NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1026 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 20 ile 23 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Akustik gitar kaydı

Bu konu 10324 kez görüntülendi 22 yorum aldı ...

Akustik gitar kaydı 10324 Reviews

Konuyu değerlendir: Akustik gitar kaydı

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 10324 kez incelendi.

Ertan bey,

Kayıt esnasında kullanıp sonra kaldırabileceğiniz 1.5 m boylarında iki Gobo panel stand yaparsanız, hem gitar hem vokal vs. kayıtlarda oda akustiğinin kötü etkilerini epey azaltmış olursunuz. Kayıt vs bitince panelleri kaldırırsınız. (Tabi ardiye odası, kapalı balkon gibi ev içinde koyabileceğiniz müsait bir alan varsa) Hem ucuz hem de çok etkili bir çözüm.

Pluton Audio Suite
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı yavuzy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ertan bey,

Kayıt esnasında kullanıp sonra kaldırabileceğiniz 1.5 m boylarında iki Gobo panel stand yaparsanız, hem gitar hem vokal vs. kayıtlarda oda akustiğinin kötü etkilerini epey azaltmış olursunuz. Kayıt vs bitince panelleri kaldırırsınız. (Tabi ardiye odası, kapalı balkon gibi ev içinde koyabileceğiniz müsait bir alan varsa) Hem ucuz hem de çok etkili bir çözüm.

Yavuz bey bende bu urunden var duvara monte etmeden kullaniyorum. Yerden yuksekligi 120 cm. Gitar kayitlari icin uygun. Vokal kaydedecegim zaman masanin ustune koyuyorum bel hizasindan baslayip boyumu geciyor. Sizin dediginize yakin bir sey galiba.

yavuzy Şu üyeler, gitarist1975 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Ertan bey,

Teşekkürler Yavuz Bey, ancak oda 12 metrekare, aynı zamanda benim de yaşam odam, TV var, cam kapaklı dolaplar var.. Bir koltuk var.. O panelleri yerleştirecek yer bile yok. Yani bir kayıt ortamı yok, sanırım olmayacak da

Alıntı gitarist1975 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yavuz bey bende bu urunden var duvara monte etmeden kullaniyorum. Yerden yuksekligi 120 cm. Gitar kayitlari icin uygun. Vokal kaydedecegim zaman masanin ustune koyuyorum bel hizasindan baslayip boyumu geciyor. Sizin dediginize yakin bir sey galiba.
    Aynen bunun benzerini ( açılıp kapanmayan 2 ayrı GOBO) marangozda yaptırılması şeklinde önermiştim. Bu ürün de güzel ve estetik duruyor.. Tabi fiyatı da hazır ürün olduğu üzere biraz yüksek.

Ertan bey, o zaman yapılacak bir şey yok. Duvardan mümkün olduğunca uzaklaşıp odanın ortasında kayıt yapmaya çalışın. Mikrofon ayaklarına veya iki sandalye arasına asacağınız kalın battaniyeler ile kayıt esnasında tiz frekanslarda oluşacak çınlamayı azaltmayı deneyebilirsiniz. Çınlayan odada gitar kaydı sağlıklı olmaz, dışarıdan sokak gürültüsü geliyorsa da daha sessiz saatler tercih edilmeli kayıt için...

Eğer iki adet küçük diyaftam condenser ile stereo akustik gitar kayıt yapılacaksa mixte tizleri tekrar açmak yerine 6-7 k üzerini hafif traşlamak bile gerekebilir çünkü bu mikrofonların çoğu (Nuemann KM184 dahil) tizleri epey kuvvetlidir. Yeni tel takıldıysa ekstra parlak sound alınacaktır. Genelde mix'te akustik gitar kanallarında ttizleri boost etmek gibi alışkanlıklar var, tiz boost ederken iki kez düşünelim.

gitarist1975 Şu üyeler, yavuzy adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu yavuzy tarafından (25 Kasım 2015 Saat 15:22 ) değiştirilmiştir.
    Pluton Audio Suite

Konu ile ilgili basit ancak etkili bir kaç öneri de benden olsun.

1 - Kullandığınız tel kalın olsun. Mümkünse 0.11-0.12

2 - Kullandığınız pena yumuşak olsun. Bu öneriyi Finger picking yapmadığınızı ve ritm çaldığınızı varsayarak yazdım.

3 - Büyük diyaframlı tek mikrofon, duble kayıt.

4 - Doğru mesafe, doğru açı, doğru yükseklik, oda içinde doğru konum. ( uygulanması genelde en zor olan madde budur sanırım )

5 - Tel yeni ise en azından birkaç gün yorulmalı (kişisel tercih)

Saygılar

Sent from my iPhone using Tapatalk

gitarist1975 Şu üyeler, totto adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... - Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı totto Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu ile ilgili basit ancak etkili bir kaç öneri de benden olsun.

1 - Kullandığınız tel kalın olsun. Mümkünse 0.11-0.12

2 - Kullandığınız pena yumuşak olsun. Bu öneriyi Finger picking yapmadığınızı ve ritm çaldığınızı varsayarak yazdım.

3 - Büyük diyaframlı tek mikrofon, duble kayıt.

4 - Doğru mesafe, doğru açı, doğru yükseklik, oda içinde doğru konum. ( uygulanması genelde en zor olan madde budur sanırım )

5 - Tel yeni ise en azından birkaç gün yorulmalı (kişisel tercih)

Saygılar

Yukarıdaki tüm maddeler doğru, sadece tek mikrofon duble kayıt kısmına çok katılmıyorum.

Kullandığınız mikrofon eğer çok iyi değilse ve kayıt konusunda uzmanlığınız yoksa, tek mikrofon sonuç açısından risklidir. iki mikrofon X-Y veya large condender omuz üzerinden, small condenser 12. perde şeklinde stereo mikrofonlamalar tonal açıdan daha zengin ve mix'te daha rahat kullanılır sonuçlar verir. Hem de mikrofon yerleştirmede hata yapma olasılığı daha azdır.

Stereo şekilde iki kez kayıt almak ve şarkının durumuna göre sağ sol panlı kullanmak daha verimli olur kanaatindeyim.

gitarist1975 Şu üyeler, yavuzy adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Pluton Audio Suite

Yukarıdaki tüm maddeler doğru, sadece tek mikrofon duble kayıt kısmına çok katılmıyorum.

Kullandığınız mikrofon eğer çok iyi değilse ve kayıt konusunda uzmanlığınız yoksa, tek mikrofon sonuç açısından risklidir. iki mikrofon X-Y veya large condender omuz üzerinden, small condenser 12. perde şeklinde stereo mikrofonlamalar tonal açıdan daha zengin ve mix'te daha rahat kullanılır sonuçlar verir. Hem de mikrofon yerleştirmede hata yapma olasılığı daha azdır.

Stereo şekilde iki kez kayıt almak ve şarkının durumuna göre sağ sol panlı kullanmak daha verimli olur kanaatindeyim.
    Hocam stereo şeklinde çift kayıt alıp sol mikrofonları sola, sağ mikrofonları sağa veya ters uçlara da panlasanız, aynı bölgeden alınmayan tınılar üst üste, ya da zıt panoramada oldukça kirli ve karmaşık duyuluyor, bir ara baya bir denemiştim bu yöntemi de. ya bir çift mikrofonla XY yada AB kayıt alıp öylece stereo bırakmak, ya da tek bir mikrofonla sweet spot denen iyi tınlayan bir bölgeden duble kayıt almak daha güzel ve mixte yapay eq müdahalesine az ihtiyaç bırakır sonuçlar veriyor. XY de alsak AB de alsak duble kayıttaki genişliği ve hacmi bence vermiyor, duble kaydın time hatası olmamak kaydıyla tadı çok başka

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... arkadaşımızın dediği kanalı dublicate ile çoğaltıp paralel kompresyon, farklı efektler uygulamak gibi yöntemler de deneniyor, ancak ona katılmadığım nokta duplicate yapılıp panlanması, kanalı çoğaltıp sağa sola panlayınca faz problemi oluyor, sol kanal baskın geliyor, +1 malesef hiç de stereo bir genişlik hissi vermiyor

yavuzy Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Üstadım tek mikrofon konusunu, ev stüdyosu ve imkanların minimum olduğunu varsayarak yazdım. Aksi taktirde imkan varsa tabiki 12. perde civarında x-y çok daha verimli olacaktır.

Ben genellikle gitar ve piyano (akustik) kaydedilirken karşımda bir spektrum analyzer varmış gibi hayal ediyorum ve (deneysel bir çalışma yapılmıyorsa ya da farklı bir sonuç elde etmek istenmiyorsa) mümkün olduğunca dengeli ve doğal bir sonuç alınması gerektiğini düşünüyorum.

İyi bir mix için, alınan kayıt iyi olmalı. Malum balık baştan kokar, kayıt ne denli iyi alınırsa sonuçta o kadar iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Saygılar.

ugur86, yavuzy Şu üyeler, totto adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... - Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam stereo şeklinde çift kayıt alıp sol mikrofonları sola, sağ mikrofonları sağa veya ters uçlara da panlasanız, aynı bölgeden alınmayan tınılar üst üste, ya da zıt panoramada oldukça kirli ve karmaşık duyuluyor, bir ara baya bir denemiştim bu yöntemi de. ya bir çift mikrofonla XY yada AB kayıt alıp öylece stereo bırakmak, ya da tek bir mikrofonla sweet spot denen iyi tınlayan bir bölgeden duble kayıt almak daha güzel ve mixte yapay eq müdahalesine az ihtiyaç bırakır sonuçlar veriyor. XY de alsak AB de alsak duble kayıttaki genişliği ve hacmi bence vermiyor, duble kaydın time hatası olmamak kaydıyla tadı çok başka

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... arkadaşımızın dediği kanalı dublicate ile çoğaltıp paralel kompresyon, farklı efektler uygulamak gibi yöntemler de deneniyor, ancak ona katılmadığım nokta duplicate yapılıp panlanması, kanalı çoğaltıp sağa sola panlayınca faz problemi oluyor, sol kanal baskın geliyor, +1 malesef hiç de stereo bir genişlik hissi vermiyor
    Stereo X-Y kayıt aldıktan sonra tekrar aynı şekilde dublesi almaktan bahsetmiştim. Eğer stereo genişlik peşindeysek zaten elimiz mahkum duble kayıt yapılmalı. X-Y stereo kayıt dublesi alındıktan sonra 1.gitar 1. kanal tam sağ, ikinci mikrofon %50 R panlanır aynı şekilde 2.gitar 1. mikrofon tam sol ikinci mikrofon %50 L panlanır.
    XY'de pek faz problemi olmaz mikrofonlar arası mesafe kısa ve baktıkları yönler farklı olduğu üzere.

Diğer taraftan tercih etmesem de kanal çoğaltıp sağ sol panlanacaksa, kanallardan birini 3-4 sample kaydırarak faz probleminin önüne geçilebilir. Hem de birebir kanallar olmayacağı için genişlik etkisi de daha iyi hissedilir.

Akustik gitarda ritm çalınıyorsa reverb pek uygulamayın veya çok kısa plate'ler deneyin. Delay kullanmak çok daha temiz netice verir.

gitarist1975, ugur86 Şu üyeler, yavuzy adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Pluton Audio Suite

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Hocam;
    Şayet mevcut oda akustiğimiz hakkında bir fikrimiz varsa, örneğin duvardan gelen tiz yansımalar için traşlama yapacaksak...
    Bunu henüz kayda başlamadan ses kartı arayüzünden EQ ile traşlamak mantıklı olabilir mi, yoksa mevcut haliyle belirtilen tedbirleri alarak kaydı alıp, miks esnasında mı bu manevraları yapmak doğru olacaktır?

Ch.

gitarist1975 Şu üyeler, Cho®dSolo adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler: