NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 521 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 13 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Bağlama kayıt ve mixi üzerine tavsiyeler

Bu konu 5838 kez görüntülendi 12 yorum aldı ...

Bağlama kayıt ve mixi üzerine tavsiyeler 5838 Reviews

Konuyu değerlendir: Bağlama kayıt ve mixi üzerine tavsiyeler

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 5838 kez incelendi.

Bağlama kayıt ve mixi üzerine tavsiyeler

Herkese Selam,
    Bilen bilir, bir hayli fazlasıyla halk müziği albümü aranje etmiş, kaydetmiş, mixlemiş biri olarak bağlama kayıt ve mixi ile ilgili bir miktar tecrübem var. Burda bu tecrübe ve birikimi size aktarmaya çalışacağım.
    Burada yazacağım tavsiyeler tamamen kendi zevk ve anlayışımın bir parçasıdır. Kanun değildir, kural değildir. Denenmiş ve edinilmiş tecrübelerdir. Bu nedenle bende güzel sonuç veren bir şey sizde işe yaramayabilir ama en azından bazı kapıları aralayabilir. Benim fikirlerim sabit değildir. Duruma göre aşağıda yazdığım bir tavsiyenin tam tersini de yapabilirim. Size de açık fikirli olmayı tavsiye ederim. Başlayalım :

** Bağlamayı Kim çalacak ?

-Şahsen bu konuda çok şanslıyım. Yıllardır Türkiye'nin dalında en iyi ve en tecrübeli insanlarıyla çalışıyorum. İsmail Derker, Güray Hafiftaş, Çetin Akdeniz, Erol Parlak, Erdal Erzincan, Mustafa İpekçioğlu, Ali Yılmaz, Volkan Arslan, Müslüm Eke, Zeynel Demir, Sinan Ayyıldız... (ismini unuttuklarım varsa özür diliyorum)

-Tüm bu kayıt,mix ıvır zıvırından çok daha önemli kimin çalacağı. Müziği inşa edecek olan kişi o. Bu adam çalacak ve senin kaydın, mixin buna hizmet edecek. Önce doğru müzisyeni bulmak çok önemli. Burda aranjörlere iş düşüyor.

** Bağlamanın Kendisi

-Bağlamanın kendi akustik sesi yine en önemli etken. Kötü tınılı bir davul yada perküsyondan ittir kaktır tonlayarak bir ses alabilirsiniz ama bu bağlamada pek mümkün değil.

-İyi ve çeşitli bağlamaları olan kişilerle çalışın. İyi bağlamacılar haliyle güzel sesli bağlamalara da sahip oluyor. Halk müziğinde bağlama en önemli enstrüman. Haliyle iyi ve güzel olmak zorunda.

-Bütçeniz kısıtlı olsa bile iyi bağlamacı kayda çağırın gerekirse başka yerlerden tasarruf edin. Netice de iyi bağlamacı iyi bağlamalarıyla gelecektir.

-Kayda başlamadan önce ayarlarınızı yapabilmeniz için bağlamacıdan birşeyler çalmasını rica edin.

** Hangi mikrofon :

-En iyi mikrofon elinde olan sahip olduğun mikrofondur. Benim için dünyanın en iyi mikrofonu bana ait bizzat bende olanlar. Sende hangi mikrofon varsa bence bağlama kaydetmek için kesinlikle o çok uygun. Bir genelleme yapmam gerekirse large-diafram condenser mikrofonlar daha iyi netice veriyor gibi.

-Neumann, royer, akg, rode, SP, brauner, shure, mxl, audix markalarının çeşitli üst modellerine sahibim. Hepsi farklı karakterlere sahip. Vaktim varsa dener bakarım. Vaktim yoksa Hazreti Neumann yani Neumann U-87 kullanırım. Genelde de vaktim hiç olmaz.

** Mikrofon Pozisyonu :

-Aslında bağlama mikrofonu seven bir saz değil. Mikrofonunu düzgün bir noktaya koymak önemli. Bu nokta genelde mızrap tutan elin karşısıdır.

-Bağlama karşısında hangi mikrofon olursa olsun metalik tiz bir tını gelir. Sen monitörlerinden bağlamayı dinlerken bu tiz ve metalik tınıyı pas geç.

-Low-midler nasıl geliyor ona bak. Low-mid bölgesi (200-600 hz gibi diyelim) bağlamaya hacim katan bölgedir. Mikrofon pozisyonunu değiştirerek bu bölgeyi yoğunlaştırabilirsin. Bu da mikrofonu sapın tam tersi yönünde hareketle olur.

- Neymiş ? teneke metalik sese değil low-midlere konsantre ol. O bölgeyi artır.

- Mikrofonu bağlama çalan elin ortalama 15-25 cm önüne koy. Dibine koyma. Uzağada koyma. Ne zamanki monitörlerinden Room duymaya başladın. Yakınlaştır. Aslında doğru nokta room'un duyulmadığı en uzak noktadır.

- Bağlama room sevmez.

- Mikrofonu Cardioid moda al.Mikrofon üzerinde varsa Low-cut yap. Yükseklik anlamında da mikrofon başı çalan el hizasında olsun.

- Bağlamayı kaydederken 70 tane mikrofon kurma. Önden arkadan, yandan, room, ambiance, sandelyenin altından, cebinden, ayakkabı içinden. Dediğim gibi 1 tane mikrofon koy ama doğru pozisyonda olsun.

- Allem ettin kullem etin ton alamıyorsun, Tüfekçiden başka bir pozisyondan çalmasını ya da başka bir bağlama ile çalmasını rica et.

** Preamfi

- Varsa Class A preamp tercih et. Bağlama tüp sevmez. Tüplü ile kaydedeceksen de preamp inputu minimum tut. Preamp output'a yüklen.

- Anfi üzerinde low-cut varsa 100 hz'e kadar yap. Preaamp üzerinde comp,eq var ise ne yaptığından emin değilsen comp veya eq'ya dokunma.

- Bilgisayar üzerinde -18 db & -6 db arası seyreden bir level yakalayana kadar preamp gain ile oyna. (Bu genelde tüm kayıtlar için geçerli. Kayıt seviyesi başlıca ayrı ve önemli bir konu. Duruma göre sonra konuşuruz.)

- "Sonra düzeltiriz, mixte düzeltiriz abi" Yapma! Temiz ve net kayıt al.

- Bağlamanın bazı perdeleri çalarken cızlayabilir. Kayıt sırasında cızlama olmamasına özen gösterin.

- Elbette ip gibi bir akort, akort, akort...

- Uşak koması enstrümandan enstrümana biraz değişir. Benim sevdiğim uşak -33 cent tekabül etmekle birlikte bağlamacılar bunu sevmez genelde. -22 cent civarı yaparlar. Bu da uygundur.

- Bağlamacılar çalarken mızrap tıkır tıkır kapağa değer. Bu konuda uyarın.

- Bağlamacılar çalarken metronom ve tavır için küt küt diye orta parmaklarıyla kapağa vurur.Özellikle istenmiyorsa yapmamalarını söyleyin.

- Parça finalleri bazen unutulur. Halk müziği parçaları genelde bilirsiniz bağlamanın La' sı ile biter. Başka yerden alıp kopyalarım deme. Finali metronomu kapatarak kaydet mutlaka. ( Bazen kulaklık kaçakları ve metronom sesi sızabiliyor - çözüm : Direct Sound EX-29 kulaklık )

**Edit

- Bilirsiniz bağlamalar genelde bugün ki müziğimize saçma sapan oturmuş duble mantığı ile kaydedilir. Yaptığınız kayıtlardaki dubleleri dikkatlice solo dinleyin ve senkronsuz yerler varsa kesip biçip doğru yerine oturtun. Genelde senkron 2. çalınan kayıtta olur.

- Bağlama cevapları arasındaki boşlukları mutlaka kesip atın. Cevap sonları ve başlarını uygun ve her iki kanalda aynı olacak şekilde fade in/out yapın. Aranağmeler içinde aynı şekilde

- Kaydettiğiniz aranağme ve cevap partilerinin her iki kanalda da seviye anlamında eşit olmasına özen gösterin. Kullandığınız DAW üzerinde RMS Normalize özelliği varsa ne bileyim -26 db avarege RMS olcak şekilde işlem yapabilirsiniz.

- Çatlayan patlayan şeyleri editleyin.

** Tonlama

- Bağlama compresor sevmez, bağlama limiter sevmez. Bağlama volume otomasyonu sever. Üşenmeyin yapın. Örneğin Waves'in sevdiğim ve tek satın aldığım plugini Vocal rider (şu an 250 $ ben indirimdeyken 79$ a almıştım) bağlamada da iş görür.

- Fakat ben Waves'in Vocal Rider'ına çok benzeyen kendi yazdığım bir plug-in'i kullanmaktayım. Benim ki waves'e göre daha farklı bir prensipte çalışıyor ve beni birçok otomasyon zahmetinden ve zamanından kurtaracak formda ve tam olarak istediğim gibi

- Bağlama Vintage eq, saturation, color, falan sevmez. Lineer, dijital eq kullanın.

- 200/400 hz arasını, Bu bölgede dinamik eq ya da multiband compress uygulayarak kontrol altına alın.

- Tiz açma eğiliminde olmayın.

- Bağlama Hall-type reverb sever.

- Parça içinde birçok çeşit bağlama kaydettiyseniz ( şelpe, pençe, mute, cura, divan.. vs) mal gibi hepsini sağ sol yapmayın. İmaj içinde yayın.

- Tiz karakterli bağlamaları daha uçlara, bas karakterlileri ortalara yayabilirsiniz.

- İşi bağlamacılara bırakırsanız size 70 kanal 4-5 duble çalarlar. Siz kırmayın kaydedin. Ama kaydetiğiniz fazla şeyleri de mute etmesini bilin.

- Bağlamaya solistten sonra en önemli enstrüman gözüyle bakın. Dengeniz de net bir şekilde duyulduğundan emin olun.Üste olsun. Alta kalmasın hiçbir zaman

- Bağlama pasajı altındaki özellikle akustik veya klasik gitarları otomasyonla aşağı alın.

** Aranjör arkadaşlarım için :

- Nota yazın, nota yazın, nota yazın.

- Bağlama kaydı bittikten sonra bağlamaya daha farklı şeyler çaldırdıysanız diğer renk sazlar için bağlamayı dinleyip tekrar nota yazın, nota yazın, nota yazın.

- Bağlama tadı ve tavrının ortaya çıkması için genelde dem eşliğinde çalınır. Bu nedenle Armoni kurarken buna mutlaka dikkat edin lütfen. Sonra bir sürü çarpışmalar ve uyumsuzluklar oluyor. Registleri iyi ayarlayın.

- Öncelikle bağlama kaydedin ki, gelecek renk sazlar daha iyi yapışsın.

Şimdilik Aklıma gelenler bunlar. Bir şeyler daha gelirse ekleme yaparım. Umarım yazdıklarımın birilerine faydası dokunur.

Sevgiler, saygılar.

CirkinReis, Erhangul, giorgoszoras, Vbaran, wade21 Şu üyeler, Mehmethan Dişbudak adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu Mehmethan Dişbudak tarafından (09 Mayıs 2015 Saat 06:42 ) değiştirilmiştir.

Hocam elinize ağzınıza sağlık, ne müthiş bilgilendirmeler bunlar verdiğiniz detaylar mükemmel derecede çok sağolun. Kendi çapımda bir bağlamacı ve kayıt konusunda sürekli denemeler ve arayışlar içinde biri olarak bu bilgiler altın değerindedir. Emeğinize yüreğinize sağlık teşekkür ederim.

Takipdeyim harikasınız.

Üstadım vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkürler. Vokal ve gitar kaydı için de benzer tüyoları bekliyoruz.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... - Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Hocam çok değerli bilgiler, öncelikle teşekkürler. Ham kayıtta olabildiğince iyi soundlar alıp, DAW'a aktarma konusunda hemfikir olmamıza da çok mutlu oldum. bahsettiğiniz mikrofonlama-enstruman ve çalım hataları süreçleri eğer düzgün yapılmazsa, mix aşamasında çırpındıkça batıyoruz. Ben yaklaşık bi 5-6 yıldır özellikle bağlama kaydı üzerine kafa yoruyorum. birden fazla mikrofon konumlandırma, dinamik-küçük diy.-büyük diy. condenser mikrofonları kullanma, mid-side , duble kayıt gibi süreçlerin çoğunu denedim. Çoğunlukla duble kayıt almadağım zaman istediğim hacmi vermiyor. hepsi mono olacaksa da bağlama ailesi şeklinde panoramada yayarak üst üste frekans bindirerek kayıt alıyorum, çöğür-cura-divan gibi.

Diğer bir nokta, şahsi tecrübeme göre mikrofon-bağlama uyumu 1. derecede etken. Bağlamalarımı Erol Parlak , Sinan Ayyıldız, Adem Tosunoğlu, Erdal Yapıcı gibi ustaların bağlamalarını yapan Cem Müzik-Hacı ustaya istediğim tonda yaptırdım. akustikte gayet balanslı yumuşak bağlamalardır. Bunlarla misal bahsettiğiniz gibi ön cepheden, cardioid modda, mızrap tutan elin biraz daha önünden 20cm civarı uzaklıkta , SPL Goldmike-RME Babyface zincirinden geçirerek farklı mikrofonlarla kayıtlar alıyorum;

*rode nt2a ile fazlaca midrange bir cevap geliyor, alt frekanslar zayıf, üstler natural ama genel anlamda biraz sert bir midrange karakter bu.
    *Akg c214'e geçiyorum metalik bir tiz boost ve midrange'de abartılı bir düşüşle V şeklinde tabir edilen taksici soundu veriyor, orta frekanslar zayıf ki en sevdiğim orta teldeki icralar istenen etkiyi akg ile vermiyor.
    *Sonra sE z3300a'yı koyuyorum. Alt frekanslar gayet güzel, üstüne rode'un midleri ve akg'nin tizleri birleşmiş gibi full body bir sound var, ama tiz boost bunda da olduğu için tizler biraz daha metalik. Ama sınıfı geçer diyebilirim.
    *En son yakın dostum Erkan Çanakçının tavsiyeleri ile JZ v11 aldım. gayet mat bir mikrofon, üstleri tam istediğim gibi abartısız, düz. alt frekanslar da oldukça güçlü, ortalar da fena değil, ama bunda da hi-mid bölgede bir belirginlik var, o da özellikle orta teldeki icralar sertlik verebiliyor, ama mixte kontrol altına almak mümkün. Yalnız tonlar güzel gelse de anlayamadığım genel bir donukluk, matlık var, canlı gelmiyor nedense, yüksek gain'le kayıt almaktan bağımsız bir cansızlık bu. Fakat u87 ile alındığına emin olduğum albüm kayıtlarındaki bağlama tonlarına v11 ile en azından yaklaşabiliyorum Denemediğim bir tek Neumann u87 kaldı, deneyebileceğim yakınlarda hiçbir studyoda malesef yok. Deneme yanılma için 10bin lira bütçe çıkaracak maddi durum da malesef şu an yok Belki yazın işler iyi giderse geçen ay müzik öğretmeni arkadaşlarla devraldığımız studyoya bir tane alabiliriz. Bağlamada nasıl sonuç vereceğini gerçekten çok merak ediyorum. Dinlediğim örnek kayıtlardan anladığım kadarıyla, karakter olarak tiz boost yok, üstleri biraz mat orta ve altları çok güçlü bir mikrofon, sanırım istediğim natural tınıları verecek gibi...

Şaşırdığım bir nokta ise lambalı ekipmanların bağlamada iyi durmadığını belirtmişsiniz, ben de tam tersi yönde bir uğraş içerisindeydim, lambalı preamplarda seslerin daha sıcak geldiğini düşünüyordum ama siz class a transistör preamp tavsiye etmişsiniz. sanırım avalon, great river tarzında hi-end bir preamp almak lazım. çünkü daha önce golden age pre-73'ü denedim, bağlamada çok kötü-sert ve sevimsiz tınılar verdi, bütün transistörlüler illa ki aynı değildir, belki bi Focusrite ISA One da deneyebilirdim. Ama preamp değişimini biraz ertelemek istiyorum, çünkü SPL Goldmike'ı da yeni aldım ve rme'nin dahili preamplarıyla kıyasladığımda daha yumuşak-sıcak sonuçlar veriyor bağlamada, zaten lamba karakteri çok baskın bi preamp değil, ART fazlaca warm karakterdeydi mesela.

Son olarak eklemek istediğim, aynı standartlarda olduğunu varsaydığımız bağlamaların akordu fa#-sol-la gibi tonlardayken kayıtlarda bu bahsettiğim metalik-sert tını pek olmuyor, ya da göz ardı edilebilir düzeyde diyelim. Ne zaman ki Do-Do#-Re gibi akortlara çekili bağlama ile kayıt alıyorum, bu metalik-sert tınlama kendini daha çok belli ediyor. Sanırım bu akortlardayken yapılan icralar mikrofonların tiz boost bölgesindeki frekanslara denk geliyor ve bu abartı ile birlikte mikrofon saçmalamaya başlıyor. Geniş diyaframlılar vokal için , küçük diyaframlar da (sanırım) davul set up'larında zillere konumlandırılması için bu tiz boost'u yapıyor, hepsinin grafiklerini incelediğimizde 6-7 khz'den sonra yükselen bir tepe görüyoruz, bağlama için olabildiğince flat bir cevap bana göre önemli. İşin ilginci, aynı mikrofonun önüne klasik-akustik gitar, buzuki, keman gibi telli çalgıları koyuyorum herhangi bir rahatsız edici tını gelmiyor, en azından bu frekans cevabı farklılıkları göz ardı edilebilir düzeyde. Bu "bağlama mikrofon sevmiyor" cümlenize harfiyen katılıyorum...

Konu ugur86 tarafından (09 Mayıs 2015 Saat 12:46 ) değiştirilmiştir.
    UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Bende geçen aylarda çalıştığım stüdyoda Ali Yılmaz'ı kaydetme şansı yakalamıştım. Yaklaşık 1 karış mesafeden NT2-A ile kaydettim. Odanın akustiği ve benim şansıma da bağlı olsa gerek, Uğur hocamdaki o sert midrange cevabı benim kayıtta o kadar rahatsız edici bir durumda değildi. Ama aynı şeyi Oktava'nın küçük diyafram mikrofonu için söyleyemeyeceğim. Gitar kayıtlarında ne kadar güzel sonuç veriyorsa, bağlama kayıtlarında da o kadar rahatsız edici bir cevabı vardı.

Ses Mühendisi / Eğitmen / Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı Kerem Çelik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende geçen aylarda çalıştığım stüdyoda Ali Yılmaz'ı kaydetme şansı yakalamıştım. Yaklaşık 1 karış mesafeden NT2-A ile kaydettim. Odanın akustiği ve benim şansıma da bağlı olsa gerek, Uğur hocamdaki o sert midrange cevabı benim kayıtta o kadar rahatsız edici bir durumda değildi. Ama aynı şeyi Oktava'nın küçük diyafram mikrofonu için söyleyemeyeceğim. Gitar kayıtlarında ne kadar güzel sonuç veriyorsa, bağlama kayıtlarında da o kadar rahatsız edici bir cevabı vardı.
    Kerem dostum kaydedilen bağlamanın hangi akortta olduğu da işi değiştiriyor, yukarıda yazdığım gibi fa-sol-la gibi seslerde çok belirgin olmuyor bu sorun nedense, do-re gibi biraz daha üst akortlarda yaşıyorum bu sorunu. Dediğin gibi gitar kayıtlarına bakarak bağlama için mikrofon almak da fiyaskoyla sonuçlanabiliyor. Yine de genel olarak Rode nt2a bağlama kayıtlarında sınıfı geçebilecek sonuçlar veriyor zaten, biraz midrange ön planda oluyor ama mixte geniş Q değerli eq müdahaleleriyle bir miktar yumuşatılabilir. Benim amacım, mixe müdahale bırakmamak da değil, illa ki mixaj çalışması yapılacak. Aradığım alt ve orta frekanslar gövdeli gelirken üstlerin de birazcık açık-net gelmesi, sert ve metalik değil. Mixte bu bölgeleri indirince bahsettiğim metalik ton azalıyor ama bu sefer de tondaki açıklık-netlik-canlılık kayboluyor, bu sebeple ekipman anlamında bağlama ile en uygun kombinaysonun peşindeyim. Bu açıdan çok ekipman takıntılı gibi görünüyorum ama sebebi de ana esntrumanımın bağlama gibi mikrofonlarla arası iyi olmayan bir enstruman olması

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Hocam Bu çok değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için ne kadar teşekkür etsek azdır sağolun varolun.

Ne kadar değerli bilgiler bunlar anlatamam... Elinize emeğinize sağlık...

TC İmpact Twin/ Yamaha Hs50m/ Bayerdinamic dt770 250 Ohm/ Neuman Tlm 102 + Rode Nt5 matched pair/ M-audio 49 Oxgen / i7-20Gb ram-120 Ssd/

güzel ton almışlar bence bağlamadan, icra da oldukça otantik ve sağlam. Kayıt yüksek ihtimalle duble alınmış, ama kanal çoğaltıp yapay gecikme verilerek stereo genişlik kazandırılmış gibi gelen bölümler de var sanki, çünkü ikinci defada tutturulması oldukça zor tavırlar var, eğer duble çalıp bu tavırları da saat gibi oturtmuşsa gerçekten helal olsun, duble çalınma hissi ağırlıkta tabi ki, bazı bölümlerde dikkat edilirse milisaniyelik senkron farkları oluyor. Akg c414 süper iş çıkarmış, oldukça temiz ve yumuşak geliyor tonlar.

Konu ugur86 tarafından (19 Mayıs 2015 Saat 23:55 ) değiştirilmiştir.

Alıntı Espas Sanat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... olarak sizlere Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocalarımızla beraber bu eşsiz müzik aletinin doğru eğitimini vermek için hizmetinizdeyiz. İzmir �in birçok semtinde kurslarımız hizmetinizdedir. Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... eğitmenlerimiz doğru tekniklerle, doğru pratiklerle ve cok uygun fiyatlara sizlere bu müzik aletini öğretmek için hizmetinizdeler.Sitelerimize ve sanat merkezlerimize bekleriz.
    Her başlığın altına yorum yazmak yerine, ilanlar bölümümüzde kurumunuzun tanıtımını tek bir başlıkta yapabilirsiniz. Böylelikle forumda kalabalık mesaj yığını oluşturmamış olursunuz. Hem de alakasız başlıklara yazmamış olursunuz. Örneğin bu başlık bağlama çalma ile ilgili değil, bağlama kayıt teknikleri ile ilgili bir başlıktır.

Saygılar,
    Tezcan

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ugur86 - ait avatar

ugur86

H:i, jS M Y #1039 

Mesajı sildim hocam sağol uyarı için.

EsbaB, gitarist1975, okidoz Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...