NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1232 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 7 ile 7 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: VSTi tavsiyeleri

Bu konu 6897 kez görüntülendi 6 yorum aldı ...

VSTi tavsiyeleri 6897 Reviews

Konuyu değerlendir: VSTi tavsiyeleri

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 6897 kez incelendi.

VSTi tavsiyeleri

Bu forumda özellikle yeni olup nereden başlayamayacağını bilmeyen arkadaşlara yol göstermesi maksadıyla böyle bir başlık açtım. Her dalda yapılmış o kadar çok vst enstruman yada plug in var ki bu vst işlerine merak sarıp en gerçeğe yakın sanal enstrumanları bulmaya çalışan arkadaşlarımıza yol göstermesi, ışık tutması için size önerdiğim plug in isimlerini bir kaç cümle ile açıklayacağım.

Öncelikle piano ile başlayalım. (Sıralama rastgeledir.)

1. XNL Addictive Keys ( Ram dostu bir plug indir. Kullanması kolaydır. Ses kalitesi iyidir.)
    2. Toontrack Ez Keys (Ses kalitesinden ziyade midi olarak akor yazabileceğiniz muhteşem bir yazılımdır. Hatta basit olarak bas bile yazabilirsiniz. Mutlaka deneyin. İsviçre çakısı gibi bir plug in)
    3. NAtive İnstruments Mavericks Kontakt (Çok güzel mixlenmiş piano sesleri vardır. Biraz ram yer )
    4. Native İnstruments Alicia Keys Kontakt (Çok yumuşak özellikle pop piano için bir sound vardır.)
    5.. Native İnstruments Session Keys (Elektrik ve Grand Piano) (İçinde hazır piano arpeg ve ritmleride var. Çok pratik ve güzel. Tavsiye ederim.)

Sıra gitarda

1. Ample Sounds (Hem gitar sesi hemde ritm atma özelliği ile çok iyi vst.dir. Kullanması özellikle ritm yazması zordu. İkinci versiyonunda bunu çözmüşler. Hazır ritm presetleri var. Fakat bazen ritmleri tam olarak oturmuyor şarkıya. )

2. Native İnstruments Strummed Acoustic Kontakt (Gerçekten ritm gitar olarak yapılmış tartışmasız en iyi vst. Fakat hali hazır ritm sayısı az ve kendiniz ritm yazamıyorsunuz.)

3. Real Guitar, Real Pc vb. (Belkide yapılmış ilk gitar vst.si, ritm sayısı 1000 den fazla. Ama ses kalitesi biraz düşük bir de çok ritm var ama çoğu kullanışlı değil. Yinede iyi bir altarnatif.

4. İlya Efimov Gitar Kontakt ( Bu plug in biraz ram canavarı. Ama ses kalitesi ve ritm olarak en başarılardan biri. Bence tek eksiği volume dengesi. Ritm atarken bir anda sesde çatlamalar dalgalanmalar oluyor. Presetlere elle müdahale edip ses dengesini oturtursanız çok iyi işler çıkarır.)

Sıra Stringslerde

1. Native İnstruments Action Strings (Adından da belli olduğu gibi özellikle hareketli ritm tarzı strings yazmak için yapılmış çok iyi bir vst.

2. Cinematic Strings (Özellikle film müziği tarzı muziklerde kullanmak için müthiş güzel bir vst. Yanlız ram canavarı resmen. Ben keman kısmını değil özellikle full strings seslerine bayılıyorum.)

3. LA Strings Kontakt (Türk müziğine ses rengi olarak daha yakın bir strings. Piyasada çok tutuluyor.)

4. 8dio Adagio Violins (Müthiş yumuşak bir sound var. Ben çok beğeniyorum.)

5. Spitfire Audio Strings (Denemeye bile kalkmayın SSD hardisk yoksa. Ama varsa tadından yenmez bence en iyi Strings)

Sıra nefeslilerde

1. Chris Hein ses bankaları (Kullanması kolay ve özellikle saksafon sesleri çok iyi)

2. Native İnstruments Session Horns Pro (İşte nefeslerin prensi. İçinde hem solo enstruman barındırıyor. Hemde kısa melodik olarak güzel phrase var.)

3. Mojo Horns (Ram olarak biraz kasar bilgisayarı. Ama solo sesleri çok güzeldir.

4. Orchestral Tools Berlin Woodwinds (Çok güzel sesler var ama bilgisayarı ram olarakda yorar. Çokda yer kaplar. Tercih sizin)

Son olarakda piyasada en çok tululan vsti sythnsizer

1. Sylenth (Binlerce ses bankası yapılmış tartışmasız hala bir numara)
    2. Massive (Oda bir efsane. Çok tutuluyor.
    3. U-He Zebra ile Diva
    4. Yeni çıktı Serum diye bir vsti. Şu an sylenth tahtını sallamaya başladı.
    5. Birde benim favorim Alchemy.

Arkadaşlar. Daha aklıma gelen yazılabilecek onlarca plug in var ama ilk başlayanlara yol göstermek amacı ile en çok tercih edilen ve pratik olanları paylaşmaya çalıştım. Mutlaka ustalardan aklına gelip bu listeye ekleyecek kişiler olacaktır. Gerçi Mehmet Abi bu vst listesini görünce kesin saydırmıştır ama ne yapalım Mehmet Abi, evde canlı enstruman varda biz mi çalmadık. Tabiki eğer zamanınız ve çalabilecek kabiliyetiniz varsa canlı enstruman kaydetmek kadar dünyada müzisyenleri orgazma ulaştıran başka bir mutluluk yoktur. Sevgilerimle.

Okurken ilginc bir durum gordum. Ornegin Addictive Keys yazinca ***'a cevirmemis. Neyse

Taner Hocam vallahi helal.. VST islerine uzun bir donem emek harcadiginiz belli. Ben pad, davul ve percussion haricinde yanasmadigim icin midir bilmiyorum, adlarini bile aklimda tutamiyorum. Zaten isim hafizam da iyi degildir. Her birinin ram kullanimi, performansi, kalitesi vs. buyuk is.

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... abi kesin cok kizacak. Alerjisi var, VST deyince kasintisi basliyo.

Bu arada bir suredir aklimdaydi ama unutuyordum sormayi. Bu yeni nesil pop parcalarindaki altyapilarda davul niyetine hangi VSTi kullanilabilir. Akustik degil, machine drum gibi birsey. Native icinde bir Machine Drum mevcut ama seslerine baktigim zaman daha cok elektronik muzik icin kullanilabilecek seyler.

Orneklendirelim: YouTube da ilk karsima cikan videoya tikladim, bu denk geldi iyi mi? Hic de sevmem ama neyse.. Bu parcadaki altyapi (davul-ritim) icin hangi VSTi kullanilabilir sizce

İnsan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo seyretmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.

Johann Wolfgang von Goethe

Mustafa hocam, bu davul altyapısını iki yoldan yspabilirsin. Birincisi değişik loop kullanarak, çünkü duyduğum kadarıyla 9/8 türk motifleri olan davullar, Darbuka ve elektronik davul kiti ile desteklenmiş. Bu konuda Ez drummer tavsiye edebilirim, içerisinde ister Akustik ister elektronik kitleri kullan, istediğin tarzları karıştırabilirsin. Bunun için basitçe iki Ez drummer kanalı açıp bir tanesine Akustik veya perkusyon kiti yerleştir, bir tanesine de elektronik kiti. Peki bunu yek başına yapabilecek program var mı var Native instruments maschine isimli davul yazılımı.

Cok sagolun Taner Hocam.

Native Instruments icindeki Machine Drum bana cok elektronik gelmisti. Hic alisik olmadigim tarzda sesler vardi icerisinde. Belki gozumden kacmis birsey olabilir. Ya da bendeki ile sizin bahsettiginiz ayni sey degildir. Tekrardan bakayim en iyisi.

İnsan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo seyretmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.

Johann Wolfgang von Goethe

Hocam bilgilendirmeniz için çok teşekkürler. Bir sorum olacaktı bu tarz vstiler özellikle Native tarzı bedava bulmak mümkün mü? yeni olduğum için bulamıyorum düzgün çalışan bu konuda da bilgi verirseniz temin etme konusunda çok sevinirim

Alıntı Tanerongunyzb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Son olarakda piyasada en çok tululan vsti sythnsizer

1. Sylenth (Binlerce ses bankası yapılmış tartışmasız hala bir numara)
    2. Massive (Oda bir efsane. Çok tutuluyor.
    3. U-He Zebra ile Diva
    4. Yeni çıktı Serum diye bir vsti. Şu an sylenth tahtını sallamaya başladı.
    5. Birde benim favorim Alchemy.
    .
    paylaşımlar harika bir iki mini ilave ile arkadaşlarımıza katkı verim istedim..

6. UHE-HIVE
    7. MAXMSP 7
    8. Serum import wavetable özelliği.
    9. Arturia Moog Modular V2
    10.Magix Best Service ENgine V2 (Galaxy-X-TITAN II-E.Forest II-Desert Winds-Synth)
    11.Rob Papen RAW
    12.AAS Ultra Analog V2
    13.Tone 2 Electra 2
    14.Arturia Oberheim SEM V
    15.Native Inst. RAZOR
    16.Native Inst. REAKTOR
    17.Native Inst. Monark (mono lead konusunda deli bir synth )
    18.Sonic Academy ANA
    19.SPIRE
    20.IZotope IRIS II
    21.UHE-Bazille
    22.KV331 SynthMaster 2.5
    "Uzun yıllar Amerika’da ’müzik enstrümanı yazılım programı’ üzerinde çalışan Elektronik Mühendisi Bülent Bıyıkoğlu, son geliştirdiği ’SynthMaster 2.5’i programı ile uluslararası yayın yapan Computer Music Dergisi’nin 2012 Top 10 dünya sıralamasında üçüncü olmayı başardı."

Konu eser karaca tarafından (07 Temmuz 2015 Saat 17:36 ) değiştirilmiştir.