NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 961 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 123456 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 20 ile 59 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Ses kartı tavsiyesi ?

Bu konu 12527 kez görüntülendi 58 yorum aldı ...

Ses kartı tavsiyesi ? 12527 Reviews

Konuyu değerlendir: Ses kartı tavsiyesi ?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 12527 kez incelendi.

Alıntı Mehmet Uzunosmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki bu iş plug-in ile halledilemiyor mu? Mesela Duet2 şu anda 16 adet plug-in ile birlikte geliyor. Bunun iki adeti de reverb plug-in'i.
    hocam plugin kullanmak için daw açmalı ve orda açtığınız kanala plugin ekleyip software monitöring almalısınız, bu durumda 256 buffer'da 12-13 ms bir gecikme olur. dsp'de plugin olmadan kendi içindeki işlemci ile hallediyor.

Başlığı açan arkadaşım, rme'ye gözü kapalı güvenebilirsin, ilk jenerasyon babyface'in preamp'ları da çoğu giriş ve orta düzey harici preamp'ı cebinden çıkarır, pro modelinde preamp ve ad-da olarak çok büyük farklar yok ama dış kasa ve input girişleri olarak ciddi gelişim var, ad-da ve preamp'ları çok radikal farklılaştırmalarına gerek de yok , çünkü halihazırda kullanıp da memnun kalmayan bir tane kullanıcıya dahi denk gelmedim

UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Türkiye de ve Dünya da mastering alınında markalaşmış ve yerini çoktan almış mastering stüdyolarında büyük çoğunlukla aşağıda isimlerini yazdığım markaları görürsünüz.

Bu tür stüdyolarda çıkalı fazla olmayan ve RME nin amiral gemisi olan UFX i ya hiç göremez ya da nadir görürsünüz. Görseniz bile prje stüdyolarında görürsünüz.

İsterseniz kendiniz araştırın.Sadece ekipman listesine baktığınız stüdyoların Türkiye ve Dünyada markalaşmış olmasına dikkat edin. Ozon gibi plugin ile mastering yapanları da unutmadan.

Bu başlıkta saydığınız kartlar arasında, dac söz konusu olduğunda; Duet 2 ayrıntı,çözünürlük ve sahne imajı yönünden bu saydığınız kartlardan bir gıdım iyidir ve bence ses kartında en önemli unsur DAC tır.Hele ki İTB mix yapıyorsanız dac daha önemlidir.

OTB çalışıyorsanız, eğer bir eq ya da compressor e 2000 ile 10000 dolar arasında para veriyor ve mastering
    kalitesinde cihazlar ile çalışacaksanız mecburen aşağıda ismini yazdığım markalara yönelmeniz gereklidir.

Sonic Studio
    Crane Song
    Prism Sound
    Apogee
    Mytek
    Benchmark
    Lynx
    Lavry

Kayıt kalitesi (adc) yönünden aralarında fark gerçekten bir gıdım ve hepsinde dijital pre ler var.

Hiç birinin preleri A ya da A+ class değil.Bu fiyata A class preamp kalitesi beklemek Ütopik bir yaklaşım olur.

Bir kanal(mono) A class preamp fiyatı ile bu saydığınız ses kartlarının fiyatı neredeyse aynı. Demem o ki preampleri arasında neredeyse hiç fark yok.

Kayıt kalitesi yönünden gerçek bir fark için A class Analog Pre ve A class Converter almak şart.

Bu imkan yoksa ihtiyaca göre ses kartı seçmek yerinde olur.

Canlı kayıt alıyorsanız ve kulaklık miksi yapacaksanız,üzerinde dsp olan ses kartları almanızda fayda var.
    Ses kartlarının üzerindeki dsp işlemciler. DAW ve bilgisayardan kaynaklı gecikmelerden bağımsız kulaklık mixi içindir.

Bu forumda kim ses kartı tavsiyesi istese genelde RME tavsiye ediliyor.Rme kartlara antipatim yok.Aksine
    Rme 9632,Rme AIO,Rme 9652, Rme FF 800, Rme Ucx kullandığım kartlar arasında. Apogee,Apollo,Steinberg,Motu vs.. kartların değişik modellerini de kullandım.

Daha önce Crane Song HEDD 192, Benchmark, Mytek,vs.. converter lar kullandım.

Bu başlıkta sayılan kartların (Rme Babyface ,Ua Twin,Apogee Duet) hepsi aynı segment te.

Son olarak;

Al birini.Converter ve preamp yönünden ötekiler nasıldı düşüncesini unut.Diğer özelliklerine bak.

Diğer özellikleri ne işe yarar ya da ne kadar gerekli dersen ayrıntısı ile anlatırım.

Alıntı ertuğrul0685 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam teşekkür ederim açıklamalarınız için.hiç düşünme hepsi aynı segmentte dediniz.kullanmissiniz hepsini.kısa bir sorum var.babyface pro ile ua apollo twin arasında preamp olarak fark varmı? Benim merakım bu.
    Babyface Pro yeni çıkan bir ürün denemedim. Apollo Twin ile aralarında kalite farkı olacağını hiç zannetmiyorum.Biraz renk farkı olabilir.Apollo da Unison teknolojisi ile preamp modellemesi var bu sadece ton değişikliği yani modelleme anlamına gelir.Kalite yönünden pek fark olmaz.

Bahsettiğim kartları kullandığınız için merak ediyorum preamplarıni. Babyface ile ua apollo twin kıyaslaması preamper bazında nasıldır? Birbirinin aynımı yada biri diğerinden dahami iyi?

Alıntı Seyit ÖZTÜRK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Babyface Pro yeni çıkan bir ürün denemedim. Apollo Twin ile aralarında kalite farkı olacağını hiç zannetmiyorum.Biraz renk farkı olabilir.Apollo da Unison teknolojisi ile preamp modellemesi var bu sadece ton değişikliği yani modelleme anlamına gelir.Kalite yönünden pek fark olmaz.
    Bu modelleme ile nasıl sanki çok üst düzey bir preamp kullanılıyormuş havası nasıl veriliyor acaba? Kayıt kalitesine nasıl etki ediyor bu? O zaman neden o kadar paralar veriliyor preamfilere? (: İnsanın aklına gelmiyor değil doğrusu.
    Eğer apollo bunu bir plugin sayesinde yapıyorsa o plugini bende kullanayım(:

Seyit ÖZTÜRK Şu üyeler, ertuğrul0685 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Seyit'ciğim ,

Dikkat edersen ben arkadaşa RME tavsiye etmedim. Apogee Duet II'yi tavsiye ettim. Nedeni de ; yukarıda izah ettiğim gibi , arkadaşın yaptığı hip hop müzikle , Apogee'nin renk karakterinin daha iyi eşleşeceğini düşünmem.

Ama dsp meselesi işi karıştırdı biraz. Ben esasında bu problemi Apogee ; Duet II modelinde herhalde çözmüştür diye düşünmüştüm. Ancak öyle değilmiş.

Bu arada yukarıda verdiğin konvertör listesine ; RME'nin M serisi konvertörlerini ilave etmeyi unutma lütfen. Doğrudur Türkiye'deki stüdyolarda multi kanal konvertör olarak M serisini göremezsin. Çünkü çok pahallı. Yanlış bilmiyorsam Türkiye'de Levent Bey dışında kullanıcısı yok.

Seyit ÖZTÜRK Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Bende iki güne rme babyface pro almayı düşünüyorum.Apollo twin in usb versiyonu şubatta çıkacakmış herhalde üretimde sıkıntı yaşıyorlarmış.Türkiye ye gelmeside uzun sürer gibi.İskender abi babyface pro preamp i ile bir kayıt almıştı.Çok özenmeden almasına rağmen gayet iyi bir performansa sahipti

Herkesin beğenisi ve doğruları farklı tabi.Yukarıda ismini yazdığım ses kartı ve converter lar arasında en çok beğendiğim mytek oldu.İki defa 96 adc ve dac ını alıp sattım.İki defa mytek 8x192 ve en son mytek 8x192 de karar kıldım.Diğerlerini daha çok beğensem onları kullanırdım.

iskender abinin babyface pro ile aldığı kayıt bu : Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

bu sana fikir verebilir dinle bence.Tek kanal bir kayıtta bu denli bir dolgunluk alıyor isen hiphopta ana vokal sağ ve sol pan verilen kanallar ve back vokaller ile çok daha dolu bir kayıt olur.Yi Babyface pro ile profesyonel kalitede kayıtlar çıkarırsın.En azından şu dinlediğim kayda göre.Tabi mix kullanılan mic.akustik ayrı.en kötü nt2a kullandığını düşünürsek mixinde iyi ise kalite çok iyi.daha alt bütçelerde bu kaliteyi veren bir kart varmı bilmiyorum ama sanmıyorum da. kolay gelsin

Ben rme ses kartı sahibi olduktan sonra su an bir noktaya vardım. ODA ODA ODA !!!!! KAYIT ALDIĞINIZ ODANIN KAYIDA ETKİSİ KULLANDIĞINIZ SES KARTINDAN DAHA ÖNEMLİ !!! Bence sağlıklı bir kayıt için güzel bir odaya sahip olmak lazım.Akustiği kötü bir oda işi berbat ediyor!!!!

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
    Desktop i7 2600k-32gb ram