NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 492 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 3 Toplam 13 Sayfadan BirinciBirinci 12345678910111213 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuçtan sayfa başı 30 ile 125 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Thomann Alışveriş Süreci Nasıl İşler

Bu konu 20498 kez görüntülendi 124 yorum aldı ...

Thomann Alışveriş Süreci Nasıl İşler 5.00 20498 Reviews

Konuyu değerlendir: Thomann Alışveriş Süreci Nasıl İşler

5 üzerinden 5.00 | Toplam: 1 kişi oyladı ve 20498 kez incelendi.

Merhaba, cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Thomann attığım mail sonucu hemen paramı iade edip siparişimi iptal etti ve şu an tekrar sipariş ettim düzelterek.Bu konuda hızlı bir şekilde ilgilenmeleri beni memnun etti.Bugün duyduğum bir şeyi de sizinle paylaşmak istiyorum.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bugün e-ticarette gümrük muafiyet oranını 75 euro dan 30 euroya düşürdüğünü açıkladı.Birkaç gün içinde resmi gazetede yayınlanacağı söyleniyor.Sipariş verecekler için bunu duyurmak istedim.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

bir sorum var cevaplarsanız sevinirim;
    bir ürünü diyelim 500 euro fiyatı var, Türkiyeyi seçtiğimizde vergi iadesi olarak tutar düşülüyor buraya kadar tamam...ürün geldiğinde düşülen tutar yani kdv sini vererek ürünü alıyoruz diye biliyorum burada atladığım ve ya bilmediğim eksik bir şey var mı? birde şunu söyliyeyim bu ürünün gümrüğe takılma ihtimali olabilir mi?...

Alıntı sgucler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir sorum var cevaplarsanız sevinirim;
    bir ürünü diyelim 500 euro fiyatı var, Türkiyeyi seçtiğimizde vergi iadesi olarak tutar düşülüyor buraya kadar tamam...ürün geldiğinde düşülen tutar yani kdv sini vererek ürünü alıyoruz diye biliyorum burada atladığım ve ya bilmediğim eksik bir şey var mı? birde şunu söyliyeyim bu ürünün gümrüğe takılma ihtimali olabilir mi?...
    Hocam o düşülen tutar tam olarak %18 olmasa da yakın ve güzel bir meblağ olarak iade alınıyor, bu yönden thomann'ı ebrik etmek lazım, ebay-amazon vs. bunu uygulamıyor diye biliyorum. Neyse VAT (bizdeki kdv) düşüldükten sonra üzerine 30 euro kargo ücreti, tüm tutarın %3'ü civarında uluslararası kur dönüşümü komisyon ücretini banka kartından tahsil edecek. Sonra ürün buraya geldikten sonra Ptt kapıya kadar getirirse gümrüğe takılmadan, kapıda fatura tutarının %18'i kadar vergi farkını + damga vergisini ödeyip ürününü alacaksın. Ürünün ülkeye girdiğinde Ptt takip ekranına düşüp de gümrük memurunun incelemesinden geçince ödeyeceğin net tutar aynı sayfaa üst tarafta görünüyor zaten.

Gümrükte takılma riski her zaman her ürünün vardır. Gümrük memurları genelde kıl diye tabir ettiğimiz arıza çıkarmaya meyilli yapıdalar, en azından benim denk geldiklerim öyle. Preamp için çağırdılar beni, bu nedir, ne iş yarar, nerede kullanacaksın, radyo frekansı yayıyormu vs. gibi sorular sordular. Biraz stresli bir görüşme olsa da bu bir amfi , elektro sazım var buna bağlayıp çalıyorum gibi basit ve herkesin anlayacağı şekilde anlatarak ikna ettim ve teslim aldım. Yok studyoydu, yok kayıttı, aman ha hepten kıllandırmayın adamı, yoksa trt'den bandrol vs. gerekecek, bu da ek vergilerle Türkiye fiyatlarına gelme riski demektir.

Onun haricinde ürünün takılmaması için gerekenler:
    *aynı cins üründen ucuz da olsa ikiden fazla almayın,
    *1500 euro vergisiz saf fatura fiyatını geçmeyin,
    *ürünleri eklemeden önce sayfalarındaki kg bilgilerini not alarak mutlaka toplayın ve 30 kg'ı geçmeyin,
    *Bütün bunlara rağmen yine takılabilir, derdinizi önce burada bir paylaşın gelen fikirlere göre en sade basit savunmayı hazırlayıp gidin

Diğer bir risk de ürünlerin arızalı çıkma riski, tohmann gerçi size barkod numarası veriyor gidip teslim ediyorsunuz ptt'ye ama eğer o ürünü tekrar almaktan vazgeçer de para iadesi isterseniz, ürün girerken o ödediğiniz kdv'nin üzerine bir bardak soğuk su içebilirsiniz

Can, Chescha Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu ugur86 tarafından (25 Aralık 2016 Saat 12:58 ) değiştirilmiştir.
    UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Hocam teşekkürler cevap için bütün sorularıma artık cevap buldum...
    Lakin kafama takılan tek şey fiyat olarak 1500 euro, ağırlık olarak 30 kg geçmeyecekse ürün için şüpheli veya herhangi kötü amaçlı durumlarda kullanacak bir şeyler olmadıkça neden sorun çıkabilir anlayamıyorum mesala ses kartı aldık fiyat ve ağırlık konusunda sıkıntı yok...gümrük memuru bu ürünün neye yaradığını ne işe yönelik kullanıldığını misal bilmediği için mi gümrüğe takılma ihtimali var yoksa adamın canı sıkkındır o gün tersten kalkmıştır izin vermez ürünü almamıza uğraştırır bizi, yada da diyelim adama loto çıktı mutlu tabi, al kardeşim ürünü sıkıntı yok, der demez ürünümüzü alırız gideriz bunun mu olması lazım... zaten bize verilen hak değil mi bunu tekrar yargılıyorlar gümrüğe takılıyor.

Alıntı sgucler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam teşekkürler cevap için bütün sorularıma artık cevap buldum...
    Lakin kafama takılan tek şey fiyat olarak 1500 euro, ağırlık olarak 30 kg geçmeyecekse ürün için şüpheli veya herhangi kötü amaçlı durumlarda kullanacak bir şeyler olmadıkça neden sorun çıkabilir anlayamıyorum mesala ses kartı aldık fiyat ve ağırlık konusunda sıkıntı yok...gümrük memuru bu ürünün neye yaradığını ne işe yönelik kullanıldığını misal bilmediği için mi gümrüğe takılma ihtimali var yoksa adamın canı sıkkındır o gün tersten kalkmıştır izin vermez ürünü almamıza uğraştırır bizi, yada da diyelim adama loto çıktı mutlu tabi, al kardeşim ürünü sıkıntı yok, der demez ürünümüzü alırız gideriz bunun mu olması lazım... zaten bize verilen hak değil mi bunu tekrar yargılıyorlar gümrüğe takılıyor.
    Ne olduğunu bilmez, gününde değildir hepsi memurun insiyatifinde. Saçmalıkta burada başlıyor. Bunlar yetmezmiş gibi, bir kaç kere denk gelip okuduğum kadarıyla bunun kontrolünü yapan memur haftada bir gün çalışıyormuş. Ne kadar doğru tartışılır ama ortada büyük saçmalık olduğu kesin. Gümrükte tanıdık olması şuan mecliste dayın olması gibi bir şey şu zamanda.

artık şans diyelim yada nasip bakalım zaman ne göstericek

ugur86 Şu üyeler, sgucler adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı Chescha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne olduğunu bilmez, gününde değildir hepsi memurun insiyatifinde. Saçmalıkta burada başlıyor. Bunlar yetmezmiş gibi, bir kaç kere denk gelip okuduğum kadarıyla bunun kontrolünü yapan memur haftada bir gün çalışıyormuş. Ne kadar doğru tartışılır ama ortada büyük saçmalık olduğu kesin. Gümrükte tanıdık olması şuan mecliste dayın olması gibi bir şey şu zamanda.
    Aynen doğru, haftanın 2 günü uğruyor, bana pazartesi ve perşembe günü geldiklerini söylemişlerdi. Hatta bir paketim thomann'dan 4 günde gelip İstanbul'a giriş yaptı, oradan da 2 günde çıkıp Samsun'a geldi, salı günü ulaştığı için perşembeden önce vermediler.

Daha gümrük memurunun o ekipmanın neye yaradığını bilmemesinden kaynaklanıyor, herşeyden anlamayabilirler, çok da suçlamıyorum, gidip tatlı dille basitçe izah edersiniz olur biter, uygun fiyata ekipman alıyorken o kadar riski de bi zahmet göze alalım takılıp geri dönse de paranızı iade alırsınız, biraz geç ulaşır ve psikolojik olarak yıpranırsınız sadece, mağduriyetin bunun ötesine gideceğini sanmam.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen doğru, haftanın 2 günü uğruyor, bana pazartesi ve perşembe günü geldiklerini söylemişlerdi. Hatta bir paketim thomann'dan 4 günde gelip İstanbul'a giriş yaptı, oradan da 2 günde çıkıp Samsun'a geldi, salı günü ulaştığı için perşembeden önce vermediler.

Daha gümrük memurunun o ekipmanın neye yaradığını bilmemesinden kaynaklanıyor, herşeyden anlamayabilirler, çok da suçlamıyorum, gidip tatlı dille basitçe izah edersiniz olur biter, uygun fiyata ekipman alıyorken o kadar riski de bi zahmet göze alalım takılıp geri dönse de paranızı iade alırsınız, biraz geç ulaşır ve psikolojik olarak yıpranırsınız sadece, mağduriyetin bunun ötesine gideceğini sanmam.
    aynen hocam dediğiniz çok doğru birazda şans aslında bakalım zaman göstericek neyse bari 1500 euro limitini kaldırıp 3000 veya 4000 euro yapsalardı iyi olurdu

Konu sgucler tarafından (25 Aralık 2016 Saat 22:53 ) değiştirilmiştir.

Merhaba,
    Konuya katkıda bulunmak adına müsadenizle size alışveriş sürecimin güncel durumundan bahsetmek isterim.Thomann'dan son olarak 23.12.2015 tarihinde sipariş ettiğim ve kargo dahil ücretinin tamamını ödediğim ürünlerim aynı gün thomann tarafından kargoya verilmişti.Siparişim 30 kg ı geçtiği için iptal etmiştim çünkü tek pakette göndereceklerini düşünmüştüm.Fakat siparişimi yenilediğimde 2 adet monitor ve 1 adet ses kartı yanında iki adet monitor kablosunu, 3 parça halinde paketlediklerini ve kargoya verdiklerini gördüm.Oradan 3 ayrı parçayı da rahatça takip edebiliyordum.Zaten thomann üzerinden kargo numarasına tıkladığımda otomatik DHL sitesine yönlendirilip parça parça hepsinin ayrıntılı durumu yazıyordu.1 hafta önce paketleriniz Almanya'dan çıkmak üzere bekliyor.Türkiye'de Ptt'ye teslim edilecek diye bir mail geldi.Bundan 3 gün sonra da paketlerinizden biri Türkiye'ye ulaştı diye ayrıca mail geldi.Bugün kargoyu kapımdan teslim aldım. Monitorlerimden bir tanesi geldi.Kapıda görevliye %18 ürün vergisi + 4 tl de gümrükle ilgili bir ücret ödedim.Kapıdaki ödemede post cihazı getirmiyorlar karttan çekme şansı olmuyor o yüzden nakit bulundurmak gerekiyormuş.Son olarak ürünümü kontrol ettim güzelce paketlemişler.Daha çalışıp çalışmadığını deneyemedim çünkü ses kartı ve kablolar hala Almanya'da gözüküyor.Fakat monitorün parçaları eksiksiz ulaşmış gümrükte kontrol edilirken açılmış ve daha sonra ptt bantlarıyla tekrardan bantlamışlar.Diğer ürünlerde bir sorun yaşamazsam şu an siparişimden memnun kaldığımı söleyebilirim.

Umarım faydalı olmuştur.Teşekkür ederim.

abdullahatalan, Mehmet Uzunosmanoğlu Şu üyeler, necdetyuce adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

iyi miş ...güle güle kullanın toplam olarak eve teslim süresi kaç gün oldu bunu soracaktım