Hocam bugün Atakum kültür merkezinde bir konserde şef hocamızın ricası üzerine tonmaisterlik yapmaya gittim. Midas Pro 1 vardı :
Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
Live olayı studyodan elbette farklı bir konu ancak, mixaj işlemlerinden tanıdığımız eq temizliği, feedback tespiti gibi işlemlere hakim olduktan sonra çok zorlanmıyor insan. Çalışma zevki çok iyi ama, elimde ipad tek tek tonları çektim, bir de spectrum analizer kurdum başka bir tablete, anlık olarak çınlama, uğuldama yapan frekansları ekranda görüyorum. Eq arayüzü aynı fabfilter'a benziyor, sorunlu frekansları, çan eğrisi modunda önce boost'layıp gezinme sonra da tespit noktalarını kesme şeklinde temizledim. enstruman ya da vokallerin güzel tınladığı bölümleri geniş Q değerleri ile hafif boostladım, on numara bi sound-check operasyonu oldu. TRT'den gelen sazlar da vardı çok memnun oldular. Daha önce de ufak tefek işler olmuştu ama ilk defa tek başıma 20 saz-60 kişilik koronun sorumluluğunu alıp live-mix yaptım. Gerçekten zevkli bir iş, ama rastgele düğmeleri kurcalayarak yapılacak bir meslek değil. Ordaki şu an tonmaisterlik yapan abi belediyenin başka bi kadrosundan kaydırma yaptırılmış, bu işlerle pek alakası yok, deneme yanılma ile öğreniyor. Güzel güzel sohbet ederek de anlattım bildiklerimi, notlar aldı. Gayet verimli bi işbirliği oldu.

Bütün bu cümleleri bir kenara bırakırsak da analog mixer'i studyoda halen kullanmaya sıcak bakmıyorum. Bana göre sadece görsele hitap edecek bi girişim olur. bütün kayıtları mikrofon-preamp-converter zinciri ile olabildiğine temiz şekilde ham vaziyette kanallara aktarıp, mixi bütüne göre bu sesler üzerinden yapmayı tercih ederim. Kayıt öncesi analog müdahalelere zaman ayırmak da ayrı bir problem, mükemmel bir tonlama yapmak için içerdeki müzisyeni bi süre meşgul edebilir, yorabilirsiniz. kendini net duyabileceği şekilde bir seviyeleme yapıp hemen eser odaklanmasını sağlamak daha mantıklı geliyor bana. zaten abartılı eq müdahaleleri ile ancak ton alabiliyorsanız, mikrofon seçimi, konumlandırması gibi konulara tekrar göz atmanız gerekir, mixe olabildiğince daha az yapay müdahale alanı bırakmaktan yanayım...