NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1261 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 3 Toplam 9 Sayfadan BirinciBirinci 123456789 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuçtan sayfa başı 30 ile 81 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: kyalkan çalışmaları

Bu konu 13206 kez görüntülendi 80 yorum aldı ...

kyalkan çalışmaları 13206 Reviews

Konuyu değerlendir: kyalkan çalışmaları

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 13206 kez incelendi.

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bağlamaları bugün c214 ve nt5 ile aynı anda ikişer duble almayı ve grup olarak kaydetmeyi denedim gerçekten büyük ve küçük diyafram bir arada çok daha detaylı ve güzel geldi bana, hiçbir mix müdahalesi yok, eq temizliği dahi yapmadım, mixlense daha da iyi olur, ham kaydı asıyorum; Art'de input 38 db gain'de kaydedip sağa sola yatırdım sadece:

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Ugur hocam selamlar.

Oncelikle kayit gercekten hicbir mudahale olmadan bile cok temiz ve guzel geliyor. Referans monitor ile dinleme imkanim yok ancak 10 liralik bir mini kulaklik ile boyle duyum alabildiysem referanslar ile cok daha iyi olacagi belli.

Ben baglamada elimdeki ekipman ile soyle bir mikrofonlama teknigi kullaniyorum. Rode NT1-A yi capraz olarak hafif asagiya egimli, tekneye bakacak sekilde on cepheye, kucuk diyafram Avanton CV-28'i teknenin arkasindaki ses deligine (adini hatirlayamadim) yerlestiriyorum. Bu sekilde hem tiz, hem bas frekanlari yakalayabiliyorum, hemde sag sol panlama ile stereo imaji alabiliyorum. Suan icin ornek asma sansim yok ama siz bu mikrofonlama teknigini nasil yorumlarsiniz?

İnsan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo seyretmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.

Johann Wolfgang von Goethe

Bağlamaları bugün c214 ve nt5 ile aynı anda ikişer duble almayı ve grup olarak kaydetmeyi denedim gerçekten büyük ve küçük diyafram bir arada çok daha detaylı ve güzel geldi bana, hiçbir mix müdahalesi yok, eq temizliği dahi yapmadım, mixlense daha da iyi olur, ham kaydı asıyorum; Art'de input 38 db gain'de kaydedip sağa sola yatırdım sadece:

Hocam kayıt gayet güzel, hacimli ve temiz geliyor, ellerine sağlık. Bir kaç sorum olacak , cevaplayabilir misin hocam acaba ?
    1- Mikrofonların pozisyonları nasıl konumlandırıldı
    2- Stereo kayıt mı yaptın hocam 2 kez çalarak yoksa mono kanal açıp mı 2 kez (ya da 4 kez) çaldın
    3- Pan oranları yine %75 civarı mı yoksa tam sağ, sol mu ?
    Kolay gelsin, saygılar...

mızrap temas bölgesi ve sapla gövdenin birleştiği yerin tam orta noktasına hafif üstten tellere doğru bakacak şekilde aldım bu kaydı. Mustafa hocamın bahsettiği yan taraftaki akustik delikten mikrofonlama yapmıyorum çünkü aşırı boğuk bir ton geliyor oradan ve mızrabın ön göğse çarpma seslerini de ön plana çıkarıyor. mikrofon olarak ikisini de stereo bara dizip yan yana getirdim. aslında yakalamak istediğim ana fikir küçük diyaframdaki detaylı ama zayıf tını ile büyük diyaframın dağınık ama ambiyans başarımı yüksek tonunu birleştirmekti. kayıtlar duble alındı, sadece divanı tek seferde iki mikrofonla ortaya çaldım ve %50 sağa sol panladım, bağlamalar akg+rode ile eş zamanlı çifter duble, şelpe de nt5 ile duble alındı. şelpeler %100 sağ ve solda, bağlamalar %75, divan %50.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

mızrap temas bölgesi ve sapla gövdenin birleştiği yerin tam orta noktasına hafif üstten tellere doğru bakacak şekilde aldım bu kaydı. Mustafa hocamın bahsettiği yan taraftaki akustik delikten mikrofonlama yapmıyorum çünkü aşırı boğuk bir ton geliyor oradan ve mızrabın ön göğse çarpma seslerini de ön plana çıkarıyor. mikrofon olarak ikisini de stereo bara dizip yan yana getirdim. aslında yakalamak istediğim ana fikir küçük diyaframdaki detaylı ama zayıf tını ile büyük diyaframın dağınık ama ambiyans başarımı yüksek tonunu birleştirmekti. kayıtlar duble alındı, sadece divanı tek seferde iki mikrofonla ortaya çaldım ve %50 sağa sol panladım, bağlamalar akg+rode ile eş zamanlı çifter duble, şelpe de nt5 ile duble alındı. şelpeler %100 sağ ve solda, bağlamalar %75, divan %50.
    Eyvallah hocam, devamını bekleriz.

Sevgili arkadaşlar "Elif Dedim Be Dedim" türküsünü çalıp okumaya çalıştım elimden geldiğince, ufak tefek hatalar olabilir, bağlama tonu hala istediğim gibi gelmiyor maalesef, çeşitli nedenleri var elbette, sürekli deniyorum, sanırım nedenlerin en büyüğü de kaliteli bir bağlama eksikliği gibi geliyor bana,
    herkese saygı ve selamlar...

Ses kartı: roland Quad Capture
    Mikrofon: se Z3300a
    Preamp: SPL Gold Mike 9844

Sesine eline gönlüne sağlık, çok güzel icra & çalışma. Ben çok beğendim, kayıt konusunda Uğur hoca gibi bağlama kaydı konusunda daha tecrübeli arkadaşlar daha iyi yorumlayacaktır.

Müzik

Alıntı kyalkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili arkadaşlar "Elif Dedim Be Dedim" türküsünü çalıp okumaya çalıştım elimden geldiğince, ufak tefek hatalar olabilir, bağlama tonu hala istediğim gibi gelmiyor maalesef, çeşitli nedenleri var elbette, sürekli deniyorum, sanırım nedenlerin en büyüğü de kaliteli bir bağlama eksikliği gibi geliyor bana,
    herkese saygı ve selamlar...

Ses kartı: roland Quad Capture
    Mikrofon: se Z3300a
    Preamp: SPL Gold Mike 9844

Hocam; elinize, yüreğinize sağlık. Kayıt gayet güzel geliyor, vokaliniz de gayet başarılı olmuş.. Ke-yifle dinledim.

Bağlama'nın akortunda bir problem mi var yoksa bana mı öyle geldi? Aşağıda işaretli kısımdaki notalarda bir sıkıntı var sanki.

Saygılar,
    Tezcan

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam; elinize, yüreğinize sağlık. Kayıt gayet güzel geliyor, vokaliniz de gayet başarılı olmuş.. Ke-yifle dinledim.

Bağlama'nın akortunda bir problem mi var yoksa bana mı öyle geldi? Aşağıda işaretli kısımdaki notalarda bir sıkıntı var sanki.

Saygılar,
    Tezcan
    Teşekkürler kardeşim, bağlamanın telleri biraz eskimişti, ondan kaynaklanan problemler olabilir, işaretlediğin kısımda benim icramdan dolayı bir sıkıntı olduğunu kastediyorsun sanırım,türkü ege yöresine ait olduğu için bağlama ile icra ederken notayı gördüğümüz gibi değilde zeybek tavrıyla çalıyoruz, ama bu tavır baştan sona bütün notalarda atılmıyor tabii, yöresel tavırla alakalı bir durum bu, kolay gelsin, saygılar...

Alıntı kyalkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler kardeşim, bağlamanın telleri biraz eskimişti, ondan kaynaklanan problemler olabilir, işaretlediğin kısımda benim icramdan dolayı bir sıkıntı olduğunu kastediyorsun sanırım,türkü ege yöresine ait olduğu için bağlama ile icra ederken notayı gördüğümüz gibi değilde zeybek tavrıyla çalıyoruz, ama bu tavır baştan sona bütün notalarda atılmıyor tabii, yöresel tavırla alakalı bir durum bu, kolay gelsin, saygılar...
    Hocam Merhabalar,

Egeli birisi olarak kastettiğinizi anladım, notalar benim verdiğim örnekle birebir değil; bunu anlayabiliyorum. Benim kastettiğim tavır değil de; orada seste hafif bir kayma oluyor sanki. Bağlama teli ile ilgili olabilir belki dediğiniz gibi.

Tekrardan elinize sağlık hocam, şöyle bir zeybek isteğinde bulunsam da hoş icranızla dinlesek; çok hoş olabilir

Saygılar,
    Tezcan

Sevgili alkan,
    bana göre bağlama ve yorumun çok güzel. Bir Kütahyalı olarak ben çok beğendim,T.H.Müziğinde yedi bölgenin'de karakter ve tavrını en güzel şekilde icra edeceğinden eminim.Ufkun çok geniş
    Tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.
    Sevgiyle kal