını belirten yazı geldi. Ayrıca sipariş süreci başlıklı bir bölüm geldi ve altında da paranın bugün 10:56'da çekildiğini belirten yazı bulunuyor. Muhtemelen bu kısımda da siparişin durumunu belirten bilgiler olacak.

Bugün ürünlerin kendilerinden çıktığını ve çıkan ürünleri ve bunun takibini site üzerinden yapabileceğinizi ve taşıma şirketinden yapabileceğinizi belirten bir mail ve telefona mesaj geldi.
    Daha sonrasında Thomann'a girdiğimde ürünün çıktığını ve kargo takip numarasını gösteren bölüm açıldı. Burada thomann üzerinden bilgilendirilme yapılan bölüm oluşmakta ancak burada üç seçenek bulunuyor:
    1-Bildirim gelmesin
    2-Kargonuz size gelirken bilgilendirilsin
    3-Kargonun her aşamasında bana bilgilendirme gelsin.

Ben 3. olanını seçtim. Şuan yolda olduğunu belirttiler. Bir sonraki adımda malların teslim alınmak üzere işlendiğini belirttiler.
    Daha sonrasında da kargo takip numarası olan ayrıca sitedende takip edebileceğimizi belirten bir mail geldi.
    Takip numarasını DHL den kontrol etttiğimde gözükmüyor. de uzantılı dhl'de gözüküyor kargonun durumu orada da şuan Almanya'da olduğunu ve ülkeye girince PTT'den takip edebileceğimizi belirtiyorlar.
    Son gelen mailde kargonun PTT ye verileceğini belirtiyorlar.

Uzun süredir kargo takibinde hareketlilik olmamasından ve aynı işlemi iki kere farklı günde gösterdiğinden dolayı sorun olup olmadığını belirten bir mail attım ve çok geç dönüş aldım. Bu zamanların yılın en yoğun zamanları olduğu için sabırlı olmam gerektiğini söylediler. (28 Aralık 2016) Ben hala kargo kontrolü sağlıyorum, beklemedeyim.

6 Ocak tarihinde '20 Aralıkta siparişimin kargoya verildiğini 24 aralıktan beride kargo takibinde değişiklik olmadığını başka siparişlerde vereceğimi ancak böyle olacaksa alternatif yerler düşüneceğimi belirten mail attım. 4 gün boyunca cevap gelmeyince. Hala cevap beklediğimi bir değişiklik olmadığını mail attım. Aynı gün içinde Bu maile de ; şuanda PTT ilgili çok sorun olduğunu bu nedenle de gecikmeler olduğunu cevabını verdiler. 12 Ocak (Bugün) Kısaca kargoyu kaybettiklerini soruşturma açacaklarını, bulunmaması halinde ücret iades ve ya değiştirme kartı verileceğini belirten uzunca mail attılar. Bendeki de şans işte.

Evet bugün kargoya verilişinin 30. günü ve kargo takip bildirimi geldi mail olarak ve Ürünün dış ambalajının hasar aldığını tekrar paketlendiğini belirttiler. Aynı anda da ürün alıcıya doğru yola çıktı diye bildirim geldi.

Yolladığım mailler sonucunda. Yetkili temsilci 'ücret iadesi ve ya tekrar gönderim isterseniz haber veriniz ' diye mail attı. Ürünlerin tekrar gönderilmesini istediğimi 32ohm olarak seçmiş olduğum kulaklığımın 80ohm'luğunun gönderilmesini istedim.

İlk siparişimin yola çıkmasından 43 gün sonra ürünler Thomann'dan tekrar paketlenip yola çıktı.(1 Şubat 2016)

15 gün içerisinde ürün İstanbul(İkitelli) Gümrük Dairesinde tutulduğu bilgisi paylaşıldı. Gümrüğe gidip memurun 'Ne yapacaksın bunlarla? Nedir bu? ' gibi sorularına cevap verdikten sonra ürünün vergisini ödedikten sonra teslim alabileceğimi ya da ücreti orada değilde kapıda ödersem adrese teslim edilip kapıda ödeyebileceğimi belirttiler. Adresime gönderilmesini istedim. Cuma günü gümrüğe gidip ürünlerime baktım. Pazartesi kapıma geldi. Teslim aldım.

abdullahatalan, ishak göktekin, mburakeksi Şu üyeler, Chescha adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu Chescha tarafından (09 Mart 2017 Saat 19:05 ) değiştirilmiştir.

Alıntı Chescha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle merhaba dostlar,

Bu konuyu benim gibi aklında 'Thomann'dan alışveriş nasıl olur?', 'Bu süreç nasıl ilerliyor?' gibi kafasında dönen binlerce sorular olan arkadaşlar için açmak istedim. Açıkçası çok farklı sitelerde çok farklı görüşler var ve bunların hangisine inanacağımı ben şaşırmış durumdaydım. Bu nedenle sipariş sürecim uzadı. Bu konu altında güncel olarak bu süreci paylaşacağım.

Öncelikle siparişim vergi muafiyeti olan 75 eurodan fazla. Siparişimi bugün verdim ve kısa sürede mail olarak sipariş için teşekkür ve bilgilendirme maili yolladılar. Burada size doğrulama maili geleceğini ve kendilerinin çalışma saatlerinden ve günlerinden bahsetmekteler. (Akşam 6 dan sonraki siparişlerin işlenmesinin bir sonraki güne kalacağını ve hafta sonu verilen siparişlerin de Pazartesi günü işleneceği bilgileri).

Ortalama iki saat sonrasında doğrulama maili gönderdiler. Burada sipariş ettiğim ürünlerin, adres bilgilerinin, fatura isminin, ürün adedinin doğru olduğunu onayladıklarını ve eğer yanlış girilmiş bir bilgi varsa kendilerine haber vermemiz gerektiğini belirten ve siparişimiz, kendilerinden çıktığında gelecek olan bir doğrulama maili daha olacağını belirtiyorlar.

Gelişmeler oldukça buraya ekleyeceğim. Konu yanlış bölümdeyse taşınmasını rica ediyorum.
    Keşke siparişi vermeden önce konu açıp söyleseydiniz hocam bende shouck mount ve 1-2 birşeyler almayı düşünüyorum ama böyle küçük ürünler için 30 euro kargo parası vermek istemediğimden siparişimi hep erteliyordum sizle birlikte bende alırdım hemde kargo parasını bölüşüp ucuza getirtirdik neyse sağlık olsun kısmet başka alışverişlereymiş

Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc

Alıntı abdullahatalan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Keşke siparişi vermeden önce konu açıp söyleseydiniz hocam bende shouck mount ve 1-2 birşeyler almayı düşünüyorum ama böyle küçük ürünler için 30 euro kargo parası vermek istemediğimden siparişimi hep erteliyordum sizle birlikte bende alırdım hemde kargo parasını bölüşüp ucuza getirtirdik neyse sağlık olsun kısmet başka alışverişlereymiş
    Dostum düşündüm onu ancak benimde ilk siparişim olduğu için ve paket boyutunun büyük olabileceğinden endişelendiğim için haber vermedim. Yoksa görmüştüm forum içinde muhtemelen senin yazını. Hayırlısıyla gelsin de bir iki aya tekrardan sipariş verebilirim. O zaman haberin olur muhtemelen

Alıntı abdullahatalan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı şehirde olmayınca pek anlamı kalmıyor, il dışı kargolar da çok pahalandı artık.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Konu için çok teşekkür ederim ben de takipte olacağım.Ben de uzun zamandır araştırıyorum, son gümrük düzenlemelerinden sonra ürünümün gümrükte takılma riskinin olduğunu duymuştum bu yüzden biraz endişelendim, ayrıca thomann dan ilk defa alışveriş yapacağım için de sürecin nasıl işlediği konusunda da bir bilgim yok.Bu konuda size bazı sorular sorabilir miyim?

30 euroluk kargo dahil olmak üzere, ücretin tamamını şu an ödediniz mi?
    Sanıyorum ürünler için %18 lik bir vergi verilmesi gerekiyor.Bu vergiyi nereye ve nasıl ödeyeceğimiz konusunda bilginiz var mı?
    Ürünler doğrudan kapıya mı geliyor yoksa herhangi bir yere gidip almamız mı gerekiyor bu konuda bilginiz var mı?

Bu konularda bilginiz varsa paylaşabilirseniz gerçekten çok mutlu olurum.Şimdiden teşekkür ederim.

Alıntı necdetyuce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu için çok teşekkür ederim ben de takipte olacağım.Ben de uzun zamandır araştırıyorum, son gümrük düzenlemelerinden sonra ürünümün gümrükte takılma riskinin olduğunu duymuştum bu yüzden biraz endişelendim, ayrıca thomann dan ilk defa alışveriş yapacağım için de sürecin nasıl işlediği konusunda da bir bilgim yok.Bu konuda size bazı sorular sorabilir miyim?

30 euroluk kargo dahil olmak üzere, ücretin tamamını şu an ödediniz mi?
    Sanıyorum ürünler için %18 lik bir vergi verilmesi gerekiyor.Bu vergiyi nereye ve nasıl ödeyeceğimiz konusunda bilginiz var mı?
    Ürünler doğrudan kapıya mı geliyor yoksa herhangi bir yere gidip almamız mı gerekiyor bu konuda bilginiz var mı?

Bu konularda bilginiz varsa paylaşabilirseniz gerçekten çok mutlu olurum.Şimdiden teşekkür ederim.
    Öncelikle benim bu konuyu açmaktaki amacım senin dediğin gibi bunları kafası karışık senin benim gibi insanların bilgilendirmek adınaydı. Bu bilgilerin yerine gidecek olması beni mutlu etti. Bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışayım.

30 euroluk kargo dahil euro olarak ücreti ödedim ancak karttan çekilmiş mi, onu kontrol etmedim. Zaten ürün çıktığında da mail geleceğinden ha şimdi çekmişler ha ürün çıkınca onun önemli olduğunu düşünmüyorum ancak 3D güvenlik vs. hepsini girdiğime göre çekmiş olmaları gerekiyor.

İkinci sorunla ilgili nasıl oluyor onu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Ancak araştırmalarıma göre iki farklı bilgi bulunuyor.

1- Ürün gümrükte takıldığında adresinize kağıt geliyor ve size en yakın gümrük müdürlüğüne gidip orada işlem yapmanız gerekiyor. Kargonun da o müdürlüğe ulaştığı söyleniyor. Yani orada işlemlerinizi (artık prosedür ne ise) halledip ürünü teslim alıyorsunuz.
    2- Ürün kapınıza kadar geliyor ve %18 lik vergi tutarını kargo elemanına veriyorsunuz. Teslim alıyorsunuz.

Umarım 2. olarak söylenen doğrudur

Sanırım son iki sorunu da bu şekilde cevaplamış oldum.

necdetyuce Şu üyeler, Chescha adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu Chescha tarafından (17 Aralık 2016 Saat 21:30 ) değiştirilmiştir.

Studyo ekipmanları için konuşursak, gümrükteki memur arkadaşların her ekipmanı yapısal olarak bilme şansları yok, dolayısı ile onlara radyo frekansı içieren her türlü alete arıza çıkarmaları talimatı verildiğinden, preamp gibi cihazlar kapınıza gelmeden önce sizi bir uğrayın diye arayabiliyorlar. Gidip ürünün ne olduğunu, ne amaçla aldığınızı en sade ve basit dille anlatmanız ve memuru ikna etmeniz gerekiyor, yoksa bandrol vs. uğraşırsınız. Sade derken baya sade bir dilden bahsediyorum, mesela benim preamp takıldığında gidip bu bir amfi elektro sazımı bağlayıp çalıyorum, başka bir özelliği yok dedim. yoksa studyom var ses kartından önce mikrofonu buna bağlayıp kayıt alcam falan desem görevlinin iyice kafası karışacak ve iş uzayacak. Onun harici diğer çoğu ürün kapıya geliyor ve vergisini kapıda ödeyip teslim alıyorsunuz.

abdullahatalan, Chescha, EsbaB, necdetyuce, Sativus Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Umarım ürünleriniz en kısa sürede elinize ulaşır. Takipte kalacağım

Chescha Şu üyeler, necdetyuce adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

benimde merakımda bir kaç sual var cevaplarsanız sevinirim, thoman daki herhangi ürünün net fiyatı artı kargo dahil mi 1500 euroyu geçmeyecek yoksa Türkiyeyi seçtiğimizde vergiden dolayı ürünün fiyatı düşüyor düştüğü andaki fiyat artı kargo ücreti mı 1500 euroyu geçmeyecek bunu anlamadım bilmem anlatabildim mi şimdiden teşekkürler

Öncelikle belirtmekte fayda var, siparişiniz TL üzerinden değil Euro üzerinden hesaplamalar yapılıyor. Örneğin;612,33 TRY 167,23 € ürün fiyatı ise 167 euro olarak çekiyorlar. Zaten fiyatın altında da 'Price excludes VAT, shipping costs extra TRY price - guideline price only' ürün fiyatına kdv'nin dahil olmadığını katalog fiyatı olarak belirlendiğini belirtiyorlar. Sorunuzu doğru anladıysam, zaten euro olarak net fiyatı belirttiği için toplam alışverişinizi oradan hesaplayabilirsiniz. Lafın kısası; eğer alışverişinizi tl fiyatının altındaki euro fiyatına göre + 30 euroda kargo ücreti olarak hesaplarsanız 1500 euroyu geçmiyorsa alışverişniz, ekstra vergi uygulaması olmayacaktır. Sadece %18 lik KDV ye tabi tutulacaksınız. Umarım yeterince açık olmuştur.

Konu Chescha tarafından (18 Aralık 2016 Saat 21:32 ) değiştirilmiştir.