NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 790 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 24 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Mikrofonlama ve Mikrofonlama Simulasyonlarıyla İlgili Sorular

Bu konu 9718 kez görüntülendi 23 yorum aldı ...

Mikrofonlama ve Mikrofonlama Simulasyonlarıyla İlgili Sorular 9718 Reviews

Konuyu değerlendir: Mikrofonlama ve Mikrofonlama Simulasyonlarıyla İlgili Sorular

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 9718 kez incelendi.

Mikrofonlama ve Mikrofonlama Simulasyonlarıyla İlgili Sorular

Mikrofonlama yaparken ne kadar çok mikrofon kullanırsak , faz farklılıklarından dolayı o kadar çok ses karmaşası oluyomuş.Birinci sorum şu:
    Bu faz farklılıkları mikrofonların tam olarak ses kaynağına aynı uzaklıkta olmadığı için mi oluşur?
    Yani duyulabilir ses dalgaları 10 üzeri eksi bilmem kaç boyunda -yani aşırı kısa- oldukları için bizim mikrofonları o hassasiyette koymamız imkansız?Dolayısiyle faz farkı kaçınılmaz?Öyle mi?
    İkinci Soru:
    Yoksa her mikrofonun sahip olduğu frekans duyarlılıklarıyla da alakalı mı?Alakalıysa ne alaka?O zaman her EQ müdahalesi faz dengesizliklerine mi neden olur?
    Üçüncü Soru:
    Diyelim bir ham kaydım var.Ham kayıt derken simulasyon için kayıt.DI-Box kayıtları...Cahilliğme verin bu kayıtların literatürdeki ismini bilmiyorum.
    Ben bu kanalı çoğalttım.Aynı amfi sim.i kullandım.Ama kabin simulasyonundan farklı mikrofonlama yapıyorum .Faz farklılıkların "oluşmaması" gerekmez mi.Çünkü gerçek bir mikrofon yok.
    Gerçek bir mesafe de yok.Yani gerçek bir faz farkı yok.Amfi simulasyonundan sinyali al , bazı frekansları kırp , bazılarını patlat ve sinyali ver.Öyle değil mi?
    Ama öyle değil sanırım çünkü mikrofon simulasyonu sayısı arttıkça da ses bir acayipleşiyor.Bunun sebebi faz farkı dedikleri şey mi bilemedim.
    Yardımcı olabilecek herkese teşekkürler.

İkinci soruyla ilgili not:
    EQ müdahalelerinin faz farkına sebep olduğunu ve bunun için istenilen frekansların yükseltilmesi değil , istenilmeyen frekansların kısılması daha doğruymuş.Böylelikle daha az faz farkı olurmuş.Bu doğruysa bunun sebebi ne?İkisi de aynı hesaba gelmez mi?Yalnızca Output gain değişir?..

Müzik Teknolojileri Forumlarındaki İçeriğindeki Benzer Konular:

Merhaba @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ,

Konuyla ilgili uzun bir açıklama yazmıştım ancak ben yazana kadar forum dışarı attı ve tüm yazdıklarım gitti

Tekrar yazmaya çalışacağım.

EsbaB Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Merhaba @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ,

Öncelikle sapla samanı birbirinden ayırmamız lazım. Faz sorunu ile EQ müdahalesinin birbiri ile ilgisi yoktur (En azından doğrudan ilgisi yoktur).

Faz problemi nedir? Neden oluşur? gibi sorular şu konularda forumda incelenmiştir. Bunlara bir göz atmanızı tavsiye ederim:
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Temel olarak, mikrofon ile kaydettiğimiz sinyal sinüs dalgası formundadır. Pozitif maksimum ve negatif minimum noktaları arasında salınım yapar. Eğer aynı ses kaynağından farklı mikrofonlar ile kaydettiğiniz audio sinyallerinde, zamanlama olarak birisinin pozitif maksimum noktası diğerinin negatif minimum noktası ile çakışıyorsa; iki sinyal karşılıklı olarak birbirini nötr'ler (ya da yok eder diyelim) ve faz problemi ortaya çıkar. Aşağıdaki linkte, faz problemi olan ve olmayan sinyal örnekleri verilmiştir.

Bu şekilde bir problem oluştuğunda ne kadar EQ müdahalesi yaparsanız yapın; bu sorunu aşamazsınız. Bunun tek çözümü, audio kanallarından birisinin fazını 180 derece çevirmektir (yani evirmektir). Eğer, sinyallerin tepe noktaları tam olarak bu şekilde değil de, zamanlama olarak küçük bir miktar kaymış ise, bu durumda da kanallardan birisini belli bir ms shift etmek (kaydırmak) çözüm olabilir.

Yine sorunuza gelecek olursak, bu gibi faz sorunları doğru mikrofonlama yapılarak çözülebilir.

Diğer sorunuza gelirsek; aynı sinyali çoğaltıp farklı amfi simulasyonları uyguladığınız zaman, mantıken yukarıda söylediğim nedenlerden dolayı faz probleminin oluşmaması gerekir. Çünkü ana sinyali çoğaltıyoruz sonuçta ve bu sinyallerin tepe noktaları aynı zamanlama ile ilerleyecektir. Ancak; belirli frekans aralığında yoğunlaşma varsa ve amfi sümlasyonu çıkışında bu frekanslar sese kendi tonunu veriyorsa; birden fazla amfi simulasyonu kullandığınızda bu frekanslar birbirini maskeliyor olabilir. Bunun sonucunda bulanık (muddy) bir ses duyuyor olabilirsiniz. İşte bu bigi problemleri EQ müdahalesi ile aşabilirsiniz.

Umarım anlaşılır olmuştur...

Saygılar,
    Tezcan

EsbaB Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

1- Mikrofonlamada faz sorununa sebep olan bir çok etmen var ama asıl temel etmenler; mikrofonların kaynağa ve birbirlerine uzaklıkları.

Fletcher-Munson eğrisine göre, insan kulağının duyma eşiği 70-80 Hz civarından başlar, yaşa göre de 15-18 kHz civarlarına kadar devam eder. Yine Fletcher-Munson eğrisine göre insan kulağının en hassas olduğu aralık 200 Hz ile 5-6 kHz civarıdır. En hassas olduğumuz aralıkta 200 Hz'i baz alırsak, dalga boyu yaklaşık olarak 1,72 metredir. Yani kulağımızın hassas olduğu noktadaki ses dalgalarının boyu o kadar da kısa değil. Sizin kast ettiğiniz, herhalde, üst frekansların dalga boyunun kısalığı. 15 kHz'in dalga boyu yaklaşık olarak 0,229 metre. Ki mikrofonların çoğu da 17-18 kHz'e kadar gayet iyi şekilde kaydediyor.

2- Duble olarak çalınmış bir gitar kaydını düşünürsek; iki gitara aşırıya kaçan farklı EQ müdahaleleri faz problemine sebep olabilir. Bir analyzer yardımıyla kontrol etmekte fayda oluyor. Eğer faz olduğu bir durum varsa ben Auto Align kullanıyorum.

3- Kanalı kopyalayıp, aynı simülasyonu kullanmakta bir sorun yok. Ancak mikrofonlama, EQ gibi ayarlarda değişiklikler faza, faz olmasa da Tezcan hocamın belirttiği soruna sebep olabilir.

enym, EsbaB Şu üyeler, Kerem Çelik adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu Kerem Çelik tarafından (03 Mayıs 2016 Saat 13:01 ) değiştirilmiştir.
    Ses Mühendisi / Eğitmen / Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Kanalı kopyalayıp çoğaltma sonrası eğer sağa sola panlama yaparsanız faz sorunu yaşarsınız. yok eğer panlamıyor sadece çoğaltıp orjinal kanalı mute'layıp bırakarak amfi simulatörü takıyorsanız bir sorun olmaması lazım. muhtemelen Tezcan'ın dediği gibi yapılan farklı ayarlardan dolayı maskeleme yaşanıyor, yada amfi simulatörleri nedeniyle kanala gecikme eklenip sinüs'ler üst üste denk geliyor da olabilir. Bunu test etmek için şöyle bir taktik izleyelim, amfi sümilatörü taktığınız kanalları tek tek export edip geri projeye kanal olarak çağıralım, zoom'u biraz açarak alt alta dizdiğimiz bu yeni kanalların dalga formlarında bir değişiklik olmuş mu ona bakalım.

EsbaB Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kanalı kopyalayıp çoğaltma sonrası eğer sağa sola panlama yaparsanız faz sorunu yaşarsınız.
    Uğur Hocam, sorumu mazur gör. Böyle bir tecrübe yaşamadım ancak kanalı sağa-sola panlayınca neden faz sorunu yaşanıyor? Öğrenmek için soruyorum.

Saygılar,
    Tezcan

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uğur Hocam, sorumu mazur gör. Böyle bir tecrübe yaşamadım ancak kanalı sağa-sola panlayınca neden faz sorunu yaşanıyor? Öğrenmek için soruyorum.

Saygılar,
    Tezcan
    Hocam an itibariyle test edebilirsin, bi tane mono kanalı çoğalt ve orjinal kanalı sola kopyayı sağa panla, sol kanalın baskın duyulduğunu ve mono bir dinleme ortamında faz sorunu nedeniyle yaşanan kayıpları görebilirsin. olay yine dalga formlarıyla ilgili, çözümü ise çoğaltılan kanala 18-20 ms civarında bir gecikme vermek, bunu ister mouse ile çekerek yap, ister send'ten aux kanal açıp oraya mono delay fx takarak yap (kanalı ve aux'unu zıt yöne panlıycaz) ama mutlaka yap

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam an itibariyle test edebilirsin, bi tane mono kanalı çoğalt ve orjinal kanalı sola kopyayı sağa panla, sol kanalın baskın duyulduğunu ve mono bir dinleme ortamında faz sorunu nedeniyle yaşanan kayıpları görebilirsin. olay yine dalga formlarıyla ilgili, çözümü ise çoğaltılan kanala 18-20 ms civarında bir gecikme vermek, bunu ister mouse ile çekerek yap, ister send'ten aux kanal açıp oraya mono delay fx takarak yap (kanalı ve aux'unu zıt yöne panlıycaz) ama mutlaka yap
    Hocam duble çalım yönteminde ya da back vokallerde dediğin yöntemi uyguluyorsun ama bunun stereo hacimi arttırmak için yapıldığını düşünüyordum.

Bahsettiğin şeyi mutlaka deneyeceğim ancak mantıken aynı sinyali kopyaladığımız için, peak noktaları aynı yere gelmesi gerekiyor. Bu yüzden nasıl faz problemi yarattığını anlayamadım doğrusu. Kafam karıştı

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam duble çalım yönteminde ya da back vokallerde dediğin yöntemi uyguluyorsun ama bunun stereo hacimi arttırmak için yapıldığını düşünüyordum.

Bahsettiğin şeyi mutlaka deneyeceğim ancak mantıken aynı sinyali kopyaladığımız için, peak noktaları aynı yere gelmesi gerekiyor. Bu yüzden nasıl faz problemi yarattığını anlayamadım doğrusu. Kafam karıştı

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Hocam kanalın çoğaltıldıktan sonra panlanmasıyla alakalı bir durum, yoksa duble çalmak zorunda kalmazdık herşey stereo gelirdi ne güzel Bora hocayla tekrar bu konuyu bi konuşalım , netleştikten sonra teknik bir açıklama yazarız , şimdi teknik dayanaklar sunacak kadar detaylı araştırmadım, sadece pratikte karşılaşılan sorunu ve çözümünü biliyorum.

EsbaB, tezcankoray Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Mono kanalın kopyasını alarak, iki kanalı center'da dinlediğimizde fazı duyarız. (phase cancellation denir, ses tuhaflaşır,sanki chrorus / flanger'lı gibi ve cılız gelir) Hard panlama yapıldığı zaman iki mono sinyalde faz problemi oluşmaz çünkü fazın duyulması için sinyalin üst üste binmesi gerekiyor, hard panlamada zaten büyük ölçüde biri sağdan biri soldan geliyor, faz etkisi minimize olur. Ancak bu sinyali terar monoya çeviriseniz o zaman tekrar üst üste biner, yani tekrar fazı duymaya başlarız. Monoya döndüğümüzde duyduğumuz faz, stereo sinyalde problem olduğunu göstermez.

Ama şu açıdan önemli, eğer eser mono ortamlarda dinlenecekse (artık mono tv yayını da kalmadı bildiğim kadarı ile, radyolar zaten stereo), monoya iyi translate eden bir mix yapmak için bu tip durumlara dikkat ederiz. Zaten öyle bir mix için kritik enstrümanları da çok fazla panlamayız ki geniş bir mix mono'da ciddi daralır.

Kanalların birini birkaç sample öne arkaya çekmek ise daha doğal duyulması, genellikle dublelerden beklediğimiz genişlik, dolgunluk etkisini vermesi açısından çok faydalı ve popüler bir yöntem.

2 performans arasındak artikülasyon farkları, hafif nüanslar olacağı üzere duble performans her zaman kopyadan daha doğal bir dolgunluk ve genişlik sağlar.

EsbaB, tezcankoray Şu üyeler, yavuzy adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu yavuzy tarafından (19 Mayıs 2016 Saat 19:21 ) değiştirilmiştir.
    Pluton Audio Suite