+ Yeni Konu aç
Sayfa 25 Toplam 40 Sayfadan BirinciBirinci 12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940 SonuncuSonuncu
Toplam 241 adet sonuçtan sayfa başı 250 ile 394 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Mustafa Turgut çalışmaları (Averen)

Bu konu 32177 kez görüntülendi 393 yorum aldı ...

Mustafa Turgut çalışmaları (Averen) 32177 Reviews

Konuyu değerlendir: Mustafa Turgut çalışmaları (Averen)

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 32177 kez incelendi.

Alıntı averen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sedat kardeşim tabiki eğer faydam olacaksa birşeyler paylaşırım. Bağlama tonuyla alakalı aslında senelerdir denemedik yöntem kalmadı gibi tabiki eldeki mikrofon olasılıklarıyla. Bu son paylaştığım demoda tam olarak nasıl yaptığımı anlatayım öncelikle bağlama 50 tekne bir divan ve telleri ters yöntem ile taktım ve Çöğür bağlama düzeninde RE kararda icra etmeye çalıştım, mikrofonlamayı bu kez 2 ayrı mono ve sağ sol panlama şeklinde direkt olarak kaydettim. Geniş diyafram kondanser mikrofonu sap birleşimi ve mızrap tutan eli ortlama 25 cm ortalayacak şekilde konumladırdım, elimde şuan se 5 olduğundan onuda arka deliğe 45 derece bir açıyla yine 25 cm uzaklığa yerleştirip aldım, burada 2 mikrofonunda aynı değerde gain seviyesinde olmasına dikkat etmek gerekir. Mix aşamasında sol sağ panladığım tüm kanallar için ayrı grup kanalları oluşturuyorum ben yani sola panladığım bağlama için sol grup sağ için sağ grup şeklinde, grup kanallarına kulakları tırmalayan frekansları temizlemek amacı ile EQ Uyguluyorum sadece (bağlama ya ton vermek için herhangi bir eq müdahalesi yapmıyorum)

Reverb konusunda bir standartım yok aslında ama genel olarak Nomad'ın Blueverb reverbünün Large Hall olan efektini % 66 seviyelerinde send olarak grup kanallarına gönderdim ve yine sağ sol ayrımı yaparak Gruplardaki send değeri 11 olarak, pre delay 130 ms, olarak ayarladım.

Tabiki bu yazdıklarım her yapılan mix te uyguladığım değerler değil demomdaki tonun hoşuna gitmiş olmasından dolayı bu şekilde değerleri verdim. Bir fikir olması açısından yoksa hiçbir zaman aynı değerleri uygulamıyorum.

Aklıma gelenler bunlar umarım işine yarar.
    teşekkür ederim eksik olmayın ...

averen Şu üyeler, sedat adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Rica ederim kolay gelsin.

İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, YAMAHA HS 80, RME FAİRFACE UCX, JZ V11, sE 2200 aII, PRODİPE TT1, PRODİPE A1 DUO, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.

Artık mixinde pek bişey yapamadığım tıkandığım bitirmek üzere olduğum bir çalışma değerli yorumlarınız bekliyorum. şimdiden teşekkür ederim.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

EsbaB, Mehmet Uzunosmanoğlu, tezcankoray, ulasyaramis, wade21 Şu üyeler, averen adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, YAMAHA HS 80, RME FAİRFACE UCX, JZ V11, sE 2200 aII, PRODİPE TT1, PRODİPE A1 DUO, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.

Arkadaşlar yaptığım çalışmaları youtube hesabımda ve diğer sosyal medyada genelde paylaşırdım bu kez önce sizin fikirlerini öğrenmek istedim paylaşmadan, müdahale etmem gereken kısım varsa düzeltip paylaşmak için.

Konu averen tarafından (19 Aralık 2016 Saat 00:28 ) değiştirilmiştir.

Sanırım sık sık paylasım yaptıgım için eskisi diye bakılmıyor

Güzel olmuş kardeş. Eline sağlık. Yalnız 1.45 civarında elektro bir ses var onu pek tutmadım.
    Kolay gelsin.

averen Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı nacib Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel olmuş kardeş. Eline sağlık. Yalnız 1.45 civarında elektro bir ses var onu pek tutmadım.
    Kolay gelsin.
    Nacib abim büyük usta Neşet Ertaş ile özdeş bağlama renginden küçük bir kısım koyarak onu yad etmek istedim. Tabiki kulak zevki kötü gelmiş olabilir.

nacib Şu üyeler, averen adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Artık mixinde pek bişey yapamadığım tıkandığım bitirmek üzere olduğum bir çalışma değerli yorumlarınız bekliyorum. şimdiden teşekkür ederim.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Merhaba Mustafa Hocam,

Aslında dinleyeli baya bir zaman oldu, yorum yazmak için ancak fırsat bulabiliyorum.

Bu çalışma diğer çalışmalarınızdan farklı olmuş, biraz progressive bir tarz denemişsiniz gibi geldi. Yani klasik bir yaklaşımla değil de, yeni şeyler denemişsiniz.
    İşin miks kısmına gelmeden önce aslında parça trafiğine değinmek istiyorum ben. Aranje kısmında (bana göre) aksayan bazı kısımlar var.

Parça başından sonuna gelene kadar, değişik tarzlara geçiş yapıyor. Güzel bir düşünce fakat bu şekilde bir çalışma yaptığımızda geçişleri iyi yedirmemiz lazım. Yoksa dinleyicinin dikkatini dağıtan bir çalışma oluyor.

- Intro güzel olmuş bence ancak tansiyonu çok yüksek. Gitar vuruşları, bağlama vuruşları olsun çok yüksek geliyor. Bu kısmı biraz daha sakinleştirsek güzel olabilir. (Intro'yu çok yüksek tutmuyoruz ki parçaya girdiğinizde bir kaybolmuşluk etkisi olmasın).

- Parçada gitardan ve perküsyonlardan kaynaklanan arada bir flamenko tarzına doğru gidecek bir hava sezinliyoruz ancak tam bu tarza da geçmiyor. Derken yukarıda @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... abinin bahsettiği elektro bağlama tarzı bir kısım giriyor. Aynı partisyonun en sonda kullanılmış hali çok güzel tınlamış bence ama parçanın ortasında kullandığınız kısım biraz sırıtmış gibi geldi. Yani orada çok hızlı ve sert bir geçiş var, parçanın ortasında kullanmak istiyorsanız da bu geçişi biraz yumuşak bir şekilde yapsak daha güzel olur diye düşünüyorum.

- Vokal tavrı olarak bilerek mi böyle okudunuz bilmiyorum ama kulağım nedense nakaratta ikinci "yalan" kelimesi telaffuzuna takılıyor hep. Açıklayıcı olması açısından büyük harflerle belirttim. "Ah yalan dünya, YALAN DÜNYAAA".

Biraz fazla eleştiri oldu ama tabi ki bunlar benim kişisel yorumum. Bazı şeyler zevk meselesi de olabiliyor çünkü.

Miks kısmına gelirsek de, parçayı genel olarak yüksek buldum (mastering sonrası bu halde ise bilemeyeceğim ama miks çıkışı için yüksek geldi bana).
    Enstrüman tonlarını da bir miktar kuru buldum, biraz ıslatsak daha iyi tınlayabilir bence.

Saygılar,
    Tezcan

averen, EsbaB, wade21 Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Mustafa Hocam,

Aslında dinleyeli baya bir zaman oldu, yorum yazmak için ancak fırsat bulabiliyorum.

Bu çalışma diğer çalışmalarınızdan farklı olmuş, biraz progressive bir tarz denemişsiniz gibi geldi. Yani klasik bir yaklaşımla değil de, yeni şeyler denemişsiniz.
    İşin miks kısmına gelmeden önce aslında parça trafiğine değinmek istiyorum ben. Aranje kısmında (bana göre) aksayan bazı kısımlar var.

Parça başından sonuna gelene kadar, değişik tarzlara geçiş yapıyor. Güzel bir düşünce fakat bu şekilde bir çalışma yaptığımızda geçişleri iyi yedirmemiz lazım. Yoksa dinleyicinin dikkatini dağıtan bir çalışma oluyor.

- Intro güzel olmuş bence ancak tansiyonu çok yüksek. Gitar vuruşları, bağlama vuruşları olsun çok yüksek geliyor. Bu kısmı biraz daha sakinleştirsek güzel olabilir. (Intro'yu çok yüksek tutmuyoruz ki parçaya girdiğinizde bir kaybolmuşluk etkisi olmasın).

- Parçada gitardan ve perküsyonlardan kaynaklanan arada bir flamenko tarzına doğru gidecek bir hava sezinliyoruz ancak tam bu tarza da geçmiyor. Derken yukarıda @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... abinin bahsettiği elektro bağlama tarzı bir kısım giriyor. Aynı partisyonun en sonda kullanılmış hali çok güzel tınlamış bence ama parçanın ortasında kullandığınız kısım biraz sırıtmış gibi geldi. Yani orada çok hızlı ve sert bir geçiş var, parçanın ortasında kullanmak istiyorsanız da bu geçişi biraz yumuşak bir şekilde yapsak daha güzel olur diye düşünüyorum.

- Vokal tavrı olarak bilerek mi böyle okudunuz bilmiyorum ama kulağım nedense nakaratta ikinci "yalan" kelimesi telaffuzuna takılıyor hep. Açıklayıcı olması açısından büyük harflerle belirttim. "Ah yalan dünya, YALAN DÜNYAAA".

Biraz fazla eleştiri oldu ama tabi ki bunlar benim kişisel yorumum. Bazı şeyler zevk meselesi de olabiliyor çünkü.

Miks kısmına gelirsek de, parçayı genel olarak yüksek buldum (mastering sonrası bu halde ise bilemeyeceğim ama miks çıkışı için yüksek geldi bana).
    Enstrüman tonlarını da bir miktar kuru buldum, biraz ıslatsak daha iyi tınlayabilir bence.

Saygılar,
    Tezcan
    Tezcan kardeşim öncelikle eleştrin fazla değil zaten istediğim de buydu yaptiklarımı duyan her kulağın hissettiği önemli çünkü. Söylediklerinin tamamına katılıyorum fakat şöyle bir durum daha öncede belirttiğim gibi ben bu çalışmalarımı sadece sosyal medyada paylaşıyorum şimdilik ticari bir kaygım yok, yani şunu demek istiyorum beni dinleyen kesim belli genelde aynı kesim sizlerle demomu paylaşırken diğer taraflada paylaşıyordum bu yüzden biraz sitemkar davrandım ilk kez herhangi bir yerde paylaşmadan elestrileri almak istedim ama maalesef yarum gelmedi. Öncelikle sana çok teşekkür ederim.

Eleştirdiğin kısımlarla ilgili şunu söyleyebilirim ses seviyesi mastering işlemi görmüş hali yapabildiğim kadarı ile, geçişler konusunda haklısın daha yedirilmiş olmalı fakat Nacib abiyede belirttiğim gibi arada elektro bağlama kısmı plug in destegi normal bağlama ya disdortion efekti ile yaptım maalesef bu kadar yumuşatabildim yoksa çok altta kalıyordu. Vokal ile ilgili daha iyi okunabilirmiydi elbetteki okunabilirdi telaffuzla alakalı kulagına gelen şeyi acıkcası anlamadım zaten anlamış olsaydım sanırım duzeltmiş olurdum Farklı bir tarz denemek istedim normal sartlarda en pes okuyabileceğim ton Re veya Re # oluyor bunu Do karar yapmam gerekti yoksa tahmin edersin horo gibi öterdim heralde.

Tekrar teşekkür ederim yorumuna ve zaman ayırdığın için.

Not: Elektro bağlama dediğimi kısım için Neset Ertaş bağlaması'dan bir miktar dinleyerek kıyaslamada yapabilirseniz memnun olurum.

Saygılar.

Eleştirdiğin kısımlarla ilgili şunu söyleyebilirim ses seviyesi mastering işlemi görmüş hali yapabildiğim kadarı ile, geçişler konusunda haklısın daha yedirilmiş olmalı fakat Nacib abiyede belirttiğim gibi arada elektro bağlama kısmı plug in destegi normal bağlama ya disdortion efekti ile yaptım maalesef bu kadar yumuşatabildim yoksa çok altta kalıyordu. Vokal ile ilgili daha iyi okunabilirmiydi elbetteki okunabilirdi telaffuzla alakalı kulagına gelen şeyi acıkcası anlamadım zaten anlamış olsaydım sanırım duzeltmiş olurdum Farklı bir tarz denemek istedim normal sartlarda en pes okuyabileceğim ton Re veya Re # oluyor bunu Do karar yapmam gerekti yoksa tahmin edersin horo gibi öterdim heralde.

Tekrar teşekkür ederim yorumuna ve zaman ayırdığın için.

Not: Elektro bağlama dediğimi kısım için Neset Ertaş bağlaması'dan bir miktar dinleyerek kıyaslamada yapabilirseniz memnun olurum.

Saygılar.
    Selamlar hocam,

Benim orada eleştirim aslında elektro bağlamanın tonuyla ilgili değil. Bence tonda herhangi bir sorun yok, sadece o kısma girişte pat diye ton değişikliği olması. Yani aranje ile ilgili idi. Arada belki bir davul atağı gibi birşey girse ya da gitar partisyonu da olabilir destek amaçlı, dinleyiciye dese ki "bak şimdi değişik bir ton geliyor, kendini hazırla" )

Vokal ile ilgili de ikinci "yalan" kelimesi sanki ritme sıkışmış gibi geliyor. Daha iyi ya da kötü okuma derken, entonasyon probleminden bahsetmiyorum zaten O konuda herhangi bir problem yok bence.

Saygılar,
    Tezcan

averen Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...