+ Yeni Konu aç
Sayfa 8 Toplam 16 Sayfadan BirinciBirinci 12345678910111213141516 SonuncuSonuncu
Toplam 71 adet sonuçtan sayfa başı 80 ile 155 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Ortak Çalışmalar (Armoni ve Ezgi uyumu pratikleri)

Bu konu 15941 kez görüntülendi 154 yorum aldı ...

Ortak Çalışmalar (Armoni ve Ezgi uyumu pratikleri) 15941 Reviews

Konuyu değerlendir: Ortak Çalışmalar (Armoni ve Ezgi uyumu pratikleri)

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 15941 kez incelendi.

Yanlış ifademden dolayı özür diliyorum.

"İlgili minörler" ifadesini "uyumlu akorlar" olarak algılarsanız sevinirim.

Teşekkür ederim...

EsbaB, Sativus, Tanerongunyzb, tezcankoray Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Bir gün bu başlığı en baştan açıp dosyaları da indirip tek tek okuyu dinleyecem inşallah belki katılım da bulunacak bir malumat sahibi olur bende katılırım inșallah.

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tanerongunyzb Şu üyeler, EsbaB adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Arkadaşlar, armoni konusunu size biraz anlatayım. Muzik seslerden (do,re,mi,fa,sol,la,si ve diyez ve bemolleri dahil) oluşur. Bu seslerin aynı anda birden fazla basılarak çok sesli oluşması ile armoni meydana gelir. Bir şarkının üç temel unsuru vardır. Melodi+Armoni+ritm..... Bu üç unsur olmassa olmazdır. Birden fazla sesin aynı anda basılarak çalınması ile akor, belli bir sıra ile ardı sıra çalınması ile arpeg oluşur. Muziğin temelini diziler meydana getirir yani ton dediğimiz şeydir bu. Özellikle piyasada abi miden çalsana, yada soldan okuyorum diyenler aslında burada parçayı hangi tondan okuduğunu söylemeye çalışır. Şimdi hepinizin istediği şey özellikle merak ettiğiniz melodi var akorlarını nasıl çıkarırım sorusu. Öncelikle parçanın tonunu oluşturmanız gerekir. Parçanın genel karekterini başladığı veya bittiği sesler ile aldığı arızalar (Diyez, bemol) ile buluruz. En basit olan do majör tonu örneğin. Bir melodi oluşturdunuz ve bittiği nota do notası ve hiçbir arıza yani diyez veya bemol yok. O zaman bu parça do majordur diyebilriz. Sonra parçanın akorlarını bulmaya geldi sıra. Bunun için genellikle pop müzik için her ölçünün ya başında ya da sonunda değişir, geçen notalara bakarız. Bu notaların çoğunu içine alan akorları kullanmaya çalışırız. Tabi bu kadar kolay değil bu, ölçüdeki her nota için ayrı akor olmaz. Ölçünün içindeki bazı notalar geçiş notaları bazılarıda basitçe çözülme notalarıdır. En kolay şekli ölçüde en uzun süre etkisi olan notaların bir yada birkaçını esas alabilirsiniz. Bu akorları oluştururken diatonik akorlar ve kromotik akorlar üzere iki akor şekli vardır. Diatonik akorlar sadece o dizide kullanılan akorlardan oluşur. Örneğin Do majör için Fa majör (Fa La Do arıza yok notalarda) . Fakat kromotik akorlar dizide yer almayan notalarıda kullanan akorlardır. Örneğin Sibemol major akoru. Do majör dizisi içinde yer alan notalardan oluşmaz çünkü. Peki akorların gidiş sırası var mıdır? Akorların gidiş sırası yoktur ama basitçe gerilme (Tension) çözülme (Resolve) dediğimiz müzikal duygu sırası vardır diyelim. Basitçe her dizideki beşinci (V) ve yedinci (VII) sesi oluşturan akorlar dizideki en gergin seslerdir ve birinci sese yani do majöre gitmek yani çözülmek ister. Daha sonra ise gerginlik durumu en yoğun ses dördüncü ses (IV) yani fa sesidir. Müziğin tamamen temelini gerilme, az gerilme, gevşeme, az gevşeme gibi kusura bakmayın anlaşılsın diye süslü ejnebi isimlerini yazmıyorum. (Dominant, sub-dominant vb. isimlerdir bunlar) duygu yoğunluğu oluşturur. Korku filmi gibi düşünün filmin yönetmeni bizi yavaş yavaş gerer gerer bırakır, filmin finaline yaklaştıkça gerilmenin dozunu arttırır ve finalde donumuza yapana kadar gerer, sonuçtada kötüler ölür iyiler kazanır mutlu son yani çözülürüz. Örneğin do majörle başladık, Hafifden gerilme başlasın dördüncü ses gelsin. Sonra tam gereyim sizi beşinci ses gelsin. Sonra mutlu son. Birinci sese dönelim ve oğlan kızı öperek film bitsin. Bu Kalıp şöyledir. I-IV-V Bu kalıbı kullanarak pek çok pop şarkı çalınabilir. Bu arada evde deneyebilirsiniz, sakıncası yok. Gelelim asıl soruya diğer seslerin yani (2,3,6,7) turşusunu mu kuracaz ne zaman kullanılır. Basitçe arkadaşlar bu akorların yerine geçen yani filme benzettik ya dublör akorlar diyebiliriz. Örneğin birinci akorun yerine üçüncü akoru dublör akor olarak kullanabiliriz. Zaten bunu anlamanın kolay yoluda do majör do mi sol seslerinden oluşur mi majör ise mi sol si seslerinden yani aralarına fark sadece birisinde si birisinde do kullanılmıştır ki buda yarım sestir.Bu sebeple birinci sesin yerine kullanabiliriz. Diğer akorlarında bu üç temel akor yerine (I, IV ve V) kullanılma mantığı aynıdır. Son olarak hep do majör mü olacak derseniz diğer diziler do majörden türetilir. Hangi notadan başlarsanız başlayın iki tam nota sonra yarım nota üç tam nota bir yarım nota sırası ile basarsanız o diziyi oluşturursunuz. Daha fazla kafa karıştırmayacağım, armoni konusu üç beş cümle ile anlatılıp anladım denilecek birşey değildir, ben sadece basit örneklerle fazla müzik dili kullanmadan temel şeyler söyledim. Sormak istediğiniz şeyleri yazın arkadaşlar, burdan cevaplayayım. Birde genç kardeşlerime söylüyorum, lütfen okuyun, hiç birşey gökten zembille kafanıza düşmez, araştırın okuyun, ben konservatuar mezunu değilim ama o kadar çok okudum ki pek çok konservatuvar mezunu arkadaşların bilmediği armoni sorularını cevaplayacak bilgi seviyesine ulaştım, yanlış anlaşılmasın lütfen bu yaştan sonra reklam yapacak halim yok, sadece okuyup araştırarak kendi başıma kimseye sormadan yaptım, tek silahım ise araştırıp okumaktı. Hepinize iyi seneler şimdiden.

abdullahatalan, EsbaB, Mehmet Uzunosmanoğlu, nacib, wade21 Şu üyeler, Tanerongunyzb adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Bu başlığın açılmasına vesile olan bir katılımcı olarak paylaşımından sevinç duydum.
    Anlatım biçimiyle, örnekleri ve benzetmeleriyle çok güzel bir yazı olmuş.
    Elinize sağlık Taner Bey, çok teşekkür ederim.

Bu tür anlatımlarınız, bu oluşturmaya çalıştığımız kütüphanenin içeriğini zenginleştirecektir.
    Bilgili ve deneyimli arkadaşlar da pratik çalışmalarla destek olurlarsa seviniriz.

EsbaB, Mehmet Uzunosmanoğlu, Tanerongunyzb Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Taner hocam ve nacib abim katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Pc başına vakitli geçtiğimde bunları yedekleyecem inșallah

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tanerongunyzb Şu üyeler, EsbaB adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Armoni Dersleri

Teknik bilgiler yararlı için adresler...

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Pratik çalışmalar 4.

Armoniden ezgiye /si minör/ si do# re mi fa# sol la si do# re mi fa#

si : si re fa# /Bm/

1. Chord track açın ve 4 mezur Bm yazın
    2. 4 kanal enstruman tract açın ve her birine piano atayın. Mesela yani...
    3. Birinci kanala dört tane 1 lik ikinci kanala 2 tane 2 lik üçüncü kanala sekizlik tane sekizlik dördüncü kanala 16 tane 16 lık lık notalar ekleyin.
    ve tabi bunları si re fa# si notalarını dikkate alarak konumlandırın.
    4. verdiğim örnekte görüldüğü gibi si minör şablonumuz hazır.
    5. Kanallara farklı enstrumanlar atayabiliriz.
    Örneğin 1. kanal : flüt
    2. kanal : oboe
    3. kanal : vibe
    4. kanal : bas.. vs

6. Tuhaf bir şey mi oldu? aldırmayın bas kanalı dursun diğer kanallardaki nota değerlerini ve enstrumanları kafanıza göre değiştirin.
    7. Birinci mezuru çıkış figürü olarak bozmayın. Diğer tüm mezurlardaki yapılarla si minör e bağlı kalarak,
    tartımsal /tartımsalla kastım ritimsel yapınız demek oluyor. Artık 3/4 5/8 4/4/ değiştirin yapın bozun...
    8. Makası elinize alıp mezurları kesin ve farklı şekillerde yapıştırırak farklı melodik armonik müzikal yapılar üretebilirsiniz.
    9. Artık arkamıza yaslanıp ufak bir armoni bilgisi ve cubase ile ürettiğimiz müziği dinleyebiliriz.

10.Hatırlatmakta fayda var: Beste yapmıyor, sadece teknolojiyi kullanarak armonik yapınızın kendi ezgisini üretmesini sağlıyorsunuz.

Kolay gelsin...

abdullahatalan, AlperAskan, EsbaB, Sativus, Tanerongunyzb, tezcankoray Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu nacib tarafından (13 Ocak 2017 Saat 02:36 ) değiştirilmiştir.

Pratik çalışmalar 5.

Kes, kırp, yapıştır.

do minör : do mib sol /Cm/

1. Önceki çalışmalarımızda olduğu gibi do minöre bağlı kalarak dört kanal ve dört mezur bir yapı oluşturalım.
    2. Kanallardaki mezurları keserek 16 tane farklı bölüm elde edelim.
    3. Artık elimizde farklı varyasyonlarla bir araya getirip değişik fikirler üretebileceğimiz uyumlu müzik sözcükleri yani loopları var demektir.
    /Bir anlamda kendi arpejlerimizi kendimiz oluşturuyoruz./
    4. kanallara içerdikleri notaların durumuna göre farklı enstrumanlar atayarak çalışmamızı zenginleştirebiliriz.
    Sonuç tuhaf gelirse endişe etmeyin. Seslerle ve notalarla oynayın...

5. Hatırlamakta fayda var. Beste şarkı filan yapmıyoruz sahip olduğumuz armoni bilgimizle cubase ve benzeri proğramların
    bir takım özelliklerini nasıl daha verimli kullanabiliriz derdindeyiz.

Not : Uyumlu olmalarının nedeni her mezurun do minör akorunun içerdiği notalardan oluşmasıdır. do mib sol yani...

Örnekler :

Sativus, Tanerongunyzb Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu nacib tarafından (14 Ocak 2017 Saat 23:52 ) değiştirilmiştir.

Armoni pratikleriyle bir alakası yok ama, bestecilerin nasıl gerilme ve çözülme oluşturduklarına güzel bir örnek olarak paylaşmak istedim. Yukarıda @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... abi de bahsetmişti.

Güzel bir TED konuşması olmuş bence, İngilizce bilmeyenler için anlaşılmıyor olabilir, ancak burada konuşmacı Chopin'den E minor Prelude parçasının akışını yorumlamış. Elimden geldiğince aşağıda açıklamaya çalıştım:

Parçada,ilk başta B-C ikilemesi ile üzgün bir hava oluşturuluyor. Si'den aşağıya doğru (pes'e doğru) bir akış ( B-A-G-F) devamında sizde E geleceği konusunda bir beklenti oluşturuyor. Devamında E yerine tekrar yukarı çıkıyor ve tekrar B'den E'ye doğru bir yolculuk başlıyor. F# sonrası ise E yerine bilinçli olarak yanlış akor basarak (deceptive cadence oluşturuyor) E'yi bekletiyor birkaç defa. En sonunda da beklentiyi karşılayarak E geliyor ve parça çözümleniyor.

Özellikle parçayı ele aldığı kısımdan alıyorum ki, baştaki kısımlar sizi sıkmasın.

Burada da bahsettiğim akışı görebilirsiniz:

EsbaB, nacib, Sativus, Tanerongunyzb Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu tezcankoray tarafından (18 Ocak 2017 Saat 13:46 ) değiştirilmiştir.
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...