+ Yeni Konu aç
Sayfa 2 Toplam 33 Sayfadan BirinciBirinci 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 ... SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuçtan sayfa başı 20 ile 329 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: gitarist1975 çalışmaları

Bu konu 42573 kez görüntülendi 328 yorum aldı ...

gitarist1975 çalışmaları 5.00 42573 Reviews

Konuyu değerlendir: gitarist1975 çalışmaları

5 üzerinden 5.00 | Toplam: 1 kişi oyladı ve 42573 kez incelendi.

Alıntı ugur86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostum önceki mixlerinden daha çok beğendim, genel hatlar dengeli, bir iki ufak değişiklikle daha mükemmel olabilir. Mesela girişteki elektro gitar solosunu biraz daha uzun kuyruklu reverb ile kullanmayı deneyebilirsin dostum biraz da volume olarak yükseltebilirsin synth'lerin altında kalmış, bu şekilde karaoke gibi duruyor onu alt yapıya yedirerek sahne algısını yükseltmen gerekiyor, bir de clean tonda akorlarla eşlik ettiğin bölümde akort bozuk gibi geliyor Son bir nokta davul mixini bağımsız kanallara ayırarak yapmalısın, trampet'leri biraz daha midli ve reverbü bol yaparsan eserdeki derinlik artacaktır. Bu arada iyi bir referans monitör alalım sana da artık JBL LSR305 alabilirsin bak bendekinin 5" olanı, iskonto yaptırırız sana da Şaka bir yana Dyaudio'ları dün baya dinledim çok yumuşak ve süper monitorler biraz bassları belirgin geldi ama midside bölgesinde JBL ile birebir aynı sound var, JBL biraz daha tizleri belirgin veriyor ama genel olarak ben çok yakın buldum Dynaudio'nun sound'una. hs50 de vardı yanında testte bildiğin çamur gibi geldi kulağıma (ki çok severdim önceden) Bu zamana kadar neden iyi bir çift monitor almamışım diyeceksin upgrade'den sonra, duyum o kadar netleşiyor ki yaptığın en küçük parametre değişikliği ayna gibi yansıyor kulağına... Bundan sonra Favorim JBL ve Dynaudio
    saol dostum öneriler için.amacım mix yapma konusunda yol katetmek kayıtları çok özenerek yapmadım mesela gitarları dükkanda direk ses kartına girerek kaydettim normalde amfiyle mikrofonlayarak kaydederim.birazda vaktimin çogunu dükkanda geçirmeye başlamamla ilgili.mix in bile çogunu dükkanda referans monitörü olmadan yapıp en son eve gittiğim de kalan vaktimde monitörlerden rutuslarını yapabiliyorum.dar vakitlerde iş çıkarmaya çalısıyorum anlayacağın.fakat hayatımdan memnunum 6 ay öncesine göre yol katettiğimi biliyorum.çözücem bu işi )))

monitör ses kartı ve mikrofonlarımı upgrade etmeyi çok istiyorum fakat bir süredir işlerim biraz sıkıntılı.düzelsin ilk fırsatta yapıcam.kısmet olursa senden de tavsiyeler alırım

kafama takılan bir husus var belki başkalarınada faydası olur mesela iyi bir referans monitörü mix i direk etkiler deniliyor..yani mix in farklı ses sistemlerinde farklı duyulmasının nedenini monitörleremi bağlamalıyız. mesela bas gitarda kullandığımız kompresör u gerektiği gibi ayarlamadıysak bendeki sistemde düzgün duyulan bas başka bir sistemde fazla duyulabilirmi.yani buna neden olan diğer etkenler neler olabilir.çünkü album kayıtları her sistemde aynı duyuluyor.monitör dısındaki nedenleri merak ediyorum aslında...

Alıntı karataylan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Harika kayıt, harika parça Emeğine sağlık....Vokaller de çok duygulu olmuş..80'ler havası var..
    çok teşekkür ederim

Alıntı gitarist1975 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kafama takılan bir husus var belki başkalarınada faydası olur mesela iyi bir referans monitörü mix i direk etkiler deniliyor..yani mix in farklı ses sistemlerinde farklı duyulmasının nedenini monitörleremi bağlamalıyız. mesela bas gitarda kullandığımız kompresör u gerektiği gibi ayarlamadıysak bendeki sistemde düzgün duyulan bas başka bir sistemde fazla duyulabilirmi.yani buna neden olan diğer etkenler neler olabilir.çünkü album kayıtları her sistemde aynı duyuluyor.monitör dısındaki nedenleri merak ediyorum aslında...
    İyi bir monitöre gelene kadar mixi etkileyen; mühendis, kayıt, akustik, DAC, kullanılan kablolar gibi etkenler var. Direk monitöre bağlanacak bir konu değil. Evet sizin sisteminizde düzgün duyulan şeyler, farklı sistemlerde istediğiniz gibi duyulmayabiliyor.

Monitör dışındaki diğer etkenler deminde dediğim gibi; kayıt, mixi yapan kişi, tecrübe, müzikal bilgi ve birikim, akustik düzenleme, DAC, kablolar, kullanılan plug-inler ve ya kullanılan analog aletler vs... diye uzar gider.

Ses Mühendisi / Eğitmen / Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

İyi bir mix yapabilmek için bence DA katı iyi olan bir ses kartı ve iyi bir çift referans monitor lazım, yaptığınız parametre değişikliklerini anında size yansıtan bir sistemle attığınız adımdan daha emin olursunuz. Ses kartın gayet iyi ama monitorleri bence yükseltmelisin, iyi monitörle çalışma konforu gibisi yok yani öbür türlü duyamadığın frekansın neyini mixleyeceksin Kayıt esnasında da Kerem'in dediği gibi olabildiğince temiz kayıt alın ki mix aşamasında çok fazla seslere müdahale etmeye gerek kalmasın, ben hep olabildiğince doğallıktan yanayım...

Alıntı Kerem Çelik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi bir monitöre gelene kadar mixi etkileyen; mühendis, kayıt, akustik, DAC, kullanılan kablolar gibi etkenler var. Direk monitöre bağlanacak bir konu değil. Evet sizin sisteminizde düzgün duyulan şeyler, farklı sistemlerde istediğiniz gibi duyulmayabiliyor.

Monitör dışındaki diğer etkenler deminde dediğim gibi; kayıt, mixi yapan kişi, tecrübe, müzikal bilgi ve birikim, akustik düzenleme, DAC, kablolar, kullanılan plug-inler ve ya kullanılan analog aletler vs... diye uzar gider.
    benim anladığım kadarıyla mix yapma konusunda önce kompresör eq ve diğer işlemcileri dogru kullanmayı öğrenmeden monitör iyi olsa bile bir işe yaramayacak.herşeyde olduğu gibi mix te bir bütün...
    kablo bile önemliyken herhangi birini ihmal etmemek lazım.hem iyi bir sistem hemde bilgi birikimi gerekiyor.şu anda orta bir sistem ve az bir bilgim var. bilgi birikimimi arttırmaya uğrasıyorum.ilk fırsatta da ekipmanımı bir üst seviyeye taşımak istiyorum.mix yapacak bestem kalmadı 1 sene önce mixlediklerimi tekrar mixleyeceğim.hem aradaki farkı anlamak açısından iyi olur...

Konu gitarist1975 tarafından (23 Şubat 2014 Saat 19:13 ) değiştirilmiştir.

benim anladığım kadarıyla mix yapma konusunda önce kompresör eq ve diğer işlemcileri dogru kullanmayı öğrenmeden monitör iyi olsa bile bir işe yaramayacak.herşeyde olduğu gibi mix te bir bütün...
    kablo bile önemliyken herhangi birini ihmal etmemek lazım.hem iyi bir sistem hemde bilgi birikimi gerekiyor.şu anda orta bir sistem ve az bir bilgim var. bilgi birikimimi arttırmaya uğrasıyorum.ilk fırsatta da ekipmanımı bir üst seviyeye taşımak istiyorum.mix yapacak bestem kalmadı 1 sene önce mixlediklerimi tekrar mixleyeceğim.hem aradaki farkı anlamak açısından iyi olur...
    Evet, teoriyi bilmeden pratikte yapılacak şeyler çok kısıtlı oluyor. Örneğin; vokali daha duyurabilir hale getirmek için hangi frekansı açmak gerekir, kompresör kullanılırken dikkat edilmesi gereken ufak detaylar vs bir sürü şey var.

Bence ekipman bu işin en son ilgilenilmesi gereken kısmı. Öncelikli olarak işin teori kısmı, müzik bilgisi ve kulak geliştirilmeli.

Ses Mühendisi / Eğitmen / Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

gerçi Kerem dostumuz benzer bir giriş yapmış konuya lakin daha evvelde sık sık söylediğim birşeyi tekrar etmek istiyorum...
    Hocam öncelikli hedefimiz doğru kayıt alıp(imkanlar dahilinde) bunu doğru şekilde mikse yerleştirmek olmalı.Burada amacımız var olmayan birşeyi varmış gibi sunmak değil, dediğim gibi en doğru şekilde sunmak...
    misalen vokale koyacağın işlemciler doru şekilde uygulanmadıktan sonra hangi sistemde dinlersen dinle hata yapmışsın demektir.
    Evet monitör stüdyo bileşenleri arasında önemli bir eleman ama neticede sizin host üzerinde yaptığınız işleri aslında size geri dödüren bir elman netice itibari ile...Teorik hata yaparsanız sonuç kötü olur...

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Alıntı Kerem Çelik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet, teoriyi bilmeden pratikte yapılacak şeyler çok kısıtlı oluyor. Örneğin; vokali daha duyurabilir hale getirmek için hangi frekansı açmak gerekir, kompresör kullanılırken dikkat edilmesi gereken ufak detaylar vs bir sürü şey var.

Bence ekipman bu işin en son ilgilenilmesi gereken kısmı. Öncelikli olarak işin teori kısmı, müzik bilgisi ve kulak geliştirilmeli.
    katılıyorum. su an elimde iyi kötü bir referans monitörü var daha teorik olarak çok eksiğimin olduğunu düşünüyorum.öncelikli olan bu konu.tabiiki ileride daha iyi ekipmanlarda gerekecektir.

katılıyorum. su an elimde iyi kötü bir referans monitörü var daha teorik olarak çok eksiğimin olduğunu düşünüyorum.öncelikli olan bu konu.tabiiki ileride daha iyi ekipmanlarda gerekecektir.
    Hocam teoriyi bilmenin yanında kendine kolay gelen bir yol izlemen lazım parametre ayarlarken, örneğin compressor kullanırken ben önce ratio değerini 1:3 ya da 1:4 yapıyorum, sonra attack ve release time ayarlarımı kullandığım enstrumanın ya da vokalin karakterine göre giriyorum (genelde 10-40 ms arası attack, 200-400ms arası release civarlarında seyrediyor), en son treshold (eşik) parametresini ayarlıyorum. Bunu hem VU metreye hem de kulağıma göre yapıyorum, genelde pluginlerde 6 ve 7 db ara bir birim olarak ibrede yer alıyor gözle burayı takip ederken kulakla da sesin boğulmadan bir bütünlük içinde dengelenmesine tınıların uzamasına gayret ediyorum. Yani kendine göre örnek videoları da izleyerek bir taktik belirlemelisin, hangi parametreyi değiştirdiğinde sese etkisi ne oluyor, bunu iyi bilerek adım atarsan mixe hakim olursun ve hata yapmazsın.

Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

bu şarkıyı yanılmıyorsam 1998 yada 99 yıllarında bestelemiştim.bir süre önce bilgisayarla müziğe dönüş yapınca yaptığım 2.düzenleme ve mix.şimdi o zamana göre daha bilgiliyim fakat bu şarkıda yakaladığım genişliği yakalayamıyorum.sarkıyı mix lerken neredeyse hiç bir şey bilmiyordum.tamamen kulaktan yaptım.mesela davul kanalını kopyalayıp aynı anda birini halion diğerini groove agent tan çaldırmak gibi kafadan uydurma şeyler yaptım fakat hala böyle tınlayan bir mix yapamadım.müziktek te paylaşmıştım bir de sizlerle paylaşmak istedim.şarkıdaki solo hariç herşeyi ben yaptım.
    cubase-band in a box-halion-groove agent izotope ozone 5 kullandım.
    gitarlar ve vokalleri rode nt 2 a ile kaydettim. diğer ekipmanım yukarıdaki paylaşımda yazıyor zaten.şarkıyı beğenince bir de amatör klip çektik