NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 934 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 7 ile 7 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Yaylı Grup Kaydı

Bu konu 3891 kez görüntülendi 6 yorum aldı ...

Yaylı Grup Kaydı 3891 Reviews

Konuyu değerlendir: Yaylı Grup Kaydı

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3891 kez incelendi.

Question Yaylı Grup Kaydı

Merhaba. Arkadaşlar elimde mikrofon olarak Neumann TLM-49 ve AKG C-3000 var. Ayrıca 3 adet SM57 ve 1 adet SM58.
    Yaylı grubu 3 veya 4 keman ve 1 çello olarak kayda geliyorlar. Neumann almadan önce -Neumann ile henüz yaylı kaydı nasip olmadı- yalnızca AKG ile ve dinamiklerle de destekleyerek fena denmeyecek bir sonuç aldım. Ama yine de sizlerin de fikrini alarak çok daha iyi bir sonuç alabileceğimi düşünüyorum. Yaylı kaydı hakkında pek tecrübeye sahip olduğumu da söyleyemem.

Elinizde C-3000 - TLM-49 - SM57-58 olsa 4 veya 5 kişilik bir yaylı grubuna nasıl bir mikrofonlama yapardınız ?
    (Çelloyu ayrı bir odada kaydetmek öneriliyor ama bu benim için mümkün değil.)

Müzik Teknolojileri Forumlarındaki İçeriğindeki Benzer Konular:

Çello'yu ayrı odaya alamazsanız da köşelere uzak bi yere yönlendirin, çünkü normal kemanlardan çok daha hacimli bir sesi var ve kemanlara koyduğunuz mikrofona da sızıyor çello. çello'ya sm57 koyup, iki kemana bir condenser olmak üzere de ortalarına konumlandırırsanız bence güzel sonuç verir, yani toplam 5 kişiye 3 mikrofon kullanmış oluyorsunuz, uzak olan mikrofon sm57 dinamik bir mikrofon olduğu için diğer kemanları da çok fazla çello kanalına sızdırmaz, haliyle faz sorunu riski de azalır. yazdığınız tüm partisyonları da iki defa çaldırıp sağ-sol panlayarak dublelerseniz sound çok daha hacimli ve geniş gelir, tabi çalan ekibe bağlı, birebir aynı baskıyı almaları lazım detonesiz şekilde.

By OK, EsbaB Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Yaylı grubu kaydederken iki farklı mikrofon kullanmaktan kaçınmanızı öneririm. Çok fazla sırıtıyor, kayıt sonrasında uğraştırıyor. Böyle bir uğraşa gerek yok. Elinizde TLM49 gibi bir mikrofon varken risk almaya da hiç gerek yok. İlker Tekyaygil'in yaylı grubunu, o gün elimde 1 tane NT2-A vardı, NT2-A ile kaydettim. O gün iki farklı mikrofon kullanmayı da denedim, uğraştığım zaman değmedi. Normal stereo kayıt aldığım zamanlarda, eğer grubun vakti varsa, 7-8 kez çaldırıyorum ben gruba. Tabii biraz da sanatçının/aranjörün ne istediğine göre değişiyor. Sizde 5-6 kez çaldırırsanız, gayet iyi bir sound çıkar ortaya.

Eğer odanız küçükse, çelloyu arkaya, köşeye vs almak fayda etmiyor. Çellonun temel frekansının dalga boyunu da düşününce, keman mikrofonuna illaki sızacaktır. Ya bu durumu göze alıp böyle kayıt alacaksınız ya da çelloyu keman grubundan sonra kaydedeceksiniz.

Ses Mühendisi / Eğitmen / Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Önerileriniz için teşekkür ederim. @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... in önerisiydi aslında yapmayı düşündüğüm şey. Açıkçası AKG C-300 ile bile aldığım kayıt göz önünde bulundurulursa TLM-49 ile gayet iyi sonuç alacağımı düşünüyorum. TLM-49 ile C-3000 arasındaki farkı da göz önüne alınca açıkçası çok uğraştıracağını düşünüyorum çift mikrofonla kaydetmenin. Ben de 5 - 6 kayıt alıyorum. Açıkçası kafama takılan asıl sorun çellonun kaydı. Bu konuda bir öneriniz olur mu ? Pek büyük bir kayıt odamız yok. Çelloya ayrı mikrofon vermem gerekir mi sizce yoksa tek bir mikrofonla işi bitirmeli miyim ?

dostum o zaman tek mikrofonla kayıt alacaksan ön balans yani mikrofona uzaklığa göre birbirini seviyelemen gerekiyor kemanları, çelloyu bi kere en geriye atman lazım, sonra 4-5 kanal çaldırıp panla yayarsan güzel sonuçlar verir bence.

UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Alıntı enduzgun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Önerileriniz için teşekkür ederim. @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... in önerisiydi aslında yapmayı düşündüğüm şey. Açıkçası AKG C-300 ile bile aldığım kayıt göz önünde bulundurulursa TLM-49 ile gayet iyi sonuç alacağımı düşünüyorum. TLM-49 ile C-3000 arasındaki farkı da göz önüne alınca açıkçası çok uğraştıracağını düşünüyorum çift mikrofonla kaydetmenin. Ben de 5 - 6 kayıt alıyorum. Açıkçası kafama takılan asıl sorun çellonun kaydı. Bu konuda bir öneriniz olur mu ? Pek büyük bir kayıt odamız yok. Çelloya ayrı mikrofon vermem gerekir mi sizce yoksa tek bir mikrofonla işi bitirmeli miyim ?
    Kemanlar için TLM49, çello için C3000 kullanın. Kayıt sonrasına daha esnek bir alan bırakmış olursunuz.

Ses Mühendisi / Eğitmen / Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...