+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 16 Sayfadan 12345678910111213141516 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 154 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Ugur86 Çalışmaları

Bu konu 18764 kez görüntülendi 153 yorum aldı ...

Ugur86 Çalışmaları 5.00 18764 Reviews

Konuyu değerlendir: Ugur86 Çalışmaları

5 üzerinden 5.00 | Toplam: 1 kişi oyladı ve 18764 kez incelendi.

Ugur86 Çalışmaları

Merhaba arkadaşlar, bir öğrencime yaptığım kaydın en son dün bass'larını da canlı çaldırdıktan sonra mix'in kabasını tamamladım. Mastering öncesi eleştirilerinize sunmak ve dönüt almak istiyorum. Vokallerdeki sibiliant ve senkronlarla uğraşacak vaktim yok, ancak tatil dönüşü bakabilirim. Sizden ricam frekans paylaşımı, pan dengeleri, faz duyumları gibi dikkatinizi çeken nokta olursa lütfen çekinmeden eleştiri olarak yazın. parçada bendirler loop sadece, geri kalan herşey canlı çalındı. Doğallığı seven biri olduğum için fazla cilalayıp metalikleştirmeden, olabildiğince herşeyi natural duyurmaya çalıştım, umarım beğenirsiniz:

online mp3 linki,
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Müzik Teknolojileri Forumlarındaki İçeriğindeki Benzer Konular:
    fattik Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu ugur86 tarafından (31 Ocak 2015 Saat 02:13 ) değiştirilmiştir.
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Vallahi çok dikkatli dinledim, her şey çok doğal ve güzel. Üzerine hiç bir şey yapmaya gerek yok. Yani ben olsam yapmazdım böyle bırakırdım..

Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | AKG Perception 420 Multi-Pattern | CakeWalk UA-25EX | Logic Pro X

Çok güzel olmuş kardeş. Sesler tonlar o kadar güzel ve net geliyorki anlatamam.
    Enstrumanların ezgi içindeki kullanılış biçimleri , nüansları, vurmalı çalgıların sade ve yerinde varyasyonları süper.
    Masa üstü hoparlörlerle dinledim ki bu kanaatteyim. Şimdi wav dosyasını indirip kulaklıkla dinleyeceğim.
    Elinize sağlık...

Uğur hocam benden özel olarak rica ettiği için ( benchmark ve Audio Technica gibi ekipmanlar sayesinde her detayı çok rahat duyabiliyorum bundan dolayı rica etti ) şarkıyı kendi işimmiş gibi detaylı olarak dinledim birkaç defa..Referans olarak benzer şarkılarıda yanına koyup karşılaştırmalı olarak inceledim..

Öncelikle albüm kalitesine yaklaşan bir çalışma olmuş..Emeğine sağlık Uğur hocam..Yani üzerinde fazla oynama yapılmasına gerek olmayan bir çalışma..
    Ama bazı detayları elimdeki ekipmanlara güvenerek nacizane belirtmek isterim..

Şarkının alt frekanslarında küçük bir eksiklik hissettim..Bas gitar olarak değil ama genel olarak alt frekanslarda hafif bir hacim eksikliği var..
    Şarkının stereo image i bazı yerlerde nedense baya bir daralıyormış gibi geldi..Bilhassa şan kısmına ilk girişten sonraki 15-20 saniyelik bölümde..

Bu tespitlere dayanarak birkaç önerim var Uğur hocama ;

Şarkıyı mix ten çıkarmadan Mix buss a Pultec EQ koyup ( IK Multimedia T-Racks PEQ1 olursa çok iyi olur..) sadece 60 hz frekansını 3.5-4 db kadar bost yapıp, yine aynı derecede attent yapıp denersen sevinirim uğur hocam..Ben denedim oldukça iyi gelmeye başladı altları..Ayrıca bu hamle stereo image e de hafif bir katkı yaptı..

Bunun dışında, bu işlemi yaptıktan sonra şarkıyı mastering de fazla kurcalamaya gerek olduğunu düşünmüyorum..Ama pultec le alt frekanslarda yaptığımız bu müdahaleyi, mastering de kontrol altına almak gerektiğinden birkaç küçük dokunuş tavsiyesinde bulunacağım..

35-45 HZ arasını ( bunu deneyerek bulursan çok iyi olur ) HPF yapıp, 57-70 hz arasını 2-2.5 db civarı artırabilirmisin..Birde 15-17.5 khz arasını bell EQ ile yine 2-2.5 db civarında artırabilirsen yeterli olacağını düşünüyorum..

Mastering de abartı bir compressor e gerek olduğunu düşünmüyorum bu şarkıda..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips

Berk hocam çok teşekkür ederim yorumların için. Daralma bölümleri nt5 çiftlerle alınan bölgeler olabilir, dublenin genişliğini stereo kayıt vermiyor Her sistemde boomy , pick vs. olmadan duyulması için 60 hz'in altını traşladım açıkçası, çünkü özellikle 2+1 sistemlerde basslar abartıldıkça abartılıyor, ortalık karışıyor bi önlem diyelim ama cut aralığını 50hz'e indirip altları bir tık daha serbest bırakabilirim. Bir de bu bir türkü, yani pop aranjesi değil, club soundu beklentisinde olmamak lazım , davul yok kick yok bass gitar altta yalnız kaldığı için 70-80 hz civarında tonlayıp, perküsyonların o frekanslarını azıcık kıstım, öbür türlü altlar daha dolu geliyor gelmesine ama bu defa da perküsyonların düm'leri bass gitardaki netliği akıcılığı taciz ediyo. çok hassas iş ya bu canlı enstruman mixinin olayı. özellikle enstruman ayrımını dinleyene yanstımak insanı terletiyo gerçekten. Mastering işleminde maximize ederken sesler daha dolgun ve hacimli gelecektir zaten, ama mixte bi abartılı hata varsa mastering'de kabak gibi ortaya çıkıyor. Benim bildiğiniz gibi mix odamda 125 hz ve katlarında boost var, bu gibi sebeplerle dikkatimden kaçabilecek noktaları da sizler sayesinde düzelttim mi tadından yenmez İlginize teşekkür ederim.

Çok güzel başarılarınızın devamını diliyorum

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez.

Uğur hocam Pultec EQ lar şarkıya hacim kazandırmak için birebir..Şarkıda davul bas olmasada Pultec EQ ile alt frekansları kaldırdığın zaman şarkı hacimleniyor..Yani olayı pop veya club sound u olarak düşünmedim zaten..Aynı tarz birkaç parçada aldığım duyumu almak için farklı yöntemler denedim ve en güzel duyumu anlattığım şekilde aldım..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips

Alıntı Xtansion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uğur hocam Pultec EQ lar şarkıya hacim kazandırmak için birebir..Şarkıda davul bas olmasada Pultec EQ ile alt frekansları kaldırdığın zaman şarkı hacimleniyor..Yani olayı pop veya club sound u olarak düşünmedim zaten..Aynı tarz birkaç parçada aldığım duyumu almak için farklı yöntemler denedim ve en güzel duyumu anlattığım şekilde aldım..
    Hocam mutlaka deneyeceğim, vokal editleri bittikten sonra, mastering işleminde bu tip multiband compressor ve eq kullanınca dediğiniz gibi altlar daha hacimleniyor. Sadece beklentileri daha akustik müzik, etnik müzik gibi soft bir platforma çekmek istedim.

Ugur hocam ellerinize saglik. Yorumlayan ve icra eden herkesi tebrik etmek gerekir bu calisma icin. Suan sehir disinda oldugum icin, boyle bir calismayi basit bir kulaklik ile dinleyip mix hakkinda yorum yapmayi yakistiramadim acikcasi. O nedenle kusuruma bakmayin. Ancak daha ilk dinlemedeki hissiyatimi sorarsaniz cevabim, parcanin basindan sonuna kadar buram buram duygu ve emek koktugu olacaktir.

Emegi gecen herkesi tebrik ederim. Ellerinize, gonlunuze saglik...

İnsan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo seyretmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.

Johann Wolfgang von Goethe

Arkadaşlar Berk hocamın eleştirilerinden sonra bass gitarın low cut eğrisini daha salık bir yatayda 50 hz altına kademeli uygulanacak şekilde değiştirdim, bass gitar biraz daha rahatladı elbette, özellikle 2+1 sistemi olan arkadaşlardan bu halini dinlemesini rica ediyorum, çünkü bu tip gevşeklikleri 2+1'ler iyice abartıp müziği uğultuya büründürebiliyor. yine de kontrolü elden bırakmamak lazım 2. kıtadaki bağlama eşlikleri vokalin ön planda olmasına bi nebze engel olduğundan onları da yarım db aldım, genel vokalleri yarım db yükselttim, şu an daha da tadında oldu diyebilirim. İlk mesajdaki online linki yeniledim, wav linkini kaldırdım, 320 kbps mp3 olarak tekrar dinleyebilirsiniz, 3.baskı hayırlı olsun
    Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...