+ Yeni Konu aç
Sayfa 29 Toplam 33 Sayfadan BirinciBirinci 123456789101112131415161718192021222324252627282930313233 SonuncuSonuncu
Toplam 281 adet sonuçtan sayfa başı 290 ile 328 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: gitarist1975 çalışmaları

Bu konu 36873 kez görüntülendi 327 yorum aldı ...

gitarist1975 çalışmaları 5.00 36873 Reviews

Konuyu değerlendir: gitarist1975 çalışmaları

5 üzerinden 5.00 | Toplam: 1 kişi oyladı ve 36873 kez incelendi.

Alıntı gitarist1975 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar. Mastering denemelerim devam ediyor. adını bilen yazsın a yeni bir mastering daha yaptım.sizin fikirleriniz önemli mesela ben adını bilen yazsın a yaptığım ikinci masteringi güzel duyuyordum ama @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ve @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... parlak dediler. Şarkıları daha loud yapmaya çalısıyorum. müzikalite azalıyor diyeceksiniz aynen katılıyorum ama piyasa böyle dönüyor maalesef. Bunu öğrenmem lazım.

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... çelik @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ve diğer arkadaşlar. yorumlarsanız sevinirim acımayın yapıştırın

AŞKIN MAPUSHANE İLK VERSİYON Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

YENİ MASTERİNG Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

ADINI BİLEN YAZSIN İLK VERSİYON Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

İKİNCİ PARLAK OLAN VERSİYON Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

SON MASTERİNG Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Biraz geç olacak yorumum, kusura bakma İskender abi. Bu sabah görmüştüm mesajını, okul falan derken anca vakit oldu. Benim mastering analiz edecek kadar iyi bir sistemim yok ama elimden geldiğince duyduklarımı, yapılabilecekleri naçizane kendimce dile getireyim. Önce temel bazı yollardan bahsedeyim, daha sonra da parçalarda duyduklarımı yazayım.

Yüksek seviyelere çıkacak mastering yapmak biraz zor oluyor. Özellikle parça içinde çok sert mixlenmiş davul öğeleri, büyük alan kaplayan bas gitar ve gitar gibi öğeler yükseldikçe mixi karıştırmaya başlıyor. Önde olan enstrümanlar daha fazla ön plana çıkıyor. Bir de parçanın sonunda hedeflenen, parçaya nasıl yaklaşılacağı da çok önemli. Zevkler ve renkler olayını biraz kenara bırakmak gerekiyor bu noktada da. Şahsen ben; parçanın tarzı, ana enstrümanlar, eşlik enstrümanlar, hangi enstrüman nerede olmalı ve vokal mix içinde nasıl durmalı gibi konuları mixe başlanmadan önce yaptığım ilk dinlemelerde kararlaştırmaya ve buna göre ilerlemeye çalışıyorum.

Şarkıları ilk nakaratlarının sonuna kadar dinledim. Ben de Mehmet abiye katılıyorum, parçaların ilk versiyonları sakin gelirken ikinci halleri daha karışmış ve sert duyuluyor. Duyduğum bir çok bozulma mevcut son hallerinde. Benim bu konuda önerim, ikisinin arasında bir ortalama seviye tutturman ve mixlerinde yaptığını düşündüğün hataları düzeltmenle işlerinin çok daha iyi olacağı kanısındayım. Örneğin; aşkın mapushane parçasını dinlediğim sürede kendi içimden; gitarlar biraz daha geniş, bas gitar ve vokaller bira daha geride, davul öğeleri biraz daha öne çıkabilir ve vokallerdeki reverb miktarı azaltılıp, geniş bir oda reverbü (plate ya da hall değil, room reverb olarak) parçanın geneline yayılabilirmiş diye düşündüm.

Eğer mixi yaparken, enstrümanları sırasıyla soloya alıp ayarlamaları yapıyorsan, benim sana önerim en azından grup kanallarını açık bırakıp öyle devam etmen olur abi. Örneğin; davulları kendi içinde gruplayıp hiç bir öğeyi soloya almadan mixlemen. Bu şekilde başlayıp, biten enstrümanın üstüne diğerlerine ekleyerek devam edebilirsin, parçanın ana elementleri bittikten sonra onların üstüne renk enstrümanları eklersin. Bu yöntemle çalışmıyorsan 1-2 şarkıda bunu denemeni öneririm abi, ben son zamanlarda enstrümanları soloya alıp mixleme olayından tamamen uzaklaştım gibi ve bu şekilde daha iyi bir bütünlük elde ettiğimi düşünüyorum.

averen, Mehmet Uzunosmanoğlu, nacib Şu üyeler, Kerem Çelik adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Ses Mühendisi / Eğitmen / Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Mehmet Bey güzel özetlemiş bence...

"Bir de şu noktaya dikkat çekmek istiyorum : Plug-in'lerle yapılan mastering'ler bir noktaya kadar performanslı. Bu işin esası ; senin de bildiğin gibi , üst düzey hardware ekipman parkurundan geçiyor. Üst düzey konvertör, üst düzey eq , üst düzey kompressor, üst düzey monitor vs. Bunu da unutmamak lazım."

gitarist1975, Mehmet Uzunosmanoğlu Şu üyeler, nacib adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:

Yorumlarin icin ve verdigin faydali bilgiler icin tesekkur ederim @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... celik

ilgilendiginiz icin tesekkurler @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... @Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... atalan

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
    Desktop i7 2600k-32gb ram

Dostum akşam ns10m'lerde de dinleyip daha detaylı yazarım, ama loud yapmak adına limiter'a abanmak böyle sorunların ilk bariz etmeni, ya da mixin -5 db'lerde değil de daha düşük seviyelerde bitmesi sonrası limiter'a çok iş düşmesi de bir sorun, yani 3 db gain reduction aldığın bir limiter'da input gain'i 12-13 db açıyorsan bu senaryoyu bi gözden geçirmende fayda var. Bir de limiter limiter'dır dememek lazım, beni son bikaç işimde logic'in stok limiter'ını kullandım, biraz yüklenince sound gevrek ve kırılgan bir hal alıyor, bir de mastering eq aşamasında tizleri açma eğilimindeysen en son aşamada iyice sertlik oluşuyor. Kaliteli bir limiter kullanmak çok önemli o sebeple. benim önerim eq aşamasında çok tiz açmamak, 40-50 hz'in altını keserek headroom'u işgal ettirmemek, limiter'dan önce mutlaka kaliteli bir mastering compressor kullanarak dinamik aralığın düzenlenmesinde tüm işi limiter'a bırakmamak olurdu. API2500'ü deneyebilirsin güzel sonuçlar veriyor.

Bir de loudness çok önemliyse, bozulma olmadan yapabileceğin en yüksek noktayı belirlemek için L2 Ultramaximizer gibi bir plugin aç, burdaki input ve output'u birbirine linkleyerek treshold (input) ve output ceiling'i beraber indir, bozulma duyduğun noktadan bir adım geri git, eğer çok iyi bir dinleme ortamın, ekipman zincirin yoksa bozulmaları en kolay duyabileceğin yöntemlerden biri bu.

Ayrıca bir dipnot, arkadaşlar fikir almak için bir insan buraya yükleme yaptığında, onu indirip bak öyle olmaz böyle olur gibi bir ukalalığa girmemenizi rica ederim, kasıtlı yapılmadığını biliyorum ama yanlış bir yaklaşım olduğu konusunda uyarmakla mükellefim.

gitarist1975, tezcankoray Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu ugur86 tarafından (21 Nisan 2017 Saat 11:17 ) değiştirilmiştir.
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    loud yapmak adına limiter'a abanmak böyle sorunların ilk bariz etmeni, ya da mixin -5 db'lerde değil de daha düşük seviyelerde bitmesi sonrası limiter'a çok iş düşmesi de bir sorun, yani 3 db gain reduction aldığın bir limiter'da input gain'i 12-13 db açıyorsan bu senaryoyu bi gözden geçirmende fayda var.

benim önerim eq aşamasında çok tiz açmamak, 40-50 hz'in altını keserek headroom'u işgal ettirmemek, limiter'dan önce mutlaka kaliteli bir mastering compressor kullanarak dinamik aralığın düzenlenmesinde tüm işi limiter'a bırakmamak olurdu. API2500'ü deneyebilirsin güzel sonuçlar veriyor.
    Kitap gibi bilgiler... Bizzat tecrübe ettiğim şeyleri yazmışsın hocam. Limiter'a abanmak kesinlikle sert bir sound'a sebep oluyor. Mastering compressor şart.

Çok faydalı bilgiler vermişsin yine hocam...Altına imzamı atarım

Siz kullanıyor musunuz bilmiyorum ama, zaman zaman ortaya çok sert bir sound çıktı ise, yumuşatmak adına en son aşamada bir "tape plugin" ekliyorum. Biraz daha naturel bir hal alıyor.

Saygılar,
    Tezcan

gitarist1975, ugur86 Şu üyeler, tezcankoray adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu tezcankoray tarafından (24 Nisan 2017 Saat 01:37 ) değiştirilmiştir.
    Cubase Elements 8 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A, Sennheiser e835 | ATH-M50x

Souncloud: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    YouTube: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
    Instagram: Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

eşimin doğum günü için yaptım

Mehmet Uzunosmanoğlu, Seyit ÖZTÜRK, tezcankoray Şu üyeler, gitarist1975 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu gitarist1975 tarafından (05 Mayıs 2017 Saat 00:49 ) değiştirilmiştir.
    Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a

Keşke bir dizi yapımcısı el atsada bu şarkıya bir aşk dizisinde kliple izleyebilsek ne güzel olurdu

gitarist1975 Şu üyeler, abdullahatalan adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc

Bilenler bilir bir süredir mastering de daha güçlü soundlar elde etmek için uğraşıyorum.Yine bir öncesi sonrası yaptım.ilk versiyonu sitede aylar önce paylaşmıştım.Yeni versiyonuda şimdi paylaşıyorum.kıyaslarsanız sevinirim.Aranjede ufak farlılıklar var ama siz sound a odaklanın

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... ilk versiyon

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... yeni mastering

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... tezcan ı dinledim buda soundcloud linki

@Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... haklıymışsın clyp biraz daha tiz

averen, EsbaB, Mehmet Uzunosmanoğlu, tezcankoray, yiğit alkan Şu üyeler, gitarist1975 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu gitarist1975 tarafından (16 Haziran 2017 Saat 17:57 ) değiştirilmiştir.

dostum davul'daki snare ve tom'lar arasında çok gain farkı var, ataklardaki geçişler belli olmuyor, 1:20'de bir boğulma var, oraya el atman lazım. Genel olarak vintage tınlayan güzel bir çalışma, benz tarzını beğeniyorum senin. küçük time sorunları var ama cubase elements kullanmakta ısrar ettiğin için onları oturt diyemiyorum

ikinci mastering dosyası tabiki daha loud, kick ve bass'lar da daha belirgin geliyo ama mixe müdahale ettin mi bilemedim. genel tiz sevdan ikisinde de biraz hissediliyor zaten onu es geçiyorum

EsbaB, gitarist1975 Şu üyeler, ugur86 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    UAD Apollo Twin/WARM Audio WA87/Rode NT5 St./Yamaha NS10m/AKG k612 & DT770

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dostum davul'daki snare ve tom'lar arasında çok gain farkı var, ataklardaki geçişler belli olmuyor, 1:20'de bir boğulma var, oraya el atman lazım. Genel olarak vintage tınlayan güzel bir çalışma, benz tarzını beğeniyorum senin. küçük time sorunları var ama cubase elements kullanmakta ısrar ettiğin için onları oturt diyemiyorum

ikinci mastering dosyası tabiki daha loud, kick ve bass'lar da daha belirgin geliyo ama mixe müdahale ettin mi bilemedim. genel tiz sevdan ikisinde de biraz hissediliyor zaten onu es geçiyorum
    Dostum yine mi tiz yahu. Mehmet uğur memiş in harun kolçak mixleri de tiz di ama rahatsız etmiyordu yani parlaktı ama güzeldi. öyle bir hava yakalamak istiyorum ne mat ne tiz arada bi şey. BUDA MI GOL DİİL UGUR ))))) arkadaşlar plugin alliance leri herkese tavsiye ederim çok güzeller. ayrıca softtube un saturatıon u bass için güzel.

Mix e biraz müdahele ettim ama asıl müdahele mastering de.

EsbaB Şu üyeler, gitarist1975 adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler: