+ Yeni Konu aç
Sayfa 1 Toplam 287 Sayfadan 12345678910111213141516171819202122232425262728293051101 ... SonuncuSonuncu
Toplam 1 adet sonuçtan sayfa başı 10 ile 2864 arası sonuç gösteriliyor.

Konu: Gececiler Kahvehanesi...

Bu konu 348039 kez görüntülendi 2863 yorum aldı ...

Gececiler Kahvehanesi... 348039 Reviews

Konuyu değerlendir: Gececiler Kahvehanesi...

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 348039 kez incelendi.

Gececiler Kahvehanesi...

Arkadaşlar siz de aynı şekilde hissediyor musunuz, merak ettim...
    Ben müzik çalışmalarını genelde gece yapıyorum, mümkünse 00 dan sonra hatta...Güzdüz aklıma hiçbir şey gelmezken gece coşuyorum...
    Dinlediğim müziğin bile sesi farklı geliyor sanki...
    Referanslardan gündüz aldığım ses kalitesi arasında bile fark var sanki...
    Kimbilir belki de ortam sesleri, dış seslerin azalmasından galiba...
    Siz ne düşünüyorsunuz?

Ch.

SDF AUDIO Şu üyeler, Cho®dSolo adlı üyemize bu mesajı için teşekkür ettiler:
    Konu Cho®dSolo tarafından (19 Aralık 2014 Saat 01:54 ) değiştirilmiştir.

Bu sanırım insan fizyolojisiyle alakalı. Sabah kalktımızda duyduğumuz sesler bile farklı geliyor. Müzik mekanlarının gece 24'ten sonra canlanması da buna bir çeşit açıklama getirebilir...

Tabiki işin alışkanlıklarla ve ortamla da alakası var. Gündüz evde olduğunuzu düşünün eve gelenler, çalan telefonlar evdekilerin televizyon seyretmesi ve dediğin gibi dış etkenler, sokaktan geçen arabalar v.s.

Bende aynen çalışmaları hep gece yapıyorum en erken akşam 21'de başlıyorum genelde...

Ben durumu biraz daha mistik görüyorum.

Gece ile gündüz arasındaki fark "güneş". Güneş ise eril bir enerjidir. Saldırgan, enerjik hatta yakıcı bir enerji. Öte yandan, gecenin hakimi karanlık ve ay ışığı. Ay ışığı da nihayetinde güneş ışığı, ama çok daha seyreltilmiş.

Öte yandan, müzik bir yaratı olayıdır. Yaratı içinse sezgilerin ve duyguların yüksek olması gerekiyor. Güneşin enerjisi o kadar yüksek ki, tıpkı yanımızda agresif, sinirli biri varken nasıl sakin ve dingin kalmamız imkansız ise, yaratıcı olmamız da imkansız. Bu nedenle, güneş ışığı baskınken bu tür bir yaratıcılık ortaya çıkamıyor. Ancak, güneş çekilip de insan içine dönünce, ortaya bir yaratıcı enerji çıkıyor. Bir çok toplumda önemli ayinler gece yapılır. Keltlerdeki belltane ayini, hıdrellez, kızılderililerdeki savaş törenleri, ilanıaşk ve evlenme teklifleri, hatta biraz daha ileri gidersek bebek yapma faaliyetleri gibi özel anlar, olabildince geceye taşınır. Hatta, gündüz söylenen sevgi sözcükleri de geceye göndermedir.

Issız bir koyun sahilinde gündüz çalınan gitarın sesi ile, aynı yerde kamp ateşinin etrafında çalınan gitarın sesi aynı değildir. Gündüz, dünya yaşar, gece, insan yaratır.

Sadece müzik de değil, diğer sanatlarda da durum aynı. En güçlü şiirler, romanlar, hikayeler geceleri yazılır. Atölyelerin, dünyadan (güneş ışığından) izole edilmesinin nedenlerinden biri de budur belki de. Gecedeymiş gibi hissetmek.

Gündüz dünyevi, gece ilahi bir dönemdir. Gündüz realist, gece romantiktir.

Tabii, hepsi "bence"

Alıntı Dirse Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben durumu biraz daha mistik görüyorum.

Gece ile gündüz arasındaki fark "güneş". Güneş ise eril bir enerjidir. Saldırgan, enerjik hatta yakıcı bir enerji. Öte yandan, gecenin hakimi karanlık ve ay ışığı. Ay ışığı da nihayetinde güneş ışığı, ama çok daha seyreltilmiş.

Öte yandan, müzik bir yaratı olayıdır. Yaratı içinse sezgilerin ve duyguların yüksek olması gerekiyor. Güneşin enerjisi o kadar yüksek ki, tıpkı yanımızda agresif, sinirli biri varken nasıl sakin ve dingin kalmamız imkansız ise, yaratıcı olmamız da imkansız. Bu nedenle, güneş ışığı baskınken bu tür bir yaratıcılık ortaya çıkamıyor. Ancak, güneş çekilip de insan içine dönünce, ortaya bir yaratıcı enerji çıkıyor. Bir çok toplumda önemli ayinler gece yapılır. Keltlerdeki belltane ayini, hıdrellez, kızılderililerdeki savaş törenleri, ilanıaşk ve evlenme teklifleri, hatta biraz daha ileri gidersek bebek yapma faaliyetleri gibi özel anlar, olabildince geceye taşınır. Hatta, gündüz söylenen sevgi sözcükleri de geceye göndermedir.

Issız bir koyun sahilinde gündüz çalınan gitarın sesi ile, aynı yerde kamp ateşinin etrafında çalınan gitarın sesi aynı değildir. Gündüz, dünya yaşar, gece, insan yaratır.

Sadece müzik de değil, diğer sanatlarda da durum aynı. En güçlü şiirler, romanlar, hikayeler geceleri yazılır. Atölyelerin, dünyadan (güneş ışığından) izole edilmesinin nedenlerinden biri de budur belki de. Gecedeymiş gibi hissetmek.

Gündüz dünyevi, gece ilahi bir dönemdir. Gündüz realist, gece romantiktir.

Tabii, hepsi "bence"
    Cok guzel.

Bence ses dalgalari gece ve gunduz farkli yayiliyor. Ortamin sessizligi de mutlaka etkendir Bahadir hocamin dedigi gibi ancak ses sanki daha difuze oluyor havada, daha yumusak ve dagilarak yayiliyor. Bilimsel bir aciklamasi mutlaka vardir bunun ama benim hissettigim boyle.

Guzel bir konu olmus ayrica.

Gece sessizliğinde ve sakinliğinde "ilham!!" gelmesi bana da çok oluşuyor, ancak benim sorunum, eğer o "ilham!!" gelirse bir türlü gitmiyor, bu sefer de sabah kalkamıyorum..

gece gündüzün karartılmış halidir

Bu kadar takılmayın bir ses kartı ve mikrofon yeter size

Gece takıntım olmamakla beraber, müzik yapmaktan ve dinlemekten aldığım zevk nedense akşamları daha fazla oluyor. Misal akşam vakti sarı abajurlarla aydınlatılmış sıcak bir ortamda müzik daha çok aklıma gelirken gündüz vakti ortalık aydınlıkken başka işlere kafa yorduğumu farkettim. Dahası çoğumuz müzisyen insanlarız, zaman zaman konserlerimiz oluyor, gündüz vakti verilen konserle akşam vakti güzel ışıklandırmalarla yapılan konser kesinlikle aynı değil. Kesinlikle arada duygudurum farkı var

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770