NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1533 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 11 Sayfadan BirinciBirinci 1234567891011 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 20 ile 105 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Harrison Mixbus 2

Bu konu 15127 kez görüntülendi 104 yorum aldı ...

Harrison Mixbus 2 15127 Reviews

Konuyu değerlendir: Harrison Mixbus 2

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 15127 kez incelendi.

Merhaba,

İsmim Kaan Profilimdeki yaşım doğru 21 yaşındayım. Başınız saolsun.

11 yaşımdan beri müzik prodüksiyon'uyla uğraşıyorum. 11 yaşımda kayıt ( rap müzik ) merakıyla başladım. 1.5 sene sonra internetinde ozamanlar şimdiki gibi olmadığından dolayı kendimi ilerletemediğimi görüp stüdyolarda başlarda çırak olarak çalışmaya ve ders almaya başladım. Bir çok farklı tarzda edit-kayıt-mix-mastering işlerinde çalıştım. Belgesel mix'lerinden tutun kısa film, türk sanat müziğinden balkanların akustik müziğine kadar bir çok tarzda işler de ses mühendisliği yaptım. Ne kadar berklee'ye gitmek olsaydıda amacım ( 1-2 sene kadar bunun için çalıştım) malesef maddi problemlerden dolayı gidemedim. 4 senedir şan dersi alıyor armoni konusunda kendimi ilerletiyorum. 1 sene önce Sea'i bitirdim. Şu anda aktif olarak bir albüm işinde çalışıyor ve daha sonra sizlere sunacağım başka bir projeyi tamamlıyorum. Ne kadar işin mühendislik tarafını sevsemde gönlüm hep prodüksiyonda

Yukardaki yazılarımda yanlış anlaşıldım galiba. Biraz konuşma işinde beceriksizimdir Benim amacım hiçbir şekilde yarışmak veya ego değil. Birlikte daha faza ilerliyebilmek. Oyüzden normalde arada fark var diye başka bir yerde görseydim konuşmayı takmazdım bile. Bense size ciddi ciddi merakımdan ötürü aradaki farkı sordum.

Tabiki'de iki farklı programla mix yaparsanız arada fark olur ama bu adamların iddasını doğrulamaz. Audio engine'inden kaynaklanan bir fark varsa nasıl samplitute'du galiba başka bir daw daha vardı forumda paylaşılmıştı. Adamlar gayet net bir şekilde aradaki audio engine farkını örneklerle gösterebiliyorlar. Çünkü fark var. İnanın varsada sizinde anlattığınız gibi üstüne basa basa sürekli reklamını yaparlar.

Bu konu üstünde bu kadar durmamın sebebiyse bahsettiğiniz programların kalitesi konusu sürekli konuşulan bir konu. Gearslutz'dada bunla ilgili milyonlarca yazı var. Kullanmadığım program kalmadı. Bir çok kez kendimde doğru olmadığını bilsemde mesela keşke protools kullansam dediğim dönemler oldu ( bildiğiniz üzere 9. versyonundan önce sadece kendi ses kartları ile çalışıyordu ) Ama kullanınca bunların hepsinin piskolojik olduğunu gördüm. Evet her farklı daw'da çalışırken düşünce biçimi değiştiği için bu sound'umuda etkiledi ama fark buydu aslında.

Dediklerinizde haklısınız. Tabiki bir çok ürün ve bir çok sahtekar var. Bununda son kararını kulak veriyor. Umarım kendimi anlatabilmişimdir

Memnun oldum Kaan kardeşim..Öncelikle okul bitirmem çok çok iyi bir atılım olmuş..Benim içimde hep ukte olarak kalmıştır..Zamanında İTÜ Konservatuarını kazanmıştım, yetenek sınavı vs hepsini geçtim..Okulun ilk günü gittim..2.Günü bıraktım..O zamanlar rock dinlerdim fanatik şekilde..Sonra okula bir gittim, Dede Agah efendilerden falan bahsediyorlar..2.gün kaçtım ..Halen onun pişmanlığını yaşıyorum..Daha çok genç bir kardeşimizsin..Umarım bu yolda hiç durmadan devam edersin..
    Ancak yazılımlar konusunda halen fikir ayrılığımız devam ediyor ama ..Bu konuda anlaşamayacağız seninle

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips

bende bir deneyimimi paylaşarak konuya dahil olayım impact twin ses kartımı yeni aldığımda gitarım line dan ses kartına baglı iken cubase 5 ile ve cakewalk sonar ile kayıt yapmıştım.basit bir kayıttı. bir arpej ve üzerine bir solo.üstelik aynı arpej ve soloyu kaydettim .her iki kayıttada aynı reverb ü aynı preset ile kullandım.cakewalk cubase e göre çok çok bariz bir şekilde daha parlak ve güzel geliyordu.hatta kendim emin olmayıp başkalarınada dinlettim ve hayret etmişlerdi.her ne kadar daw lar arasında fark yok densede benim bizzat yaşadığım bu tecrübenin mantıklı bir açıklaması yoksa daw lar arasında kesinlikle sound farkı var derim ben. o kayıttan sonra aklım cakewalk ta kalsada cümle alem cubase kullanıyor diye cubase kullanmayı öğrendim keşke o kayıtlar dursaydıda örnek olması açısından paylaşsaydım.bilgisayarında hem cakewalk hem cubase yüklü birisi varsa deneyip bizimle paylaşırsa sevinirim.

Bütün programları kullanmış birisi olarak kesinlikle fark var derim zaten o yüzden sequoia programını methettim, birde dün şunu keşfettim, kullandığımız sequancer programlarının plug in lerini yabana atmamamın lazım, örneğin dün logic pro x ile kayıt yaparken o compressor bu compressor derken logic üzerindeki compressor keşfettim çok hoşuma gitti, sanırım plug in çılgınlığında kaybolurken sequancer plug inlerine biraz haksızlık ediyoruz gibi geldi bana

Alıntı Tanerongunyzb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bütün programları kullanmış birisi olarak kesinlikle fark var derim zaten o yüzden sequoia programını methettim, birde dün şunu keşfettim, kullandığımız sequancer programlarının plug in lerini yabana atmamamın lazım, örneğin dün logic pro x ile kayıt yaparken o compressor bu compressor derken logic üzerindeki compressor keşfettim çok hoşuma gitti, sanırım plug in çılgınlığında kaybolurken sequancer plug inlerine biraz haksızlık ediyoruz gibi geldi bana
    Magix pluginleri ayrı bir paket olarak var piyasada Taner kardeşim..İlla sequoia olması gerekmiyor kullanmak için..Ben sequoia yı mastering için kullanma olayına sıcak bakıyorum..Genelde net ortamında çoğu kişi aynı şeyi söylüyor..Mastering için Magix daw larından birini kullanan çokmuş..Birde Pyramix var belki duymuşsundur, onuda çok methediyorlar..Yani kısaca gelişen teknoloji ile birlikte artık cubase protools logic yanlız değiller..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips

Alıntı Tanerongunyzb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı fikirdeyim mesela cubase 5 teki maxımizer waves inkilerden daha çok hosuma gidiyor.

Alıntı gitarist1975 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı fikirdeyim mesela cubase 5 teki maxımizer waves inkilerden daha çok hosuma gidiyor.
    Waves in hiçbir plugin i hoşuma gitmiyor..Sadece SSL G Channel ve E Channel ı kullanıyorum, o da çok ender..Maximizer konusunda çok daha iyi pluginler var..

Alıntı Xtansion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Memnun oldum Kaan kardeşim..Öncelikle okul bitirmem çok çok iyi bir atılım olmuş..Benim içimde hep ukte olarak kalmıştır..Zamanında İTÜ Konservatuarını kazanmıştım, yetenek sınavı vs hepsini geçtim..Okulun ilk günü gittim..2.Günü bıraktım..O zamanlar rock dinlerdim fanatik şekilde..Sonra okula bir gittim, Dede Agah efendilerden falan bahsediyorlar..2.gün kaçtım ..Halen onun pişmanlığını yaşıyorum..Daha çok genç bir kardeşimizsin..Umarım bu yolda hiç durmadan devam edersin..
    Ancak yazılımlar konusunda halen fikir ayrılığımız devam ediyor ama ..Bu konuda anlaşamayacağız seninle
    Bende memnun oldum evet galiba bu konuda anlaşamayacağız. Hayatımda beş parasızda kalsam günümü geçirecek daha iyi bir şey bilmiyorum. Oyüzden müzik hayatım, hayatım müzik oldu. Keşke okulu bitirseymişsiniz. İşimize yaramaz dediğimiz şeyler daha sonradan hayatın bir noktasında karşımıza çıkıyor malesef.

Gitarist1975,

Kaçırdığın tek bir nokta var. 2 farklı kayıt almışsın. Sonuç olarak aynı notalarıda çalsan farklı çalımlar. Yani yapmaya çalıştığın karşılaştırma doğru bir karşılaştırma yöntemi değil malesef. Aynı programdada 2 farklı kayıt alsan yine dediğin farkı görürdün.

Türkçe yazılmış şu yazıyı okumanızı rica edip son kez bu konuda konuşuyorum

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Yazıda geçen bir bölümüde koyuyorum :

Ses kalitesine gelelim.

Her bir yazılımın sesi üretmek, saklamak, düzenlemek ve dışarıya aktarmak için kullandığı matematiksel hesaplamalar, algoritmalar arasındaki farklar ya hiç yok ya da bu fark insan kulağıyla ayırt edilebilecek düzeyde değil. Dolayısıyla yazılımların herhangi birinin bir diğerine göre üstün olduğu iddialarına pek kulak asmayın. Esas farkı yaratan sizin kayıtları gerçekleştiriken kullandığınız ses kartı, preamplifikatör, mikrofon, kablolar, ve duyumu sağlamak için kullandığınız hoparlörler, kulaklıklar veya çalıştığınız odanın akustik özellikleri olacaktır.

Alıntı G3production Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ses kalitesine gelelim.

Her bir yazılımın sesi üretmek, saklamak, düzenlemek ve dışarıya aktarmak için kullandığı matematiksel hesaplamalar, algoritmalar arasındaki farklar ya hiç yok ya da bu fark insan kulağıyla ayırt edilebilecek düzeyde değil. Dolayısıyla yazılımların herhangi birinin bir diğerine göre üstün olduğu iddialarına pek kulak asmayın. Esas farkı yaratan sizin kayıtları gerçekleştiriken kullandığınız ses kartı, preamplifikatör, mikrofon, kablolar, ve duyumu sağlamak için kullandığınız hoparlörler, kulaklıklar veya çalıştığınız odanın akustik özellikleri olacaktır.
    Şunu anlamıyorum Kaan kardeşim..Ortam aynı, kullanılan ses kartı aynı, preamp yanı, kablolar aynı, 2 dakika ara ile 2 aynı kayıt alınıyor bir daw da ses başka diğer daw da başka çıkıyor..Herşey aynı iken seslerin farklı gelmesi durumu söz konusu..Nasıl her daw ın ses algoritmasının aynı olduğu söylenebilir bu durumda..Farklı ortamlarda farklı ekipmanlarla farklı zamanlarda kayıtlar alınmış olsa eyvallah diyeceğimde 2 dakika ara ile aynı ortamda aynı ekipmanlarla alınan aynı kayıttan iki farklı daw da iki farklı sound gelmesi bu yazının mantığını benim gözümde bitiriyor..