NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 343 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 11 Toplam 14 Sayfadan BirinciBirinci 1234567891011121314 SonuncuSonuncu
Toplam 101 adet sonuçtan sayfa başı 110 ile 133 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Ortak Çalışmalar (Armoni ve Ezgi uyumu pratikleri)

Bu konu 14266 kez görüntülendi 132 yorum aldı ...

Ortak Çalışmalar (Armoni ve Ezgi uyumu pratikleri) 14266 Reviews

Konuyu değerlendir: Ortak Çalışmalar (Armoni ve Ezgi uyumu pratikleri)

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 14266 kez incelendi.

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... çok teşekkürler abi bilgiler için. Cubase Elements 8'in süresi dolduğu için mecburen Cubase 5'e düştüm Ama Elements 8'im olsaydı da aklıma gelmezdi chord track'ı kullanma işi

tezcankoray Şu üyeler, Sativus adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Nektar Impact GX49, AMD Ryzen 3 1200 8GB Pc

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... abi senin çaldığın tempoyu 84 olarak ölçtüm, artı eksi varsa sonra düzeltiriz zaten. Benden şu şekilde bir ezgi çıktı;

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Bu akor akışında, parçayı devam ettirebilmek için bir yerde E7 geçişini susturmamız lazım sanırım, yoksa sürekli döngüye giriyor

Saygılar,
    Tezcan

Sativus Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... abi senin çaldığın tempoyu 84 olarak ölçtüm, artı eksi varsa sonra düzeltiriz zaten. Benden şu şekilde bir ezgi çıktı;

Bu akor akışında, parçayı devam ettirebilmek için bir yerde E7 geçişini susturmamız lazım sanırım, yoksa sürekli döngüye giriyor

Saygılar,
    Tezcan
    güzel olmuş beğendim, devamı gelir umarım. Benimde aklıma değişik birşeyler gelirse eklemek isterim ...

Alıntı yiğitcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güzel olmuş beğendim, devamı gelir umarım. Benimde aklıma değişik birşeyler gelirse eklemek isterim ...
    Bu başlık herkesin katılımına açık hocam, geçmişteki çalışmalara da bakınca anlayacaksın zaten. Maksat pratik yapmak, müzik teorimizi geliştirmek ve eğlenmek. Sound kısmına takılmıyoruz pek, sadece müzikle ilgileniyoruz

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Tezcan Kardeşim...
    Bir bölüm daha ekledim. Fena olmadı sanki....
    C F G Am....E7

Sativus, tezcankoray Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu nacib tarafından (09 Mayıs 2017 Saat 17:06 ) değiştirilmiştir.

Alıntı nacib Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Tezcan Kardeşim...
    Bir bölüm daha ekledim. Fena olmadı sanki....
    C F G Am....E7
    Abi eline sağlık, fena olmamış dediğin gibi. Bu arada Am yazmışsın akor olarak ama ilave ettiğin partisyonda Am yok Dalgınlıkla oldu sanırım

Parça akışında üzerinden yürüdüğümüz müzik cümlesi (yani Am için yazarsam: mi - mi fa mi re mi ) eklediğin partisyonda C ve F için şık durmuş bence. Ama G için de tekrar edince sıkıcı olmuş sanki, orada farklı bir yürüyüş yazsak güzel olur. Sanal klavye ile bir kaç denem yaptım ama olmadı, kendi klavyemin başına geçince deneyeceğim birşeyler

nacib Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

125 bpm

Projenin sadece la minör kısmında deneme yapabildim. Midi klavye ile çalmayı öğrendiğim minik bir parçadan örnek alarak böyle bir şey yaptım. Ne kadar oldu bilmiyorum Sol elimle mi - la - do ile eşlik oluşturup, sağ elimle 1 - 3 -5 'e olabildiğince dikkat etmeye çalışarak basit bir melodi çıkarmaya çalıştım. Arada kaçırdım tabi. Dinleyiciye farklı bir his oluşturmak için sol elimle çaldığımı hafif sola panladım, sağ elimle çaldığım kısmı hafif sağa panladım.

tezcankoray Şu üyeler, Sativus adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı Sativus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    125 bpm

Projenin sadece la minör kısmında deneme yapabildim. Midi klavye ile çalmayı öğrendiğim minik bir parçadan örnek alarak böyle bir şey yaptım. Ne kadar oldu bilmiyorum Sol elimle mi - la - do ile eşlik oluşturup, sağ elimle 1 - 3 -5 'e olabildiğince dikkat etmeye çalışarak basit bir melodi çıkarmaya çalıştım. Arada kaçırdım tabi. Dinleyiciye farklı bir his oluşturmak için sol elimle çaldığımı hafif sola panladım, sağ elimle çaldığım kısmı hafif sağa panladım.
    Ellerine sağlık. Burada sanırım bir hususu belirtmek gerekiyor.

Bir gam (dizi) üzerinde melodi çalarken durucu ve yürüyücü seslere dikkat etmek gerekiyor. Durucu sesler dediğimiz aslında akoru oluşturan sesler yani senin yukarıda belirttiğin gibi 1,3,5... bunların dışındakiler de yürüyücü sesler. Şimdi durup dururken bu mesele nereden çıktı diyebilirsin. Hemen açıklayayım:

Durucu sesler, melodi akışında daha uzun basılmak isterler, ya da orada es vermek isterler. Yürüyücü sesler de hemen geçip gitmek ya da başka notaya bağlanmak isterler. Eğer bu kurala uygun olarak melodi yazarsan, daha bir duygu içeren bir melodi olur. La minor (Am) akoru için de konuşacak olursak, melodinin dinlendiği notalar 1,3,5 yani La-Do-Mi olmalı. Bunun dışındaki notaların süreleri çok uzun olmamalı, olursa da geçiş için kullanılmalı. Melodi bu diğer notalarda mümkünse dinlenmemeli.

Şimdi senin yazdığın partisyona bakarsak, genel olarak 1-3-5'e dikkat etmişsin, evet. En sonda Fa notasında bir dinlenme yapmışsın (sondan sayarsak 4. nota) ve bu da ister istemez başka akor istiyor altına. Bu notayı uzun tutmamak lazım, buradan başka bir yerlere geçmek lazım. Midi akışında bakarsan zaten dediğimi anlayacaksın, uzun süre olan notalar 1-3-5 olmalı. Hatta şimdi tekrar dinlediğinde bile ne demek istediğimi anlayacaksın

Ama çalışmaya devam kardeşim, tebrik ediyorum. Özellikle açıklayıcı yazmaya çalıştım ki, ileride sana faydalı olsun.

Dipnot: İstersen sonraki çalışmalarda tempoyu nacib abinin yaptığı şekilde 84 bpm olarak kullan, bu şekilde daha duygusal bir his oluyor. Melodi yazmana da yardımcı olur.

Saygılar,
    Tezcan

Konu tezcankoray tarafından (10 Mayıs 2017 Saat 15:51 ) değiştirilmiştir.

Abi vakit ayıprıp açıklama yaptığın için çok teşekkür ederim. Ben de bilerek ekran görüntüsünü koymuştum yorum almak için. Bu yazılanlara dikkat ederek antrenman yapacağım bir dahakine.

Sativusun çalışmasını tempo olarak uyarlayınca ezgi ile bir bütünlük sağladığını sanıyorum.
    Bu arada ana tema üzerine biraz daha çalışma fırsatı buldum.
    Ara bölümdeki do majör yapı farklı enstrumanlarla desteklenince daha bir anlamlı oldu sanki.
    Artık bas girer davul girer ezgi nerelere gider bilemiyorum. Bu çalışma sayende oluştu.

Teşekkürler Tezcan...

Mehmet Uzunosmanoğlu, Sativus Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu nacib tarafından (10 Mayıs 2017 Saat 22:02 ) değiştirilmiştir.