NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1223 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 123456 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 20 ile 57 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Ses Kartları

Bu konu 9831 kez görüntülendi 56 yorum aldı ...

Ses Kartları 9831 Reviews

Konuyu değerlendir: Ses Kartları

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 9831 kez incelendi.

berk hocam ellerinize sağlık süper bir araştırma olmuş.babyface in dynamic range inin UCX ten yüksek olması enteresan

başka bir enteresan fark impact twin 110 konnekt 48 106

benim bütçem dahilinde bu tabloya göre benim forte almam daha mantıklı ama tabiiki stabilite preamp ve ileride elden çıkarmak istediğimde kolaylık açısından yine babyface ağır basıyor. ama mac kullananlar için duet te çok iyi bir alternatif.

audient te gayet iyi hatta bu segmentte en sağlam seçenek denilebilir.ama stabilite preamp ve ileride satış durumunu unutmamak lazım.

bu tablo hem çok iyi oldu çok net bilgilere sahip olduk hem de kafam karıştı babyface e odaklanmıştım audient ide düşünmeye başladım

Alıntı gitarist1975 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    berk hocam ellerinize sağlık süper bir araştırma olmuş.babyface in dynamic range inin UCX ten yüksek olması enteresan

başka bir enteresan fark impact twin 110 konnekt 48 106

benim bütçem dahilinde bu tabloya göre benim forte almam daha mantıklı ama tabiiki stabilite preamp ve ileride elden çıkarmak istediğimde kolaylık açısından yine babyface ağır basıyor. ama mac kullananlar için duet te çok iyi bir alternatif.

audient te gayet iyi hatta bu segmentte en sağlam seçenek denilebilir.ama stabilite preamp ve ileride satış durumunu unutmamak lazım.

bu tablo hem çok iyi oldu çok net bilgilere sahip olduk hem de kafam karıştı babyface e odaklanmıştım audient ide düşünmeye başladım
    Hocam en az senin kadar benimde kafam karıştı ...Focusrite 2i2 fiyat performans olarak beni dumura uğrattı..Duet 2 ile analog mixing olayına geçebilecek olmamız olayı dahada ilginç bir hale getirdi..Audient ID22 nin kayıt konusunda ki yükse Dynamic Range i beni şaşırtan diğer bir nokta..Ayrıca Babyface in yüksek DA Dynamic Range olayıda çok iyi..Ama bu tür mobil kartların çıkış sayıları az olduğundan bunlara nasıl EQ-Comp vs bağlarız onu bilemiyorum

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips

Alıntı Xtansion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam en az senin kadar benimde kafam karıştı ...Focusrite 2i2 fiyat performans olarak beni dumura uğrattı..Duet 2 ile analog mixing olayına geçebilecek olmamız olayı dahada ilginç bir hale getirdi..Audient ID22 nin kayıt konusunda ki yükse Dynamic Range i beni şaşırtan diğer bir nokta..Ayrıca Babyface in yüksek DA Dynamic Range olayıda çok iyi..Ama bu tür mobil kartların çıkış sayıları az olduğundan bunlara nasıl EQ-Comp vs bağlarız onu bilemiyorum

Hocam 2i2'nin çok iyi bir kart olduğunu hep söylerim, hatta 2 kanal ses kartı isteyip de 500 tl civarı bütçesi olduğunu söyleyen çoğu arkadaşa aldırdım ve memnun kaldılar. Duet2 ile analog mix yapılabileceğini nereden anladığımızı ben çıkaramadım aydınlatırsanız memnun olurum Buradaki sayısal veriler üzerinden kart seçimi yapmak bana doğru gelmiyor nedense, M-Audio konnekt48'den daha iyi bir kart denebilir mi bu tabloyu referans alıp da, adama gülerler yahu

UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam 2i2'nin çok iyi bir kart olduğunu hep söylerim, hatta 2 kanal ses kartı isteyip de 500 tl civarı bütçesi olduğunu söyleyen çoğu arkadaşa aldırdım ve memnun kaldılar. Duet2 ile analog mix yapılabileceğini nereden anladığımızı ben çıkaramadım aydınlatırsanız memnun olurum Buradaki sayısal veriler üzerinden kart seçimi yapmak bana doğru gelmiyor nedense, M-Audio konnekt48'den daha iyi bir kart denebilir mi bu tabloyu referans alıp da, adama gülerler yahu
    Uğur hocam sanırım detaylara pek girmedin okurken..Dynamic Range değerleri senin duyumun konusunda referans..Ayrıca hala markaya takılı kalınıyor anladığım kadarı ile..M-Audio nun Konnekt 48 den Dynamic Range olarak iyi olan kartı son çıkan M-Audio M-Track Eight...Konnekt 48 yeni bir teknoloji değil zaten..Onun dışında M-Audio nun bu kartını araştırabilirsen zaten kullanıcılardan da olumlu yorum almış..

Bütün bunlar dışında belirttiği gibi ; kartın iyi olup olmadığını sadece Dynamic Range belirlemiyor..Bunu üstüne basa basa yazdım..Dynamic Range bir referans noktası..Ayrıca burada kişiye özel bir bilgide vermek istemedim..Söylemek istediğim bu noktada tam olarak bu olay aslında..Senin beğendiğini başkası beğenmeyebilir..Benim beğendiğimi sen beğenmeyebilirsin..Şu bir gerçek ki..Dynamic Range arttıkça duyum kaliten artar..Bu kafadan sallama bir bilgi değil teknik bir detay..Bunu nette araştırırsan zaten görürsün..
    gearslutz da pro kullanıcılar her zaman kartın dynamic range lerini sorguluyorlar..Ha şimdi RME UCX in Dynamic Range i düşük diye Duet 2 den daha kötü bir kart olduğu söylenebilirmi..Tabiki hayır..Ama veriler artı kullanıcılar Duet 2 nin konvertor kalitesinin çok daha iyi olduğunu söylüyorlar..

Yani kafama göre vermedim zaten bu bilgileri..Bir makaleden ( ki bu makale bu konuda referans alınabilecek birileri tarafından yazılmış ) alıntı yaptım..

Duet 2 ile analog mix yapma olayını makaledeki şu ifadeden çıkardım...Bunu yazdım da..Analog mix yapmak istiyorsanız minumum DAC Dynamic Range 120 db olmalı..Duet 2 123 db...

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips

Berk gerçekten iyi bir çalışma yapmışsın. Ellerine sağlık .

Benim bu konudaki yorumum şu şekilde :

Tabloda yer alan bu datalara bakılarak ; "bu kart iyi , şu kart kötü" demek bence çok yanlış bir yaklaşım olur. Tamam kartı değerlemede referans noktalarından birisi olabilir ama bence iş bununla bitmiyor.

Bir kartın DAC düzeyini tayin eden , dynamic range dışında başka etmenler de var bence. Ki bunların hangi parametreler olduğu konusunda da çok detaylı teknik bilgiye sahip değiliz.

Şimdi ben bu düşüncemi kendimden somutlaştırıyorum : Bu tabloya göre FF800 ve FF UFX dac olarak aynı dynamic range değerine sahipler. Peki arkadaş; ben o zaman niye FF800'ü satıp , gittim FF UFX aldım? Ben o halde aptalım. Ya da kulaklarım sağır.

Yani demek istediğim; kartları bu açıdan değerlendirirken, biraz geniş bir perspektiften bakmak lazım.

Konu Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından (15 Ekim 2014 Saat 16:32 ) değiştirilmiştir.

Alıntı Mehmet Uzunosmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Berk gerçekten iyi bir çalışma yapmışsın. Ellerine sağlık .

Benim bu konudaki yorumum şu şekilde :

Tabloda yer alan bu datalara bakılarak ; "bu kart iyi , şu kart kötü" demek bence çok yanlış bir yaklaşım olur. Tamam kartı değerlemede referans noktalarından birisi olabilir ama bence iş bununla bitmiyor.

Bir kartın DAC düzeyini tayin eden , dynamic range dışında başka etmenler de var bence. Ki bunların hangi parametreler olduğu konusunda da çok detaylı teknik bilgiye sahip değiliz.

Şimdi ben bu düşüncemi kendimden somutlaştırıyorum : Bu tabloya göre FF800 ve FF UFX dac olarak aynı dynamic range değerine sahipler. Peki arkadaş; ben o zaman niye FF800'ü satıp , gittim FF UFX aldım? Ben o halde aptalım. Ya da kulaklarım sağır.

Yani demek istediğim; kartları bu açıdan değerlendirirken, biraz geniş bir perspektiften bakmak lazım.
    Abicim zaten ben tek önemli olan bu demedim ki..Ben bir referans noktası olarak Dynamic Range değerlerinden bahsettim..Elbetteki farklı değerlendirmelerinde önemi var..Ama unutmamak lazım ki Fireface 800 halen çok kullanılan ve emin olun halen Ufx den daha fazla tercih edilen bir kart..Ayrıca fiyatlarına bakarak değerlendirme yapmamak gerektiğinide düşünüyorum..Ayrıca UFX in Dynamic Range değerleri daha iyi abi

Bu arada konuyla ilgili bir yazı daha var burada

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Şimdi ben kendi seçimimden bahsedeyim...Analog mixing yapmak istiyorum..Tek seferde sadece bir preamp a ihtiyacım olacak...Bu durumda seçmem gereken fiyat ve performans oranına göre olan kart Duet 2 veya mytek dönüştürücü oluyor..Bunların ikiside benim işime gelir..İkisininde dezavantajı var tabi..Mytek alırsam ekstradan preamp ve sinyal için ses kartı almam gerekiyor..Duet 2 alırsam Mac almam gerekiyor..Ayrıca Duet 2 nin ADC Dynamic Range oranı pek iyi değil..Onada iyi bir premp şart..Bunun dışında Zen Studio fiyat performans açısından yerlerde..Sanırım fiyatını bu kadar artıran 12 adet preamp barındırması..AYrıca yazmayı unuttuğum ek bir bilgi daha var..Ses kartının üzerindeki fazladan her bir preamp Dynamic alanı daraltıryormuş..Dikkat..

presonus duyum ve kayıt olarak ortalamanın üzerinde değerler sunmuş.Compelin bu denli presonus demesi bundan sanırım.

Alıntı vengi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    presonus duyum ve kayıt olarak ortalamanın üzerinde değerler sunmuş.Compelin bu denli presonus demesi bundan sanırım.
    Presonus lar fiyat performans olarak iyi ürünler zaten..Son çıkardıkları digital mikser Lİve serisi olan..DAC Dynamic Range i 118 db

Alıntı Xtansion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abicim zaten ben tek önemli olan bu demedim ki..Ben bir referans noktası olarak Dynamic Range değerlerinden bahsettim..Elbetteki farklı değerlendirmelerinde önemi var..Ama unutmamak lazım ki Fireface 800 halen çok kullanılan ve emin olun halen Ufx den daha fazla tercih edilen bir kart..Ayrıca fiyatlarına bakarak değerlendirme yapmamak gerektiğinide düşünüyorum..Ayrıca UFX in Dynamic Range değerleri daha iyi abi

Bu arada konuyla ilgili bir yazı daha var burada

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Berk'ciğim ben şunu söylüyorum : Bir kartın iyi olup olmamasını değil, bir kartın DA açısından iyi / tatminkar olup olmamasını , sadece dynamic range değerleri ile açıklamak bana yanlış/eksik geliyor. Yani diyorum ki ; bir kartın DA performansını etkileyen dynamic range değeri dışında başka faktörlerde var. Nitekim örnek de veriyorum. FF800 ve FF UFX aynı (119) DA dynamic range değerine sahip. Ama ben UFX ile FF800 arasında; benim açımdan önemli ölçüde duyum farkı hissettiğim için , gittim UFX aldım. Demek ki DA açısından UFX ile FF800 arasında başka parametrelerde farklılıklar mevcut ki, ben bu duyum farkını elde ettim. Yani sonuç olarak; bir cihazın DA performansını , sırf sahip olduğu DA dynamic range'ine bağlamamak lazım diyorum. Benim düşüncem bu şekilde.

FF800'ün piyasada çok kullanılıyor olması benim bu düşüncemin aksini ispatlamaz bence. FF800 sonuç olarak 10 yıllık bir maziye sahip iyi bir karttır. O yüzden de çok kullanılması bence olağan bir durum. Esas bundan sonraya bakmak lazım. FF802 'nin çıkmasından sonra FF800'cülerin yavaş yavaş FF802'ye döneceğini düşünüyorum.

Bu arada emek vererek yaptığın tabloya bir sütun daha ekleyerek , o sütuna ( Kart Fiyatı / Giriş Adedi ) değerini de girebilsen , bence çok anlamlı bir veriyi daha sergilemiş olursun.