+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 1234567 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 20 ile 63 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: kavalcı 333 çalışmalar

Bu konu 7938 kez görüntülendi 62 yorum aldı ...

kavalcı 333 çalışmalar 7938 Reviews

Konuyu değerlendir: kavalcı 333 çalışmalar

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 7938 kez incelendi.

Dinleyemiyorum sayfa açılıyor ama müzik başlamıyor.

İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, FLUID AUDİO FX8, RME FAİRFACE UCX, sE 2200 aII, PRODİPE TT1, JZ V11, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.

Alıntı kavalcı333 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Miksi kulaklikla kulağa hoş gelene kadar yapmaya çalistim.
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... kardeşim,

Madem monitör olmadan kulaklıkla miks yapmağa çalışıyorsunuz ; bence AKG-271 gibi bir kapalı kulaklıkla değil , open-back ( açık) bir kulaklıkla miks aşamasında çalışmayı deneyin. Bunu yaparsanız ; benim tahminim miks sürecinde kapalı kulaklığa göre zaman içerisinde daha fazla performans alırsınız.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Alıntı Mehmet Uzunosmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... kardeşim,

Madem monitör olmadan kulaklıkla miks yapmağa çalışıyorsunuz ; bence AKG-271 gibi bir kapalı kulaklıkla değil , open-back ( açık) bir kulaklıkla miks aşamasında çalışmayı deneyin. Bunu yaparsanız ; benim tahminim miks sürecinde kapalı kulaklığa göre zaman içerisinde daha fazla performans alırsınız.
    hocam condenser mikrofonla kayıt da alıyor arkadaş. O sebeple açık arka kulaklık başka dertler açar, k271 de dt770 gibi kapalı olmasına rağmen mix amaçlı kullanılabilen bir kulaklık, daha önce kullanmıştım, çok güçlü bi soundu yok ama gayet flat bir cevabı var. referans monitörsüz iyi sonuç almak zor gerçekten...

EsbaB Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu ugur86 tarafından (10 Temmuz 2016 Saat 00:00 ) değiştirilmiştir.
    UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam condenser mikrofonla kayıt da alıyor arkadaş. O sebeple açık arka kulaklık başka dertler açar, k271 de dt770 gibi kapalı olmasına rağmen mix amaçlı kullanılabilen bir kulaklık, daha önce kullanmıştım, çok güçlü bi soundu yok ama gayet flat bir cevabı var. referans monitörsüz iyi sonuç almak zor gerçekten...
    Uğur hocam,

Ben kayıt aşaması dışında kullanılmak üzere ilave olarak açık kulaklık önerdim zaten. Bu konuda ; benim okuduklarım ve bu işi pro seviyede bilenlerle yaptığım sohbetlerden edindiğim sonuç şu : Salt kulaklık ile miks olmaz. Eğer mecburen olacaksa da second best çözüm açık kulaklık kullanmaktır.

Nitekim bu durumun teyidi olarak ; kulaklık üreticilerinin yaptığı kulaklık kategorizasyonuna baktığımız zaman genellikle şunu görüyoruz :

Studio Headphone & Monitor Headphone : Kapalı kulaklıklar
    Referance Headphone : Açık Kulaklıklar

Tabii ki bu işte esas olan referans monitör kullanmaktır. Kapalı kulaklık eğer monitör kullanılıyorsa ikincil derecede bir anlam taşıyabilir. Eğer işin içinde monitör yoksa salt kapalı kulaklık kullanmak bence bir dezavantajdır.

Bu söylediklerimi biraz da ; sahip olduğum semi-open ve closed back kulaklıklarımdan edindiğim duyum tecrübelerine dayandırdığımı da belirtmeliyim.

averen, EsbaB Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Yorumlar icin tesekkurler.Akg 271 i alirken miks yaparim diye dusunmustum.Neyse ilerde referan monitoru de deneriz .Ben yaptigim bu acemi işi duzenleme icin yorum bekliyorum.Biliyorum hem teknik hem ritimsel olarak cok hata var ama ilerisi icin bir umut olabilir.En azindan benim gibi bu işe yeni başlayanlara ekipmanlarla ilgili fikir verir diye bu çalişmayi gonderdim.Anladigim kadari ile bu iş hem miks hem de ekipman işi.
    Herkese saygılar sunar,iyi çalismalar dilerim...👏

EsbaB, tezcankoray Şu üyeler, kavalcı333 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Yorumlar icin tesekkurler.Akg 271 i alirken miks yaparim diye dusunmustum.Neyse ilerde referan monitoru de deneriz .Ben yaptigim bu acemi işi duzenleme icin yorum bekliyorum.Biliyorum hem teknik hem ritimsel olarak cok hata var ama ilerisi icin bir umut olabilir.En azindan benim gibi bu işe yeni başlayanlara ekipmanlarla ilgili fikir verir diye bu çalişmayi gonderdim.Anladigim kadari ile bu iş hem miks hem de ekipman işi.
    Herkese saygılar sunar,iyi çalismalar dilerim...👏
    Hocam Merhabalar,

Öncelikle ellerinize sağlık. Ben bunu forumda hep dile getiriyorum, en kötü çalışma hiç paylaşılmayan çalışmadır. O yüzden sizi takdir ediyorum. Ayrıca bizlerle paylaşma nezaketi gösterdiğiniz için de nacizane teşekkür ederim.

Çalışmayı ilk dinlediğimde kayıt aşamasından gelen çevre gürültüleri dikkatimi çekti (Arada bir diit diye öten bir saat gibi birşey var mesela ). Tabi ki biz ev kullanıcıları olarak yalıtımlı bir ortamda kayıt alma şansımız tabi ki yok ancak mümkün olduğunca bu gibi şeylere dikkat etmemiz gerekiyor. Zira bir kere kayda girdi mi, sonrasında edit'lemek mix'lemek zorlaşıyor.

Parçanın orjinal hali mi bu, yoksa siz mi bu şekilde tercih ettiniz bilmiyorum ancak, bir ritm elemanı (davul) ve bas eksikliği hissettim parçada. Arada giren ritm efektleri var tabi ki, onlar güzel bir hava katmış.

Vokal'in çok fazla dinamik yapıda olduğunu görüyorum. Kimi yerlerde enstrümanların ses seviyesinin altında kalırken, kimi zaman da çok fazla ön plana çıkıyor. Yine kayıt esnasında nasıl seslendirdiniz bilmiyorum ama sanki mikrofona olan uzaklığınız arada değişmiş gibi geldi bana, yanılıyor da olabilirim. Onun dışında da mix esnasında bu dinamikliği bir miktar düzenlemek gerekiyor. Ses seviyelerini düzenlemek için gain otomasyonu kullanabilirsiniz, böylelikle vokalde yüksek volume olan yerleri bir miktar kısmış olursunuz (komple olarak kısmak yerine). Ayrıca abartmamak şartıyla kompresör uygulayabilirsiniz. Bu da dinamik alanı kontrol altına almak için güzel bir yöntem.

İlk ciddi çalışma olması nedeniyle oldukça başarılı buldum. Çalışmalarınızın devamını dinleyebilmek ümidiyle...

Dip Not: Forumdaki arkadaşlar belki kızacaklar ama, ben kulaklıkla da mix yapılabileceğini savunanlardanım. Yeter ki kullandığınız kulaklığın ses tepkilerine aşina olun. (Mesela bas'ları normalden yüksek mi veriyor? Ya da tiz'lerde vitaminli mi?) Zayıf yönleri nelerdir bilirsek, kulaklığımızı tanıyor isek, mix'i de o şekilde tamamlayabiliriz. Tabi bu noktada, reference track yöntemi çok işe yarayacaktır. Yani elde etmek istediğimiz sound'a yakın, piyasada bildiğimiz bir parçayı referans alarak kendi parçamızın tepkilerini ona göre ayarlıyoruz.

Kulaklıkla mix yapılır dedim ancak tamamiyle kulaklıkla bitirilmesini tavsiye etmiyorum. Stereo duyum açısından ara ara referans monitör'de kontrol etmekte de fayda var. Şahsen ben bu yöntemi tercih ediyorum (Biraz da evdeki ortamdan dolayı kulaklıkla çalışmak durumunda olmam nedeniyle).

Kulaklıkla çalışmanın en kötü yanı çok kısa sürede kulaklarınızı yormasıdır. Uzun süre kulaklıkla çalışmamaya özen gösterin. Kulaklara kalıcı hasarlar verebiliyor.
    Sağlık yönünün dışında da, kulaklarımız kısa sürede duyduğu şeye alışıyor ve yanlışları duyamamaya başlıyoruz. O yüzden, mutlaka yarım saatte bir mola verin. Kulaklarınızı dinlendirin.

Bir de son olarak mix'i yaparken asla bangır bangır çalışmayın. Duyabileceğiniz en düşük seviyeye ayarlayın sesi.

Saygılar,
    Tezcan

Cho®dSolo, nacib, Tanerongunyzb Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Tezcan hocam monitör için konuşursak; mixin düşük seviyede yapılması ifadesi malesef doğru değil, duyum deneyinde frekansların birbirine en yakın şiddette duyulduğu seviye 80 db, tabi bu seviyede sürekli çalışmak mümkün değil ama, kritik kararlarda bu seviyeye çıkıp alt frekansların özellikle nasıl duyulduğuna bakılması gerekiyor. özetle düşük ses seviyelerinde alt frekansları kulağımız olduğundan daha az duyma eğiliminde, bu sebeple mixi belli bir seviyede çalışabileceğiniz ortamlarda ve saatlerde yapın, gece yarısı milleti rahatsız etmeyim diye kısık seste mix yapıp ertesi gün normal bir seviyede dinlediğinizde şok olabilirsiniz, bizzat tecrübe ile sabittir

EsbaB, Sativus, tezcankoray Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tezcan hocam monitör için konuşursak; mixin düşük seviyede yapılması ifadesi malesef doğru değil, duyum deneyinde frekansların birbirine en yakın şiddette duyulduğu seviye 80 db, tabi bu seviyede sürekli çalışmak mümkün değil ama, kritik kararlarda bu seviyeye çıkıp alt frekansların özellikle nasıl duyulduğuna bakılması gerekiyor. özetle düşük ses seviyelerinde alt frekansları kulağımız olduğundan daha az duyma eğiliminde, bu sebeple mixi belli bir seviyede çalışabileceğiniz ortamlarda ve saatlerde yapın, gece yarısı milleti rahatsız etmeyim diye kısık seste mix yapıp ertesi gün normal bir seviyede dinlediğinizde şok olabilirsiniz, bizzat tecrübe ile sabittir
    Hocam ifadeyi eksik yazmışım, kulaklıkla mix yaparken demek istedim Kulağı yormamak için. Duyulmayacak kadar kısmanın da anlamı yok tabi.

Senin dediğin olay çok doğru. Bu konuda 2 seviye mix tekniği diye de birşey var, referans monitörlerle çalışırken yüksek ve düşük olarak 2 farklı ses seviyesi belirleyip, zaman zaman geçiş yaparak kontrol etmeye dayalı bir yöntem. Yüksek ses insanı kandırabiliyor, onu önlemek için. Aynı şekilde düşük seste duyulmayan frekansları duyabilmek için )

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

EsbaB Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Tezcan ve Uğur hocama ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Bu samimi yorumlar beni mutlu etti.Bakalim ekipmanları değiştirip biraz da mix öğrenirsem daha albümsü çalışmalar ortaya çıkarabilirim diye düşünüyorum.Bu sitede cok kısa zamanda çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum.Bunun için yorumlarini ve bilgilerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim.İkinci çalişmam daha iyi olacak.Saygılar.....☺👏

EsbaB Şu üyeler, kavalcı333 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Herhese merhaba arkdaşlar.Geçenlerd e bir arkadaş çalıp söyedi ve ben de miks denemesi yapıp paylaşayım dedim.Galiba buna hücum kayıt deniyor.O nedenle vokal ve bağlamaya ayrı ayrı müdahale edemedim.Ekipmanlarım şöyle:
    ses kartı:stainberg ur22 mikrofon:akg120 kulaklık:akg271 daw:cubase 8.5 Benim öğrenmek istediğim hücum kayıta miks yapılır mı?Şimdien herkese teşkkürler.

.
    .:
    Hücum kayıtta mix yapılır mı?

Hücum kanal kayıt yapmışsanız, sonrasında kullanılan enstruman ya da vokallere müdahale edemeyeceğiniz

bir mıx yapmışsınız demektir zaten. Artık size kalan tek uğraşı o pişirdiğiniz yemeği nasıl sunacağınızla ilgilidir.

Kayıt ve mix kötü ise hiç uğraşmayın. En fazla, kötünün iyisini elde edersiniz.

Bu yüzden hucum kanal kayıtlar tüm studiolarda ucuzdur zaten...

Hücum kayıtlar 60 lı yılların teknik olanaksızlarından kalma bir yöntem.

Şimdilerde bazen müziğin araç olarak kullanıldığı sunumlarda hala kullanılabiliyor.
    Örneğin tv çekimleri vs. filan gibi...

Bu söylediklerim hucum kayıt kötüdür anlamını taşımıyor tabi...
    Baştan doğru mixlenirse sorun yok...

EsbaB Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler: