NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 883 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 20 ile 24 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Mikrofonlama ve Mikrofonlama Simulasyonlarıyla İlgili Sorular

Bu konu 10177 kez görüntülendi 23 yorum aldı ...

Mikrofonlama ve Mikrofonlama Simulasyonlarıyla İlgili Sorular 10177 Reviews

Konuyu değerlendir: Mikrofonlama ve Mikrofonlama Simulasyonlarıyla İlgili Sorular

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 10177 kez incelendi.

Alıntı yavuzy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mono kanalın kopyasını alarak, iki kanalı center'da dinlediğimizde fazı duyarız. (phase cancellation denir, ses tuhaflaşır,sanki chrorus / flanger'lı gibi ve cılız gelir) Hard panlama yapıldığı zaman iki mono sinyalde faz problemi oluşmaz çünkü fazın duyulması için sinyalin üst üste binmesi gerekiyor, hard panlamada zaten büyük ölçüde biri sağdan biri soldan geliyor, faz etkisi minimize olur. Ancak bu sinyali terar monoya çeviriseniz o zaman tekrar üst üste biner, yani tekrar fazı duymaya başlarız. Monoya döndüğümüzde duyduğumuz faz, stereo sinyalde problem olduğunu göstermez.

Ama şu açıdan önemli, eğer eser mono ortamlarda dinlenecekse (artık mono tv yayını da kalmadı bildiğim kadarı ile, radyolar zaten stereo), monoya iyi translate eden bir mix yapmak için bu tip durumlara dikkat ederiz. Zaten öyle bir mix için kritik enstrümanları da çok fazla panlamayız ki geniş bir mix mono'da ciddi daralır.

Kanalların birini birkaç sample öne arkaya çekmek ise daha doğal duyulması, genellikle dublelerden beklediğimiz genişlik, dolgunluk etkisini vermesi açısından çok faydalı ve popüler bir yöntem.

2 performans arasındak artikülasyon farkları, hafif nüanslar olacağı üzere duble performans her zaman kopyadan daha doğal bir dolgunluk ve genişlik sağlar.
    Hocam ben kanalı çoğaltıp bunları sağlı sollu panlayınca, orjinal yani ilk kanalı daha baskın ve gain olarak yüksek duyuyorum, deneyen arkadaşlar da aynı şeyi söylüyorlar, bunun sebebi tam olarak nasıl açıklanabilir acaba ?

UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Benim bildiğim bir açıklaması yok, sonuçta birebir aynı, identical kanallar.Pan seviyeleri aynı ise birinin diğerinden yüksek gelmemesi lazım.

Pluton Audio Suite
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Benim bildiğim bir açıklaması yok, sonuçta birebir aynı, identical kanallar.Pan seviyeleri aynı ise birinin diğerinden yüksek gelmemesi lazım.
    Hocam şu an tekrar denedim seviye farklılığı oluşmadı, belki de çoğalttığım kanala 18-20 ms gecikme verme ya da ileri çekme uygulaması yaptığım için aklımda öyle kalmış olabilir. çünkü ikinci kanalı ileri çektiğimde yine orjinal-sola panlı kanal hem önce, hem de volume olarak baskın geliyor. gecikme vermeyip birebir kopyayı sağlı sollu panlayınca aynen dediğiniz gibi üst üste binmenin verdiği bir daralma mevcut ama sağ-sol eşit geliyor, stereo etkiyi çoğaltma formulü ile sağlıklı şekilde almak mümkün görünmüyor, mutlaka duble çalım ya da iki mikrofon şart sanırım. bu mümkünse ve net bir hesabı varsa paylaşabilir misiniz? çünkü bazen solo bir ezgi oluyor ve dublelenmesi mümkün değil, stereo imager plugin'i haricinde stereo genişliği veremiyoruz.

Duble yapılamıyorsa benim kullandığım 1-2 yöntem var. Birincisi kopyalamadan… Eğer kanal panlı ise, mesela bir arpej gitarsa, sola panlı olduğu düşünelim. Sağ tarafa aynı pan seviyesinde delay dönüşünü veriyorum. 16lık nota'lı kısa tekrarlı bir delay stereo anlamda oldukça geniş duyulmasını sağlayabilir.

Bunun dışında kopyalayacaksam, mümkün olduğunca uzak panlayıp, bir kanalı 3-5 sample ileriye alıyorum. Standart uygulama.

Solo çalacak enstrümanı kopyalayıp çoğaltmak veya duble çaldırmak doğru değil. Kulağın odağı orada, bir kerede güzel ve dolgun kaydedip, gerekirse hard panlanmış iki mono delay'e hafifçe gönderirdim genişlemesi gerekiyorsa. Ancak eğer bir enstrüman solo çalıyorsa zaten center'da olması tercih edilir, bu durumda üst üste binecek iki kanalı da tercih etmem, zaten solo'unun artikülasyonları dublesini alınca birbirine karışır, tavır net yakalanmaz.

Bu kopyalama veya genişletme işleri backing trackler'de yapılır, layer oluştursun diye. Mesela ritm gitarlar, geri vokaller gibi… Solo bir vokalin veya enstrümanın center'dan uzaklaşıp dağılması pek verimli olmaz.

gitarist1975, Seyit ÖZTÜRK Şu üyeler, yavuzy adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu yavuzy tarafından (19 Mayıs 2016 Saat 22:18 ) değiştirilmiştir.
    Pluton Audio Suite

Yavuz hocam bahsettiğiniz delay yöntemi sanırım aux açıo ters tarafa panlı bir delay'li kanal yaratmak şeklinde, sağa 3-5 sample çekmek derken ölçüt tam olarak nedir, yani kaç ms veya ses dalgaları kıyaslandığında ne kadarlık bir kaydırma, çünkü ben 20 ms civarı gecikme ayarladığımda sol kanal yine baskın ve önde duyuluyor

Evet delay yöntemi aynen öyle. 3-5 sample dediğim groove'u bozmayacak kadar minimal, ufak bir çekiş. Milisaniye olarak bakmadım… Sol sağ teorik olarak fark olmaması lazım, ancak birini daha önce duyduğun için belki o daha yüksek gibi geliyordur bilemiyorum. Daha kısa, mesela 3-5 ms dene istersen… Kural şu kadar ms diye bir ölçüt yok. Yemeğin tuzu gibi bunlar

Erkan Çanakçı Şu üyeler, yavuzy adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Pluton Audio Suite

Evet delay yöntemi aynen öyle. 3-5 sample dediğim groove'u bozmayacak kadar minimal, ufak bir çekiş. Milisaniye olarak bakmadım… Sol sağ teorik olarak fark olmaması lazım, ancak birini daha önce duyduğun için belki o daha yüksek gibi geliyordur bilemiyorum. Daha kısa, mesela 3-5 ms dene istersen… Kural şu kadar ms diye bir ölçüt yok. Yemeğin tuzu gibi bunlar
    Hocam bilimsel bir mantığa oturtmaya çalışıyorum, neticede projenin belli bir temposu ve ritmi var, bunlara göre değişen ideal bir değeri hesaplamanın net bir yöntemi olmalı diye düşündüm sadece, kulağa göre karar vermek pratikte yaptığımız birşey ama mantık-matematik işin içine girince de bir huzur geliyor insana

Mix'te kural olmaz. Kulak doğruyu seçer.
    Bu işin kesin matematiği olsaydı zaten bilgisayar kendisi yapardı veya hoparlör yerine spectrum analyser'lar ile mix yapardık. Çok takmamak lazım, alternatifleri deneyip nerede kulağa güzel geliyorsa orada bırakmak en güzeli.

enym, Erkan Çanakçı, EsbaB, Seyit ÖZTÜRK Şu üyeler, yavuzy adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Pluton Audio Suite

Herkese çok teşekkür ederim cevaplar için.Benim sorunum aslında çok daha basitmiş faz sorunu falan değil.Fark edince kendi kendime güldüm
    Guitar Rig'teki Control Room Pro'yu kullanıyordum mikrofonlama için.Meğerse eklenen her yeni mikrofonda ses max. gaini korusun diye program kendini otomatik olarak sesini düşürüyormuş.
    Yani faz problemi sandığım şey aygıtın otomatik ses kontrolüymüş.Kanalı çoğaltıp mikrofonları teker teker verdim.Bir de ilk yaptığım gibi yani Control Room'ün içinde iki mikrofonla denedim.
    İki tane micin bir tane Control Room içinde olanda ses baya düşüktü.Tabi ben bunu faz sorunu sanmışım.Kullanan varsa aklında bulunsun.
    Gelin görün ki hala bazı soruları anlamadım:
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Hocam tiz frekansların boyu baya düşük.Yani sandığım kadar olmasa da düşükmüş.Mikrofonların mesafelerindeki santimlik farklılıklar o tiz frekanslarda faz kayıklığna neden olmaz mı?
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Hocam Yavuz hocama kesinlikle katılıyorum panlama bırakın faz problemine sebep olmayı tam tersine faz problemini önlemek için bile kullanılabilir.Bahsettiğiniz mesele
    hakkında bi konu vardı.Bi abi miting müziği mi ne yapıyomuş.Tabi miting arabalarının durum malum.Zurna sesi vardı şarkıda fena derecede sönüyodu zurna sesi.Bunun gibi özel durumlarda o.Veya Instagram veya Vine için de durum aynı çünkü telefonların (en azından benim bildiklerimin) hopörleri mono yani L/Rnin birbirini söndürüp söndürmediğine o durumlarda bakılabilir.Çok teşekkür ederim.
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Hocam bilgiler ve linkler için aşırı teşekkürler çok işime yaradı.Faz meselesini keşke daha önceden görseymişim genişlik meselesinin yarısı buymuş zaten

Konu paranoyakfotografci tarafından (20 Mayıs 2016 Saat 22:42 ) değiştirilmiştir.

Alıntı paranoyakfotografci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese çok teşekkür ederim cevaplar için.Benim sorunum aslında çok daha basitmiş faz sorunu falan değil.Fark edince kendi kendime güldüm
    Guitar Rig'teki Control Room Pro'yu kullanıyordum mikrofonlama için.Meğerse eklenen her yeni mikrofonda ses max. gaini korusun diye program kendini otomatik olarak sesini düşürüyormuş.
    Yani faz problemi sandığım şey aygıtın otomatik ses kontrolüymüş.Kanalı çoğaltıp mikrofonları teker teker verdim.Bir de ilk yaptığım gibi yani Control Room'ün içinde iki mikrofonla denedim.
    İki tane micin bir tane Control Room içinde olanda ses baya düşüktü.Tabi ben bunu faz sorunu sanmışım.Kullanan varsa aklında bulunsun.
    Gelin görün ki hala bazı soruları anlamadım:
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Hocam tiz frekansların boyu baya düşük.Yani sandığım kadar olmasa da düşükmüş.Mikrofonların mesafelerindeki santimlik farklılıklar o tiz frekanslarda faz kayıklığna neden olmaz mı?
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Hocam Yavuz hocama kesinlikle katılıyorum panlama bırakın faz problemine sebep olmayı tam tersine faz problemini önlemek için bile kullanılabilir.Bahsettiğiniz mesele
    hakkında bi konu vardı.Bi abi miting müziği mi ne yapıyomuş.Tabi miting arabalarının durum malum.Zurna sesi vardı şarkıda fena derecede sönüyodu zurna sesi.Bunun gibi özel durumlarda o.Veya Instagram veya Vine için de durum aynı çünkü telefonların (en azından benim bildiklerimin) hopörleri mono yani L/Rnin birbirini söndürüp söndürmediğine o durumlarda bakılabilir.Çok teşekkür ederim.
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Hocam bilgiler ve linkler için aşırı teşekkürler çok işime yaradı.Faz meselesini keşke daha önceden görseymişim genişlik meselesinin yarısı buymuş zaten
    Dostum o miting müziğindeki zurna konusunu ben açmıştım, kaydı alırken diğer arkadaş sanırım XY mikrofonlarının birinin fazını ters çevirerek kaydetmiş, biz de bunu mono dinleme yapmadan çıkardığımız için farketmemiştik, müzik resmen 1 gün zurnasız gezdi, sonra dönüt alınca anladık ve düzelttik, miting aracındaki sistemi komple mono olarak dizayn etmişler, ses sistemi kuranların çoğu da böyle yapıyor, laptop'a stereo jack takıp, mono çivi jack ile mixere giriyor, stereo genişlik için verdiğiniz onca emek çöp

yavuzy Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler: