NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1279 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 17 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Sequoia/Samplitude Pro X2 Türkçe Ders Videoları (eserkaraca)

Bu konu 4691 kez görüntülendi 16 yorum aldı ...

Sequoia/Samplitude Pro X2 Türkçe Ders Videoları (eserkaraca) 4691 Reviews

Konuyu değerlendir: Sequoia/Samplitude Pro X2 Türkçe Ders Videoları (eserkaraca)

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 4691 kez incelendi.

Video Sequoia/Samplitude Pro X2 Türkçe Ders Videoları (eserkaraca)

Arkadaşlar kısa bir bakış hazırladım 43 dk kadar, programı özel kılan ve öne çıkaran genel özellikleri kısaca açıkladım, çok daha derin detayları var zaman içinde yeni videolar ekleyeceğim.

Konu eser karaca tarafından (15 Mayıs 2015 Saat 19:12 ) değiştirilmiştir.

siteden demo indirip deneyebiliyorsunuz,

ayrıca zaman içinde tekrar fırsat bulup bir video ekleyeceğim orada

consoludate tracks
    unused sample
    project warring write read
    MIDı mapping Controller
    Save Channel strip
    audio quantize ( akustik drum edit )
    Slice
    Strip Silence
    Folder Hide Track
    Grid edit
    Section 1/2/3
    Mastering ( red book ) CD write
    OMF AAF EDL import Export
    Revolver Tracks
    Mixer
    File Manager
    Elastic Audio
    Audio Qnaitze
    MIDI
    Freeze
    Mixbuss /Side CH/Parallel Comp.
    Kontakt 5 Multikanal MIDI routing
    channel strips
    Dock

hatta Projede kayıt almaya kalktığınızda Audio ( HD yerine Projenizin tamamını RAM üzerinde çalışmak ) yani canlı kayıtlarınızı tamamıyla HD yerine RAM üzerinde çalışabiliyorsunuz.
    Mouse tekerleklerinin(scroll wheel) wave üzerindeki zoom yönlerine kadar ayarlar mevcut.

Edit VIP root ve Draw waveform ve çok daha fazla detay var. Kaldı ki daha bu samplitude, Sequoia tam bir kale, ordaki özellikleri anlatmak epey uzun sürecek.

Müzik üretmeden kalan zamanlarımda paylaşımlarda bulunmak beni mutlu edecektir,

eğer yazılımla ilgili sorularınız olursa rahatlıkla yazın, yardımcı olabilirim.

Konu eser karaca tarafından (23 Nisan 2015 Saat 17:56 ) değiştirilmiştir.

Çok teşekkürler paylaşım için Forumda o kadar yeni paylaşım oldu ki ah bir eve dönsem üniversiteden forumu tekrar bir talan etmem gerekecek sanırım

Video Sequoia/Samplitude Pro X2 #2 (eserkaraca)

detaylar devam..

çok extra ve yazılımın kendisine has bazı özelliklerden sözetmek istedim, özellikle object editor içinde OBJ file kullanımı ve detaylarına dikkat ediniz. Ayrıca genel diğer özellikler Kontakt içinde multi kanal output yaratma ve isimlendirme, hem kontak içinde hemde samplitude mixerinde kanallara ayırma, harici diskten ses çalışma, mixbuss multiple output ( aynı anda çok sayıda buss kanalına istenilen kanal ve de kanalları yollama) + aux kullanımı, aux eq ve channel strip save load ve reset. ve fazlası 2. videoda..

Konu eser karaca tarafından (15 Mayıs 2015 Saat 19:11 ) değiştirilmiştir.

izlediğiniz için teşekkürler.

tezcankoray - ait avatar

tezcankoray

H:i, jS M Y #942 

Hocam elinize sağlık. Konuları birleştirdim ve başlığı güncelledim. Hepsi bir arada olursa daha faydalı olur diye düşündüm.

tamam çok doğru iyi düşünmüşsünüz, böyle daha iyi evet.

öncelikle teşekkürler tekrar, vakit bulup izlediğiniz için teşekkürler tekrar konular o kadar yoğun ki tek tek 1 er dakika yapsak çok sayıda dvd yi bulabilir, çok derin bir program. ben bu şekilde pratik bir şekilde uygulamalı göstermeye çalışıyorum çünkü arayüzde neredeyse hiç bir şey görünmüyor ve karışık ilk bakanlar için. özellikle bayıldığım özelliklerinden OBJ file inanılmaz. yani cliplerin içinde tüm ayarlarıyla save etmek ve başka projelere taşımak. zaten bir sonraki videoda aynı anda 4-5 proje açıp gerçek zamanlı FX taşıma take edit bunları aktarıcam ayrıca object editör presonus daki, FX leri sağda clinbin üstüne taşıması değil o zaten sonarda da ve cubase de de logic vs diğer var , samplitude daki başka bir şey ve yüzlerce clipe taşıma sonrası içindeki yarlara kadar save etme geri gelme ve efektlerin sadece isimlerini ve kendilerini taşıma değil, presetleri taşıma vs var. örneğin ben 2. no lu clipte room 3 nolu clipte reverb istiyor olabilirim ama ayrı efektin içinden, bunu diğer daw larda açıp seçmek gerek, fakat object editorden load object deyince snap sağ tıklayıp, presetleri çağırabiliyorz anlık ve tüm presetleri akılda tutuyor, FXB klasörünü saklarsanız , format sonrası tüm FX presetlerinizde saklı geliyor, ben tüm bu detayları içeren bir video dah hazırlıcam FXB preset saklamak channel strip kayıtları format sonrası uğraşmadan aynen kaldığı yer gibi kullanabilmek, kısayol hazırlamak, hatta programın tüm ayarları + kısayol ve tüm sistem ayarlarını tek seferde save etmek ve başka bir bilgisyara ilk yükleme sonrası samplitude u, tek loadingte bütün kısayol renk arayüz ve sistem ayarlarını tek load da 1 dk altında yüklemek. inanılmaz olaylar var yazılımda, solo safe dahil, ayrıca neredeyse extra toolsların hiçbirine ihtiyacım kalmadı. fakat şirket ARA entegrasyon için çok direniyor kullanıcılardan gelen talep üzere, belki 13.5 dedikodular ARA için mümkün olabilir, şimdilik söylenti. yeni teknoloji ZPLANE time strech var ki bu izotope rx4 radius kadar iyi. çoğu kez bazen radius bazen samp tercih ediyorum time stech te. ayrıca dualism ve roger nichos XL ve waves nugen kullanırken meter de, 4x oversampling sonrası ( bir önceki başlıkta belirttiğim özellik) sebebiyle diğer meterleri kaldırdım stok meter tercih ediyorum true peak doğruluğu sebebiyle.

Konu eser karaca tarafından (30 Nisan 2015 Saat 14:35 ) değiştirilmiştir.

Paylaşımlarınız için dawn meraklısı biri olarak çok teşekkür ederim.

Dün sequoia 12 proğramını inceleme fırsatı buldum.

Hızından ve şimdi burada sayamayacağım kadar farklı özelliklerinden çok etkilendim.

Bu arada yaptığınız çalışmaları da dinledim.

Dinlemeye başlarken /daha önce kötü örneklerini dinlediğimden olsa gerek , aha yine çatır çutur bir takım sesler duyacaksın gibi/ ön yargılarım dinledikçe kırıldı.

Çok farklı, çok ilginç, çok güzel müzikal yapılar. Üstelik kayıtlar bir harika. Hepsinde süper bir denge ve üst düzey bir anlatım var.

Doğrusu nasıl çalıştığınızı merak ediyorum. Fade in ve out lar, efekt, trafik pan vs. tamam da ses yapılarını arpejleri ritimsel varyasyonları siz üretiyorsanız /ki sanırım öyle/ kolay gelsin.

Hem de öyle az buz değil, baya bir kolay gelsin arkadaş....

İyi çalışmalar.

çok teşekkür ederim, epey uzun süredir bu tarzlarla ilgiliyim son olarak 2015 3 çalışmam yayında "time corridor" ve diğerleri, ilk başlarda klasik hatalar 2000 li yıllarda bu türde experimental ve dark FM tonlar ve noise seslerle kurgular tasarlıyordum, fakat sonra 10 yıl kadar WARP record dahil üst seviye label ve kişiler dinletim 1 tb yakın bir arşiv ki bunu ban sağlayan arkadaşlarımın biri 16 yıllık ambient ve newage çok iyi bilen bir müzik adamı. Önce bilgisayar oyunlar ve bilim kurgu dizilerine olan extra merakım sebebiyle, bu projelerdeki neredeyse tim futuristic ve elektronik sesleri algılama ve duymayı sonrada, nasıl üretebilir bunun merak ettim. İnsanların beğeni noktaları kurallar olmazsa olmazlar bunun gibi birçok etken, organik bir melodinin organik olmayan ses texturleri ile buluştuklarında atonal olmadan dinleyicide nasıl sentetik bir ses etkisi ve ruh hali verebileceği gibi konular, ilaveten organik olmayan SFX lerin, çeşitli sentezleme ve manipülasyonlar sonrası tıpkı kullandığımız sıcak synth tonlar gibi nasıl duyurabiliriz ..

birçok profesyonel kişiden yardımda alarak epey süredir bu müzikler üzerinde çalışıyorum, tabi bir melodi olmadan, dinleyici heyecan ve sıcak bir his vererek üstelik ( atonal SFX ) lerve tonlarla, şarkıda sabit kılmak oldukça güç, çünkü yazdığınız gibi örnekleri dinlediğimizde çoğu insan bir yol seçiyor o yoldan yürüyor belkide bu derece uğraşmadan, fakat, psikolojik olarak insanları germeden sentetik tonları üretmek veya efektlendire bilmek sıcak hissettiriyor. ses kaynaklarının neler olacağı fark etmiyor bu durumda efektlerin yaklaşımları önemli seslere.

çok teşekkür ederim beğendiğiniz için tekrar, mix için özeli bir template kullanıyorum, neredeyse birkaç eksik haricinde kullanılan en yetenekli daw ve toolslar ile birlikte diyebiliriz. Mastering çalışmasına verdiğimde Babajim de Pieter Snapper de aynı şekilde bir yaklaşım gösterdiler sağolsunlar, oradaki tüm ekipmana muazzam ses seçimleri ve uyumlu bir mix oldu demişlerdi.

biraz sanırım extra seyrettiğim dizi/film/bilgisayar oyunları bilim kurgu.. bunların hayal gücü etkisi ve tüm bunları yıllarca programlar üzerinde aranje ve ses tasarımı mix çalışarak ve üst seviye insanlardan yardım alarak, düşünceleri veya duyulan sihirli tonları yakalayıp bulma veya tesadüfen yakalandığında fark etmek gibi bir birikim sağlamış olabilir yıllar içinde. kendi içinde Epic trailer havasında , newage ton ve müzikal temalar yada tansyonlar ve melodi grupları ile destekli ama bir okadard şaşırtıcı efekt kullanımları ve aranje teknikleri ile modern yaklaşımlar amaçlıyorum üretirken. Bu kendime has tarzı yaratmak doğrusu 15 yıldan fazla süredir bir zaman aldı.

1990 lı yıllarda atari 1040st cubase score + kurzweil k2000/ensoniq Mr-ts-10/akai s6000 ve z8 dahil ki o yıllarda logic ilk versyon ile gelip 2006 lara kadar okul sonrası neredeyse sabahlara kadar aranje çalışma süreleri, sonrasında sadece magix değil ses sentezleme destekli maxmsp dahil ableton ve diğer programlarla bir sarmaşık gibi ve de herkes gibi geliştirmeye çalışıyorum (halen) bu yıl iki performans yaptım, ilki fransız kültür merkezi ve diğeri waves isimli performanslar, Nohlab isimli audio/visual NOS isimli reaktive görsellere eş zamanlı sesi görüntüye çeviren yazılımı yazan bir grup ile birlikte çalışıyorum. Onlar çeşitli projeler olduğunda 3d mapping projector ile görselleri hazırlıyorlar bende bu müziklerimle performans yapıyorum.amaç yurt dışında kendi müziklerimle 3d mapping destekli büyük festivallerde sahne alabilmek şimdilik üretmeye devam..

söylediğiniz gibi sequoia çok üst seviye bir program sadece inanılmaz hızı değil, özelliksel olarak özel yeteneklere sahip ve ses kalitesi tartışılmaz. Hazır sequoia demişken şirketin abd manegerinin belirttiği üzre, sequoia ile samplitude aynı ses motorunu kullanıyorlar. fark yalnızca özelliksel bazda, ses motorları aynı.

2 yıl evvel en üst model imac ve logic x ve diğer yazılımlara geçiş yaptım, bunun sebebi magix şirketi mac osx yazabilir şeklide forumlarda abd manegeri bilgiler ve tarihler veriyorlardı, çok sevindim osx de olacağıma bi yandan logic x le takılıyordum samplitude osx geleceği için, fakat ne yazık ki şirketten gelen açıklama üzerine "süresiz erteleme" başlıklı çıkmayacağı ve yalnızca "windows only" devam edileceği açıklandığında, 32 gig ram li i7 işlemcili imac satıp logic x bırakıp, Intel E5 Xeon işlemcili 16 core çok güçlü bir Pc tekrar dönüş yaptım, ve halen Lisans temiz Windows 8.1 64 bit+Samplitude pro x2 64 bit + Lİsans Native Instrument Kompalte + çeşitli ilave yazılımlar ve native pluginler + ilok 2 plugin kullanıyorum.

müzik çalışmalarımın bulunduğu siteler

2015 yılına ait 20 adet çalışmanın 3 tanesi
    Time Corridor https://vimeo.com/126054567
    Artificial Reality Ambiences https://vimeo.com/125375569
    Patterns Of Awareness https://vimeo.com/123314022

geriye kalan diğer çalışmalarım ve müzik albümüm için link:
    2011/12/13/14
    https://soundcloud.com/eserkaraca
    https://vimeo.com/eserkaraca

ayrıca 2015 track list 01 nolu track Red Planet hazır, fakat yayında değil, bu çalışma bazı özel projelerde kullanılabilmesi için yurt dışı reklam şirketleri radium audio ve EAgames electronic arts + IDsoft teklif olarak sunulmak üzere henüz yayında değil, netleştiğinde yayınlayacağım. Ayrıca 2015 track list Track 04 itibariyle çalışmalarım devam ediyor...

Konu eser karaca tarafından (30 Nisan 2015 Saat 19:21 ) değiştirilmiştir.

Ben bunu aylar önce bu forumda söylediğimde ( bizzat saatlerce denemeler yaparak söyledim) birçok kişi bana karşı çıktı. Ama kesinlikle magıx daw larının ses kalitesi bariz derecede iyi. Magıx den sonrada bana göre kesinlikle Harrison Mix gelir. Bununla ilgili baslıgımda yine bana karşı çıktı birçok kişi. Forumda adım farklı şeyleri savundugumdan muhalefete çıktı

Q10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips

Öncelikle anladığım kadarıyla birbirini iki iyi tanıyan arkadaşın böyle sebepsiz yere tartışması bence gereksiz ki Seyit arkadaşımın söylediklerini okudum, tabi bilmediğim ya da anlayamadığım bir konu var mı emin değilim ama konu hakkında üzücü ve kırıcı bir yorumu olmamış gibi geldi bana. Eser arkadaşımıza öncelikle teşekkür ederim bize Sequancia programını tanıtıp anlattığı için. Belki de çok emek harcayarak hazırladığı bu tanıtım videoları ile bu programın reklamını yapıyormuş gibi düşünüp hissi söylemiş olabilir. Ama kesinlikle Sequncia çok ayrı bir yazılım. Ben Ableton live, reason, cubase, logic pro x, digital performer, bitwig, pro tools, reaper, studio one, sequncia dahil meraktan hepsini kullanmış biri olarak (Manyak mı bu demiş olabilirsiniz doğal olarak) kesinlikle Sequncia programının ses kalitesi pro tools dahil tüm programlara beş basar diye gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Sequncia programının bence kaybettiği en önemli unsur mac versiyonunun olması. Yurtdışında profesyonel müzisyenlerin çoğu mac kullanıyor, buda Sequncia programının yayılmasını engelliyor diye düşünüyorum. Birde midi editleme işi gerçekten çok eziyetli, ben çok program kullanmam sebebiyle tecrübem üst düzeyde olmasına rağmen saç baş yoldum midi olayında. Buda belki arange yapan kişiler için seçim için bir handikap bence. Neyse son olarak ses kalitesi çok iyi olsada diğer programlarda belli standartın üstünde olduğu için bence en iyi program en iyi kullandığın programdır. Sonuçta bizler hiçbirimiz albümlerde mastering yapmıyoruz. Aslında birde takıldığım bir konu var bu mastering lafında. Pek çoğumuzun şarkının master olarak dediği iş mixin dengelenmesi diyebiliriz belki. Mastering şarkılar arasında oluşturulan dengi ve ses rengidir ki bu öyle üç beş plug in biraz da compressor, equalizer ayarı bilmekle yapılacak gibi basit bir olay değil bence. O yüzden önemli olan iyi enstruman çalmak, doğru kaydetmek ve sesleri iyi dengelemektir. Gerisi en azından beni aşar.