NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 2288 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 7 ile 7 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Müzik teknolojileri

Bu konu 3010 kez görüntülendi 6 yorum aldı ...

Müzik teknolojileri 3010 Reviews

Konuyu değerlendir: Müzik teknolojileri

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3010 kez incelendi.

Smile Müzik teknolojileri

öncelikle selamlar arkadaşlar bu sene üniversiteye hazırlanıyorum ve müzik teknolojileri hedefim. bu konuda hangi üniversiteleri tavsiye edersiniz ve bölüm hakkındaki bilgilerinizi, düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Hocam bildiğim kadarıyla İTÜ de ses mühendisliği bölümü var sanırım.Zaten bir tane var...
    Bunun dışındaki en ciddi kurum;
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Ch.

Müzik mühendisliği, akustik vs. konuları ile mesleki olarak uzun senelerdir ilgilenmekteyim.
    Bu konulara ilgi duyan arkadaşlara ilerde mesleki olarak bu işten ekmek yemek için ülkemizdeki eksiklikleri ve boşlukları paylaşmak istiyorum.
    İlk önce Türkiye'de doğal akustik, bina akustiği, elektro akustik üzerine uzman yok denecek kadar az. Ses işinde en önemli faktör bir salonun yapılışı sırasında yapılacak akustik ve elektroakustik planlamalarıdır. İstediğiniz kadar en "baba" sistemleri getirin kurun, eğer bu sistemin içinde çalıştığı salon akustik olarak hatalıysa, alacağınız sonuç bir bulamaç olur.
    Onun için ben öncelikle ses işi ile hayatını kazanmak isteyen kişinin mutlaka akustik öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum.
    Sonra tonmaisterlik geliyor.. Bir sistemin stüdyoda veya sahnede(açık hava, kapalı salon, stadyum,vs.vs) kullanımı, kriterleri,hassas ayarları konularında eğitimli olmak gerekiyor. Örnek olarak bir süredir PA sistemlerinde çok kullanılmaya başlanan Line array sistemlerinin (sesi çok dar açılarla , gerekli güçlerle iletiye atmak) set-up unu yapabilecek kişi sayısı bizde bir elin parmakları kadar..
    Sonra gerekli düzeyde elektronik gerekiyor, bilgisayar(yazılım+donanım) bilgisi gerekiyor. Buna bağlı olarak müzik endüstrisinde kullanılan elementlerin özelliklerine hakim olmak gerekiyor, hangi şartta hangi mikrofon, hangi hoparlör, hangi processor ve bunların ayarları.. Olmazsa olmazlar bunlar..
    Şimdi sorunuza gelirsek, Türkiye de bunların komple olarak eğitimini veren bir kurum ne yazık ki yok..
    Bu nedenle bu eğitimin çeşitli kurumlarda farklı zamanlarda yapılması gerekli.. Bunların çoğu kısmı da özel veya yurtdışında eğitim gerektirmekte, bu da maddi imkanlar demek..
    Başlangıç olarak Chordsolo nun önerdiği İTÜ iyi bir referans olur, Yıldız Teknik Ünv. sinin de bir bölümü bulunmakta..
    Bana göre bu işin en iyi öğrenim yeri de , gerekirse gidip kapısında yatarak, ücret almadan çalışmayı göze alarak, sırtınızda kabin taşımayı , kablo çekmeyi göze alarak "bana göre" uzaman bir PA firmasında staj görmek.. Bu konuda önereceğim firma Altınçizme..
    Sizin eğitim kurumlarının programlarını inceleyerek yukarıda bahsettiğim konuların hangilerinde eğitim alabileceğinize karar vermeniz gerekli.

Ancak, biraz moral bozu da olsa, size meşhur bir PA firmasına "neden kaliteli tonmaisterler kullanmıyorsunuz" soruma verdiği cevabı aktarayım: "ben 5000 Dolarlık eleman da kullansam, 200 Dolarlık eleman da kullansam, müşterimden aldığım ücret değişmiyor" şeklindeydi..
    Meşhur laftır, talep olmadan arz olmaz, ülkemiz insanı (çok az bir kesim haricinde) konserinde, CD sinde kalite aramıyor ki.. Ne zaman toplumda kaliteli sese talep olur, berbat bir PA olan konserden çıkar gider,parasını geri ister, o zaman arz edenlerde dönüm kendi yaptıkları işe bakarlar.. Ancak o zaman Türkiye de yukarıda çizdiğim bir müzik endüstrisi elemanına gereksinim olur..

Size hedefleriniz konusunda başarılar dilerim..

öncelikle verdiğiniz bilgiler ve konuya getirdiğiniz açıklık için teşekkür ederim. benim isteğim aranjörlük mesleğiyle ilgilenmek birde 9 Eylül(izmir) ve itü arasında itü daha mı ağır basıyor sizce?

Dostum devlet üniversiteside olsa harçlar bölümden bölüme değişir. Harçları belirleyen en önemli faktörde materyal kullanımıdır. Mesela bir konservatuar öğrencisi 1,5 2 bin tl ye yakın harç öder aynı şekilde bir tıpçıda aynı şekilde bir sivil havacılık bölümü okuyanlarda fakat asla işletme iktisat maliye kamu yönetimi gibi bölümler bu kadar yüksek değildir.. O yüzden malesef bu bölümün de harçlarının yüksek olucağını düşünüyorum. En iyisi geçen yılın kılavuzunu edinip görüp göz gezdirmen. Ayrıca Galatasaray ITM ' e de bakabilirsin. Bu arada devlet içinde 4-5 tane elemeden geçiceksin şimdiden bol şans bir arkadaşım sınavlara girmişti..

Dipnot: Yeditepe'nin bu bölümü gerçekten çok iyi..

Kara Deryalarda Bir Fenersin