NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 857 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 17 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Soru: Bağlama kaydı için öneri ve AKG C411

Bu konu 4527 kez görüntülendi 16 yorum aldı ...

Soru: Bağlama kaydı için öneri ve AKG C411 4527 Reviews

Konuyu değerlendir: Soru: Bağlama kaydı için öneri ve AKG C411

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 4527 kez incelendi.

Soru: Bağlama kaydı için öneri ve AKG C411

Herkese merhabalar,

Forumdaki neredeyse tüm sayfaları şöyle bir gezindim, yaklaşık 2.5 saattir sitedeyim ve halâ uyuyamadım..

Arkadaşlar, kısa sap bağlama ile kayıt almam gerekiyor. Öneri üzerine bir süre önce AKG C411 aldım, bir de 2 gün önce Rode NT2-A aldım. Rode'u vokal amacıyla almıştım; ancak bu konuda da işime yarayacak sanıyorum.
    C411 gerçekten anlatıldığı kadar iyi değil mi, yoksa ben mi beceremedim kullanmayı?

Nasıl ifade edeyim, mikrofonu bağlamaya, eşiğe yakın bir bölgeye yapıştırıyorum, yapıştırdığım yeri vs. değiştiriyorum, seste illa ki değişiklik oluyor; ancak duyumladığım ses o kadar amatör geliyor ki kulağıma... Sanki eski bir kayıt cihazıyla kaydetmişim gibi, dolgunluk hissi neredeyse 0.

Kayıt için tam olarak nasıl bir yol önerirsiniz? Multi-track çalışabilecek durumdayım.

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim,
    keyifli forumlar.

Merhaba,

Şu konuları incelediniz mi? :

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Saygılar,
    Tezcan

Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ,
    Çok teşekkür ederim. Evet, bu 3 konuyu da okudum. En nihayetinde Uğur beyin kullandığı Art benzeri bir tüplü preamp yolu görünüyor bana. Desenize AKG C411'e boşuna para vermişim, resmen çöp?
    Bir müzik mağazası ısrarla önermişti...

Bence yanlış mantık yürütüyorsunuz. akg'nin c411 modeli özellikle yaylı sazların sahne performansları için üretilmiştir, içinde pikap iğnesine benzer özel bir diyafram vardır, bass ve tiz frekansları pek yansıtamayıp orta frekansları verdiği için de bağlamayı kaydetmek için hiç uygun bir ekipman değildir, ses teneke gibi çıkar tabiri caizse. bence siz akg'nin C414 modeli ile karıştırdınız, ya da size öneren arkadaş karıştırdı, c414'ün xls modeli bu iş için daha uygundur. bence elinizde rode nt2a gibi bi mikrofon varken henüz yolun başında başka arayışa girmeyin. nt2a güzel mikrofondur, bağlamayı da mükemmel olmasa da bence çok mikrofondan daha iyi bir tonla kaydediyor. c411 her zaman alıcı bulabilir, elinizden çıkarıp studio projects vtb1 gibi bir preamp alabilirsiniz sesi bi nebze sıcaklaştırmak adına. onun haricinde bağlamanızın kendi tınısı ve çalan kişinin tuşesi de çok öenmli, sadece ekipmanla malesef bu işler çözülmüyor, hepsi bir zincir ve zayıf halka kabul etmiyor. iyi saz, iyi çalan, iyi ekipman, iyi converter, iyi monitör, iyi mix... diye gidiyor...

Edit:
    Sanırım tartışmalara yön verecek bir video u87 ve Erdal hoca ikilisi

By OK, EsbaB, Seyit ÖZTÜRK, tooprock Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu ugur86 tarafından (23 Şubat 2016 Saat 19:48 ) değiştirilmiştir.
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence yanlış mantık yürütüyorsunuz. akg'nin c411 modeli özellikle yaylı sazların sahne performansları için üretilmiştir, içinde pikap iğnesine benzer özel bir diyafram vardır, bass ve tiz frekansları pek yansıtamayıp orta frekansları verdiği için de bağlamayı kaydetmek için hiç uygun bir ekipman değildir, ses teneke gibi çıkar tabiri caizse. bence siz akg'nin C414 modeli ile karıştırdınız, ya da size öneren arkadaş karıştırdı, c414'ün xls modeli bu iş için daha uygundur. bence elinizde rode nt2a gibi bi mikrofon varken henüz yolun başında başka arayışa girmeyin. nt2a güzel mikrofondur, bağlamayı da mükemmel olmasa da bence çok mikrofondan daha iyi bir tonla kaydediyor. c411 her zaman alıcı bulabilir, elinizden çıkarıp studio projects vtb1 gibi bir preamp alabilirsiniz sesi bi nebze sıcaklaştırmak adına. onun haricinde bağlamanızın kendi tınısı ve çalan kişinin tuşesi de çok öenmli, sadece ekipmanla malesef bu işler çözülmüyor, hepsi bir zincir ve zayıf halka kabul etmiyor. iyi saz, iyi çalan, iyi ekipman, iyi converter, iyi monitör, iyi mix... diye gidiyor...

Edit:
    Sanırım tartışmalara yön verecek bir video u87 ve Erdal hoca ikilisi

ugur86
    yetişti hemen

Bu önerileri memnuniyetle uygulayacağım Uğur bey, aslında arayışta değilim de, AKG C411 konusunda biraz yanlış bilgilendirilmek üzdü beni.
    Ürünü alalı 1 ay olmadı, nasıl elden çıkarabilirim ben bunu?

Saygılar.

SDF AUDIO Şu üyeler, Can adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Uğur bu ay aşağıda isimlerini yazdığım kitapları okudum.

Dr. Wayne W. Dyer' in
    * Hayat Dersi

Arthur Schopenhauer' ın
    * Hayatın Anlamı
    * Aşkın Metafiziği

insanların sürekli telaş ve koşuşturma içerisinde
    olduğu, zamanın her şeyi sıfırladığı (insan ömrünü bile)
    hayatımızda, aslında hiç bir şeye sahip olamayacağımızı bile bile
    dünyaya anlam vermeye çalışırız.

Bu perspektif ten bakarak bu türküyü dinlemek güzel.

Erdal ERZİNCAN ın bu türküsünü sayende bir kez daha dinledim.

Teşekkür ederim.

Kyıt esnasında dikkat ettiğim bir şey oldu.Odanın akustiği gayet güzel.
    Yansıma,yankı vs.. yok hatta çok az da olsa tiz frekanslar oda akustiğinde kaybolmuş gibi.

Ne dersin?

Alıntı Seyit ÖZTÜRK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uğur bu ay aşağıda isimlerini yazdığım kitapları okudum.

Dr. Wayne W. Dyer' in
    * Hayat Dersi

Arthur Schopenhauer' ın
    * Hayatın Anlamı
    * Aşkın Metafiziği

insanların sürekli telaş ve koşuşturma içerisinde
    olduğu, zamanın her şeyi sıfırladığı (insan ömrünü bile)
    hayatımızda, aslında hiç bir şeye sahip olamayacağımızı bile bile
    dünyaya anlam vermeye çalışırız.

Bu perspektif ten bakarak bu türküyü dinlemek güzel.

Erdal ERZİNCAN ın bu türküsünü sayende bir kez daha dinledim.

Teşekkür ederim.

Kyıt esnasında dikkat ettiğim bir şey oldu.Odanın akustiği gayet güzel.
    Yansıma,yankı vs.. yok hatta çok az da olsa tiz frekanslar oda akustiğinde kaybolmuş gibi.

Ne dersin?
    Hocam burası ASM Studyoları , yani pro dizayn bir ortam. üstelik kayıt bir çift u87'nin AB konumunda konumlandırılarak ssl konsola gidiyor. Erdal hocanın sazının ve çalımının kalitesi de işin içine girince haliyle böyle güzel bir ton ortaya çıkıyor. Erdal hocanın bağlamalarının genelinde zaten tiz belirginliği yok, dükkanlarına gidip bağlamalarını da çaldım aynı kayıttaki gibi, mat ve dolgun geliyor. u87 de tizleri abartan bir mikrofon değil, haliyle sonuç tam anlamıyla natural

Can, Seyit ÖZTÜRK Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Yeni bikaç kısa kayıt ekledim:

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni bikaç kısa kayıt ekledim:

Yahu sen ne muhterem bir adamsın abi Aslında ben isteyecektim bunu, ama utandım

Bunları duble kayıt olarak aldın değil mi abi?

RME UFX+/JBL LSR305-DT770Pro(80)-CR4/JZ V11-NT2A-TT1/Goldmike MK2/VoicePlay Acoustic/Vovox cables/Bağlama/Gitar

Alıntı Can Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yahu sen ne muhterem bir adamsın abi Aslında ben isteyecektim bunu, ama utandım

Bunları duble kayıt olarak aldın değil mi abi?
    Evet kardesim duble kayıt, nt2a'nın dubleleri tam oturmadı zaman sıkıntım olduğu için hızlı hızlı birer kayıt alıp attım, nasıl beğendinmi akg'yi