NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1066 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci 123456789101112 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 20 ile 116 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Yamaha Motif SPDIF v.s ANALOG Test

Bu konu 21321 kez görüntülendi 115 yorum aldı ...

Yamaha Motif SPDIF v.s ANALOG Test 21321 Reviews

Konuyu değerlendir: Yamaha Motif SPDIF v.s ANALOG Test

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 21321 kez incelendi.

Alıntı nacib Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cubase yerine akai bantlı teype kayıt yapsaydın işte o zaman görürdük hep beraber sound kalitesini...
    Abi nereden bulayım onu yahu?

nacib, Tanerongunyzb Şu üyeler, Cho®dSolo adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Valla ben arada hiç ayırt edici bir fark duymadım Bahadırın Pitch Bendle oynarken saksafonu kırnataya çevirmesi dışında.

nacib Şu üyeler, Tanerongunyzb adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı Cho®dSolo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamam Abi...
    Arkadaşlar ilk kayıtlar SPDIF ikinci kayıtlar analog kayıttır...
    Benim duyumuma göre analog kayıtlar SPDIF den daha detaylı ve geniş...
    Ki sizin de yorumlarınız bunu doğruladı...
    Kullandığım kablo uyduruk değil ama yine de başka bir kablo siparişi verdim...
    Geldiğinde yine sonucu yazarım...
    Bahadır bu tip kıyaslamalarda aynı kalite standardında olan kabloların kullanılması önemli bence. Yani kullanılan analog kablolar ile RCA kablo arasında ve de kullanılan konnektörler arasında ; sinyalin iletimini etkileyen herhangi bir yapısal fark (veya herhangi bir etkileyici unsur ) var ise bu karşılaştırmanın sonuçlarının doğal olarak etkileneceği kanaatindeyim. Tahmin ediyorum @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Ertan bey bunu daha iyi izah edebilir.

Çünkü bu sonuç ; ilk bakışta , bu konudaki teorik beklentiye ters. Ya da şöyle bir yorum getirebiliriz : Bu sonuçlara göre Motif XS ; Motu'ya göre üzerinde daha kaliteli konvertörler barındırmaktadır.

nacib Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından (28 Eylül 2015 Saat 23:17 ) değiştirilmiştir.
    Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Piyano dışındaki seslerde pek bi fark duyamadım ben. Piyanoda da spdif bağlantı daha net geliyor gibi geldi, psikolojik mi bilmiyorum

Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Bahadir eline saglik. Bu tur testlerde volume seviyelerinin mutlaka esitlenmesi gerekiyor. Aksi takdirde insan kulaginin dah gur olani daha iyi olarak algilama gibi bir zafiyeti var.

Mehmet Uzunosmanoğlu, nacib, tezcankoray Şu üyeler, BoraUslusoy adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Arkadaşlar iyi geceler,

1 hafta 10 gün boyunca farklı şehirde olacağım için kaliteli bir sistemde dinleme şansım yok. Bu sebeple yorum yapmam sağlıklı olmaz.

Analog record söz konusu olduğunda sadece motu ses kartının adc sini değerlendiremeyiz. Çünkü Motu ses kartının adc si Motif in dac ının gönderdiği analog sinyali dijitale çevirir. Burada her ikisinin çeviri kalitesi (motu adc ve motif dac ) ve kablo kalitesi önemlidir.Sadece Motu ses kartını değerlendiremeyiz.

Sadece dijital aktarım söz konusu olduğunda; her hangi bir çevrim işlemi olmayacağından yani motu adc si ve motif dac ı devre dışı olacağından sadece motifin seslerinin kalitesinden bahsedebiliriz.

Ses kartlarının üzerindeki adc ya da dac çiplerinin verdiği renklerden dolayı ses daha güzel ve kötü gelebilir. Bu durum kişiden kişiye değişir.

Örneğin mytek ile adc işlemine tabi tutulsa ya da Apogee AD 16x ile çok farklı renkler alınabilir.

tezcankoray Şu üyeler, Seyit ÖZTÜRK adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Dijital ile analog kayıt arasında fark duyamıyorsanız, şu sonuç çıkarılır. Hem motif hem de motu çeviricileri çok başarılı.

tezcankoray Şu üyeler, Seyit ÖZTÜRK adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Bence asıl noktayı hep atlıyoruz. Önemli olan teknik detay değil kulağımızın algılama kapasitesi. Bunu ben 192 khz kayıtta yaşadım. Ses kartımı ilk aldığımda büyük bir hevesle 192 khz kayıt aldım. Büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Çünkü 44.1 kayıtla arasında fark yoktu. Ama teknik olarak düşünürsek büyük fark olması lazım ama ben duyamadım. Aynı şeyi 16 bit ve 24 bit olarak denedim. Kaliteli bir ses sisteminde gerçekten farkı bariz bir şekilde duydum, fakat aynı şeyi bilgisayar monitorunda dinlediğim zaman o farkı bile duymadım. Burada önemli olan teknik üstünlük değil kulağımızın algı kapasitesi bence. Şu anki mevcut teknik detaylar Mehmet abinin dediği gibi mutlaka fark yaratıyordur ama süperman ya da örümcek adam olmadığımıza göre bu farkı algılayamadıktan sonra bence teknik artış bir anlam ifade etmez. Bu biraz '' ne kadar bilirsen bil bildiğin karşına aktarabildiğin oranda sınırlıdır.'' tezine benziyor. Bu konuda başka bir örnek daha vereyim. Binlerce dolar yatırım yaparak hazırlanan sample programlarında (vst) en yüksek 48 khz sample rate var. O bile sınırlı, % 99 sample rate 44.1 . Hal böyle olunca bence çok fazla motu mu çevirdi, motif mi çevirdi tartışması bence boşa. Önemli olan duyduğumuz ses. Arada fark yoksa bence teknik detaylar çok anlamlı değil. Bilmiyorum katılır mısınız?

tezcankoray Şu üyeler, Tanerongunyzb adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı Mehmet Uzunosmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı zamanda bu kayıtlarda volüm diğer kayda göre bir miktar yükseliyor. Dinlememi UFX üzerinden , ATH-M50x ve RH-5Ma ile ayrı ayrı yaptım.
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... Bahadır'cığım ,

Bora hocamız bence çok doğru bir yere parmak basmış. Ben 4. enstrümanı dinlerken ilk başta ikinci kaydı tercih etmiştim. Ama bilahare kulaklığın volüm seviyesini arttırarak bu enstrümanı tekrar dinledim ve kararımı değiştirerek tercihimi birinci kayıttan yana kullandım. Dikkat ettiysen diğer tercihlerimden yegane sapma da 4. enstrümanda oldu. Bu da Bora hocanın ne kadar haklı olduğunun bir göstergesi bence.

Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro