NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 666 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 20 ile 32 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Referans Monitör ve Kulaklık Önerisi

Bu konu 7242 kez görüntülendi 31 yorum aldı ...

Referans Monitör ve Kulaklık Önerisi 7242 Reviews

Konuyu değerlendir: Referans Monitör ve Kulaklık Önerisi

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 7242 kez incelendi.

1-) Kulaklığın empedans yani direnç değeri yükseldikçe ; kulaklık amplisi tarafından sürülmesi güçleşir. ( Bu konuda @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... arkadaşımızın yaptığı çok yararlı bir çalışma vardı. Ancak hangi başlıkta idi hatırlamıyorum. Eğer Forum'da aratıp bu çalışmayı bulursanız çok daha açıklayıcı ve doyurucu bilgiye ulaşabilirsiniz. ) Dolayısıyla yüksek empedanslı ( 250 ohm ve daha üstü ) kulaklıklar için güçlü kulaklık amplileri gerekir. Günümüzdeki "all in one" ses kartları maalesef yüksek empedanslı kulaklıkları gerçek anlamda süremiyor.

2-) Eğer dinleme yaptığınız ortam akustik açıdan çok kötü ve bunu düzenleme şansınız yok ise ; miksi monitörle değil kulaklık ile yapmak ( her ne kadar tercih edilmese de ) belki de daha evladır.

3-) Eğer kulaklık ile miks yapmak durumunda kalırsanız ; açık (open back) referans sınıfı bir kulaklık tercih etmeniz her zaman sizin lehinizedir.

4-) Tüm müzikal aktivitelerini kulaklıkla yapan biri olarak size önerebileceğim husus şudur : İyi bir kulaklık ve iyi bir kulaklık amplisi yerine göre hayat kurtarır. Ancak bu da bütçe olarak yine iyi bir monitör fiyatına gelir. Ben bu söylemimi şöyle somutlaştırabilirim.
    Bundan bir süre önce aynı ortamda aynı şarkıları kullanarak şu ekipman zincirlerinin testini yaptım :

a-) Antelope Pure2 AD/DA + SPL Phonitör Mini Kulaklık Amplisi + ATH-M50x kulaklık
    b-) Antelope Pure2 AD/DA + Şu anda çiftinin fiyatı 5 bin küsur lira olan bir referans monitör seti

Aldığım sonuç ; (a) şıkkındaki zincirden çok daha naturel, dengeli ve detaylı bir sonuç almam şeklinde gerçekleşti.

Chescha, tezcankoray Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından (01 Aralık 2016 Saat 01:08 ) değiştirilmiştir.
    Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Mehmet abi gayet güzel açıklamış, tek katılmadığım nokta Ath m50x, bence oldukça tiz bir kulaklık, alt ve üstler abartılı midrange bölge aşağıda, dt770'te de bir miktar 10k abartısı ve 4k çöküntüsü var ama ath50 kadar yapay değil soundu. İskender gönderdiğinde uzun uzun dinledim ama bana hitap etmedi, belki sonarwoks reference ile daha flat bir sound verebilir, çünkü şu an dt770'i de sonarworks ile kullanıyorum neredeyese dynaudio bm6a'ya yaklaştı dt770'in soundu, Mehmet abi bence siz de o plugin mutlaka deneyin çok şaşıracağınıza eminim. Audio Technica'nın yeni m40x ya da m70x modeli daha flat cevap isteyenler için üretilmiş onu da alabilirsiniz. Kayıt için kullanacaksanız arkası kapalı kulaklık şart ama dışarı ses vermesi önemli değilse bi AKG k701, k702 daha doğru bir tercih olur...

Chescha, Mehmet Uzunosmanoğlu Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Uğur hocam ,

Ben zaten ATH-M50x'in son derecede "flat response" bir kulaklık olduğunu düşünmüyorum. Esasında fiziki şartlarım el verse kapalı bir kulaklık kullanmam bile. Hiç düşünmeden direkt open back bir kulaklık alırım. Benim yukarıda örneğini verdiğim zincir ; bir de ATH-M50x'e rağmen söylediğim sonucu verdi. Anla yani.

Bu arada İskender'den bana gelirken DT-770'i getirmesini de rica ettim. Bakalım onu da bir dinleyeceğim. Bahsettiğin plug-in'i ben de merak ediyorum açıkçası.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Alıntı Mehmet Uzunosmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uğur hocam ,

Ben zaten ATH-M50x'in son derecede "flat response" bir kulaklık olduğunu düşünmüyorum. Esasında fiziki şartlarım el verse kapalı bir kulaklık kullanmam bile. Hiç düşünmeden direkt open back bir kulaklık alırım. Benim yukarıda örneğini verdiğim zincir ; bir de ATH-M50x'e rağmen söylediğim sonucu verdi. Anla yani.

Bu arada İskender'den bana gelirken DT-770'i getirmesini de rica ettim. Bakalım onu da bir dinleyeceğim. Bahsettiğin plug-in'i ben de merak ediyorum açıkçası.
    hocam sizin de olabilecek en doğal ve gerçekçi soundun peşinde olduğunuzu biliyorum, sürekli kulaklıkla çalışan ve condenser mikrofonla kayıt alma sorunu olmayan biri iseniz ben de açık arka kulaklık öneriyorum , çünkü açık arka olarak ben akg'nin k240'tı sanırım öyle bir modelini, buradaki Opera'da Talip abiden alıp anlık bi sahne kaydı için kullanmıştım, sahne farkı dedikleri olayı o an anladım, sanki monitörden dinliyormuşcasına sağ ve sol tarafa açılıyor, genişliyor ses. Üstelik basslar da öyle sıkışık gelmiyor, çok rahat hareket ettiğini hissediyorsunuz.

Bence akustik problemlerle boğuşana kadar; ortalama bir monitör + yüzesyel bir akustik düzenlemeyle o işi geçiştirip, iyi bir açık arka kulaklık almak, waves nx ve sonarworks reference pluginlerini de master out'a takıp o şekilde çalışmak daha mantıklı. Mehmethan Dişbudak'la da konuştum bu konuyu adam alıştıktan sonra neden olmasın diyor, ki bizim tarzımızda piyasada beğendiğimiz işlerin çoğunu o yapıyor, ve kendisi de artık ağırlık olarak kulaklıklarla çalıştığını ancak tek kulaklık değil birkaç tane kullandığını belirtti. İlerleyen zamanda iyi bi açık arka kulaklık da ben alırım hocam, muhtemelen akd k702 falan olur, yabancı forumları kolaçan ettim mix için önerilen en flat kulaklıklardan biri...

Chescha Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu ugur86 tarafından (01 Aralık 2016 Saat 11:22 ) değiştirilmiştir.

bir ve ikinci müzik albüm çalışmalarımın mixlerinin tümünü akg 240 ile yapmıştım ve günlerce süren yeri geldiğinde çeşitli sebeplerden dolayı bazı parçaları 54 kere export aldığım olmuştu, ve de asıl söylemek istediğim iki husus var. ilki 240 ın bass ları pek yeterli gelmedi bana bunun tatmin edici bir duyumla pek ilgisi olmayan sadece olması gerekenleri pek duyamadım diyebilirim, ayrıca kulaklık uzun süreli çalışma için sağlıklı değil. Kendi yaşadığım sağlık tecrübesinden sonra sonuçları doğru olsa da kulaklık mixini bırakmıştım. Günde ortalama 7 saate yakın 1 ayı geçen bir aranje süreci boyunca 240 takılı kaldı ve sonuç, sol kulak duyum komple kapandı ve de 1 hafta glirserin kulak damlası +kulak yıkama ile biten bir süreçti.
    Fakat kullananlara saygı duymak gerek, herkesin tercühleri farklı olabiliyor.

ugur86 Şu üyeler, eser karaca adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı eser karaca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir ve ikinci müzik albüm çalışmalarımın mixlerinin tümünü akg 240 ile yapmıştım ve günlerce süren yeri geldiğinde çeşitli sebeplerden dolayı bazı parçaları 54 kere export aldığım olmuştu, ve de asıl söylemek istediğim iki husus var. ilki 240 ın bass ları pek yeterli gelmedi bana bunun tatmin edici bir duyumla pek ilgisi olmayan sadece olması gerekenleri pek duyamadım diyebilirim, ayrıca kulaklık uzun süreli çalışma için sağlıklı değil. Kendi yaşadığım sağlık tecrübesinden sonra sonuçları doğru olsa da kulaklık mixini bırakmıştım. Günde ortalama 7 saate yakın 1 ayı geçen bir aranje süreci boyunca 240 takılı kaldı ve sonuç, sol kulak duyum komple kapandı ve de 1 hafta glirserin kulak damlası +kulak yıkama ile biten bir süreçti.
    Fakat kullananlara saygı duymak gerek, herkesin tercühleri farklı olabiliyor.
    Çok uzun süreler yüksek gain'de kulaklık kullanmak sağlık açısından riskli evet, tinnitus (kulak çınlaması) 'a sebep olabiliyor. frekans cevabı konusunda haklısın hocam hangisi olursa olsun tam flat değil, sonarworks reference'i kullandıktan sonra anladım ben de mevzuyu. eskiden hep mikrofonlar bana tiz abartısı yapıyor gibi gelirdi, şu an anlıyorum ki benim tüm kabahati mikrofona bulmam büyük haksızlıkmış, abartının fazlasını kulaklık yapıyor, ki dt770 kapalılar arasındaki en doğal kulaklıklardan biri...

Chescha, eser karaca Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Öncellikle verdiğiniz cevaplar için teşekkürler. düşük ohm lu kulaklıkları tercih etmemi öneriyorsunuz. Uğur hocam belirttiğiniz diğer kulaklıklar da aklımı çeldi açıkcası. DT770 kararımda devam mı etsem yoksa diğer kulaklıklardan önerdiğiniz olur mu ? Elektronik müzik mix & masteringinde kullanmayı planlıyorum. Açık arkalı k-702 alıp ortamın müsait olmadığı zamanlarda kullanmak açısından da ATH M40 almak ne kadar mantıklı tercih olur ?

Alıntı Chescha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncellikle verdiğiniz cevaplar için teşekkürler. düşük ohm lu kulaklıkları tercih etmemi öneriyorsunuz. Uğur hocam belirttiğiniz diğer kulaklıklar da aklımı çeldi açıkcası. DT770 kararımda devam mı etsem yoksa diğer kulaklıklardan önerdiğiniz olur mu ? Elektronik müzik mix & masteringinde kullanmayı planlıyorum. Açık arkalı k-702 alıp ortamın müsait olmadığı zamanlarda kullanmak açısından da ATH M40 almak ne kadar mantıklı tercih olur ?
    Eğer condenser mikrofon ile kayıt alma senaryosu yoksa ortada, ikinci bir kulaklık belki mixi tek bir kulaklıkta bitirmek yerine iki kulaklıkla geçişli dinlemek amacıyla alınabilir. ath40x uygun bir tercih, ama dt770 de sonarworks ile çok uyumlu referenas monitör gibi flat bir sound alabiliyorsunuz.

Chescha Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... b şıkkındaki referans monitörünü merak ettim abi hangi marka model

Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc

Alıntı abdullahatalan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... b şıkkındaki referans monitörünü merak ettim abi hangi marka model
    Yok onu söylemem Abdullah'cığım. Ayıp olur.