+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 14 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Mix sirasinda Master Fader seviyesi

Bu konu 3135 kez görüntülendi 13 yorum aldı ...

Mix sirasinda Master Fader seviyesi 3135 Reviews

Konuyu değerlendir: Mix sirasinda Master Fader seviyesi

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3135 kez incelendi.

Mix sirasinda Master Fader seviyesi

Herkese merhabalar. Bu konu eminim burda konuşulmuştur ama kafamı karıştıran şey , mixi bitirdiğimizde master faderin -3 -6 arası olması gerektiği ile ilgili. Hep böyle söyleniyor fakat youtube videolarında izlediğim videoların bir çoğunda hiç bu master fader ile ilgili bir uygulama görmedim.

Ben de bu -3 - 6 olayına uyuyorum mix yaparken fakat bir kafa karışıklığım var. Bununla ilgili burda konuşulan bir link varsa ya da bilgi vermek isteyen olursa sevinirim.

Müzik Teknolojileri Forumlarındaki İçeriğindeki Benzer Konular:

Master'ın -3 -6 dbfs olmasının nedeni mastering için yeterli headroom'u bırakmaktır. Yaptığınız tarza göre headroom daha fazla olabilir fakat bu değerden daha az bir headroom bırakırsanız bu sefer mastering için fazla bir alan bırakmamış olursunuz. Master fader'ı kısarak sakın bu değerlere getirmeyin. Hiçbir anlamı olmaz. Kanallarınızın sesini kısıp açarak bu değere getirin. Rms olarak da -17-12 yine tarza göre ayarlayın.

Hocam olayı şöyle kendi bakış açıma göre özetlemek isterim:
    Mix aşamasında master out'umuzun fader'ı 0 db değerinde iken mixi export ettiğimizde buradaki değişken olarak takip edilen-görülen maximum değer -6 db civarında gezmelidir. Sebebi mastering'e headroom payı bırakmaktır, yani ses şişerken yaşanabilecek bozulmaların önüne geçmektir. Kendimden örnek verirsem: mixe ritm-bass-perküsyonlardan başlarım, buralarda ses seviyesi olarak genelde -13/-15 db civarını yakalarım, sonra diğer alt yapı elemanlarıyla devam ederim, solo enstruman ve vokaller de işin içine girince master out'umdaki değerin -6 db değerini geçmemesine dikkat ederim. Buradaki diğer bir kritik nokta mix ve mastering projelerinin ayrı olması gerektiğidir. Yani mixi bitirip master out'a efekt vermeye başlamayın. Mixinizi stereo wav olarak export alın, sonra yeni bir master projesi açıp stereo kanal olarak import edin. Bu şekilde hem sistem kasılmalarını önüne geçersiniz hem de rahat çalışırsınız. Benim çalışma stilim genelde böyledir...

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Ben master fader ı asla yerinden oynatmıyorum..Kaan arkadaşımızında dediği gibi kanalları kısıp açarak bu seviyeye getiriyorum..-6,-7 db civarında tutuyorum..Rms değerlerimide ortalama -15,-16,-17 değerlerinde tutmaya özen gösteriyorum..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips

Alıntı G3production Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Master'ın -3 -6 dbfs olmasının nedeni mastering için yeterli headroom'u bırakmaktır. Yaptığınız tarza göre headroom daha fazla olabilir fakat bu değerden daha az bir headroom bırakırsanız bu sefer mastering için fazla bir alan bırakmamış olursunuz. Master fader'ı kısarak sakın bu değerlere getirmeyin. Hiçbir anlamı olmaz. Kanallarınızın sesini kısıp açarak bu değere getirin. Rms olarak da -17-12 yine tarza göre ayarlayın.
    rms değerini nereden görüyoruz ?

Alıntı gitarist1975 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rms değerini nereden görüyoruz ?
    Blue Cat Audio nun pluginleri var, ayrıca Studio One ın kendi bünyesinde bu değeri görebiliyorsunuz..Ben oradan bakıyorum..

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips

Rms değerini gösteren analyzer'lar ve bazı limiter'lar var. Bazı daw'larda channel'lardada gözüküyor. Fakat bu değerlere bakarken hangi birimi kullandığınızdan emin olun. Dbfs olsun. Eğer analyzer veya channel'ınız başka bir birime ayarlıysa sizi baya yanıltır.

Ben RMS değeri için Blue Cat ve IK Multimedia'nın analyzer'larını kullanıyorum. Özellikle IK Multimedia T-Racks CS Metering'de tarzlara göre olması gereken ortalama RMS değerlerini de gösteriyor.

Hastayım Pro Tools un bu allı güllü renkli hallerine..Kerem kardeşim neden FX Kanallarını halka kapattın ...