NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 1669 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 7 ile 7 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Send - Reverb

Bu konu 2332 kez görüntülendi 6 yorum aldı ...

Send - Reverb 2332 Reviews

Konuyu değerlendir: Send - Reverb

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2332 kez incelendi.

Send - Reverb

Arkadaşlar bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum.

Geçenlerde bir parçanın mixini yaparken dikkatimi bir şey çekti. Send olarak reverb kullandığımda örneğin tam sağa panladığım bir gitar, istediğim genişlikte gelmiyor ve center pozisyonuna hatta nerdeyse sol kanala bu kanaldaki ezgiler sızıntı yapıyor.

Send kanalına stereo ve mono reverb ekleyerek yeniden denedim sonuç değişmedi.

Ben de çareyi 3 adet reverb fx kanal ekleyip, parametre ayarlarından birini sağa , diğerini sola, öbürünü de ortada bırakarak; efektlendirmek istediğim kanal ne tarafa panlıysa ilgili reverb'le send'ten ilişkilendirerek mixledim. İlginç ama bu şekilde tam istediğim gibi oldu, aradağım genişliği korumuş oldum. Ama sizce bir yerde bi mantık hatası yok mu bu mevzuda ?

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Benim başıma hiç gelmedi böyle bir durum..Benim fx olayım şu şekilde Örnek gitar için 2 fx kanalı açıyorum biri reverb, diğeri delay..Reverb u % 100 sol delay ı % 100 sağ yapıyorum..Doğru delay ve reverb seçtiysem istediğim verimi alıyorum..Çoğunlukla da yurtdışında stüdyosu olan bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine 2CAudio - Breeze reverb plugin ve Fab Filter - Timeless delay plugin kullanıyorum..Belki kullandığın reverb den dolayı bu sıkıntıyı yaşıyor olabilirsin..

Cubase'in dahili reverb pluginleri ve SSL Duende / Lexicon reverblerini kullanıyorum, siz reverbü %100 sağa panladığınızda mono bir kanalda nasıl kullanıyorsunuz ? Yani mono kanaldan send olarak gönderdiğiniz reverb sadece sağ kanalda yankılı duyulmaz mı bu şekilde?

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cubase'in dahili reverb pluginleri ve SSL Duende / Lexicon reverblerini kullanıyorum, siz reverbü %100 sağa panladığınızda mono bir kanalda nasıl kullanıyorsunuz ? Yani mono kanaldan send olarak gönderdiğiniz reverb sadece sağ kanalda yankılı duyulmaz mı bu şekilde?
    Bende yankı gelmiyor hocam..Aslında studio one dahili reverb unu kullandığımda dediğin gibi hafif bir yankılı duyum hissettim, breeze den kullandığımda hiç bir rahatsızlık hissetmedim..Breeze de çok güzel hazır preset lar var..Ben sıkııntının kullanılan reverb ile alakalı olabileceğini düşünüyorum..

Alıntı Xtansion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende yankı gelmiyor hocam..Aslında studio one dahili reverb unu kullandığımda dediğin gibi hafif bir yankılı duyum hissettim, breeze den kullandığımda hiç bir rahatsızlık hissetmedim..Breeze de çok güzel hazır preset lar var..Ben sıkııntının kullanılan reverb ile alakalı olabileceğini düşünüyorum..
    Hocam tam olarak ifade edemedim sanırım sonraki sorumu Yukarıdaki mesajda bir adet reverb ekleyip %100 sol yapıyorum demişsiniz. Ben de diyorum ki Center pozisyonunda olan bir kanala bu sola panlı reverbü send ile gönderdiğinizde, derinlik sadece sol tarafta duyulmaz mı ?

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam tam olarak ifade edemedim sanırım sonraki sorumu Yukarıdaki mesajda bir adet reverb ekleyip %100 sol yapıyorum demişsiniz. Ben de diyorum ki Center pozisyonunda olan bir kanala bu sola panlı reverbü send ile gönderdiğinizde, derinlik sadece sol tarafta duyulmaz mı ?
    Şimdi şöyle izah edeyim hocam..Tek başına kullanıldığında dediğin olabilir..Ama diğer tarafada delay i panladığın zaman bir bütünlük oluyor..Anlatmak istediğim bu..Yani sadece sol tarafa reverb verip bırakmıyorum..Eğer sadece reverb verip delay vermeyeceksem..2 FX kanalı açıp bir reverb sağ diğer reverb sol a panlıyorum..Ama çoğunlukla reverb delay sağ sol panladığım zaman oldukça tatminkar sonuç alıyorum..

Alıntı Xtansion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi şöyle izah edeyim hocam..Tek başına kullanıldığında dediğin olabilir..Ama diğer tarafada delay i panladığın zaman bir bütünlük oluyor..Anlatmak istediğim bu..Yani sadece sol tarafa reverb verip bırakmıyorum..Eğer sadece reverb verip delay vermeyeceksem..2 FX kanalı açıp bir reverb sağ diğer reverb sol a panlıyorum..Ama çoğunlukla reverb delay sağ sol panladığım zaman oldukça tatminkar sonuç alıyorum..
    Evet hocam demek ki aynı yöntemi benimsemişiz, ben de aynı şekilde sağ ve sol için ayrı reverb açtığımda tatmin edici oldu. Öbür türlü tek reverble kullanımda sağa panladığın bir kanal ortaya hatta az da olsa sola doğru bir yankı şeklinde sızıyor. Bu da stereo imajı daraltıyor benim duyumuma göre.