+ Yeni Konu aç
Sayfa 11 Toplam 38 Sayfadan BirinciBirinci 1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738 SonuncuSonuncu
Toplam 101 adet sonuçtan sayfa başı 110 ile 374 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Mustafa Turgut çalışmaları (Averen)

Bu konu 30504 kez görüntülendi 373 yorum aldı ...

Mustafa Turgut çalışmaları (Averen) 30504 Reviews

Konuyu değerlendir: Mustafa Turgut çalışmaları (Averen)

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 30504 kez incelendi.

Şarkınızın kaydını yaparken vst kullanıyorsanız
    Ana çıkışa verdiğiniz efektler kanallardaki vst enstrumanları da etkiliyor olabilir, bu özellikle davul bas gibi bazı sesleri daha da yapaylaşıyor.
    Yok eğer hepsini audio olarak çalarak kayıt ediyorsanız ve hardware efekt cihazlarınız varsa bu çok önemli bir artı
    mümkün olduğunca software proğramınızı salt kayıt amaçlı kullanmanızı öneririm.
    Audio kayıt aşamasında olabildiğince doğru volüm ve efekt kullanıp daha sonra dawn üzerinden müdahale etmemenizde fayda var.
    Kayıt bittikten sonra sıradan hoparlör ve teyplerle test edin / Şimdiler de teyp mi kaldı eski kafa işte../

Averen kardeşim tam olarak kayıt aşamalarınızı bilemediğimiz için biraz varsayımsal olarak konuşuyoruz.

Kayıt ile biraz daha ayrıntılı bilgi verirseniz daha sağlıklı yorumlarda bulunabiliriz.

averen Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam aslında o kadar da kötü olmaması lazım HS50'ler.
    Dinleye dinleye kulağın yorulmuş olabilir belki, en son yaptığım projede bende de aynı hata oldu. Benim de bas'lar için kayıp denmişti. Sonradan dinledim, hakikaten duyamıyordum bas'ları.
    Bir de, başka sistemlerde dinlemek çok faydalı oluyor hocam, laptop varsa laptop'ta dinlemenizi tavsiye ederim (hem kulaklık, hem kendi hoparlöründen). Aynı şekilde cep telefonu da olabilir.

HS50'ler bir miktar yetersiz kalabilir ama o kadar da kötü olacağını düşünmüyorum. Arada kulakları dinlendirmekte fayda var.

Nacizane bir tavsiyem daha olacak: mix yaparken referans parça kullanın mutlaka. Gerçekten çok işe yarıyor. Yeni yeni başladım, birçok eksiği görmenizi sağlıyor.

Saygılar,
    Tezcan
    Kesinlikle haklısın yaklaşık 1 haftadır aynı müziği yapmakla uğraşıyorum kulaklar bitik durumda. Tavsiyeni deneyeceğim Tezcan çok sağol.

İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, YAMAHA HS 80, RME FAİRFACE UCX, JZ V11, PRODİPE TT1, PRODİPE A1 DUO, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.

Alıntı nacib Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şarkınızın kaydını yaparken vst kullanıyorsanız
    Ana çıkışa verdiğiniz efektler kanallardaki vst enstrumanları da etkiliyor olabilir, bu özellikle davul bas gibi bazı sesleri daha da yapaylaşıyor.
    Yok eğer hepsini audio olarak çalarak kayıt ediyorsanız ve hardware efekt cihazlarınız varsa bu çok önemli bir artı
    mümkün olduğunca software proğramınızı salt kayıt amaçlı kullanmanızı öneririm.
    Audio kayıt aşamasında olabildiğince doğru volüm ve efekt kullanıp daha sonra dawn üzerinden müdahale etmemenizde fayda var.
    Kayıt bittikten sonra sıradan hoparlör ve teyplerle test edin / Şimdiler de teyp mi kaldı eski kafa işte../

Averen kardeşim tam olarak kayıt aşamalarınızı bilemediğimiz için biraz varsayımsal olarak konuşuyoruz.

Kayıt ile biraz daha ayrıntılı bilgi verirseniz daha sağlıklı yorumlarda bulunabiliriz.
    Naci abim Kick ler hariç tüm enstrumanlar akustik olarak audio kayıt edildi. Efekt cihazım yok normal şartlarda birkaç gitar bass üfleme vs olsa sanırım daha kolay olur türküde 1 Divan bağlama, 1 Çöğür bağlama (kısa Sap) 1 Şelpe tarzında 3 telli bağlama bunları normal çöğür tazında ve kara düzen şeklin de ekledim dolayısı ile yaklaşık (Türkü boyunca devam etmemekle beraber)6 adet nerdeyse aynı frekanslara sahip enstruman var. Bunların yanında ritim gitar Arpej Gitar ve Bass gitar olunca artık çık işin içinden çıkabilirsen . tüm enstrumanları duyulabilir hale getirmek için çok uğraştım artık sonunda yeter dedim ve buraya astım ki iyi oldu sizlerin tespitleri önerileri sayesinde daha üst düzey mix yapma olasılığım artıyor.
    1 Midi kanal 22 Audio mono kanal, 18 Grup Kanal ve 6 Adet Fx Kanal mevcut.

Dediğiniz gibi teyp ile dinlerim

Naci abim saygılar.

Konu averen tarafından (02 Ekim 2015 Saat 09:12 ) değiştirilmiştir.
    İNETL PC, CUBASE 8 ELEMENTS, YAMAHA HS 80, RME FAİRFACE UCX, JZ V11, PRODİPE TT1, PRODİPE A1 DUO, DT 770 PRO, KEYSTATİON 49ES.

Link'i yeniledim uygun zamanınız olduğunda tekrar dinlerseniz sevinirim.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

tezcankoray Şu üyeler, averen adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Hocam ilk gözüme çarpan sibilanslar...
    0.42 de daha şanın ilk girişinde başlayan patlamalar performans boyunca devam ediyor, bence volüme otomasyonu yada deeser ile müdahale etmek gerekir.
    Kick biraz yüksek seviyede geliyor...
    Davulun snare,hihat v.s gibi diğer elemanlarını kullanmayışınız enterasan olmuş ama türkünün karekterine göre bence tuhaf olmuş...
    Kickin bu kadar önde olması da harika bir performans sergileyen basın kafasını ezmiş...
    Şahsen bu kadar ofansif bir kick dinlemek yerine bas partisyonunu da ha iyi duyabilmeyi yeğlerdim...
    İyi çalışmalar Abicim...

Ch.

averen Şu üyeler, Cho®dSolo adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı Cho®dSolo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam ilk gözüme çarpan sibilanslar...
    0.42 de daha şanın ilk girişinde başlayan patlamalar performans boyunca devam ediyor, bence volüme otomasyonu yada deeser ile müdahale etmek gerekir.
    Kick biraz yüksek seviyede geliyor...
    Davulun snare,hihat v.s gibi diğer elemanlarını kullanmayışınız enterasan olmuş ama türkünün karekterine göre bence tuhaf olmuş...
    Kickin bu kadar önde olması da harika bir performans sergileyen basın kafasını ezmiş...
    Şahsen bu kadar ofansif bir kick dinlemek yerine bas partisyonunu da ha iyi duyabilmeyi yeğlerdim...
    İyi çalışmalar Abicim...

Ch.
    Bahadir dostum tespitlerin hepsinde haklısın aslinda sibilanslari sanirim son islemlemden sonra ön plana çıkarmışım gece gec saatte bass lari on plana çıkarıp yattım gayrı şimdi standart kulaklıkla dinledim. Aksam dediklerinize gore bir düzenleme yapıcam. Bu arada sanırım sende HS50 var bass konusunu nasıl hallediyorsun, ben sadece monitorlerden geriye dogru 2 metre civarinda uzaklaştıgımda bass lari duymaya başlıyorum.

Şu üyeler, averen adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı averen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bahadir dostum tespitlerin hepsinde haklısın aslinda sibilanslari sanirim son islemlemden sonra ön plana çıkarmışım gece gec saatte bass lari on plana çıkarıp yattım gayrı şimdi standart kulaklıkla dinledim. Aksam dediklerinize gore bir düzenleme yapıcam. Bu arada sanırım sende HS50 var bass konusunu nasıl hallediyorsun, ben sadece monitorlerden geriye dogru 2 metre civarinda uzaklaştıgımda bass lari duymaya başlıyorum.
    Hocam ben şu an monitör kullanmıyorum, Motif i alırken HS50 leri sattım...

averen Şu üyeler, Cho®dSolo adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocam, ilk haline göre daha dengeli bir miks olmuş, eline sağlık. Ortaya çıkan problemlerden Bahadır hocam bahsetmiş zaten.

Sibilans beni çok rahatsız etmedi (bir miktar var, evet, ama çok da tırmalamadı kulağımı). Kick'ler parça geneline göre çok yüksek değil bence aslında, ancak bass'ı gölgeliyor.

Kolay gelsin,
    Tezcan

averen Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | Yamaha MOX6 | Esi Aktiv 05 Ref. Monitor | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Kardeşim çok sagol akşam tekrar bakıcam kolay gelsin.

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam aslında o kadar da kötü olmaması lazım HS50'ler.
    Dinleye dinleye kulağın yorulmuş olabilir belki, en son yaptığım projede bende de aynı hata oldu. Benim de bas'lar için kayıp denmişti. Sonradan dinledim, hakikaten duyamıyordum bas'ları.
    Bir de, başka sistemlerde dinlemek çok faydalı oluyor hocam, laptop varsa laptop'ta dinlemenizi tavsiye ederim (hem kulaklık, hem kendi hoparlöründen). Aynı şekilde cep telefonu da olabilir.

HS50'ler bir miktar yetersiz kalabilir ama o kadar da kötü olacağını düşünmüyorum. Arada kulakları dinlendirmekte fayda var.

Nacizane bir tavsiyem daha olacak: mix yaparken referans parça kullanın mutlaka. Gerçekten çok işe yarıyor. Yeni yeni başladım, birçok eksiği görmenizi sağlıyor.

Saygılar,
    Tezcan
    Tezcan daha önceleri yapacağım eserde birçok şeyi referans almayı düşünmüştüm ama bass kick v.s hiç aklıma gelmemişti şimdi bu şekilde bir referans ile mix'te düzenlemeler yapıp muhtemelen yarın tekrar bir link veririm inşallah yerinde bir sonuç olur. Fikir çok hoşuma gitti teşekkür ederim.

tezcankoray Şu üyeler, averen adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler: