NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 531 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 9 Toplam 10 Sayfadan BirinciBirinci 12345678910 SonuncuSonuncu
Toplam 81 adet sonuçtan sayfa başı 90 ile 91 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Kerem Çelik Çalışmalar

Bu konu 15490 kez görüntülendi 90 yorum aldı ...

Kerem Çelik Çalışmalar 15490 Reviews

Konuyu değerlendir: Kerem Çelik Çalışmalar

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 15490 kez incelendi.

Nasıl kaydettik?: Kurşun Asker - Sahte Kahraman

Bu yazıyı özellikle yazmak istedim, çünkü son dönemlerde "ekipmanım yok, müzik yapamıyorum" tarzı söylemler artmaya başladı. İnsanlar kolaya kaçmaya alıştılar artık. Müzik yapmak için gerekli olan şeyin tutku ve istek olduğunu iyice unutmaya başladık.

Neler kullanıldı? Nasıl kaydedildi?

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Albüm görseldeki stüdyoda kaydedildi. Bir prova ve ders stüdyosu. Hiç bir yönüyle mükemmel bir oda değil, bir sürü kusuru var. Özellikle davul kaydederken çok sıkıntı çıkartan bir yapısı var.

Focusrite Saffire Pro 40 kullanarak kaydettik. Davullar genellikle 5-6 kanal kaydedildi. Kick, Snare, Tom, OH şeklinde. Ben albümün kayıtları başladığında başka bir şirkette çalıştığım için dahil olamadım, çoğunlukla fikir mühendisliği yaptım diyebilirim.

Davul mikrofonları olarak;

Kick - Shure Beta 52A
    Snare - Shure Sm57
    Tom - Shure Sm57
    OH - Shure PG81 (2)

kullanıldı.

Bas gitarlar ses kartına girilerek kaydedildi. Herhangi bir aksiyon aramadık bu kayıtlarda.

Elektrik gitarlar Vox ve Marshall amfiler kullanılarak kaydedildi. Shure Sm57 ile mikfrofonlandı amfiler. Yine burada da risksiz bir şekilde, oda mikrofonu kullanılmadan kaydedildi.

Albümün vokallerinde Neumann TLM103 (albümün en pahalı ekipmanı) ve Rode NT1A ile stereo olarak kaydettik. Bu mikrofonlamayı yapmamın sebebi; TLM103 alt frekanslarda biraz güçsüz kalmıştı. NT1A'nın daha mat bir mikrofon olması burada çok işimize yaradı.

Herkes elinde en iyisi olduğunda mükemmel işler çıkartacağını düşünür ama bence önemli olan, elde kısıtlı imkanlar varken ortaya bir şeyler koyabilmektir.

abdullahatalan, EsbaB, gitarist1975, Mehmet Uzunosmanoğlu, tezcankoray, wade21, yiğit alkan Şu üyeler, Kerem Çelik adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Ses Mühendisi / Eğitmen / Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı Sativus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mxl 990'ı hangi kayıtlarda kullandınız?
    Kayıtlarda kullanılmadı.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alıntı Kerem Çelik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu yazıyı özellikle yazmak istedim, çünkü son dönemlerde "ekipmanım yok, müzik yapamıyorum" tarzı söylemler artmaya başladı. İnsanlar kolaya kaçmaya alıştılar artık. Müzik yapmak için gerekli olan şeyin tutku ve istek olduğunu iyice unutmaya başladık.

Neler kullanıldı? Nasıl kaydedildi?

Albüm görseldeki stüdyoda kaydedildi. Bir prova ve ders stüdyosu. Hiç bir yönüyle mükemmel bir oda değil, bir sürü kusuru var. Özellikle davul kaydederken çok sıkıntı çıkartan bir yapısı var.

Focusrite Saffire Pro 40 kullanarak kaydettik. Davullar genellikle 5-6 kanal kaydedildi. Kick, Snare, Tom, OH şeklinde. Ben albümün kayıtları başladığında başka bir şirkette çalıştığım için dahil olamadım, çoğunlukla fikir mühendisliği yaptım diyebilirim.

Davul mikrofonları olarak;

Kick - Shure Beta 52A
    Snare - Shure Sm57
    Tom - Shure Sm57
    OH - Shure PG81 (2)

kullanıldı.

Bas gitarlar ses kartına girilerek kaydedildi. Herhangi bir aksiyon aramadık bu kayıtlarda.

Elektrik gitarlar Vox ve Marshall amfiler kullanılarak kaydedildi. Shure Sm57 ile mikfrofonlandı amfiler. Yine burada da risksiz bir şekilde, oda mikrofonu kullanılmadan kaydedildi.

Albümün vokallerinde Neumann TLM103 (albümün en pahalı ekipmanı) ve Rode NT1A ile stereo olarak kaydettik. Bu mikrofonlamayı yapmamın sebebi; TLM103 alt frekanslarda biraz güçsüz kalmıştı. NT1A'nın daha mat bir mikrofon olması burada çok işimize yaradı.

Herkes elinde en iyisi olduğunda mükemmel işler çıkartacağını düşünür ama bence önemli olan, elde kısıtlı imkanlar varken ortaya bir şeyler koyabilmektir.
    Kerem Hocam bu yazı için özel bir teşekkür yazmak istedim.

Forumda aslında sık sık dile getirmeye çalışıyorum ama çok önemli bir konuya parmak basmışsın. "Gear Acquisition Syndrome" yani ekipman edinme sendromu birçok kişide var bence. Önemli olan müzik üretmek ise, ekipmanlar sadece araç olarak kalmalı bence de...

Senin yukarıdaki verdiğin örneğe şöyle bir baktım da, birşeyi çok merak ettim hocam. Davul kaydı zaten çok sıkıntılı bir durum, bu kadar imkansızlıklar içinde neden davulu canlı kaydetmeyi tercih ettiler? bilginiz var mı?

Yani davul canlı çalınmamış olsa, 3 mikrofon ile olay bitecekmiş aslında
    Shure-SM58 (gitar), Neumann TLM103 & Rode NT1A (vokal)...

Tabi ki canlı çalınan her zaman daha güzel geliyor ancak akustik vb. öğelerin kötü olduğu durumlarda canlı davul kaydı sıkıntılı bir durum yaratır gibime geliyor

Saygılar,
    Tezcan

EsbaB Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı tezcankoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kerem Hocam bu yazı için özel bir teşekkür yazmak istedim.

Forumda aslında sık sık dile getirmeye çalışıyorum ama çok önemli bir konuya parmak basmışsın. "Gear Acquisition Syndrome" yani ekipman edinme sendromu birçok kişide var bence. Önemli olan müzik üretmek ise, ekipmanlar sadece araç olarak kalmalı bence de...

Senin yukarıdaki verdiğin örneğe şöyle bir baktım da, birşeyi çok merak ettim hocam. Davul kaydı zaten çok sıkıntılı bir durum, bu kadar imkansızlıklar içinde neden davulu canlı kaydetmeyi tercih ettiler? bilginiz var mı?

Yani davul canlı çalınmamış olsa, 3 mikrofon ile olay bitecekmiş aslında
    Shure-SM58 (gitar), Neumann TLM103 & Rode NT1A (vokal)...

Tabi ki canlı çalınan her zaman daha güzel geliyor ancak akustik vb. öğelerin kötü olduğu durumlarda canlı davul kaydı sıkıntılı bir durum yaratır gibime geliyor

Saygılar,
    Tezcan
    Tezcan hocam,

aslında olay biraz da yapılan müzikle alakalı. Biraz daha eskiye dönük rock müzik yapan bir grup oldukları için, albümde pek midi enstrüman ve sesler kullanmak istemediler.

tezcankoray Şu üyeler, Kerem Çelik adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Şu listedeki setup ile ve doğru ekiple ticari seviyede kayıt ve mix yapılabilir. Benim için keşke daha iyi olsaymış dediretecek olan sadece odanın akustiği olurdu.
    Herşey hiend olmazsa iyi sonuç çıkmaz diyenler yanılıyor.
    Kerem senin mühendisliğinle iyi bir sonuç çıktığına eminim. Nereden dinleyebiliriz ? youtube vs. linki olunca haber ver.

Ben bir örnek vereyim. Şu an bir albümle ilgili in the box mix yapıyorum, hatta bu iş için 2007 model Macpro tower, tedavülden kalkmış logic9 ile ve toplamda 6-7 tane modası geçmiş plugin kullanıyorum. Mevcut olmasına rağmen pratik bir setup gerektiğinden outboard hiç kullanmıyorum. Mixlediğim eserlerde Prag Senfoni Orkestrası çalıyor ve ciddi bütçe harcanmış bir soundtrack projesi

İşin sahibi de nee Logic 9 ile mi mix yapıyorsun, 10 yıllık tedavülden kalkmış plugin mi kullanıyorsun, makinen niye OSX 10.7.5'de diye sormuyor. Genellike analog cihazlarla beraber hybrid setup ve analog summing ile çalışmama rağmen bu sefer projenin yapısı gereği tercihen in the box çalıştığımı da biliyor ve illa ki x analog compressor'ünü, y tüp eq'nu mutlaka kullan da daha iyi ses çıksın, pluginle yapma kötü olur demiyor . Sadece mastering'i analog yapmaya karar verdik.

Dolayısı ile cihazlar veya programlar değil çıkan sonuç önemli. X converter, Y preamp'ını çok da kafaya takmaya gerek yok. Olsa ne ala ama olmasa da dünyanın sonu değll.

EsbaB, Kerem Çelik, Sativus, tezcankoray Şu üyeler, yavuzy adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Pluton Audio Suite

Alıntı yavuzy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu listedeki setup ile ve doğru ekiple ticari seviyede kayıt ve mix yapılabilir. Benim için keşke daha iyi olsaymış dediretecek olan sadece odanın akustiği olurdu.
    Herşey hiend olmazsa iyi sonuç çıkmaz diyenler yanılıyor.
    Kerem senin mühendisliğinle iyi bir sonuç çıktığına eminim. Nereden dinleyebiliriz ? youtube vs. linki olunca haber ver.

Ben bir örnek vereyim. Şu an bir albümle ilgili in the box mix yapıyorum, hatta bu iş için 2007 model Macpro tower, tedavülden kalkmış logic9 ile ve toplamda 6-7 tane modası geçmiş plugin kullanıyorum. Mevcut olmasına rağmen pratik bir setup gerektiğinden outboard hiç kullanmıyorum. Mixlediğim eserlerde Prag Senfoni Orkestrası çalıyor ve ciddi bütçe harcanmış bir soundtrack projesi

İşin sahibi de nee Logic 9 ile mi mix yapıyorsun, 10 yıllık tedavülden kalkmış plugin mi kullanıyorsun, makinen niye OSX 10.7.5'de diye sormuyor. Genellike analog cihazlarla beraber hybrid setup ve analog summing ile çalışmama rağmen bu sefer projenin yapısı gereği tercihen in the box çalıştığımı da biliyor ve illa ki x analog compressor'ünü, y tüp eq'nu mutlaka kullan da daha iyi ses çıksın, pluginle yapma kötü olur demiyor . Sadece mastering'i analog yapmaya karar verdik.

Dolayısı ile cihazlar veya programlar değil çıkan sonuç önemli. X converter, Y preamp'ını çok da kafaya takmaya gerek yok. Olsa ne ala ama olmasa da dünyanın sonu değll.
    Benim de bahsetmek istediğim tam olarak buydu Yavuz abi.

Albüm linki için; Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Telefondan gönderdim linki, umarım olmuştur. Eğer olmadıysa da iTunes'da mevcut şuan. Oradan ulaşabilirsiniz.

Midi davul kullanmak zorunda kalsaydınız neyi tercih ederdiniz ?

Kerem , gitar kayıtları, kaç kanaldı genelde. Bende de vox amfi var ,o yüzden merak ediyorum. Over drive pedalı eklediniz mi Vox kayıtlarında.

Mix projesini burada daha da detaylı anlatma şansın ve zamanın var mı ?

[I]prodipe pro 5 / roland quad capture 55 / isa one preamp /rode nt 1-A / CUBASE 5 / Fender/ planet waves kablo[/I]

Kerem Çelik Çalışmalar

Alıntı siyahitin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Midi davul kullanmak zorunda kalsaydınız neyi tercih ederdiniz ?

Kerem , gitar kayıtları, kaç kanaldı genelde. Bende de vox amfi var ,o yüzden merak ediyorum. Over drive pedalı eklediniz mi Vox kayıtlarında.

Mix projesini burada daha da detaylı anlatma şansın ve zamanın var mı ?
    Ben midi davul kullanmak zorunda kaldığımda Logic'in kendi seslerini kullanıyorum. Eğer öyle bir zorunluluğumuz olsaydı Logic ya da Ez Drummer kullanırdık büyük ihtimalle.

Gitar kayıtları 6-8 kanal arasında değişti. 2 gitarist de gitarlarını duble çaldı. Vox kullanırken ekstra bir pedal kullanıldığını hatırlamıyorum ama Marshall kullanırken drive pedalları vs kullanılmıştı.

Mixleri ben yapmadım. Deneyevi stüdyosunda yapıldı mix ve masteringler. O yüzden o konuda detaylı bir bilgi veremeyeceğim.

siyahitin Şu üyeler, Kerem Çelik adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Teşekkürler

[I]prodipe pro 5 / roland quad capture 55 / isa one preamp /rode nt 1-A / CUBASE 5 / Fender/ planet waves kablo[/I]