+ Yeni Konu aç
Sayfa 3 Toplam 8 Sayfadan BirinciBirinci 12345678 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuçtan sayfa başı 30 ile 77 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Volkan Baran Çalışmaları

Bu konu 11249 kez görüntülendi 76 yorum aldı ...

Volkan Baran Çalışmaları 11249 Reviews

Konuyu değerlendir: Volkan Baran Çalışmaları

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 11249 kez incelendi.

Çok güzel çalışmalar, icra da mükemmel.. Ama sahnede hiç çok kanallı kayıt imkanınız yok mu? Bu güzelliğe kayıt yakışmamış..

Baran dostum,

Senin bu şarkıların , beni bir hayli geçmişe döndürdü.

Sene 1971. Ben o dönem lise talebesiyim. Erzurum/Aşkale'de yaşıyorum. Bir zamanların sürgün yeri olan o ilçede , kendimize göre yarattığımız son derecede dar imkanlar içinde , bir kaç kişi bir araya gelmiş müzik yapmaya çalışıyoruz. Yerine göre Beatles , yerine göre Barış Manço ve Cem Karaca şarkıları çalıyoruz. Ben o zamanlar elektrogitar çalıyorum.

Bir gün Erzurum'a gittiğimde , gitarıma tel almak için bir müzik mağazasına uğradım. Mağazada bir kişi divan sazı çalıyordu. İster istemez bu kişinin çaldığı saza kulak misafiri oldum. İnanılmaz bir şeydi. Gitar mı çalıyor yoksa bağlama mı çalıyor ikilemine sokmuştu adam beni. Yani o kadar yüksek bir tekniğe sahipti. Mağaza görevlisine bu kişinin kim olduğunu sorduğumda , görevli bana bu şahsın , TRT Erzurum Radyosu'nun kadrolu sanatçısı olduğunu söylemişti.

O zamanlar Türkiye genelinde TV yoktu. Dolayısıyla radyo sanatçısı denildiğinde , parmakla gösterilebilecek kadar sayıda yetenekli insanlar söz konusu idi. Erzurum yöresi ise ; bağlama üstatlarının harmanlandığı yörelerden biri idi.

Şimdi gelelim esas anlatmak istediğim meseleye :

Benim o dönmede divan sazı çalan ve abi dediğim bir büyüğüm vardı. Kendisi bu harmandan yetişmiş , enstrümanına son derecede hakim ve üst düzeyde çalan bir kişi idi. Erzurum Radyosu'na girmeğe çalışmış ama muhtelif sebeplerden dolayı başarılı olamamıştı.

Bir gün ; bu abimle konuşurken , beraber ne yapabiliriz noktasında buluştuk ve ikimiz beraber müzik yapmağa karar verdik.

Ancak bir sorun vardı : O bağlama , ben de elektrogitar çalıyordum. Bu iki enstrümanı bir şekilde aynı platformda buluşturmak lazımdı.

O Erzurum, Sivas , Erzincan yöresi türküleri , bozlak vs. otantik müziğe hakimdi. Ben ise bu müzikleri doğru dürüst bilmiyordum bile.

Sonuçta bu müziği bağlama ve elektrogitar ile yorumlayarak yeni bir sentez yapmağa karar verdik. Başladık çalışmaya. O muhteşem sesli divan sazı ile çalıyor ve söylüyor , ben de ona ritm gitar olarak eşlik ediyordum. Hatta 5. ve 6. telleri tuşemde vurgulayarak bass soundu vermeğe çalışıyordum vs. Bu şekilde biz bir süre sonra işi ilerlettik ve bayağı bir repertuvar hazırladık.

Yaptığımız müzik ; saf otantik müzik olmaktan çıkmış biraz daha modernize bir yoruma kaymıştı. Bir süre sonra bulunduğumuz kuruluşun lokalinde özel gecelerde amatör olarak müzik yapmağa başlamış ve insanların ilgisine ciddi bir şekilde muhatap olmuştuk. Hatta bunun verdiği gazla bir süre sonra aramıza bir perküsyoncu katarak sound'umuzu daha bir geliştirmiştik.

Şimdi senin yaptığın müziklere bakarak aklıma o günler geliyor. Muhtemelen biz ve bizim gibiler ; 43 sene önce yaptığımız , o günler için deneysel sayılabilecek bu müziklerle , belirli bir geleneğe yol açıp , belki de bugünlere ilham kaynağı olmuş olabilir miyiz acaba ? Tabii bu durum benim açımdan bir züğürt tesellisi olarak da kabul edilebilir bu arada....

Konu Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından (17 Aralık 2014 Saat 03:43 ) değiştirilmiştir.

Hocam ne güzel bir anı bu böyle. Siz müziğin asıl müzik olduğu dönemlerde yaşadığınız için de şanslısınız. O zamanlar üstadlar azdı, ve her üstad bir hocaydı. Kendisini bilen, işini bilen mütevazı insanlardı. Şimdi elini sallasan bağlamacıya çarpıyor. Her 3 kişiden 3'ü çalıyor. Ama ne yapıyorlar diye sorarsan hiç. Bir tarz geliştirebildikleri yok. Acımasızca küçümsemek gibi algılanmasın lütfen. Ama şimdiki enstruman icracılarına bakalım, kısa sap bağlama çalanlar Erdal Erzincan tekniğiyle öğreniyor. Ne kadar ilerleyebilir ki?
    Eski üstadları görmeden duyduğumuzda, hah bu onun çalışı derdik. Bazıları için hala diyoruz.
    Keşke ben de o günlerde yaşasaydım.

Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | Logic Pro X

Açıkta bir kayıkçı adlı çalışmadaki hissiyat çok hoşuma gitti. Ahmet Aslan dinler gibi oldum. Paylaşım için teşekkür ederim. Yüreğinize sağlık...

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı AnarkhiA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Açıkta bir kayıkçı adlı çalışmadaki hissiyat çok hoşuma gitti. Ahmet Aslan dinler gibi oldum. Paylaşım için teşekkür ederim. Yüreğinize sağlık...
    Teşekkür ederim sağolun..

Baran hocam. O calismanda kullandigin pad hangi VSTi. Benim kullandiklarim cok hosuma gitmiyo ama bunu begendim acikcasi.

Alıntı MoNoTeist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Baran hocam. O calismanda kullandigin pad hangi VSTi. Benim kullandiklarim cok hosuma gitmiyo ama bunu begendim acikcasi.
    Embeser - 3D Glory Pad hocam.

Google'a sordugum :
    Embeser - 3D Glory Pad

Google'in Anladigi :
    Bunu mu demek istediniz? Embesil - 3D Glory Pad

Gece gece...................

Hic sonuc cikmiyo hocam. Nasil bir VSTi bu ?

Alıntı MoNoTeist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Google'a sordugum :
    Embeser - 3D Glory Pad

Google'in Anladigi :
    Bunu mu demek istediniz? Embesil - 3D Glory Pad

Gece gece...................

Hic sonuc cikmiyo hocam. Nasil bir VSTi bu ?
    Valla cubase synth içinde vardı. Cubase kullanırken onu kullanıyordum. Hala cubase kulananlar bulursa daha detaylı cevaplarlar bence

Alıntı Vbaran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla cubase synth içinde vardı. Cubase kullanırken onu kullanıyordum. Hala cubase kulananlar bulursa daha detaylı cevaplarlar bence
    Hocam ben de Cubase halen kurulu. Eski projelerim ondan oldugu icin kaldirmadim henuz.

Yalniz sen Cubase icinde var deyince acip bakayim dedim. Sonra bir an aklima geldi. Cubase'i acinca yine ses kartini bloke edecek. Dinledigim sarki kesilecek. Vazgectim..

Studio One Number Daw kimin lafiydi

Konu MoNoTeist tarafından (20 Aralık 2014 Saat 04:26 ) değiştirilmiştir.