NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1127 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123456 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 57 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Ses Kartları

Bu konu 9017 kez görüntülendi 56 yorum aldı ...

Ses Kartları 9017 Reviews

Konuyu değerlendir: Ses Kartları

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 9017 kez incelendi.

Ses Kartları

[CENTER]
    Arkadaşlar malum hepimiz ses kartları seçiminde birçok araştırma yapıyoruz..Preamp kalitesi, dönüştürücü kalitesi vs uzun uzun araştırıyoruz..Bende dün gece ilk defa akşam nete girip bu konuda derinlemesine bir araştırma yaptım..Bu araştırma esnasında Berklee College in ses kartı seçimiyle ilgili bir makalesine rastladım..Bu makaleden kısa bir özet geçip, üzerine kendi araştırmalarımıda katarak ses kartı konusunda sizleri bilgilendirmek istiyorum..

Ses kartlarının fiyatları üzerindeki giriş çıkış sayısı, preamp sayısı, dönüştürücüleri, malzeme kalitesi, firma politikaları gibi etkenlerle değerlendirilir..Kimi zaman aslında çok pahalı olan ses kartları ile ucuz olan ses kartları arasındaki farkı algılayamayız..Aslında fark vardır ama çoğu insan bunu anlamakta güçlük çeker..500 Euroluk bir ses kartı olan bir kullanıcı, bunu değiştirip daha iyi bir duyum alabilmek için 1500 Euroluk bir kart almıştır..Dinlediği zaman çok az bir fark hisseder ve bunun sonucunda pişmanlık yaşarlar.. Ses kartı alırken genelde yorumlar okunur, demolar dinlenir..Ama emin olun bunlar size çok küçük bir referans sağlar..A kişisinin ses kartının sound unu beğenmesi, sizin beğeneceğiniz anlamına gelmediği gibi, dinlediğiniz demolarda yapılan kayıtların, kullanılan referans monitörlerin farklı farklı olması sebebiyle sizler yanılabilirsiniz..Herkesin aldığı duyum birbiri ile farklı olacaktır..E tüm ses kartlarını alıp evimize getirip dinleyemeyeceğimize göre bu durumda en iyi referans alınabilecek durum ürünlerin teknik detaylarıdır...Firmalar teknik detaylarda kesinlikle hatalı bilgi veremezler..Bu yasalara göre bir suçtur..Bu konuda yasalar çok açık ve caydırıcı cezalar vardır..

Peki ses kartından iyi duyum alabilmek ve iyi kayıt yapabilmek için hangi teknik detaylara bakmalıyız ?

Daha öncede söylediğimiz gibi ses kartının kalitesini, preamp, dönüştürücü ve malzeme kalitesi belirler..Aynı preamp ve dönüştürücülere sahip ses kartlarının birinin diğerinden pahalı veya ucuz olmasının sebebi, giriş çıkış sayıları, preamp adeti ve malzeme kalitesi olur..

Bizim bakmamız gereken teknik detay ise ses kartlarının AD ve DA katlarındaki Dynamic Range kısımlarıdır..Dynamic Range yükseldikçe duyum ve kayıt kaliteniz artar..Dynamic Range de 3 DB lik bir değişim insan kulağının çok rahat algılayacağı bir değişimdir..Ha tabi sadece Dynamic Range önemli değildir..Birçok firmanın ses kartının kendine has bir karakteri vardır..10 bin dolarlık bir ses kartı bir kişiden çok olumlu yorum almasına rağmen diğer kişi 1000 dolarlık ses kartından aldığı duyumu daha çok beğenir..İşte bu farklı duruma karşın her ses kartını dinleyemeyeceğimiz içinde Dynamic Range referans noktası bakımından çok önemlidir..

Ancak Dynamic Range de bir yere kadar önem arzeder..Bu alanı duyabilecek referans monitörlere ihtiyacınız vardır..10 bin dolarlık bir ses kartının sound unu 300 dolarlık bir referans monitörle dinlerseniz 10 bin dolarlık ses kartının sizin için 500 dolarlık bir ses kartından hiç bir farkı kalmayacaktır..Bir çok kişi bu duruma özen göstermez..Bize gelen maillerde A firmasının 2000 Euroluk ses kartını aldım ama benim ucuz ses kartımdan çokta fazla bir fark hissedemedim, neden olabilri gibi sorularla karşılaşıyoruz..Detaya indiğimiz zaman kişinin referans monitörlerinin kötü olduğu ve aldığı ses kartının her ne kadar pahalı bile olsa Dynamic Range inin düşük olduğunu görüyoruz.. Ancak bu kişinin beğenmediği sound u diğer bir kişi iyi referans monitörlerle dinleyince beğeniyor..Dynamic Range i düşük olmasına rağmen firmanın dönüştürücü chip lerinin karekteristik özelliği hoşuna gidiyor..

Bu nedenle her kafadan bir ses çıktığı için ses kartı seçerken ilk yapmanız gereken şey AD/DA Dynamic Range lerine bakmanız olacaktır..Giriş-Çıkış ihtyacınız, preamp sayısı ihtiyacınızıda baz alarak ses kartı seçmeniz gerekiyor..

Elbette benimde çok pahalı olan bazı ses kartlarının aslında çokta farklı bir duyum yaratmadığı konusunda düşüncelerim var ama marka olayına girmek istemiyorum..

Bunun dışında Eğer Digital mixing ve mastering yapacaksanız ses kartınızın DA Dynamic Range i minumum 100 db olmalıdır..Daha düşük ses kartları ile ancak müzik dinleyebilirsiniz..Eğer mix olayını analog hardware ekipmanlarla halletmeyi düşünüyorsanız, Dynamic Range en az 120 db olmalıdır..

Kayıt için önemli olan ise AD Dynamic Range dir..AD Dynamic Range ne kadar yüksek olursa kayıt o kadar iyi olur..Tabi daha öncede belirttiğim gibi bazı firmaların chiplerinin kendilerin has ses karekterleri vardır ve bunlar birçok kişi tarafından beğenilebilir..Dynamic Range leri daha ucuz modellere göre düşüktür ama ses karekterleri beğeni kazanmıştır..Ama bu bir referans noktası değildir..Çünkü ses karakteri beğenimi kişiden kişiye değişmektedir..Öncelikli olan ne kadar detay duyduğunuzdur..Buda Dynamic Range durumuna girer..

Evet arkadaşlar kısaca makaleyi özetledim..teknik detaylara fazla girmeden olayın mantığını izah etmye çalıştım..
    Bu makaleyi okuduktan sonra uzunca bir süre piyasada sıkça rastladığım ses kartları ve dönüştürücülerin dynamic alanlarını araştırdım..Kimilerini kendi sitelerinden, bulamadıklarımıda alternatif sitelerden ve birkaç firmaya mail atarak öğrendim..
    Sadece MOTU beni şaşırttı..Çünkü motu bu tür teknik detaylara malesef girmemiş..Bu nedenle MOTU ses kartlarının AD Dynamic Range lerlini öğrenemedim..Firmaya mail atmama rağmen yanıtta alamadım..Bu nedenle MOTU firmasının sadece duyum ile ilgili olan DA Dynamic Range lerini verdim..

Yazılanlar benim kendi düşüncelerim olmayıp makaleden alıntıdır..Yalnız ses kartlarının Dynamic Range tablosu tamamen benim araştırmalarım sonucunda ortaya çıkmıştır..Tabloda AD Dynamic Range ( kayıt için önemli ), DA Dynamic Range ( Duyum için önemli ), Fiyat ( Kartın kanal sayısı-Preamp Sayısı-Giriş çıkış sayısı baz alınarak fiyat/performans oranının bulunması için önemli )..

Kısaca ses kartı alırken eğer birçok seçenek arasında kaldı isek ve dinleme şansımız yoksa Öncelikle Dynamic Range durumuna bakmalıyız..Eğer dinleyebilirsek ses karakterine bakmalıyız..Bütün bunları yaparken dinlediğimiz referans monitörün etkisinin % 80 a yakın olduğunu unutmamalıyız..Dynamic Range ne kadar yüksek olursa olsun monitörler kötü ise hiç bir anlamı kalmaz..

SES KARTLARI DYNAMIC RANGE TABLOSU

Eklenen Resimler Eklenen Resimler
    Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar
    Konu Bestematik tarafından (15 Ekim 2014 Saat 15:46 ) değiştirilmiştir.
    İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips

Bu arada birkaç ses kartına dikkatinizi çekmek istiyorum..Hatta ben ses kartlarını yazayım siz dikkat çekici noktasını söyleyin..

Focusrite 2i2, Duet 2, Audient ID22.... Nedir bu kartları bazılarından ayıran ?

Bunun dışında Motu nun geçen ay piyasaya sürdüğü yeni serinin Dynamic Range lerine bakarmısınız..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips

Hocam emeğinize sağlık. İş döndü dolaştı yine sizin dediğinize geldi, ambar ve darı meselesi yani...

Kalite = Dynamic Range oranı + DA ve AD kalitesi...

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + Jz J1 + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Şimdi tabi bunun dışında da etmenler var..Word Clock var stabilite var..Ama referans noktası Dynamic Range..Dynamic Range i baz alarak, sonrada ses karakterlerini baz alarak seçim yapmamız gerektiği söyleniyor...

Örneğin dün Bahadır hocamla konuşurken, 18İ20 yi verip MK3 almak istiyordu ve fazla fark olmayacağını tartıştık duyum konusunda..Bakın değerlere...

18i20 : 109 db
    MK3 : 112 db

Demekki fark varmış..İnsan kulağı 3 db lik farkı rahatlıkla anlayabilirmiş..Biz pek teknik detaya girmediğimiz için yanlış yorumlar yapıyoruz..

Berk, ben tabloyu katiyetle okuyamıyorum. Yakın gözlüğümü takmama rağmen yine okuyamadım. Bu tabloyu büyütme şansı var mı? Yaşlılık zor iş .

Alıntı Mehmet Uzunosmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Berk, ben tabloyu katiyetle okuyamıyorum. Yakın gözlüğümü takmama rağmen yine okuyamadım. Bu tabloyu büyütme şansı var mı? Yaşlılık zor iş .
    abi tabloyu büyütürsek sayfaya sığmaz..Maksimum bu boyutta sığıyor..Ama senin için bir de yazı olarak yazayım istersen..

Alıntı Xtansion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi tabloyu büyütürsek sayfaya sığmaz..Maksimum bu boyutta sığıyor..Ama senin için bir de yazı olarak yazayım istersen..
    Hocam Büyük olanı rarlayıp assanız download edilmesi daha güzel olmazmı?

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
    MOTU UltraLite MK3 Hybrid + Jz J1 + Cubase Elements 9 Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    ...----Herşeyin bir Sebebi Var----...

Alıntı ESBAB Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam Büyük olanı rarlayıp assanız download edilmesi daha güzel olmazmı?
    Tabloyu excel de hazırladım..Dilerseniz excel dosyasını upload edeyim

Arkadaşlar tabloyu hem resim olarak hem excel olarak başlığa ekledim..Tabloyu göremeyen arkadaşlar indirip inceleyebilirler..