NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 792 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 21 adet sonuçtan sayfa başı 24 ile 24 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Mikrofonlama ve Mikrofonlama Simulasyonlarıyla İlgili Sorular

Bu konu 9719 kez görüntülendi 23 yorum aldı ...

Mikrofonlama ve Mikrofonlama Simulasyonlarıyla İlgili Sorular 9719 Reviews

Konuyu değerlendir: Mikrofonlama ve Mikrofonlama Simulasyonlarıyla İlgili Sorular

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 9719 kez incelendi.

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostum o miting müziğindeki zurna konusunu ben açmıştım, kaydı alırken diğer arkadaş sanırım XY mikrofonlarının birinin fazını ters çevirerek kaydetmiş, biz de bunu mono dinleme yapmadan çıkardığımız için farketmemiştik, müzik resmen 1 gün zurnasız gezdi, sonra dönüt alınca anladık ve düzelttik
    Uğur hocam Simge'nin Yankı parçasında da benzer bir durum var sanki. Faz mı, başka bir şey mi ya da bilinçli mi bilmiyorum ama şarkıyı mono olarak dinlediğimde padlar gidiyor. İlk 10 saniyede belli oluyor mono-stereo farkı. Doğru muyum?

RME Babyface / Rode NT1-A / AKG K77 / Korg PA 800 / Cubase Pro 8

Alıntı wade21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uğur hocam Simge'nin Yankı parçasında da benzer bir durum var sanki. Faz mı, başka bir şey mi ya da bilinçli mi bilmiyorum ama şarkıyı mono olarak dinlediğimde padlar gidiyor. İlk 10 saniyede belli oluyor mono-stereo farkı. Doğru muyum?
    Aynen hocam ben de şu an dinlediğimde ciddi bir daralma ve pad'lerde yok olma duyuyorum, ama belki mono kaynaklarda karışıklığa sebep olmamak, daha sade ve net bir duyum vermek amacıyla özellikle yapmış da olabilirler, çok pro bir iş çünkü, bilinçsizce hatalı bir uygulamadır demek biraz haddini aşabilir

wade21 Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Gerçekten çok kaliteli bir iş. Şarkıyı dinlerken "Nasıl böyle dolgun bir sonuç elde ediyorlar?" diye kendime soruyorum. Çok fazla ses yokmuş gibi geliyor ama dinlerken çok dolu dolu geliyor sound. Buğulu, ipek gibi bir pad kullanılmış sanki.

RME Babyface / Rode NT1-A / AKG K77 / Korg PA 800 / Cubase Pro 8

Yukarıdaki mesajımda da bahstmiştim, özel amaçlar dışında artık mix'lerde mono uyumluluğu dikkate alınarak mix yapılmıyor çünkü günlük hayatta mono dinlediğimiz bir ortam kalmadı, küçücük telefonların hoparlörleri bile stereo ses veriyor. Seçim arabası o açıdan güzel bir örnek.

Ben de son yıllarda mix yaparken mono'da nasıl duyulur diye artık pek dönüp bakmıyorum eskiden sıkça kontrol ederdim. Panoramayı kullanırken de daha geniş kullanıyorum. Dinlediğim yerli yabancı iyi örneklerde de panoramanın çok geniş kullanıldığını duyuyorum. Stereo'da phase cancellation olmayan bir mix bence tamamdır, mono'da hafif faz'a giriyorsa da ellemem, stereo'daki kurguyu özellikle talep edilmedi ise mono için bozmam.

EsbaB, eser karaca, ugur86, wade21 Şu üyeler, yavuzy adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Pluton Audio Suite
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...