NOTICE Notice: This is an old thread. The last post was 408 days ago. If your post is not directly related to this discussion please consider making a new thread.
+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 8 Sayfadan 12345678 SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 77 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Hangi EQ-Comp-Reverb Plugin kullanıyorsunuz ?

Bu konu 11988 kez görüntülendi 76 yorum aldı ...

Hangi EQ-Comp-Reverb Plugin kullanıyorsunuz ? 11988 Reviews

Konuyu değerlendir: Hangi EQ-Comp-Reverb Plugin kullanıyorsunuz ?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 11988 kez incelendi.

Hangi EQ-Comp-Reverb Plugin kullanıyorsunuz ?

Arkadaşlar yabancı forumlarda bu soru ve cevaplarını sıklıkla bulabiliyoruz..Ama nedense bizim ülkemizde kimse ne kullandığını, nasıl kullandığını açıklamıyor..Ölü toprağı serpilmiş gibi herkeste bir suskunluk hakim..Aramızda 3-5 kişi hariç kimse öğretici bilgiler vermiyor..Tamam yıllardır müzik piyasasının içindeyiz bir çoğumuz ve bizim müzisyenlerimizin bilgi paylaşmak konusunda ne kadar cimri olduğunu biliyoruz ama birazcık elimizi taşın altına koyalım..Aramızda mix mastering kayıt vs vs alanında çok bilgili ve tecrübeli arkadaşlar var ama nedense çok az kişi katkı sağlıyor..Herkes kendine saklıyor. Yurtdışında bu böyle değil..Adamlar saatler süren videolar hazırlıyorlar, bildiklerini anlatıyorlar.. Bizim insanımız neden böyle hala anlamış değilim..Bilgi paylaştıkça çoğalır..Sen bildiğini paylaşırsın, diğeri öğrenir , diğeri paylaşır sen öğrenirsin..Forumda sadece bir şeye ihtiyacı olan yazıyor, istediğini öğreniyor sonra tekrar ihtiyacı olana kadar yazmıyor..Bilgi birikimi olanlar ciddi manada kayıplar..Çok az insan bir şeyler paylaşıyor. Bu 3-5 kişi ile olacak iş değil..Daha çok katılım olması gerekiyor..

Bu konuda ilk adımı atalım..Yabancı forumlarda çokca sorulan ve bol bol cevaplar yazılan hangi vst pluginleri kullanıyorsunuz ile başlayalım...Ama düzenli olarak yapalım bu işi..İlk ben paylaşayım..

Compressor : Sonalksis SV315 - CLA-76 - Softube FET Compressor - Softube CL1B - Klanghelm DC8C - Cytomic Glue - TDR Feedback 2
    EQ : Sonalksis SV517 - Fabfilter Pro-Q - PSP Noble Q - Melda Production Mautoeq - Oxford EQ - Nebula 3 Pro
    Reverb : Vallalha Vintage DSP Reverb - Lexicon PCM Native

Konu Bestematik tarafından (07 Mart 2014 Saat 12:52 ) değiştirilmiştir.

Reverb olarak; Lexicon güzel ama bazen hata veriyor, örneğin presetleri yüklerken ya da proje ilk açılırken, biraz riskli ama sound karakterini seviyorum, cubase'in roomworks plugini fena değil özellikle hall soundları iyi.
    Compressor, limiter stereo imager olarak da sistemi hiç kasmadan sounda güzel şekil veren Nomad Factory Integral Studio plugins pack var, waves'e iyi bir alternatif diyebilirim, tam sürümleri torrentte mevcut, buradan da inceleyin; Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Son olarak da plugin kullanırken EQ ve compressoru insert olarak, delay ve reverbü bir uzun bir kısa olmak üzere iki adet fx track olarak kullanmayı tercih ediyorum. Bu şekilde sistem hem çok rahat çalışıyor hem de kanalların genel sound karakteri, birbirine yakın oluyor.

Konu ugur86 tarafından (07 Mart 2014 Saat 13:04 ) değiştirilmiştir.

comp olarak waves limiter olarak fab filter reverb olarak ise 2000 den beri bıkmadan tc works native reverb u kullanıyorum

Cubase5 üzerinde gelen reverb ve delay işlemcilerini kullanıyorum. Ama focusrite plugin suite dekilerde fena değil...Compresor,limiter için tercihim blue tube ama cubase inkiler de yine fena değil...Zaman zaman waves de kullandığım oluyor...

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Plugin' ler konusunda söyleyebileceğim kesin bir şey varsa, ne kadar marka ürün arayışına girerseniz o kadar boğuluyorsunuz en azından bende öyle oluyor, yani daha çok kafam karışıyor . En kabaca fiyatlar üzerinden gidilebilinir ama onda da orantısızlık var çok kalitesiz bir firmaya ait bir ürün kötü de olsa pahalı olabiliyor. Muallakta kalanlar için sanırım WAVES en garantisi, misal ben bu işleri biraz kurcalamaya başlayında çok iyi olduğunu zannettiğim izotope' un aslında bir halt olmadığı sonucuna vardım, tabi bu işler tecrübe meselesi bakalım ileride neler düşüneceğiz. Genel olarak çok zor bir iş bu kalkışılınan. Nedense bir güdü var bende sanki dahili pluginlerin daha iyi çalıştığı yönünde, misal studio one' ın pluginlerini çok seviyorum, cubase 5 inkileri sevmiyorum, samplitude' unkiler de harika, keza ableton live' ında, tabi ayrı pluginlerin bir ton artısı var ama en kabaca olanları bu programlarda kullanılabilinir, yani eq limiter comp gibi. tabi duruma göre.

Bende piyasadaki irili ufaklı ne kadar firma varsa hemen hepsinin plugin paketleri var..Bazen bende hangisini kullanacağımı şaşırıyorum...Yaklaşık 1 aydır bu konu üzerinde araştırma yaptıktan sonra yukarıda kullandıklarımı ayıkladım ve oldukça memnunum..

Waves güzel hocam ama ağır çalışıyor ve özellikle reverb'lerini hiç natural bulmadım (şahsi fikrim), Lexicon'un reverbü çok güzel, compressor-limiter-imager-maximizer olarak da Nomad Factory kullanıyorum, sistemi hiç ama hiç kasmadan çok rahat çalışıyor ve parametreler arasında yumuşak geçişler sağlıyor, compressor'de ayrıca Focusrite midnight plugin suite de kesinlikle denenmesi gereken bir plugin...

Compressor olarak bunu tavsiye ederim..Çok mükemmel..

EQ olarak nedense Sonalksis sv517 den hiç vazgeçemiyorum..Waves ürünlerini pek kullanmıyorum açıkcası..Birde Line 6 Farm Platinum 2.5 indirdim dün..Ne güzel bir şey bu ya..Gitar ve bu plugini birleştirdiğinizde elde edemeyeceğiniz sound yok..Süper yapmış adamlar..

Dostum, bu güzel plug in tavsiyelerin için Sağol, bende bir equalizer tavsiyesinde bulunayım, Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... . Gerçek zamanlı çok güzel bir equalizer.

Fabfilter , T-racks , Izotope Nectar-Ozone

Kara Deryalarda Bir Fenersin