NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1788 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 9 Sayfadan BirinciBirinci 123456789 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 20 ile 89 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Yarı Profesyönel Stüdyo Donanım Tavsiyeniz

Bu konu 15597 kez görüntülendi 88 yorum aldı ...

Yarı Profesyönel Stüdyo Donanım Tavsiyeniz 15597 Reviews

Konuyu değerlendir: Yarı Profesyönel Stüdyo Donanım Tavsiyeniz

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 15597 kez incelendi.

Compressor konusunda Kerem'e katılıyorum..En az Elysia nın 4000 TL civarında compressor lerinden almalısın bence..Daha aşağı olan compressor lerin pluginler den çok daha fazla bir fark yaratacağını düşünmüyorum..Ha yurtdışında bulunan ve ülkemizde olmayan belli birkaç marka var..Bunlar için çok iyi diyorlar fiyatına göre ama sadece okuyoruz, denemediğimiz için ne kadar doğruluk payı var bilmiyorum..Mesela FMR RNLA STEREO COMPRESSOR çok öneriliyor..Fiyatıda oldukça uygun..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips

1-) Yamaha N serisi mikserler sahnede kullanılır mı? Bilemiyorum. Ara sokak barlarında Behringer'in dandik mikserleri de kullanılıyor ama şuan gittiğim, gördüğüm yerlerde hep dijital mikserler kullanılıyor. Ama size ufak tefek sahnelerde yardımcı olur. Üstünde kompresör, EQ, reverb vs var.

2-) TC Electronic'in vokal prosesörleri güzel. Sahnede iş görür ama stüdyoda nasıl olur? Elimin altında varken hiç kullanma gereği duymadım ben. Bilemiyorum o yüzden. Okulda 8 çekirdek Mac Pro ve Avid HD sistem kullanıyorduk, ona rağmen projenin şiştiği, DSP'nin yetmediği durumlar oluyordu. DSP'nin yanında bilgisayarınıza güncelleme yapmanızı öneririm. SSD ve ram takviyesi yeterli olacaktır ama bence stüdyoda masaüstü bilgisayar kullanmak her zaman daha güvenli.

3-) Yanlış görmediysem eğer, gösterdiğiniz videoda tavanda olanlar diffuser (yanstıcı) paneller. Görsel olarak hoş ama ne amaçla kullanıldığını, hangi frekans bandına etki ettiğini bilmek gerekir. Bunun içinde odanın frekans tepkisini bilmek gerek. Paralel duvarların sorun yarattığı frekanslar, odanın yapısı, diğer sorunlu frekanslar vs...

Paylaştığınız linklerden birincisi için, tam olarak doğru diyemem. En basit ve en ucuz olan yöntem. Ama odada sadece emici panellerin bulunması doğru değildir. Odanın içinde frekansların üst üste binmesi ya da faz problemlerini önlemek de önemlidir.

4-) Acaba arkadaşın bahsettiği ürün, SPL 2Control falan mı?

5-) Ben Dynaudio BM15A, Yamaha MSP10 - MSP7, HS80M ve HS50M ile çalıştım. Dynaudio BM6A yada Yamaha MSP 10 benim ilk önerim olur. İkinci monitör olarak benim önerim Avantone Mixcubes.

6-) Şuan yazdıklarınız arasında Avalon dünya standartı. Bütçe yetmiyorsa, Universal Audio 2-610S, Presonus ADL 600 gibi üst sınıf ürünlere bakabilirsiniz.

Sayın @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... hocam, paylaştığınız ilahi kaydını dinledim, gerçekten ilginç bir harman olmuş, ilahi tarzını anadolu rock tarzıyla birleştirmiş adamlar Bu klipteki mikrofon sE z5600a'dır, bendeki z3300a'nın lambalı olanı yani. sE'ler çok iyi mikrofonlar, forumdan birkaç arkadaşa da aldırdım hiç pişman olanı görmedim, Neumann'a bütçe yetmediği durumlarda bence iyi bir alternatif. Yamaha N8'i kayıt için de kullanabilirsiniz, firewire bağlantılı bir ses kartı ve aynı zamanda iyi bir DAW Controller'dır, hardware mix yapma imkanı var. bence iyi bir lambalı mikrofon (Brauner Valvet, sE z5600a, Rode K2 gibi) + Yamaha N8 kombinasyonu başlangıçta işinizi fazlasıyla görecektir. ses kartı + preamp kombinasyonu isterseniz de zaten yukarıda bazı öneriler verildi, RME Ufx + SPL Goldmike bence de ideal bir ikili olurdu, bu ikili ile 4 solid 2 valve toplam 6 kanalınız olur, kaydedilecek kaynağın karakterine göre seçim yaparsınız. Monitör olarak JBL'ler piyasaya yeni girdiğinden çok fazla kullanan yorum yapan bulamamanız normal, ben Dynaudio-Yamaha-KRK-Prodipe gibi markalar arasından tek tek dinleyerek seçip aldım JBL'leri. Dynaudio'ya bütçem çıkmadı JBL'leri aldım ama bana göre karakter olarak çok yakın. Stereo imajı çok iyi, detaylı ve berrak bir duyumu var, daha önceden kullandığım hs50'ler JBL'in yanında çok boğuk kalmıştı

Konu ugur86 tarafından (20 Eylül 2014 Saat 14:27 ) değiştirilmiştir.
    UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Alıntı Kerem Çelik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1-) Yamaha N serisi mikserler sahnede kullanılır mı? Bilemiyorum. Ara sokak barlarında Behringer'in dandik mikserleri de kullanılıyor ama şuan gittiğim, gördüğüm yerlerde hep dijital mikserler kullanılıyor. Ama size ufak tefek sahnelerde yardımcı olur. Üstünde kompresör, EQ, reverb vs var.
    Kerem,

Arkadaşımız cihazı sahnede nasıl kullanabilecek ki? Zira sahnede böyle bir cihazı müstakil

olarak kullanabilmesi için gerekli olan power ünitesi N serisinde yok. Yani cihazı başka bir ses

sistemine bağlaması gerekli. Örneğin cihazı sahne için tasarımlanmış aktif monitörlere

bağlamak gibi. Bu da ne kadar verimli olur bilemiyorum.

Bence Yamaha , N serisini , küçük ve orta ölçekli stüdyolar için kayıt amaçlı tasarımlamış.

Dolayısıyla aleti de başka şeylere çok fazla zorlamamak lazım.

Konu Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından (20 Eylül 2014 Saat 15:11 ) değiştirilmiştir.

uğur

jbl lerin tanıtımında class D amfi diyor. class D cok düşük bir kalite değilmi.sen duyum olarak çok memnunsun biliyorum ama yine de merak ediyorum neden daha kaliteli bir amfi kullanmamışlar ?

Alıntı gitarist1975 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    uğur

jbl lerin tanıtımında class D amfi diyor. class D cok düşük bir kalite değilmi.sen duyum olarak çok memnunsun biliyorum ama yine de merak ediyorum neden daha kaliteli bir amfi kullanmamışlar ?
    Benim bildiğim kadarıyla amfiler sadece class larına göre değerlendirilmiyor..Her class ın kendine göre avantajları ve dezavantajları var..Mesela Genelec M serisinde Class D amfi kullanılıyor..Event 20/20 lerde class AB kullanılıyor..Ama AB serisi amfilerin avantajlarının dezavantajlarına oranla çok iyi olduğu söyleniyor..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips

Alıntı Mehmet Uzunosmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kerem,

Arkadaşımız cihazı sahnede nasıl kullanabilecek ki? Zira sahnede böyle bir cihazı müstakil

olarak kullanabilmesi için gerekli olan power ünitesi N serisinde yok. Yani cihazı başka bir ses

sistemine bağlaması gerekli. Örneğin cihazı sahne için tasarımlanmış aktif monitörlere

bağlamak gibi. Bu da ne kadar verimli olur bilemiyorum.

Bence Yamaha , N serisini , küçük ve orta ölçekli stüdyolar için kayıt amaçlı tasarımlamış.

Dolayısıyla aleti de başka şeylere çok fazla zorlamamak lazım.
    Dediğiniz gibi yanında power anfi kullanmayı düşünüyorum. Bide X32 var tanıtım videosunu izledim hazır presetleri ve motorizasyonu büyüleyici idi

Alıntı gitarist1975 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    uğur

Dostum benden önce Berk hocam zaten cevabı vermiş, class olayı tasarımla ilgili biraz yani burada araman gereken özellik kabin tasarımı, crossover'ların ve konilerin kalitesi, ve bunların güç kaynağı ile uyumu. JBL'in bugüne kadar envai çeşit hem sahne sistemlerini, hem arabamda komponent setlerini, kulaklıklarını kullandım, bi tane de beğenmediğim ürünü çıkmadı. Monitörleri de aynı şekilde kaliteli, Dynaudio ile yan yana dinleme şansın olurdu Samsun'da olsan arkadaşın studyoda test ederdik. Hoparlör karakterleri çok farklı oluyor, mesela Yamaha'lar çok midrange okuyor, KRK'lar bana bass abartılı ama midleri karışık-detaysız geldi, dinleyip aldığım için içim rahat, doğru tercih yaptığıma inanıyorum, zira yaptığım mixi sitede paylaştım, çeşitli kaynaklarda da dinledim denge oldukça iyi, hatalı bir durum olsa zaten arkadaşlar tarafından mutlaka farkedilirdi...

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostum benden önce Berk hocam zaten cevabı vermiş, class olayı tasarımla ilgili biraz yani burada araman gereken özellik kabin tasarımı, crossover'ların ve konilerin kalitesi, ve bunların güç kaynağı ile uyumu. JBL'in bugüne kadar envai çeşit hem sahne sistemlerini, hem arabamda komponent setlerini, kulaklıklarını kullandım, bi tane de beğenmediğim ürünü çıkmadı. Monitörleri de aynı şekilde kaliteli, Dynaudio ile yan yana dinleme şansın olurdu Samsun'da olsan arkadaşın studyoda test ederdik. Hoparlör karakterleri çok farklı oluyor, mesela Yamaha'lar çok midrange okuyor, KRK'lar bana bass abartılı ama midleri karışık-detaysız geldi, dinleyip aldığım için içim rahat, doğru tercih yaptığıma inanıyorum, zira yaptığım mixi sitede paylaştım, çeşitli kaynaklarda da dinledim denge oldukça iyi, hatalı bir durum olsa zaten arkadaşlar tarafından mutlaka farkedilirdi...
    ben class ları yanlış biliyormuşum o zaman senin denemiş olman benim için önemli tabiiki... jbl ler çok ta ucuz aslında.fiyat performans ürünü gibi dursada kendisinden çok daha pahalı ürünler gibi bir performans verdiğini söyleyebiliriz heralde.

Bu arada kayıt odasının akustiğini düzenlerken, profosyonel firmalar frekans ölçüm ekipmanları ve yazılımları ile karar veriyorlar bildiğim kadarıyla. Eğer bu işi kendiniz yapacaksanız IK Multimedia ARC System paketini tavsiye ederim. Mutlaka inceleyin derim, çeşitli ölçümlerle hangi frekansların hangi bölümlerde abartıldığını bulup ilgili akustik panelle giderilebilir.