+ Yeni Konu aç
Sayfa 3 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 1234567 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuçtan sayfa başı 30 ile 63 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: kavalcı 333 çalışmalar

Bu konu 7938 kez görüntülendi 62 yorum aldı ...

kavalcı 333 çalışmalar 7938 Reviews

Konuyu değerlendir: kavalcı 333 çalışmalar

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 7938 kez incelendi.

hücum kanal kayıt ve eski usül hücum kayıt biraz farklı. bir mixere herkes enstrumanını vokalini girer, stereo outtan çıkış alınıp doğrudan stereo bir kanal kayıt yapılırsa üzerinde oynama şansınız çok zor, baştan herşey muazzam ayarlanmalı, vokal girdiğinde enstrumanlar otomasyon yaparcasına tuşelerini düşürmeli ve kayıt olabildiğince hatasız tamamlanmalıdır. eğer bu başarılabilirse gerçekten dinleyicinin kalbini fetheden, canlı ve sıcak bir performans olur. hücum kanalda biraz daha esneme şansınız var, mixer yada çok kanallı ses kartına herkes yine aynı şekilde girer ama bu defa DAW'da giriş sayısı kadar kanal açılır. birbir kanallarına ufak tefek sızmalar olur ama üzerinde en azından mix cambazlıkları ile daha güzel duyulması sağlanabilir.

kanal kayıt elbette artık endüstri standartı bir yöntem, herkesin tek tek kanalını en mükemmel şekilde çalıp kaydettiğinizde genel sound da o kadar hacimli ve dolgun geliyor. ama bu defa da dinleyiciler robot elinden çıkmış gibi kusursuz işleri pek de sıcak-canlı bulmuyor. şöyle örnek vereyim, bir arkadaş canlı performans kaydıyla binlerce tıklama alıyor, ünlü oluyor, gidip en baba müzisyenlere çaldırıyor, en pahalı studyolarda mix-mastering yaptırıyor, dinleyiciler hala o eski akustik-canlı perfomansı tıklamayı tercih ediyor, studyo soundları sanırım biz müzisyenlere daha çok hitap ediyor, bunu da unutmamak lazım...

EsbaB Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Güzel bir çalışma olmuş tebrikler...
    Ancak ben dinlerken bir kayıttan daha çok bir radyo programında canlı icra edilen performanslara benzettim...
    Lakin bunu bilerek yaptıysan ve bu tavır ile ilgili ise, hoşuma da gitmedi değil...
    Özellikle enstruman pan seçimlerinde ve stereo genişliğinde problemler var...
    Frekans temizliği üzerinde daha fazla durmalısın...
    Bunun yanında solistin enstrumanlara baskınlığını değerlendirmek gerekir...

Ch.

tezcankoray Şu üyeler, Cho®dSolo adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Yorumun için teşekkurler.Ben düzenlemeyi şu şekilde yaptim.Doğru ve yanliş yerleri anlatirsaniz sevinirim.
    1)önce ana ezgiyi bağlama ile iki kere çaldik ve bunlara fx ekleyerek sterio out olarak ayarladim yani tam ortaya gemiş oldu.
    2)iki tanede susleme calindi.Bunun birini sola diğerini sağa panladim.Ve bunlar için de fx kanali açip birini left diğerine right ayari yaptim yani sağa ve sola panlamiş oldum.(send bölumunde)
    3)Kaval için de ayri fx açtim.Tabi bu bildiğimden degil.Sadece denemek isyemiştim.Doğru olup olmadını değerli üyelerimizden bekliyorum.
    Soru1) Bu panlama neden yanliş?
    Soru2) Her kanala ayri ayri fx açmaya gerek var mi yoksa tüm kanali sadece bir fx kanalina mi atamalıyım?
    Cevaplarınızı sabırsızlıkla ve merakla bekliyorum.Herkese şimdiden teşekkürler..Saygılar..

dostum fx dediğin reverb sanırım, reverb'ü insert'ten ekleme, önce çalışma bandına sağ tıkla add fx track menüsünden ekle, sonra da derinlik vermek istediğin kanalın sends bölümünden bu eklediğin reverb kanalına gönderme yap, oradaki yüzde değeri ile de istediğin oranda karıştır. bu durumda olan şu, stereo out'una hem kanalın ham hali, hem de bir adet derinlik verilmiş hali gönderilir, bu sayede daha net bir duyum alırsın, insert'ten reverb eklersen hamam sound dediğimiz abartılı derinlik oluşur. bağlamaları iki kanal çalıyorsan %50 sağa ve %50 sola panlamayı dene, duble çalımlarda aynı kanalın ikisi de ortada bırakılmaz, amaç zaten stereo genişliği yakalamak.

wade21 Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Teşekkürler Uğur kardeşim.Gene hızır gibi yetiştin☺
    Evet bağlamayı yanlış panlamışım.Peki kavalı da %50 sağa sola panlasam bağlama ile üst üste binmez mi?Öğrendiklerime göre vokal ve bas gibi ensrtimanlar ortada tize yakınlar sağda ve solda oluyormuş.Şöyle olur mu? Baglamayı %50 sağa-sola , kavalı da %30 sağa-sola yatırsam..

Videolara bir göz at dostum, sorularının cevapları mevcut;

Ch.

tezcankoray Şu üyeler, Cho®dSolo adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Selamlar herkese.Dün bağlama ve kaval ile bir doğaçlama yaptım.Efekt olarak çok az reverb ve ekolayzır ekledim.Çok basit oldu ama bağlama bana biraz sıcak ve dengeli geldi.Mikrofon rode nt1 ses kartı roland
    Umarım beğenirsiniz.yorumlarınızı eksik etmeyin.Saygılar

averen, EsbaB Şu üyeler, kavalcı333 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Çok güzel olmuş hocam. Nice kayıtlara inșallah.

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...