NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1082 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 20 ile 33 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Ses Kartı Gecikme Asioal v.s.

Bu konu 8965 kez görüntülendi 32 yorum aldı ...

Ses Kartı Gecikme Asioal v.s. 8965 Reviews

Konuyu değerlendir: Ses Kartı Gecikme Asioal v.s.

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 8965 kez incelendi.

Alıntı Mehmet Uzunosmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mustafa kardeşim,

Casio ve Medeli taraflarına bulaşmanı pek tavsiye etmem. Eğer dijital piano alınacaksa ; Yamaha, Roland, Kawai ve Kurzweil markalarından şaşmamak lazım. Yalnız Kurzweil'in dijital pianodaki son durumlarını iyi bilmiyorum açıkcası. Marka Çin'lilere satıldıktan sonra kalitede bir değişme oldu mu ? Çok emin değilim.

Yani sonuç olarak bu 4 markanın , bütçen içerisinde olan modellerine bakarsan , senin açından daha isabetli olur düşüncesindeyim.
    Tavsiyelerinizi için teşekkürler, benimde düşündüğüm alternatifler onlar, ancak şöyle bakına kdp 90 fiyatı ile 2200e buldum, en makulü gibi geldi.. tek dert line çıkı olmamasıydı o konuda da üstteki tesbitte bulunduk bakalım..

Bu konu tekrar hortlar gibi olacak ama ses kartı konusunda Roland Duo Capture UA11MK2 gecikme performansıyla 2i2 yada ur22 başabaşmıdır yada farkeder mi. zira bu kart daha çok işimi görür gibi geliyor

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

ses kartını daha ziyade kayıt amaçlı değil kontakt taki gecikmeyi minimuma düşürmek için kullanacağım gözönünde bulunduurulunca , bu ürün de işimi görür değil mi. zira ur22 ler 500 leri geçmiş...

tezcankoray Şu üyeler, mustafa653 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı mustafa653 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konu tekrar hortlar gibi olacak ama ses kartı konusunda Roland Duo Capture UA11MK2 gecikme performansıyla 2i2 yada ur22 başabaşmıdır yada farkeder mi. zira bu kart daha çok işimi görür gibi geliyor

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

ses kartını daha ziyade kayıt amaçlı değil kontakt taki gecikmeyi minimuma düşürmek için kullanacağım gözönünde bulunduurulunca , bu ürün de işimi görür değil mi. zira ur22 ler 500 leri geçmiş...
    Sadece bu konu değil, başka konular da açmışsınız hocam. Aynı sorularınıza defalarca cevap verilmiş. Bütçeniz el veriyor ise ur22'yi zorlayın derim.
    Yoksa Duo Capture'ı alıp, kullanabilirsiniz. Kafanızda bu kart var belli ki. Ne dememizi bekliyorsunuz, onu da tam anlamış değilim.

Ancak benim merak ettiğim bir husus var: Sadece "kontakt'taki gecikme" ve "kayıt yapmayacağım" ifadeleri bana çelişkili geldi. Kayıt yapmadan, kontakt ile ne çalacaksınız merak ettim açıkçası. Hazır midi dosyaları mı kullanıyorsunuz? Herhangi bir klavye'den tetikleme yapmayacak mısınız?

Saygılar,
    Tezcan

Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sadece bu konu değil, başka konular da açmışsınız hocam. Aynı sorularınıza defalarca cevap verilmiş. Bütçeniz el veriyor ise ur22'yi zorlayın derim.
    Yoksa Duo Capture'ı alıp, kullanabilirsiniz. Kafanızda bu kart var belli ki. Ne dememizi bekliyorsunuz, onu da tam anlamış değilim.

Ancak benim merak ettiğim bir husus var: Sadece "kontakt'taki gecikme" ve "kayıt yapmayacağım" ifadeleri bana çelişkili geldi. Kayıt yapmadan, kontakt ile ne çalacaksınız merak ettim açıkçası. Hazır midi dosyaları mı kullanıyorsunuz? Herhangi bir klavye'den tetikleme yapmayacak mısınız?

Saygılar,
    Tezcan
    "Kayıt yapmayacağım" derken bir enstrumandan gitar v.b. mikrofon kaydı yapmayacağım, beni sadece içindeki işleyici işlemcisi ilgileniriyor ki bu konuda da detaylı bilgisi olan pek kimse yok anladığım kadarıyla, ingilizce forumlarda bolca mevcut onları da anlamaya uğraşmak çile..

Ses kartı üzerinde asio devresi ve bir de asio 4 all gibi sanal asio yazılımlar vardır.Ses kartı üzerindeki asio devresi işletim sisteminin gereksiz katmanlarını aşarak daw ın direk ses kartı ile iletişime geçmesi içindir. Bu şekilde gereksiz gecikme ve yazılımsal kodlamaların bozulmaların etkisinden kurtuluruz.

Yazılımsal asio devresini boş verin.

Yapmanız gereken daw arayüzünden ses kartınızın asio sunu tanıtmak ve gerekli buffer ayarlarını yapmaktır.

Madem kayıtla işiniz yok o zaman buffer değerini mümkün olduğunca fazla tutabilirsiniz.1024 ya da 2048 olabilir.Hatta bazı dawlarda extra kendi buffer ayarları vardır.

Buffer nedir.Buffer gecikme olarak da düşünebiliriz. Daw içerisindeki audio ları işlerken plugin vs.. özellikle çoklu işlemlerde işlemci hızı ve gücü önemlidir.İşlemcinin anlık peak yapma durumlarında ses işlerken bozulmalar olur. Buffer değerini yüksek tutarak işlemciye extra düşünme ve işlemleri sıraya koyma zamanı tanırız.

Kayıt yaparken buffer yüksek olursa daw içerisinden reverb vs vermek isterseniz kulağınıza ses geç gelir.Okuduğunuzu 2 saniye sonra duyarsanız doğal echo olur.Bunu önlemek için kulağın ayırt edemeyeceği gecikmelere inmek için buffer düşük tutulur ya da ses kartı üzerine entegre edilmiş dsp fx lerden faydalanırsınız.

Hepsi bu kadar.

Mehmet Uzunosmanoğlu Şu üyeler, Seyit ÖZTÜRK adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı mustafa653 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "Kayıt yapmayacağım" derken bir enstrumandan gitar v.b. mikrofon kaydı yapmayacağım, beni sadece içindeki işleyici işlemcisi ilgileniriyor ki bu konuda da detaylı bilgisi olan pek kimse yok anladığım kadarıyla, ingilizce forumlarda bolca mevcut onları da anlamaya uğraşmak çile..
    Audio kayıt yapmıyorsanız, yani mic/line girişlerini kullanmayacaksanız, DSP yani ses kartının kendi efekt işleyici işlemcisinin size hiçbir yararı olmaz. midi ile çalışıp dsp ile efektlendirme yapmanız mümkün değil. ur22'de dsp yok zaten, dsp istiyorsanız o fiyatlarda impact twin güzel karttır, firewire çalıştığını unutmayın ama. alternatif olarak dsp'ye sahip steinberg'in UR 242 veya UR 44 modelleri işinizi görebilir.
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocam midi üzerinden çalışsa da buffer size önemli, buffer'ı 512'ye çekip midi klavye ile bir enstruman tetikleme şansınız malesef mümkün değil, aşırı bir gecikme olur, 512-1024 gibi buffer'ları sadece mix esnasında tercih edebiliriz.

Seyit ÖZTÜRK, tezcankoray Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

İşin midi tarafını hiç düşünmedim.Evet midi için Uğur oldukça güzel açıklamış.

ugur86 Şu üyeler, Seyit ÖZTÜRK adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Audio kayıt yapmıyorsanız, yani mic/line girişlerini kullanmayacaksanız, DSP yani ses kartının kendi efekt işleyici işlemcisinin size hiçbir yararı olmaz. midi ile çalışıp dsp ile efektlendirme yapmanız mümkün değil. ur22'de dsp yok zaten, dsp istiyorsanız o fiyatlarda impact twin güzel karttır, firewire çalıştığını unutmayın ama. alternatif olarak dsp'ye sahip steinberg'in UR 242 veya UR 44 modelleri işinizi görebilir.
    @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocam midi üzerinden çalışsa da buffer size önemli, buffer'ı 512'ye çekip midi klavye ile bir enstruman tetikleme şansınız malesef mümkün değil, aşırı bir gecikme olur, 512-1024 gibi buffer'ları sadece mix esnasında tercih edebiliriz.
    Benim demek istediğim de buydu hocam. Yani midi kayıtta da gecikme önemli, kayıt yapmayacağım cümlesini o yüzden netleştirmek istedim.

Kontakt'tan bahsederken internal DSP'den konuşmaya zaten gerek yok bence

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Özellikle omnisphere,bfd,vanguard vs gibi enstrümanlar ya da audio acustica eq-reverb, h-delay vs gibi işlemciyi yoran pluginler açıkken buffer düşürüp midi tetiklemeye kalktığımızda çıtırtılar ve donmalar olur.Diğer kanalları audio ya çevirip ya da freeze yapıp yani işlemciden yükü kaldırdıktan sonra buffer düşürmek gerekir.Diğer türlü düşüremeyiz.

Bu sebeple audioya çevirmek önemli. Audioya çevirmeden önce midi kanalla işimiz bitmeli. daha sonra edit için tekrar döneceksek freeze daha kullanışlı.

Belkide benim istediğim şey mümkün değildir. yani benim için piyano çalarken 12 ms bile rahatsız edici birşey.. hadi 1 ms lere düşürebilsek tamam ama 12msye çinmalı bir ses kartı ile düşmüştüm ama hedefim gerçekleşmiş olmadı. ben o kontakttaki "alicia keys" in sesini anlık duyarak kayıt yapamayacaksam bu işin tadı kaçar. ha bu sefer ne yaparım ilk önce dijital piyanomun kendi sesini dinleyerek midi kayıt alırım sonra bu midi kaydı 2048 lerde kaliteli şekilde işletirim. ama çıtırdılı 128 buffer ayarıyla çalmanın anlamı yok..