+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 20 ile 32 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Audio interface ve converter farkları

Bu konu 5531 kez görüntülendi 31 yorum aldı ...

Audio interface ve converter farkları 5531 Reviews

Konuyu değerlendir: Audio interface ve converter farkları

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 5531 kez incelendi.

Anladım hocam teşekkür ederim. dediğinize bakılırsa ilginç bir firma belli bir standartı var ona göre çalışıyorlar demekki...iyi düşünmek lazım 2 kanal konverter yeterli olur mu? şu anda benim aklımda Rme adı 2 pro daha ağır basıyor hem rme nin ses kartları konusundaki başarısı yorumları hemde görsel olarak masa üstüne yakışır kücük boyutu giriş çıkış olarakta iyi gibi .. birde diğerlerine nazaran ucuz olması iki adet kulaklık çıkışı var tabi yeni ürün kullanıcı yorumlarına da bakmak lazım , total mix mi kullanıyor yazılım olarak onu bilmiyorum
    kısacası böyle düşünüyorum rme adı 2 proya ayrı bir stereo preampli bağlamak yanında bilgisayar zaten bu sefer sorun çözülür muhtemelen

EsbaB Şu üyeler, sgucler adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı sgucler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anladım hocam teşekkür ederim. dediğinize bakılırsa ilginç bir firma belli bir standartı var ona göre çalışıyorlar demekki...iyi düşünmek lazım 2 kanal konverter yeterli olur mu? şu anda benim aklımda Rme adı 2 pro daha ağır basıyor hem rme nin ses kartları konusundaki başarısı yorumları hemde görsel olarak masa üstüne yakışır kücük boyutu giriş çıkış olarakta iyi gibi .. birde diğerlerine nazaran ucuz olması iki adet kulaklık çıkışı var tabi yeni ürün kullanıcı yorumlarına da bakmak lazım , total mix mi kullanıyor yazılım olarak onu bilmiyorum
    kısacası böyle düşünüyorum rme adı 2 proya ayrı bir stereo preampli bağlamak yanında bilgisayar zaten bu sefer sorun çözülür muhtemelen
    Ben de ADI-2 Pro'yu geçen hafta BL Müzik'e gittiğimde gördüm. RME yeni çıkarmış cihazı. Levent Bey cihazı bayağı iyi yapmışlar dedi. Cihazın Pure2'ye göre artısı DSD formatını da desteklemesi. Ayrıca yanlış hatırlamıyor isem ; cihazın çıkışlarına ayrı ayrı trim gibi bir şey koymuşlar. Odanın akustiği vs. nedenlere göre ; istersen o fonksiyondan frekansları ayarlayabiliyormuşsun. Ben ADI-2 Pro'ya TotalMix koyduklarını pek sanmıyorum.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

bakalım zaman göstericek usb stabil çalıştıktan sonra sıkıntı yok madıface serisi driver varmış artık nasılsa öğreneceğiz

Bir tartışma başlatayım.
    Şimdi ses kartlarında kullanılan Converterların kalitesini nasıl anlıyoruz. Kaliteyi gösteren değerler nelerdir. Ses kartı araştırırken iyi mi kötü mü eh işte fena değil mi anlamak için hangi özelliğin belirtilmiş olmasını araştırmalıyız?
    Örnek olarak RME neden Focusrite'a göre daha iyi?

EsbaB Şu üyeler, Vbaran adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | Logic Pro X

Alıntı Vbaran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir tartışma başlatayım.
    Şimdi ses kartlarında kullanılan Converterların kalitesini nasıl anlıyoruz. Kaliteyi gösteren değerler nelerdir. Ses kartı araştırırken iyi mi kötü mü eh işte fena değil mi anlamak için hangi özelliğin belirtilmiş olmasını araştırmalıyız?
    Dynamic range bir fikir verebilir ama kesin sonuç degil. Mesela babyface pro ve ufx 118db ama ufx açık ara daha iyi. Hatta benchmark dac1 116db ama hepsinden daha iyi. Kesin sonuç için haricş dac kullanmak lazım.

Cho®dSolo Şu üyeler, gitarist1975 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
    Desktop i7 2600k-32gb ram

Bir tartışma başlatayım.
    Volkan'cığım,

Bir ses kartının iyi mi kötü mü olduğu konusu biraz ucu açık ve biraz da subjektiflikler içerebilen bir konu. Ancak bana göre bir ses kartının kalitesini gösteren birincil konu konvertörlerinin kalitesidir. Diğer hususlar ondan sonra gelir.

Bir ses kartının en kompleks ve en fazla mühendislik birikimi gerektiren yerleri konvertörleridir. Konvertörlerde dijital ve analog katlar bulunmaktadır. Dijital katlarda dünyadaki sınırlı sayıda üreticinin ( Texas Instruments gibi ) ürettiği bir takım chipler kullanılır. Ancak sıra analog kata gelince işler değişir. Analog katta ; o ses kartı üreticisinin tasarım ve mühendislik gücü ziyadesi ile devreye girer.

Ses kartının konvertörlerinin analog katı ;

a-) Ne kadar iyi tasarımlandı ise,
    b-) Ne kadar kaliteli malzeme kullanıldı ise,

o ses kartının konvertörlerinin performansı o kadar artar. Yüksek performanslı konvertörlere sahip ses kartları da kaliteli ses kartı segmentinde yer almaya hak kazanır. Bütün bunlardan dolayı ; bir ses kartının en önemli ve en pahallı bileşeni konvertörleridir. Yani biz esasında ses kartını satın alırken daha ziyade konvertörlerine para öderiz. İyi konvertörlere sahip iyi ses kartları da bu yüzden pahallıdır.

Konvertör kalitesini gösteren indikatif değerler nelerdir ?

Örneğin benim bu konuda öncelikle baktığım iki değer bulunmakta. Biri dynamic range değeri , diğeri ise THD değeri. Dynamic range değerinin mümkün olduğu kadar yüksek, THD değerinin ise mümkün olduğu kadar düşük olması gerekir.

Bahsettiğim bu değerler ; her ne kadar kağıt üzerinde iyi birer indikatör olsa da ,en kesin ve sağlam kıyas yöntemi bana göre dinleme yöntemidir. Bunun için ise ; mümkünse mukayese edilecek iki cihazı aynı akustik ortamda , aynı kablolarla vs. ( yani aynı koşullarda ) dinleyerek bu değerlendirmeyi yapmak en sağlıklı yoldur.

Örneğin geçtiğimiz yaz ; İskender ve Kaan kardeşimle , benim evde Antelope Pure2'nin DAC katı ile Bechmark DAC1'i mukayese etmiştik. Bunun için yüksek çözünürlüklü aynı referans şarkıyı ,
    -Aynı akustik ortamda
    -Aynı monitörlerle
    -Aynı kabloları kullanarak
    dinlemiş ve Pure2 ile DAC1'in arasındaki farkı görebilmiş idik.

Bu anlattığım hususlar dışında ; ses kartının kalitesini tayin eden , herkesin bildiği gibi , pre-amp kalitesi ve stabilite gibi başkaca faktörlerde bulunmaktadır.

Senin yukarıda sorduğun son soruya dönersek : Şu ana kadar sıralamaya çalıştığım hususlar , senin " RME neden Focusrite'a göre daha iyi?" soruna yeterli bir cevap alt yapısını sanırım oluşturacaktır.

Cho®dSolo, EsbaB, Tanerongunyzb, Vbaran Şu üyeler, Mehmet Uzunosmanoğlu adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / Antelope Pure2 / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro

Çok iyi anladım. O zaman bu hesaba göre benim alacağım Antelope Discrete 4'ün değerleri neredeyse hep aklımda kalan ama pahalı olması ve ihtiyacımdan daha fazla özelliğe sahip olması sebebiyle vazgeçtiğim RME Fireface 802'ye yakın.
    Tercihimi Discrete 4'ten yana kullandığım için pişman olmayacağım sanırım.
    Teşekkürler Mehmet abi.

EsbaB, gitarist1975, Mehmet Uzunosmanoğlu, Tanerongunyzb Şu üyeler, Vbaran adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu Vbaran tarafından (08 Ocak 2018 Saat 00:21 ) değiştirilmiştir.
    Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | Logic Pro X

Çok iyi anladım. O zaman bu hesaba göre benim alacağım Antelope Discrete 4'ün değerleri neredeyse hep aklımda kalan ama pahalı olması ve ihtiyacımdan daha fazla özelliğe sahip olması sebebiyle vazgeçtiğim RME Fireface 802'ye yakın.
    Teşekkürler Mehmet abi.
    Bende şuan Discrete 4 e iştahlananlardanım, ama direk ulaşamazsam BL den yardım alabilirsem iconnectAudio4+ deneyip sonrasına Discrete 4 e terfi etmeye bakacam.

En azından şimdi öyle düşünüyorum çünkü bu tercihler benim hayal ettiğim RME UCX'in güncel alternatifleri olarak görüyorum.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cho®dSolo, Mehmet Uzunosmanoğlu Şu üyeler, EsbaB adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu EsbaB tarafından (08 Ocak 2018 Saat 01:00 ) değiştirilmiştir.
    Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + Jz J1 + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Teşekkürler Mehmet abi.
    Discrete serisi önü açık bir seri. İleride edge mikrofonunuda edinirsen en baba mic lerin similasyonlarına sahip olursun. 802 ye hiç bulaşma bana göre rme den alınacaksa sadece ufx serisi alınır.geçmişte alternatifler azdı ama artık antelope FPGA ve EDGE ile ve de soundu ile rme yi solladı. Stabilite dersen hala RME 1.sırada ama artık o işide çözdüler. Bence discrete ten şaşma.

Cho®dSolo, EsbaB, Vbaran Şu üyeler, gitarist1975 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
    Desktop i7 2600k-32gb ram

Dinamik aralık tabi ki bir göstergedir ancak tek başına yeterli değildir. Bence en önemli gösterge frekans cevabıdır. Frekans cevabı ne kadar mükemmele yaklaşırsa, analog ses sinyali o kadar başarılı olarak AD/DA katlarından geçerek ses kartından çıkıyor demektir. Flat duyum dediğimiz olay da buradan kaynaklanıyor.

Ek olarak Mehmet abinin de belirttiği Toplam Harmonik Distorsiyon gibi değerler de önemli.

Bunlara bakarken, ses sinyalinin nasıl bir sinyal olduğunu biraz anlamak, convertor'lerin çalışma prensibine hakim olmak gerek. Konu baya geniş, temel olarak şu özellikler önemli:

*Frequency response <20Hz and >20kHz
    *SNR and/or Dynamic range >= 100db
    *THD+N as close to 0% as possible
    *IMD+N as close to 0% as possible
    *Crosstalk <= -90db

Şu linkte oldukça güzel açıklanmış. Başka sözüm yok hakim bey

EsbaB, gitarist1975, Mehmet Uzunosmanoğlu, Tanerongunyzb, Vbaran Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu tezcankoray tarafından (08 Ocak 2018 Saat 17:19 ) değiştirilmiştir.
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...